• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mundurowe przywileje coraz mniejsze, a co z pensjami?

Joanna Wszeborowska
7 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji.

Od kilku miesięcy trwają negocjacje dotyczące reformy emerytur mundurowych. Zmiany systemu nie idą jednak dość daleko. Może zamiast uprzywilejować emerytalnie, lepiej byłoby po prostu więcej płacić?



Pracownicy służb mundurowych:

W listopadzie 2010 roku premier Donald Tusk wespół z ministrem Michałem Boni, zdali sobie sprawę z niewyobrażalnych kosztów wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego oraz z faktu niemal pewnego przegrania sprawy praw nabytych przed Trybunałem Konstytucyjnym. W grudniu 2010 roku został wydany oficjalny komunikat informujący o rezygnacji rządu z wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego. Jednocześnie zapowiedziana została modernizacja obowiązującego systemu.

- Minimalny staż pracy dla policjantów powinien wynosić 25 lat, a minimalny wiek co najmniej 55 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym wysokość emerytury powinna być ustalana na takich samych zasadach jak w przypadku emerytur pomostowych (dla maszynistów kolejowych czy hutników), czyli w oparciu o wynagrodzenia w czasie całej kariery zawodowej i przy uwzględnieniu oczekiwanego czasu dalszego trwania życia w momencie przechodzenia na emerytury - stwierdza Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Prawo nie działa wstecz

Wprowadzone zmiany dotyczyć będą funkcjonariuszy, którzy podejmą służbę po 1 stycznia 2012 roku. Minimalny staż służby wymagany do nabycia prawa do emerytury miałby wynosić 20 lat, przy jednoczesnym spełnieniu warunku osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego 50 lat. Funkcjonariusze wstępujący do służby od 1 stycznia 2012 roku uzyskiwaliby po 20 latach świadczenie emerytalne w wysokości 45 proc. podstawy wymiaru, które po każdym kolejnym roku wzrastałoby o 3 proc., aż do osiągnięcia 85 proc. po ok. 33 latach służby. Podstawą wymiaru emerytury byłoby - jak dotychczas - uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.

- Nowe zasady będą obowiązywały nowo wstępujących - podkreśla aspirant sztabowy Józef Jerzy Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego. - Funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę, gdy osiągnie wiek 50 lat (czyli będzie musiał przepracować 15 lat więcej niż do tej pory). Natomiast funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 25 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 50 lat, czyli będzie musiał przepracować 10 lat więcej.

Młody mundurowy na emeryturze?

- Nie jestem zwolennikiem tego, aby strażak w wieku 40 lat - w pełni sił - odchodził na emeryturę. Nie powinno się na nią tak wcześnie odchodzić, ale służba nic nam nie daje, nie ma żadnych podwyżek, nie możemy nawet zastrajkować. Nie jesteśmy traktowani poważnie. Nie ma możliwości, aby osobie po czterdziestce nic nie było, a wymagania wobec czynnych strażaków są olbrzymie. Mamy coroczne obligatoryjne badania lekarskie: RTG klatki piersiowej, EKG, spirometrię, okulistę, neurologa, badanie krwi i moczu, laryngologa, co trzy lata badania psychologiczne - mówi pan Michał - strażak, mieszkaniec woj. pomorskiego.

Kiedy nowo wstępujący mundurowy przyjmowany jest do służby, podpisuje kontrakt, że będzie mógł odejść na emeryturę po przepracowaniu 15 lat służby. Jest to niewątpliwie cenny argument dla rozpoczynających pracę. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają: funkcjonariusze policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

- Znikoma jest ilość osób, które przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Jeśli tak się dzieje, decydują o tym przyczyny zdrowotne. Są to najczęściej osoby na stanowiskach wykonawczych, pracujące w terenie. Statystyki pokazują, że policjanci w woj. pomorskim przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 25-26 lat - stwierdza Józef Jerzy Partyka.

Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Praca funkcjonariuszy policji, pracowników służb więziennych czy strażaków niesie za sobą codziennie niebezpieczeństwo i narażanie własnego życia.

- Mnóstwo cywilów narzeka na nierówne traktowanie, mają nam mocno za złe, ale nie wiedzą, w jakich warunkach pracujemy, jakie ponosimy ryzyko, dla nas nie ma znaczenia czy jest święto czy weekend. Jeśli coś się stanie naszemu koledze, możemy być w każdej chwili ściągnięci ze służby. Rygor badań, pełna gotowość do służby, a nie dostajemy nic w zamian. Nie jesteśmy mocną siłą, tak jak policja - mówi pan Michał, strażak z woj. pomorskiego.

Będzie kogo rekrutować?

Nabór do służb mundurowych jest niezwykle skomplikowany. Kandydaci mają wysoko postawianą poprzeczkę. Likwidacja przywilejów może spowodować coraz mniejsze zainteresowanie wstąpieniem do służby i w efekcie brak rekrutów.

- Kandydat na strażaka powinien mieć prawo jazdy kat. C, być jednocześnie płetwonurkiem, ratownikiem medycznym, posiadać niezbędne wykształcenie, doświadczenie w pracy OSP. A przy tym zarobki są naprawdę niskie, przez pierwsze trzy lata pracy zarabiamy 1,5 tys. zł i nie możemy wnosić o żadne podwyżki. Warunki pracy są trudne, codziennie ryzykujemy własnym życiem. Jeśli mamy pracować dłużej, to niech chociaż nam sprawiedliwie wyliczą emeryturę - kontynuuje pan Michał.

W przypadku rekrutacji do służb pożarnych w woj. pomorskim z 200 chętnych tylko 60 przechodzi testy sprawności fizycznej i analizę dokumentów. Z 60 wyselekcjonowanych kandydatów 20 proc. nie przechodzi badań psychologicznych.

Kierunek prac rządowych jest słuszny?

- Polski system wynagrodzeń należałoby ujednolicić dla różnych grup zawodowych. Pierwszy krok wykonano decydując się na wprowadzenie emerytury pomostowej, teraz należy skoncentrować się na grupach będących poza powszechnym systemem wynagrodzeń - stwierdza Wojciech Nagel, ekspert ds. pracy i polityki społecznej BCC.

Problemów rynku pracy nie rozwiąże się tylko przez zmiany w systemie emerytalnym. Należy to zrobić poprzez zmiany w systemie polityki wynagrodzeń. Emerytury opłacane są przecież z kieszeni podatników.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzesza: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZ Strażaków "Florian" i NSZZ Pracowników Pożarnictwa) oraz Konwent Dziekanów Wojska Polskiego i Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Opinie (150) 10 zablokowanych

  • Dobrze, że w końcu któryś rząd odważył się wziąć za te absurdalne emerytury mundurowych. (3)

    Nawet najbogatszych państw nie stać na utrzymywanie 35-letnich emerytów.

    • 23 17

    • Mundurwi. (2)

      Przejży ustawy emerytalne wojsk NATO. Te nasze są bardzo skromne.

      • 6 8

      • no to podaj przykład, gdzie jeszcze można spotkać 30 letnich emerytów? (1)

        • 10 5

        • Niemcy:

          -podoficer po 12 latach

          GB:
          -podoficer po 15 latach, do służby zalicza się Korpus Kadetów od 16 lat. Sam sobie dodaj.

          • 3 2

  • mundurowi

    po co nam tyle policji, przecierz oni i tak nic niemoga,gdy obywatel schwyta zlodzieja i nawet im doprowadzi na komende to itak maja problem czy go zatrzymac,bo niewidza czy jet to zgodne z prawem.

    • 12 6

  • Jakie przywileje?

    Ciekawe kiedy obetną przywileje posłom i europosłom? (304 euro za nieobecnść).

    • 27 0

  • Leniwa Policja ... (3)

    Okradziono mój dom, zgłosiłem na Policję jednocześnie wskazująć na osobę , która mnie okradła . Usłyszałem od dyżurnego ,że oni są od wypisywania mandatów a nie od łapania złodziei . Jaki z tego wniosek ?

    • 15 8

    • wniosek (2)

      mają wszystko w d..ie ale nie chce im się w niej grzebać

      • 6 1

      • jak zawsze (1)

        Niby nic nie robią a ciągle pełne zakłady karne.... pomimo, że 90% wyroków to "zawiasy"

        • 0 1

        • Dokładnie

          a jeszcze osiew zrobi prokuratura która zachowuje sie jak dobry adwokat ....

          • 0 1

  • chichot historii

    były TW zabiera przywileje służbom u których pracował

    • 8 4

  • znowu procenty

    jak się chce chachmęcić, to pisze się o procentach! jeżeli zarabiam 2000 i odchodząc na emeryturę dostaję 1000 to mam 50%, czyli więcej niż mundurowi po 15 latach!
    dajcie mi kałasza! (albo nie, bo to może być nawoływanie...)

    • 5 1

  • mialam wlamanie do piwnicy.garaz podziemny.wietrzony czesto :) wchodze,zapalam swiatlo,DOTYKAM wlacznika. (1)

    za 2 godz przyjezdza policja. "szukaja" odciskow palcow. NIC NIE MA. mowie-a moj na wlaczniku? technik na to-NIC NIE MA,bo TU NA PEWNO JEST WILGOC STRASZNA. po 2 godzinach!?!!?
    pomazali tylko drzwi, mowiac,ze na pewno umorza sprawe.

    • 9 4

    • dodam,ze w tym wiellkim garazu podziemnym- NIE MA WILGOCI

      mnostwo rzeczy trzymam w tej "piwnicy" i nic nie zatechlo od paru lat..

      szkoda gadac...

      • 1 0

  • Wacka (1)

    Każduy się mądrzy,że za dużo dostają poborów,że wcześnie4 na emeryturę,ale gdy trzeba pomocy to i policvja dobra.Nie3ch każdy tkto młody wstąpi w szerergi Policji i na właśne oczy zobaczy jaki tam miód.Jak niejednokrotnie narażajac własne zycie zostawiając w piątek i świątek rodzinę gna do pracy,no bo to służba.Wacka.

    • 12 11

    • Trzeba było się uczyć .

      • 1 3

  • praca na emeryturze (5)

    a dlaczego nic nie wspominacie że taki młody emeryt za którego państwo płaci ZUS, przechodząc na emeryturę idzie na pełny etet do pracy np.ochroniarz w urzędach i zajmuje miejsce młodym bezrobotnym?

    • 14 12

    • (1)

      To zastanów się. O ile potrafisz rzecz jasna.
      Osoba która idzie na emeryturę ze sfery budżetowej po pierwsze w promilowych sytuacjach robi to po 15 latach, bo to zwyczajnie się nie opłaca. Po drugie ludzie tacy zajmując stanowiska ochroniarzy, kierowników ochrony, czy szkoleniowców mają już kupę lat doświadczenia, a wciąż są młodzi i zdatni do pracy więc nijako bardziej potrzebni niż nic nie potrafiący nie mający doświadczenia młody człowiek w oczach potencjalnych pracodawców którzy w tych czasach na pewne stanowiska wymagają ciut więcej niż tylko matury czy licencjatu który świadczy najwyżej o wiedzy teoretycznej.
      A wracając do wszystkich użalających się na służby mundurowe.
      Powiem Wam od siebie osobiście tak - znacząca większość z Was jest zbyt słaba by przejść przynajmniej testy sprawnościowe nawet do "najlżejszej" służby, jeszcze większa część odpadła by na psychotestach. A Ten marny procent który dostałby się przekonałby się, że to nie jest zwykła i lekka praca a niejednokrotne narażanie własnego życia, osierocenia dzieci, pozbawienia żony męża za to by Twój tyłek przysłowiowy Kowalski mógł być możliwie jak najbezpieczniejszy. A w dodatku ludzie Ci też nie zarabiają kokosów.
      Gwarantuję, że jeżeli nie kierowali byście się pasją, czy patriotyzmem by wstąpić do służby dla ojczyzny po pierwszym tygodniu...góra miesiącu mielibyście serdecznie dość takiej "pracy" i marzyli o czymkolwiek w innym sektorze...

      • 12 5

      • jasne, trzeba być niezłym czubem by przejść te idiotyczne testy

        • 4 8

    • ZUS nie płaci emerytur mudnurowych. Wbij to sobie do łba.

      Sama nazwa wskazuje. Po drugie, skoro dostał etat jako ochroniarz, tzn że ma większe predyspozycje niż młody bezrobotny. Pracodawca to nie fundacja charytatywna, żeby robić dobrze młodym bezrobotnym - pracę ma lepszy. Oprócz tego, odchodząc na emeryturę mniejszą niż pełna, masz odgórnie ograniczone zarobki (tak samo jak emeryt cywilny). Możesz pracować na 5 etatach, ale nie możesz zarabiać więcej niż 3769,80 zł brutto (emerytura+dorabianie wtedy zawieszenie emerytury), ewentualnie 2029,90-3769,80 zł(zmniejszenie emerytury). Czyli. Więcej czytania i nauki, mniej solenia na forum 3miasta, gamoniu.

      • 5 3

    • didi

      )Od kiedy mundurowi dostają emeryturę z ZUSu? Jak dalej pracują to składki są odprowadzane do ZUS ale do emeryta już nie trafaiją.

      • 1 1

    • Chcesz być ochroniarze to wejdź na pracuj.pl lub inna stronę dla poszukujących pracy. Jest bardzo dużo wolnych etatów.
      Pracujący emeryt ma obniżoną emeryturę, człowieku. Nie znasz tematru nto nie wypowiadaj się.

      • 2 1

  • płacic im minimum i obiecywac że za rok bedzie lepiej. tak jest w kazdej pracy.

    zwiększy sie złodziejstwo i oszustwo, a policjant od złodzieja będzie się różnił tylko ubraniem.

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane