• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe inwestycje mające przeciwdziałać pandemii

Michał Brancewicz
21 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Rok temu kupcy z Oliwy przedstawili projekt zmian na targowisku. Teraz jednak musieli oni zmienić plany i dostosować miejsce swojej pracy do nowych wymogów sanitarnych. Rok temu kupcy z Oliwy przedstawili projekt zmian na targowisku. Teraz jednak musieli oni zmienić plany i dostosować miejsce swojej pracy do nowych wymogów sanitarnych.

W Trójmieście zgłoszonych zostało 14 różnorakich przedsięwzięć, których realizacja mogłaby się odbyć bez pozwolenia na budowę, w oparciu o ustawę nazywaną potocznie lex COVID-19. Co najmniej pięć z nich faktycznie ma na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii. Jednak niektórzy inwestorzy, przynajmniej na pierwszy rzut oka, postanowili wykorzystać nieprecyzyjne prawo do swoich celów.



Ustawa zezwalająca na budowę bez pozwolenia była potrzebna?

W marcu tego roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zawarty w niej artykuł 12 dawał możliwość realizowania inwestycji lub zmieniania sposobu użytkowania nieruchomości bez konieczności opierania się o prawo budowlane, ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym czy o ochronę zabytków. Innymi słowy, inwestor mógł zrealizować swoje zamierzenie bez wymaganych zgód i pozwoleń, jeśli zadeklarował, że jego działanie ma na celu przeciwdziałanie epidemii.

Takie inwestycje można było zgłaszać do 5 września. Po tym terminie artykuł 12 przestał obowiązywać.

W okresie od marca do września zgłoszonych zostało w Trójmieście 14 przedsięwzięć, w których inwestorzy powoływali się na ten zapis.

Gdańsk - dziewięć inwestycji

  1. Firoga (część dzielnicy Matarnia, w pobliżu lotniska) - dwa budynki czterokondygnacyjne na stały pobyt ludzi, Leasing Polski Sp. z o.o. (traktowane jak dwie osobne inwestycje)
  2. Zabornia - myjnia samoobsługowa, osoba prywatna
  3. Wrzeszcz - reklama (2 szt.), Braughman Group Media z Warszawy
  4. Świbno - budynek na stały pobyt ludzi, osoba prywatna
  5. Świbno - budynek na stały pobyt ludzi, osoba prywatna
  6. Śródmieście - zmiana sposoby użytkowania lokalu na biuro, Kancelaria adwokacka
  7. OliwaMapka - zabezpieczenie targowiska, Stowarzyszenie Kupców "Polanki"
  8. OliwaMapka - budynek socjalny, Dr. Oetker Polska

W gdańskich zakładach Dr. Oetkera wybudowane zostały dodatkowe pomieszczenia socjalne w oparciu o ustawę lex COVID, by pracownicy mogli zachować większe odstępy od siebie. W gdańskich zakładach Dr. Oetkera wybudowane zostały dodatkowe pomieszczenia socjalne w oparciu o ustawę lex COVID, by pracownicy mogli zachować większe odstępy od siebie.
Gdańscy urzędnicy nie chcą zdradzić dokładnych adresów tych inwestycji, z kolei danych inwestorów prywatnych podawać nie mogą.

My zapytaliśmy wymienione na liście firmy, których dane zostały przekazane (pozycja 1, 3, 7, 8) o to, jak ich inwestycje wpisują się w walkę z COVID-19?

Odpowiedź dostaliśmy od Stowarzyszenie Kupców "Polanki".

- Celem podjętych przez nas działań jest utrzymanie ciągłości pracy targowiska przy ulicy Polanki i dostosowanie jego układu do nowych warunków sanitarnych, przede wszystkim w zakresie zachowania bezpiecznego dystansu społecznego między użytkownikami - wyjaśnia Piotr Czyż z targowiska w Oliwie. - W ramach projektu planowane jest utrwalenie w posadzce, poprzez użycie różnej kolorystyki lub faktury materiału, nowego i bezpiecznego układu straganów, który pozwoli kupcom i użytkownikom targowiska zachować wymagane względy sanitarne, w tym bezpieczne odległości na placu. Remont samej posadzki, która w wielu miejscach jest zniszczona. Wprowadzenie elementów małej architektury pozwalających na wydzielenie i ograniczenie przestrzeni, tak aby regulować i kontrolować liczbę osób korzystających z targowiska i przemieszczających się po nim.
Czytaj też: Rynek w Oliwie zmieni oblicze

Projekt jest obecnie w trakcie realizacji, niemniej jednak ze względu na ograniczenia finansowe wykonano na razie najpilniejsze naprawy zniszczonej posadzki.

W przypadku fabryki Dr. Oetkera, która mieści się przy ul. Dickmana 14/15, chodziło o postawienie dodatkowych kontenerów, w których znajdą się m.in. szatnie. Dzięki powiększeniu powierzchni socjalnej, zwiększą się odległości między pracownikami.

Po publikacji artykułu odpowiedź przysłała również przedstawicielka firmy.

- Jeszcze wiosną postawiliśmy dodatkowe szatnie dla pracowników, tak by pracownicy "nie mieszali się" ze sobą - mówi Anna Romejko, rzecznik spółki Dr. Oetker.
Jak informuje Radio ZET, firma Braughman Group Media tłumaczy, że reklama w Gdańsku-Wrzeszczu ma poprawić nadszarpniętą przez pandemię "kondycję finansową spółki i właścicieli budynku".

Montaż paczkomatu, w którym mieszkańcy mogą również załatwiać sprawy urzędowe, odbył się dzięki wykorzystaniu ustawy lex COVID. Montaż paczkomatu, w którym mieszkańcy mogą również załatwiać sprawy urzędowe, odbył się dzięki wykorzystaniu ustawy lex COVID.
Gdynia - pięć inwestycji

  1. Plac Kaszubski 8Mapka, lokal 604 (budynek Gdyńskiego Centrum Biznesu) - przebudowa związana ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń biurowych na gabinety stomatologiczne
  2. ul. BemaMapka - montaż paczkomatu
  3. ul. Świętojańska 114Mapka - przebudowa czterech kondygnacji (3-6) w budynku mieszkalno-usługowym polegająca na wydzieleniu 22 lokali mieszkalnych z 10 lokali istniejących
  4. ul. Powstania Styczniowego 9BMapka (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) - budowa płyty fundamentowej żelbetowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną dla instalacji mobilnej pracowni tomografu komputerowego wraz z zabudową wejścia
  5. ul. Powstania Styczniowego 9B (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) - budowa tymczasowej konstrukcji (fundament) pod zbiornik na ciekły tlen medyczny oraz parownicę wraz z budową ogrodzenia dla ww. konstrukcji o wysokości 180 cm

Co ciekawe, inwestycję związaną z powstaniem paczkomatu faktycznie można powiązać z przeciwdziałaniem COVID-19. Część skrytek jest zarezerwowana przez Urząd Miasta Gdyni, dzięki czemu mieszkańcy mogą załatwić część spraw, nie wchodząc do budynku, unikają tym samym kontaktu z innymi osobami. Niestety za taką usługę trzeba zapłacić. O paczkomacie przy urzędzie pisaliśmy w połowie września.

Opinie (70) 2 zablokowane

  • to jest ciekawe że w Polsce najszybciej znajdują " dziury" w prawie!?

    nie potrafią działać zdroworozsądkowo, pomyśleć jak będzie dobrze dla innych i dla siebie...

    tylko szukają " dziury w całym"! jacy to są " najlepsi"!
    ale na zachodzie " o panie" tam jest dobrze tam nie ma dziur w prawie!
    tylko w Polsce są dziury w prawie!

    • 7 0

  • No ale sprawa we Wrzeszczu to juz jest mega przegięcie! (1)

    Reklama Coca Coli to na pewno już nie jest żadne przeciwdziałanie Covid!

    • 14 1

    • Coca Cola niszczy rdzę i covida!

      • 3 2

  • cwaniaczki

    • 8 0

  • Szok.

    No szok normalnie, dosłownie nie mogę w to uwierzyć xD

    • 5 1

  • W ogóle nie powinno być pozwoleń. Masz swój grunt, robisz co chcesz. (3)

    Jak na zachodzie

    • 6 15

    • Mógłbyś się zdziwić gdybyś miał trochę większą wiedzę (1)

      Jakim prawom podlega budowa w krajach Europy Zachodniej. To właśnie u nas jest chaos i samowolka.

      • 8 0

      • Europa Zachodnai to raczej ZSSR w nowym wydaniu

        Jak ktoś rozprawia jak tam Fajnie to Komunizm mu się podoba Gdzie Władza wie lepiej lub nie drążył tematu i nie wie na czym polega Komunizm w wydaniu Europy Masz myśleć jak Urzędasy z Brukseli chcą.

        • 1 2

    • Chyba na "dzikim zachodzie" hihi

      • 2 0

  • z prawem w

    • 0 0

  • Żal, że zmianę sposobu uzytkowania lokalu

    na kancelarię trzeba było robić z tej ustawy. W Angli jeden ziomuś zmieniał stodołę w dom. Polegało to na zgłoszeniu do urzędu i konserwatora i po 7 dniach miał zgodę z automatu, bez łaski. U nas prosta czynność urasta do problemu z urzędami. Nie dziwne że UK wystąpił z UE. Włosi, Niemce, Francuzi i Austriacy od ktorych mamy prawo to biurokraci.
    U nas jest jeszcze gorzej.

    • 2 1

  • Apartamenty

    Najlepsza jest budowa naciągana na to,,lex" apartamentów w Mechelinkach, której sprzeciwił się wójt!!

    • 2 0

  • haha mechelinki

    jakie ładne domy powstały..deweloper sie uwinął szybko jak nigdy

    • 2 0

  • Przeciąg

    Na rynku w Olwie,w zabudowanych boksach hula wiatr.Ażeby warzywa miały chłodno,właściciele straganów włanczają silnie wiejącą klimatyzację i jednocześnie otwierają drzwi z tyłu.Ludzie też wchodzą przez otwarte drzwi.Nikt tego nie kontroluje,warzywa mają się dobrze a ludzie chorują na zapalenia dróg oddechowych.Kosztem zdrowia bezbronnych ludzi.To są dwa pierwsze warzywniaki od strony ulicy Kaprów.Dwa pierwsze po obu stronach.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane