Wiadomości

Nietypowe inwestycje mające przeciwdziałać pandemii

Najnowszy artukuł na ten temat

Czytelnik: COVID-owa opłata u mechanika

Rok temu kupcy z Oliwy przedstawili projekt zmian na targowisku. Teraz jednak musieli oni zmienić plany i dostosować miejsce swojej pracy do nowych wymogów sanitarnych.
Rok temu kupcy z Oliwy przedstawili projekt zmian na targowisku. Teraz jednak musieli oni zmienić plany i dostosować miejsce swojej pracy do nowych wymogów sanitarnych. materiały prasowe

W Trójmieście zgłoszonych zostało 14 różnorakich przedsięwzięć, których realizacja mogłaby się odbyć bez pozwolenia na budowę, w oparciu o ustawę nazywaną potocznie lex COVID-19. Co najmniej pięć z nich faktycznie ma na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii. Jednak niektórzy inwestorzy, przynajmniej na pierwszy rzut oka, postanowili wykorzystać nieprecyzyjne prawo do swoich celów.Ustawa zezwalająca na budowę bez pozwolenia była potrzebna?

tak, wiele firm pilnie potrzebowało zrealizować inwestycje, by móc dalej działać 7%
tak, ale zapisy powinny być bardziej precyzyjne 19%
nie, wielu inwestorów wykorzystało ją, by obejść przepisy 74%
zakończona Łącznie głosów: 827
W marcu tego roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zawarty w niej artykuł 12 dawał możliwość realizowania inwestycji lub zmieniania sposobu użytkowania nieruchomości bez konieczności opierania się o prawo budowlane, ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym czy o ochronę zabytków. Innymi słowy, inwestor mógł zrealizować swoje zamierzenie bez wymaganych zgód i pozwoleń, jeśli zadeklarował, że jego działanie ma na celu przeciwdziałanie epidemii.

Takie inwestycje można było zgłaszać do 5 września. Po tym terminie artykuł 12 przestał obowiązywać.

W okresie od marca do września zgłoszonych zostało w Trójmieście 14 przedsięwzięć, w których inwestorzy powoływali się na ten zapis.

Gdańsk - dziewięć inwestycji

 1. Firoga (część dzielnicy Matarnia, w pobliżu lotniska) - dwa budynki czterokondygnacyjne na stały pobyt ludzi, Leasing Polski Sp. z o.o. (traktowane jak dwie osobne inwestycje)
 2. Zabornia - myjnia samoobsługowa, osoba prywatna
 3. Wrzeszcz - reklama (2 szt.), Braughman Group Media z Warszawy
 4. Świbno - budynek na stały pobyt ludzi, osoba prywatna
 5. Świbno - budynek na stały pobyt ludzi, osoba prywatna
 6. Śródmieście - zmiana sposoby użytkowania lokalu na biuro, Kancelaria adwokacka
 7. OliwaMapka - zabezpieczenie targowiska, Stowarzyszenie Kupców "Polanki"
 8. OliwaMapka - budynek socjalny, Dr. Oetker Polska

W gdańskich zakładach Dr. Oetkera wybudowane zostały dodatkowe pomieszczenia socjalne w oparciu o ustawę lex COVID, by pracownicy mogli zachować większe odstępy od siebie.
W gdańskich zakładach Dr. Oetkera wybudowane zostały dodatkowe pomieszczenia socjalne w oparciu o ustawę lex COVID, by pracownicy mogli zachować większe odstępy od siebie. materiały prasowe
Gdańscy urzędnicy nie chcą zdradzić dokładnych adresów tych inwestycji, z kolei danych inwestorów prywatnych podawać nie mogą.

My zapytaliśmy wymienione na liście firmy, których dane zostały przekazane (pozycja 1, 3, 7, 8) o to, jak ich inwestycje wpisują się w walkę z COVID-19?

Odpowiedź dostaliśmy od Stowarzyszenie Kupców "Polanki".

- Celem podjętych przez nas działań jest utrzymanie ciągłości pracy targowiska przy ulicy Polanki i dostosowanie jego układu do nowych warunków sanitarnych, przede wszystkim w zakresie zachowania bezpiecznego dystansu społecznego między użytkownikami - wyjaśnia Piotr Czyż z targowiska w Oliwie. - W ramach projektu planowane jest utrwalenie w posadzce, poprzez użycie różnej kolorystyki lub faktury materiału, nowego i bezpiecznego układu straganów, który pozwoli kupcom i użytkownikom targowiska zachować wymagane względy sanitarne, w tym bezpieczne odległości na placu. Remont samej posadzki, która w wielu miejscach jest zniszczona. Wprowadzenie elementów małej architektury pozwalających na wydzielenie i ograniczenie przestrzeni, tak aby regulować i kontrolować liczbę osób korzystających z targowiska i przemieszczających się po nim.
Czytaj też: Rynek w Oliwie zmieni oblicze

Projekt jest obecnie w trakcie realizacji, niemniej jednak ze względu na ograniczenia finansowe wykonano na razie najpilniejsze naprawy zniszczonej posadzki.

W przypadku fabryki Dr. Oetkera, która mieści się przy ul. Dickmana 14/15, chodziło o postawienie dodatkowych kontenerów, w których znajdą się m.in. szatnie. Dzięki powiększeniu powierzchni socjalnej, zwiększą się odległości między pracownikami.

Po publikacji artykułu odpowiedź przysłała również przedstawicielka firmy.

- Jeszcze wiosną postawiliśmy dodatkowe szatnie dla pracowników, tak by pracownicy "nie mieszali się" ze sobą - mówi Anna Romejko, rzecznik spółki Dr. Oetker.
Jak informuje Radio ZET, firma Braughman Group Media tłumaczy, że reklama w Gdańsku-Wrzeszczu ma poprawić nadszarpniętą przez pandemię "kondycję finansową spółki i właścicieli budynku".

Montaż paczkomatu, w którym mieszkańcy mogą również załatwiać sprawy urzędowe, odbył się dzięki wykorzystaniu ustawy lex COVID.
Montaż paczkomatu, w którym mieszkańcy mogą również załatwiać sprawy urzędowe, odbył się dzięki wykorzystaniu ustawy lex COVID. fot. trojmiasto.pl
Gdynia - pięć inwestycji

 1. Plac Kaszubski 8Mapka, lokal 604 (budynek Gdyńskiego Centrum Biznesu) - przebudowa związana ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń biurowych na gabinety stomatologiczne
 2. ul. BemaMapka - montaż paczkomatu
 3. ul. Świętojańska 114Mapka - przebudowa czterech kondygnacji (3-6) w budynku mieszkalno-usługowym polegająca na wydzieleniu 22 lokali mieszkalnych z 10 lokali istniejących
 4. ul. Powstania Styczniowego 9BMapka (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) - budowa płyty fundamentowej żelbetowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną dla instalacji mobilnej pracowni tomografu komputerowego wraz z zabudową wejścia
 5. ul. Powstania Styczniowego 9B (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) - budowa tymczasowej konstrukcji (fundament) pod zbiornik na ciekły tlen medyczny oraz parownicę wraz z budową ogrodzenia dla ww. konstrukcji o wysokości 180 cm

Co ciekawe, inwestycję związaną z powstaniem paczkomatu faktycznie można powiązać z przeciwdziałaniem COVID-19. Część skrytek jest zarezerwowana przez Urząd Miasta Gdyni, dzięki czemu mieszkańcy mogą załatwić część spraw, nie wchodząc do budynku, unikają tym samym kontaktu z innymi osobami. Niestety za taką usługę trzeba zapłacić. O paczkomacie przy urzędzie pisaliśmy w połowie września.

Opinie (70) 2 zablokowane

 • Rząd od początku walczy z pandemią.. (4)

  ..chaosem!!

  • 123 15

  • wirus zorientuje się jaki w tym kraju jest burdel (cytując Czarzastego z wczoraj) i sam się wyniesie do cywilizacji (1)

   • 10 0

   • zamiast ustaw mamy pisane na kolanie nocą "ukazy carskie"

    jakby cuś Rosja czy Białoruś??? - a to tylko rządzi PiS

    • 3 1

  • Jak dla mnie walka z pandemia to promowanie zdrowego stylu zycia, dluzej ilosci ruchu, zdrowszego odzywiania. A nie izolacja. Ale d*pki nami rzadza, zadni kasy. Ogolnie cieniasy:)

   • 5 1

  • lexCOVID-19... czyli ustawowo zaPiSano, że można kraść

   teraz pracują nad zaPiSem, że decydenci będą w tym bezkarni...

   • 3 1

 • Próba wykorzystania obecnej sytuacji do realizacji swoich interesów powinna być karana z całą surowością. (13)

  Ktoś to nagina te przepisy pluje w twarz całemu społeczeństwu.

  Inna sprawa, że pozbawione jakichkolwiek kompetencji gamonie z PiS wypuszczają kolejne bezsensowne i irracjonalne ustawy. Bubel za bublem, ale tak się kończy głosowanie na partię, z którą żaden szanujący się specjalista nie chce mieć nic wspólnego.

  • 148 19

  • Czemu taka próba ma być karana, skoro wykorzystuje się ją zgodnie z obowiązującym prawem? (5)

   Do odpowiedzialności powinni być pociągnięci ustawodawcy, a nie osoby przestrzegające przepisów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dane zapisy zostały uchwalone właśnie, aby takie inwestycje przepchnąć. Nie byłaby to pierwsza taka sytuacja w naszym kraju.

   • 13 8

   • To by stwierdzić, że zgodnie z prawem potrzebna jest kontrola. (4)

    Na przykład dokładna kontrola urzędu skarbowego, prześwietlenie całej historii aktywności spółki, by stwierdzić czy faktycznie nastąpiło pogorszenie sytuacji przedsiębiorstwa. Do tego oczywiście potrzebna jest cała dokumentacja. Warto też spróbować zamrozić wszystkie środki na czas kontroli na poczet ewentualnych kar.

    Jeśli wszystko było ok to po zakończeniu kontroli (oczywiście to nie będzie szybkie, bo takich kontroli będzie sporo) to będzie ok, można prowadzić działalność dalej.

    • 7 2

    • Chcesz zamrażać aktywa firmy na czas kontroli?

     Bez żadnego wyroku, na podstawie widzimisię urzędnika. Gorzej niż za komuny.

     • 7 2

    • (2)

     A może wystarczy uchwalić dobre prawo?

     • 6 1

     • To też. Zawsze są luki, więc potrzebna również kontrola. Często mam wrażenie, że pewne ustawy mają za cel m.in. uniknięcie obowiązku kontroli. Państwo jest zobowiązane do kontrolowania. To nie jest przywilej lub dowolne prawo.
      Natomiast kontrola nie ma mieć za cel szykanowanie.
      Stąd sądownictwo administracyjne i sąd konstytucyjny, które stoją na straży ochrony zasad.

      • 1 1

     • wystarczy uuuu' chwalić PiS

      i kasa leci leci leci ...

      • 0 1

  • Myślę, że jest na to sposób (2)

   Jeżeli dana inwestycja została zgłoszona w ramach ustawy covid-owej to niech sobie budują, ale po zniesieniu stanu epidemicznego wszystkie te inwestycje powinny zostać rozebrane, a teren doprowadzony do stanu sprzed epidemii. Swoją drogą sposób w jaki tworzy się u nas przepisy woła o pomstę do nieba.

   • 15 2

   • czyli jak postawią szpital - to za rok, dwa mają go zburzyć (1)

    • 2 4

    • prawo jest dla pospólstwa

     jak człowiek wybuduje szawerek pod płotem ... to pozwolenie cofną, przyjdą nałożą mandatów i każą zburzyć
     jak za PiSkorskiego w Wawie wybudowali most bez żadnych pozwoleń i do tego jeszcze z wadami konstrukcyjnymi ... to most został

     • 2 0

  • Karani to powinni być ci co to prawo tworzą

   • 5 1

  • zgadzam się, tak się jednak nie stanie... i wszyscy o tym dobrze wiemy :(

   • 1 1

  • do tego chaosu prawnego, bubli prawnych przepychanych kolanem w środku nocy, brakuje jeszcze karania wstecz

   • 0 0

  • no to jedziem Sasin (wiadomo), Szumowski i jego kolega narciarz, Morawiecki i spółka (za niszczenie gospodarki)

   • 0 0

 • Typowe prawo tworzone na kolanie. (6)

  Lex szyszko, lex covid, wszelakie tarcze, wybory korespondencyjne i teraz ustawa o zawodzie lekarza. Buble prawne, za których naprawę i odszkodowania będziemy wszyscy płacić. Skutki sami widzimy i odczuwamy już teraz.

  Skoro można wszystko przegłosować w ciągu godziny na nocnym posiedzeniu sejmu, to daleko nam do demokratycznego państwa.

  • 111 10

  • nie zapomnij o ustawie o UB zwanej ustawą o Urzędniczej Bezkarności

   • 10 2

  • (2)

   lex szyszko akurat bylo bardzo dobre i wprowadzilo troche normalnosci do prawa wlasnosci.

   • 2 13

   • Jeśli poprzez normalność rozumiemy nieliczenie się z innymi ludźmi. (1)

    I budowanie architektonicznych koszmarków gdzie popadnie to tak. Ale to są standardy hinduskie/afrykańskie a nie Europejskie.

    • 12 1

    • Jakie koszmarki mówisz? Do dzisiaj prawo jest

     do duszy. Masz np.w gminie nakaz dachów dwuspadowych - chcesz dom z dachem jednospadowym. W niektorych gminach przerabiają to tak i przechodzi: dach jednospadowy masz na domu, a obok mały garaż z dachem dwuspadowym połączony łącznikiem z domem. I to jest chore, że reguluje się tam gdzie to jest bez sensu kształt dachu, a kolor elewacji można mieć obleśny.

     • 1 0

  • prawo jakie jest takie jest nie jest złe! ale nowobogaccy, mający parę groszy...

   oni nie zwracają uwagi na innych, myślą że im wszystko wolno

   tacy wieśniacy w garniturkach!

   • 2 1

  • Nikt i nic nie bedzie naprawial

   Tak bylo jest i bedzie niezaleznie kto rzadzi, to Polska a tu wiekszosc uwaza ze przekrety sa ok

   • 0 0

 • Trzeba uwazac co sie bedzie budowac (3)

  Rzad mam nadzieje, ze powola specjalny zespol do kontroli neiktorych inwestycji w calej Polsce. Zawsze to lepiej gdy specjalista rzuci okiem i oceni uzytecznosc takiej inwestycji.

  • 20 3

  • Czyli zapłacimy za kolejnych urzędników,

   którzy będą kontrolować swoich kolegów. W sumie można się do tego przyzwyczaić. Lepiej wprowadzić rozporządzeniem (ustawy są passé) brak odpowiedzialności karnej i cywilnej za decyzje podjęte w związku z hasłem Covid.

   • 7 0

  • kolejne stołki dla swoich a sąd i tak uwali decyzje kontroli bo niezgodne z obowiązującym prawem. Trzeb a prawo umieć pisać a nie wymyślać jakieś kontrole, fundusze komisje itd.

   • 4 0

  • Typowa polska logika

   Oczywiście, bo po co skorzystać z wiedzy specjalistów podczas tworzenia prawa, lepiej zrobić je dziurawe, poczekać aż ktoś te luki wykorzysta, zatrudnić swoich padawanów na nowe stanowiska pracy, aby potem wykonali kontrolę inwestycji, które wykorzystały dziurawe prawo.

   • 5 0

 • winny ustawodawca wprowadzający nieprecyzyjne zapisy (2)

  a nie cwany inwestor, który wykorzystuje dziurawe prawo

  • 47 19

  • Obaj są winni

   • 9 2

  • No tak to nie ty jestes winien swej glupoty

   Tylko twoi nauczyciele, rodzice juz nie, byli zajeci

   • 0 0

 • kiedy wiecje autobusów i kiedy przestaną pobierać opłatę za parkowanie? (1)

  • 27 5

  • Nie będzie nigdy.

   Nadal nie rozumiesz, że ta cała epidemia to fotomontaż po to aby robić przekręty i nadużycia?
   Autobusy będą zatłoczone, ale będzie więcej banerów reklamowych walczących z nieistniejącym wirusem... Ciężko uwierzyć że to dzieje się na prawdę!

   • 4 5

 • urzędnik nie przyjmnie mnie ale po pracy(a może w trakcie), idzie do biedronki i wymaga osobistej obsługi. (1)

  są równi i równiejsi.

  • 50 6

  • co ciekawe nie narzekasz na niedziałające urzędy

   kiedy do lekarza możesz iść prywatnie a do urzędu nie.
   bez dowodu nie pójdziesz nawet do lekarza (-;

   • 4 1

 • (1)

  Wieszanie szmat reklamowych jako walka z koronawirusem? Oto cały obraz bezczelnej branży reklamowej. Powinni dowalić najwyższe możliwe kary!!

  • 81 1

  • Zdelegalizować reklamę w przestrzeni publicznej!

   • 23 0

 • przebudowa czterech kondygnacji w budynku mieszkalno-usługowym polegająca na wydzieleniu 22 lokali mieszkalnych z 10 istnie (1)

  Halo halo, czy developerzy mnie czytają :)

  • 27 0

  • Czytamy ziółko ;)

   • 0 0

 • Przydałby się jakiś bojkot marek, które będą się reklamować we Wrzeszczu (1)

  Zmasowana akcja na SM powinna pomóc w ściągnięciu plastikwych szmat z budynków.

  • 42 0

  • malenczuk sie reklamuje na grunwaldzkiej

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.