Przedsiębiorcy, którzy zamknęli biznesy, nie zapłacą za śmieci

Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
W Trójmieście sporo lokali musiało zamknąć swoją działalność w związku z epidemią koronawirusa. Samorządy oferują ich właścicielom wsparcie, m.in. zwolnienie z opłat za czynsz czy odbiór śmieci.
W Trójmieście sporo lokali musiało zamknąć swoją działalność w związku z epidemią koronawirusa. Samorządy oferują ich właścicielom wsparcie, m.in. zwolnienie z opłat za czynsz czy odbiór śmieci. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koronawirus, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie lokalnych biznesów, skłonił władze Gdyni i Gdańska do wprowadzenia kolejnych udogodnień dla przedsiębiorców. Ci, którzy zmuszeni byli zamknąć np. restauracje, puby, czy usługi, nie będą musieli płacić za wywóz śmieci.Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeCzy firma, w której pracujesz, traci przez koronawirusa?

tak, musiała zawiesić swoją działalność 35%
częściowo, bo pracujemy mniej 38%
nie, pracujemy tak jak dotychczas 27%
zakończona Łącznie głosów: 491
Już w ubiegłym tygodniu trójmiejskie samorządy ogłosiły, że wesprą lokalnych przedsiębiorców. Wtedy ogłoszono m.in. czasowe zwolnienie z opłat za czynsz w lokalach komunalnych w Gdańsku i Gdyni. Teraz miasta wprowadzają kolejne udogodnienia, które mają pomóc przetrwać trudny czas związany z epidemią koronawirusa.

Gdynia zwalnia z opłat za odbiór śmieciPrezydent Gdyni zdecydował, że firmy, które musiały tymczasowo zamknąć swoje lokale, nie będą płacić za odbiór odpadów na czas ich zamknięcia.

- Po wznowieniu działalności przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek o umorzenie zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami spowodowane zamknięciem lokalu na skutek wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia. Wniosek o umorzenie powinien zawierać adres nieruchomości, imię i nazwisko przedsiębiorcy, którego działalności umorzenie ma dotyczyć, oraz dokumentację o sytuacji finansowej firmy, czyli np. bilans, rachunek zysków i strat itp. - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu

Gdańsk oferuje zwolnienie z opłaty lub jej zmniejszenieGdańsk, w ramach nowego elementu pakietu wsparcia przedsiębiorców, tak samo jak Gdynia wprowadza zawieszenie opłat za śmieci dla tych, którzy zmuszeni byli zamknąć swoje interesy. Dodatkowo ci, którzy pracują, ale przez epidemię koronawirusa mają np. mniej klientów i działalność ograniczyli, mogą skorygować deklarację dotyczącą śmieci i płacić za ich odbiór mniej.

- Na miarę możliwości prawnych i finansowych samorządu wdrażamy rozwiązania pomocowe przynoszące ulgę budżetom przedsiębiorców. Kolejną naszą inicjatywą w tym kierunku jest korygowanie w trybie nadzwyczajnym deklaracji "odpadowych" i wynikających z nich opłat - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju.
Czytaj też: Rządowa tarcza antykryzysowa nabiera kształtu

Z opcji niepłacenia za wywóz śmieci skorzystać mogą głównie restauracje, kawiarnie, usługodawcy, tacy jak: salony fryzjerskie, kosmetyczne, szkoły językowe, które obecnie są nieczynne.

Formalności załatw przez internet albo telefonicznie- W tej sytuacji zachęcamy do pilnej zmiany deklaracji, po której nie będą już naliczane opłaty - do momentu wznowienia działalności. Druga opcja to podmioty, które - mimo funkcjonowania - z przyczyn obiektywnych radykalnie zmniejszyły skalę działań i tym samym wytwarzania odpadów komunalnych. W tym przypadku przedsiębiorcy powinni zgłosić czasową redukcję liczby pojemników do opróżniania przez służby. Przypominamy, że płacą oni obecnie określone stawki za każdy pojemnik - mówi Cyprian Maciejewski z gdańskiego magistratu.
W celu załatwienia formalności przedsiębiorcy powinni się kontaktować z urzędem e-mailowo pod adresem: bok@czystemiasto.gdansk.pl lub telefonicznie: tel. 58 731 64 64 . Korektę deklaracji śmieciowej można też złożyć za pomocą strony www.czystemiasto.gdansk.pl.

Opinie (73) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Ale jak przedsiębiorcy mieliby zapłacić skoro nie mają przychodu? :D
  Decyzja dobra ponieważ nie powstanie dług, ktorego ściąganie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione.

  • 36 5

 • A ja pracuję tylko do końca miesiąca.

  Bo jestem na okresie wypowiedzenia, tak jak kilka osób z mojej jeszcze obecnej pracy, mimo umowy o pracę.
  Na razie wysyłam CV, ale jak nic się nie uda znaleźć widzimy się w Gdańskim Urzędzie Pracy.

  • 35 3

 • A kiedy w koncu zrobią coś dla mieszkanców?!

  Na razie ograniczono w Gdańsku funkcjonowanie komunikacji, efektem jest zagęszczenie ludzi. Opłat za parkingi nie znieśli, mamy więc się tłoczyć w autobusach i tramwajach.
  Czy wy chcecie mieć tu drugie Bergamo!?

  • 44 12

 • Opinia wyróżniona

  Jedno jest pewne

  przez ten wirus mniejsze i większe firmy będą miały wielkie kłopoty, a Polska gospodarka długo się z tego kryzysu nie podniesie.

  • 80 7

 • obecnie sie nie dostaniesz

  jest tylko do 10 numerkow na dzien.

  • 18 1

 • Pierwsza myśl- ktoś zwariował

  Dlaczego mieliby płacić za usługę, która nie będzie wykonana.
  Druga myśl - jesteś w Polsce. W Gdańsku studenciaki kupili bilety miesięczne komunikacji miejskiej i o zwrocie mogą zapomnieć. Ale wiadomo - studenci kasę mają, zwłaszcza teraz gdy wszystkie ich fuchy padły.

  • 41 4

 • normalnie

  jesli maja otwarte to maja przychód

  • 4 12

 • Hohohoho, łaskawcy

  Przecież niedawno opłata wzrosła dwukrotnie i wtedy była to konieczność, z teraz można odpuścić?

  • 29 6

 • Dostanie się :)

  Brat się rejestrował wczoraj przez Internet.
  Wszystko teraz się załatwia Internetowo, a jak masz profil zaufany to nawet nie musisz się stawiać osobiście w Urzędzie Pracy. Z jego firmy też zwolnili kilkanaście osób, bo mieli Umowy Zlecenia :/

  • 8 1

 • ten kraj z tektury własnie się sypie niczym domek z kart

  wszystko działało dzięki dopłatom, dotacjom, 500+. Wystarczyło dwa tygodnie i wszystko się wali.

  • 42 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum