• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mundurowe przywileje coraz mniejsze, a co z pensjami?

Joanna Wszeborowska
7 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji.

Od kilku miesięcy trwają negocjacje dotyczące reformy emerytur mundurowych. Zmiany systemu nie idą jednak dość daleko. Może zamiast uprzywilejować emerytalnie, lepiej byłoby po prostu więcej płacić?



Pracownicy służb mundurowych:

W listopadzie 2010 roku premier Donald Tusk wespół z ministrem Michałem Boni, zdali sobie sprawę z niewyobrażalnych kosztów wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego oraz z faktu niemal pewnego przegrania sprawy praw nabytych przed Trybunałem Konstytucyjnym. W grudniu 2010 roku został wydany oficjalny komunikat informujący o rezygnacji rządu z wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego. Jednocześnie zapowiedziana została modernizacja obowiązującego systemu.

- Minimalny staż pracy dla policjantów powinien wynosić 25 lat, a minimalny wiek co najmniej 55 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym wysokość emerytury powinna być ustalana na takich samych zasadach jak w przypadku emerytur pomostowych (dla maszynistów kolejowych czy hutników), czyli w oparciu o wynagrodzenia w czasie całej kariery zawodowej i przy uwzględnieniu oczekiwanego czasu dalszego trwania życia w momencie przechodzenia na emerytury - stwierdza Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Prawo nie działa wstecz

Wprowadzone zmiany dotyczyć będą funkcjonariuszy, którzy podejmą służbę po 1 stycznia 2012 roku. Minimalny staż służby wymagany do nabycia prawa do emerytury miałby wynosić 20 lat, przy jednoczesnym spełnieniu warunku osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego 50 lat. Funkcjonariusze wstępujący do służby od 1 stycznia 2012 roku uzyskiwaliby po 20 latach świadczenie emerytalne w wysokości 45 proc. podstawy wymiaru, które po każdym kolejnym roku wzrastałoby o 3 proc., aż do osiągnięcia 85 proc. po ok. 33 latach służby. Podstawą wymiaru emerytury byłoby - jak dotychczas - uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.

- Nowe zasady będą obowiązywały nowo wstępujących - podkreśla aspirant sztabowy Józef Jerzy Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego. - Funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę, gdy osiągnie wiek 50 lat (czyli będzie musiał przepracować 15 lat więcej niż do tej pory). Natomiast funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 25 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 50 lat, czyli będzie musiał przepracować 10 lat więcej.

Młody mundurowy na emeryturze?

- Nie jestem zwolennikiem tego, aby strażak w wieku 40 lat - w pełni sił - odchodził na emeryturę. Nie powinno się na nią tak wcześnie odchodzić, ale służba nic nam nie daje, nie ma żadnych podwyżek, nie możemy nawet zastrajkować. Nie jesteśmy traktowani poważnie. Nie ma możliwości, aby osobie po czterdziestce nic nie było, a wymagania wobec czynnych strażaków są olbrzymie. Mamy coroczne obligatoryjne badania lekarskie: RTG klatki piersiowej, EKG, spirometrię, okulistę, neurologa, badanie krwi i moczu, laryngologa, co trzy lata badania psychologiczne - mówi pan Michał - strażak, mieszkaniec woj. pomorskiego.

Kiedy nowo wstępujący mundurowy przyjmowany jest do służby, podpisuje kontrakt, że będzie mógł odejść na emeryturę po przepracowaniu 15 lat służby. Jest to niewątpliwie cenny argument dla rozpoczynających pracę. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają: funkcjonariusze policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

- Znikoma jest ilość osób, które przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Jeśli tak się dzieje, decydują o tym przyczyny zdrowotne. Są to najczęściej osoby na stanowiskach wykonawczych, pracujące w terenie. Statystyki pokazują, że policjanci w woj. pomorskim przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 25-26 lat - stwierdza Józef Jerzy Partyka.

Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Praca funkcjonariuszy policji, pracowników służb więziennych czy strażaków niesie za sobą codziennie niebezpieczeństwo i narażanie własnego życia.

- Mnóstwo cywilów narzeka na nierówne traktowanie, mają nam mocno za złe, ale nie wiedzą, w jakich warunkach pracujemy, jakie ponosimy ryzyko, dla nas nie ma znaczenia czy jest święto czy weekend. Jeśli coś się stanie naszemu koledze, możemy być w każdej chwili ściągnięci ze służby. Rygor badań, pełna gotowość do służby, a nie dostajemy nic w zamian. Nie jesteśmy mocną siłą, tak jak policja - mówi pan Michał, strażak z woj. pomorskiego.

Będzie kogo rekrutować?

Nabór do służb mundurowych jest niezwykle skomplikowany. Kandydaci mają wysoko postawianą poprzeczkę. Likwidacja przywilejów może spowodować coraz mniejsze zainteresowanie wstąpieniem do służby i w efekcie brak rekrutów.

- Kandydat na strażaka powinien mieć prawo jazdy kat. C, być jednocześnie płetwonurkiem, ratownikiem medycznym, posiadać niezbędne wykształcenie, doświadczenie w pracy OSP. A przy tym zarobki są naprawdę niskie, przez pierwsze trzy lata pracy zarabiamy 1,5 tys. zł i nie możemy wnosić o żadne podwyżki. Warunki pracy są trudne, codziennie ryzykujemy własnym życiem. Jeśli mamy pracować dłużej, to niech chociaż nam sprawiedliwie wyliczą emeryturę - kontynuuje pan Michał.

W przypadku rekrutacji do służb pożarnych w woj. pomorskim z 200 chętnych tylko 60 przechodzi testy sprawności fizycznej i analizę dokumentów. Z 60 wyselekcjonowanych kandydatów 20 proc. nie przechodzi badań psychologicznych.

Kierunek prac rządowych jest słuszny?

- Polski system wynagrodzeń należałoby ujednolicić dla różnych grup zawodowych. Pierwszy krok wykonano decydując się na wprowadzenie emerytury pomostowej, teraz należy skoncentrować się na grupach będących poza powszechnym systemem wynagrodzeń - stwierdza Wojciech Nagel, ekspert ds. pracy i polityki społecznej BCC.

Problemów rynku pracy nie rozwiąże się tylko przez zmiany w systemie emerytalnym. Należy to zrobić poprzez zmiany w systemie polityki wynagrodzeń. Emerytury opłacane są przecież z kieszeni podatników.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzesza: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZ Strażaków "Florian" i NSZZ Pracowników Pożarnictwa) oraz Konwent Dziekanów Wojska Polskiego i Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Opinie (150) 10 zablokowanych

  • To nie reforma to kpina (1)

    To lekka kosmetyka i policzek dla ludzi pracy. 50 lat to stanowczo za młody wiek żeby odstawiać tych ludzi na boczny tor emerytalny.To marnotrawienie potencjału ludzkiego w tym wieku posiadają ogromną wiedzę zawodową która powinna być wykorzystana dla ojczyzny.To jeszcze jeden przykład nieudolności ekipy Tuska

    • 6 2

    • a górnicy to co

      mam wielu znajomych górników którzy też wiekowo nie odbiegają od mundurowych a też spre sumki emerytalne dostają. Dlaczego mają się mieć lepiej bo węgiel wydobywają przez 4 godziny - też im zabrać !!!! Prawda leży po środku, każdy w swoim życiu ma wybór. Do pewnego rodzaju pracy oczywiście nie każdy jest stworzony, lecz ci co mogą często dokonują innego wyboru, potem żałują, ze to nie ja jestem w tej grupie i niestety ci najwięcej wrzeszczą mając pretensję do wszystkich tylko nie do siebie. Nie należy szukać oszczędności tam gdzie i tak żaden z was nie zobaczy ani nie poczuje. Pozdrawiam wszystkich zdesperowanych

      • 0 0

  • ale jak bija czy powodz czy sie pali to wychwalacie mundurowych

    • 2 5

  • Otrzymują 40% ostatniej pensji . (5)

    Podajcie jak wysoka jest ta ostatnia pensja .

    • 5 3

    • (4)

      40% ostatniej pensji ok 1200 - 1400 pln prosze za to utrzymac rodzine

      • 0 2

      • Po 45 latach pracy mam 1700 zł

        jak za to utrzymac rodzinę .

        • 1 1

      • Jakoś dziwne . Czy to wszystko ? A gdzie jakieś dodatki ? Ja i tak w taką pensję nie wierzę . (1)

        • 2 1

        • no wlasnie masz 1700 wiec pracuj dalej bo mundurowa a tyle samo i myslisz ze nic nie robi tylko zyje za marna emeryturke ???

          smieszny jestes

          • 1 1

      • no jak jedna osoba zasuwa na rodzinkę.... a druga co - leży na kanapie z piwem czy z koleżankami po sklepach lata ? za to na pewno jest kasa na fajeczki i piwko i żarcie dla kundla s****ącego gdzie popadnie.. ale "na rodzinę" to się mówi że nie ma... znajomy dla oszczedności rzucił i fajki i piwko, tv zrezygnowal z pakietu max, telefon ma na kartę, do pracy jezdzi już komunikacją, ciuchy kupuje w marketach i secondhandach - nie dosc ze teraz sam utrzymuje rodzine to maja co jesc, jest woda prad i czynsz opłacony a i kasa na lato jest odłożona. można ? można. narzeka ? trochę. ale wierzy ze bedzie lepiej jak złodziei i pasożytów się wygoni z wiejskiej w wawie i okolic.

        • 3 0

  • to zwykły bandytyzm i okradnie innych emerytów (3)

    to zwykły bandytyzm i okradnie innych emerytów . Przez te przywileje inni emeryci będą pracować do 65 albo 70 roku życia a ich emerytura stanowić będzie między 30 a 40 procent ostatniej pensji. Przywileje tych ludzi np górników kosztują budżet państwa miliardy zł. rocznie . Np.wcześniejsze emerytury górnicze to co roku 5 miliardów dlatego śmieszy mnie kiedy ktoś mówi że nie ma pieniędzy na leczenie chorych na raka. Pieniądze są i to gigantyczne tylko jest grupa ludzi które zrobiła sobie z naszego kraju prywatny folwark i żyje na wykorzystaniu innych ludzi.
    Argument że jest to praca niebezpieczna brzmi jak żart jeśli sprawdzimy statystyki śmiertelności wśród kierowców albo budowlańców. Dodatkowo nikt nie użala się nad budowlańcem który w wieku 65 lat będzie musiał nadal dźwigać cegły .Mundurowy po 60 -tce może przecież zajmować się papierkową robotą albo pracami porządkowymi w komisariacie .
    Ludzie pora wreszcie na protest społeczny przeciwko tej patologii chyba że odpowiada wam sytuacja w której wy dostaniecie 800 zl emerytury w wieku 70 lat a młody mundurowy w wieku 34 lat będzie się wam śmiał w twarz?

    • 9 6

    • Ciekawe (1)

      Jakb edzie chciał cię ktoś zgwałcić (bez obrazy), okraść,ńapaść i to się stanie to gdzie polecisz?. Na policje. A dyżurny ci odpowie. Goń sobie synku go sam. Bo ja mam 60 lat i nie dam rady. Martw się sam!!!!!

      • 2 4

      • Daniel napisał, że starszy policjant moze na komendzie " sprzatać" a młody

        biegac za gwałcicielem. Skoro nie kumasz to dlatego zostałeś POlicjantem.

        Nigdy nie widziałem aby POlicjant "pomagał" w awaryjnych sprawach, zawsze aby udupić obywatela.
        STRAŻ nie-miejska to masakra

        • 4 1

    • jestem za

      • 0 0

  • w Szwecji Straż Pożarna idzie na emeryturę w wieku 65 lat !

    I można, trzeba tylko pomyśleć, aby na drabinie skakał młody, a w biurze, czy dyspozytorni pracował doświadczony, a nie koleś kolesia.

    • 7 2

  • Zauważcie, że tak czy siak policjantowi płaci państwo. Chodzi jednak o to, żeby nie płaciło w postaci niesprawiedliwych przywilejów emerytalnych, tylko żeby płaciło za pracę a policjant był w tym samym systemie co wszyscy*.

    Bo oczywiście zniesienie przywilejów musi oznaczać podwyżki, bo inaczej wszyscy rzucą pracę w policji. Ale dzięki zniesieniu przywilejów nie będzie konserwacji sytuacji, że ktoś całe życie jest albo nie jest policjantem.

    *- najlepszy system to taki, gdzie każdy sam sobie oszczędza a państwo nie mówi mu ile i jak długo ma to robić, po prostu kiedyś człowiek stwierdza "odłożyłem tyle że starczy mi do końca życia" i przestaje pracować.

    • 5 3

  • "Wiedzą sąsiedzi kto na czym siedzi" (1)

    Mundurowi idą na wcześniejszą emeryturę ponieważ:
    1. Pracowali i pracują często ponad godziny za które nie otrzymywali tzw. nadgodzin ani dni wolnych za nadgodziny
    2. Praca we wszystkie święta, niedziela i inne dni wolne od pracy
    3. Bardzo duże ryzyko utraty życia lub kalectwa.
    4. Pensje niestety nie są zadowalające a wręcz są niskie.

    Z tymi wypowiedziami to tak jak dyskusja o książce, której to większość dyskutantów nie przeczytała.

    • 7 7

    • bufon w mundurze

      zarzucasz nam niewiedzę o pracy służb mundurowych, nie trzeba być piekarzem, żeby wiedzieć z czego robi się chleb, służby mundurowe to nie tylko, tajne służby o których pracy możemy mało wiedzieć, chociaż i tu media rozebrały ich na czynniki pierwsze, a co dopiero służba takiego krawężnika czy dzielnicowego to żadna "tabula rasa", i weź się do czytania książek, może wtedy użyjesz sensowniejszych argumentów,

      • 3 1

  • służba nie drużba (2)

    "Praca funkcjonariuszy policji, pracowników służb więziennych czy strażaków niesie za sobą codziennie niebezpieczeństwo i narażanie własnego życia" cytat z powyższego artykułu, zgodzę się co do jedngo, z wymienionych w cytacie służb, jedynie strażacy zasługują na podziw i szacunek z tytułu wykonywanej pracy.
    Wojsko - jak słyszę i widzę w mediach, że każdy powracający z misji wojskowej to wrak człowieka wymagający długotrwałego i specjalistycznego leczenia, to zalewa mnie krew, podpisując kontrak z armią ci ludzie wiedzą chyba na co się godzą, na służbę w każdych warunkach i sytuacjach, chyba że liczyli na ciepłe i spokojne posadki, jak za komuny w zielonych garnizonach, a tu niespodzianka Irak, Afganistan i inne cięzkie wyzwania gdzie trzeba być tzw.twardzielem a nie za przeproszeniem "babą" i po powrocie z misji prosto do psychiatryka, wniosek - jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz.
    Policjanci - w którymś w poniższych komentarzy wyczytałem o ploicjantach na interwencji, jakie to straszne i trudne wyzwanie, bzdura - wypadki drogowe są tu dobrym przykładem - to strażacy i służby medyczne wykonują czarną robotę, a policjanci kręcą się wokół nich, przeszkadzają i udają ważniaków, nie wspominając o tym, że nie porafią sprawnie pokierować ruchem doprwadzjąc do powstawanie niepotrzebnych korków i nerwowych sytuacji, prowokując dodatkowe zagrożenia. "Bezbronna"policja na stadionach jest bita, za to na ulicy to ona bije, ale tylko tych co do których jest pewna, że nie oddadzą.
    Straż miejska i służba więzienna to schronienie dla leni i nierobów, którzy liczą na lekką i nie wymagającą wiekich zdolności pracę, trochę arogancji i cwaniatwa wystarczy żeby odsłużyć i zasłużyć, i chyba się nie mylą.
    Do służb mundurowych idzie się po to żeby służyć, całe społeczeństwo za to Wam, mundurowym płaci i przestańcie biadolić tylko weźcie się do roboty, a dużo jest do zrobienia, dzisjaj nie ma obowiązkowego poboru, to są wasze decyzje.
    Pozdrawiam.

    • 6 4

    • słuzba chyba wczasy na koszt społeczenstwa !!!!!

      Przejscie przez jezdnie i jezdzenie samochodem wiaze sie z niebezpieczenstwem utratu zycia i zdrowia wyjezdzajac na misje jada zeby zarobic kase i jest wielu chetnych zreszta jak chce sie byc zołnierzem to taka role trzeba pełnic i na temat policji która umie jedynie scigac biedaków bo w polsce prawo jest dla biednych a prawników i sedziów omijaja szerokim łukiem nie bede wspominac o zwolnieniach bo to juz jest paranoja jak nie na siebie L4 to na zone albo na dzieci a czs leci i po 15 latkach na emeryturke to jest polska mundurówka !!!!!

      • 1 1

    • Oczywiście Kolego, masz rację, tylko pod jednym warunkiem, niech ich (mundurowych) obejmą w tej sytuacji przepisy Kodeksu Pracy, i tyle, jeśli wiesz o czym piszę. 40 godz. tydzień pracy (nie służby), płatne nadgodziny, prawo do strajku, prawo do zrzeszania się w organizacjach politycznych itp. Tylko tyle, o reszcie nie mam ochoty pisac, bo to tak jakbym tłumaczył dziecku...

      • 0 1

  • po 15 latach na emeryture tylko w polsce taki absurd !!!!! (1)

    W tym kraju ma byc dobrze !!!! jedni maja tyrac do 67 roku zycia a wielka elita nierobów 15 lat i pasozytowac na spoleczenstwie czym sie rózni słuzba od pracy w prywatnej firmie ??? panstwówka stała pewna kasa gwarancja wypłat i pełen socjal o dyspozycyjnosc jest tak samo 24/dobe prywaciaz wypłata powinna byc na koniec miesiaca zobaczymysocjal 2 zwolnienia dziekujemy panu i zasuwanie do 67 r powodzenia w tym chorym kraju

    • 5 3

    • trzeba bylo isc do policji...ale pewnie jestes za cienki izal cie sciska

      • 2 2

  • co tu dyskutowac... (2)

    zapraszam do służby, etaty są więc proszę

    • 2 3

    • Nie mógł bym spojrzec uczciwym ludziom w oczy !!!

      Nie wszyscy sa cwaniaczkami i kombinatorami wtym kraju sa ludzie porzadni i uczciwi i wole tyrac 67 lat niz byc pasozytem zerujacym na spoleczenstwie

      • 4 2

    • etaty są też do kas w marketach - ale tam nie ma tak szybko emeryturki no i trzeba czasem fizycznie porobić.. nie da się podrzemać z radarem przy drodze

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane