• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mundurowe przywileje coraz mniejsze, a co z pensjami?

Joanna Wszeborowska
7 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji.

Od kilku miesięcy trwają negocjacje dotyczące reformy emerytur mundurowych. Zmiany systemu nie idą jednak dość daleko. Może zamiast uprzywilejować emerytalnie, lepiej byłoby po prostu więcej płacić?



Pracownicy służb mundurowych:

W listopadzie 2010 roku premier Donald Tusk wespół z ministrem Michałem Boni, zdali sobie sprawę z niewyobrażalnych kosztów wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego oraz z faktu niemal pewnego przegrania sprawy praw nabytych przed Trybunałem Konstytucyjnym. W grudniu 2010 roku został wydany oficjalny komunikat informujący o rezygnacji rządu z wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego. Jednocześnie zapowiedziana została modernizacja obowiązującego systemu.

- Minimalny staż pracy dla policjantów powinien wynosić 25 lat, a minimalny wiek co najmniej 55 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym wysokość emerytury powinna być ustalana na takich samych zasadach jak w przypadku emerytur pomostowych (dla maszynistów kolejowych czy hutników), czyli w oparciu o wynagrodzenia w czasie całej kariery zawodowej i przy uwzględnieniu oczekiwanego czasu dalszego trwania życia w momencie przechodzenia na emerytury - stwierdza Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Prawo nie działa wstecz

Wprowadzone zmiany dotyczyć będą funkcjonariuszy, którzy podejmą służbę po 1 stycznia 2012 roku. Minimalny staż służby wymagany do nabycia prawa do emerytury miałby wynosić 20 lat, przy jednoczesnym spełnieniu warunku osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego 50 lat. Funkcjonariusze wstępujący do służby od 1 stycznia 2012 roku uzyskiwaliby po 20 latach świadczenie emerytalne w wysokości 45 proc. podstawy wymiaru, które po każdym kolejnym roku wzrastałoby o 3 proc., aż do osiągnięcia 85 proc. po ok. 33 latach służby. Podstawą wymiaru emerytury byłoby - jak dotychczas - uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.

- Nowe zasady będą obowiązywały nowo wstępujących - podkreśla aspirant sztabowy Józef Jerzy Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego. - Funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę, gdy osiągnie wiek 50 lat (czyli będzie musiał przepracować 15 lat więcej niż do tej pory). Natomiast funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 25 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 50 lat, czyli będzie musiał przepracować 10 lat więcej.

Młody mundurowy na emeryturze?

- Nie jestem zwolennikiem tego, aby strażak w wieku 40 lat - w pełni sił - odchodził na emeryturę. Nie powinno się na nią tak wcześnie odchodzić, ale służba nic nam nie daje, nie ma żadnych podwyżek, nie możemy nawet zastrajkować. Nie jesteśmy traktowani poważnie. Nie ma możliwości, aby osobie po czterdziestce nic nie było, a wymagania wobec czynnych strażaków są olbrzymie. Mamy coroczne obligatoryjne badania lekarskie: RTG klatki piersiowej, EKG, spirometrię, okulistę, neurologa, badanie krwi i moczu, laryngologa, co trzy lata badania psychologiczne - mówi pan Michał - strażak, mieszkaniec woj. pomorskiego.

Kiedy nowo wstępujący mundurowy przyjmowany jest do służby, podpisuje kontrakt, że będzie mógł odejść na emeryturę po przepracowaniu 15 lat służby. Jest to niewątpliwie cenny argument dla rozpoczynających pracę. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają: funkcjonariusze policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

- Znikoma jest ilość osób, które przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Jeśli tak się dzieje, decydują o tym przyczyny zdrowotne. Są to najczęściej osoby na stanowiskach wykonawczych, pracujące w terenie. Statystyki pokazują, że policjanci w woj. pomorskim przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 25-26 lat - stwierdza Józef Jerzy Partyka.

Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Praca funkcjonariuszy policji, pracowników służb więziennych czy strażaków niesie za sobą codziennie niebezpieczeństwo i narażanie własnego życia.

- Mnóstwo cywilów narzeka na nierówne traktowanie, mają nam mocno za złe, ale nie wiedzą, w jakich warunkach pracujemy, jakie ponosimy ryzyko, dla nas nie ma znaczenia czy jest święto czy weekend. Jeśli coś się stanie naszemu koledze, możemy być w każdej chwili ściągnięci ze służby. Rygor badań, pełna gotowość do służby, a nie dostajemy nic w zamian. Nie jesteśmy mocną siłą, tak jak policja - mówi pan Michał, strażak z woj. pomorskiego.

Będzie kogo rekrutować?

Nabór do służb mundurowych jest niezwykle skomplikowany. Kandydaci mają wysoko postawianą poprzeczkę. Likwidacja przywilejów może spowodować coraz mniejsze zainteresowanie wstąpieniem do służby i w efekcie brak rekrutów.

- Kandydat na strażaka powinien mieć prawo jazdy kat. C, być jednocześnie płetwonurkiem, ratownikiem medycznym, posiadać niezbędne wykształcenie, doświadczenie w pracy OSP. A przy tym zarobki są naprawdę niskie, przez pierwsze trzy lata pracy zarabiamy 1,5 tys. zł i nie możemy wnosić o żadne podwyżki. Warunki pracy są trudne, codziennie ryzykujemy własnym życiem. Jeśli mamy pracować dłużej, to niech chociaż nam sprawiedliwie wyliczą emeryturę - kontynuuje pan Michał.

W przypadku rekrutacji do służb pożarnych w woj. pomorskim z 200 chętnych tylko 60 przechodzi testy sprawności fizycznej i analizę dokumentów. Z 60 wyselekcjonowanych kandydatów 20 proc. nie przechodzi badań psychologicznych.

Kierunek prac rządowych jest słuszny?

- Polski system wynagrodzeń należałoby ujednolicić dla różnych grup zawodowych. Pierwszy krok wykonano decydując się na wprowadzenie emerytury pomostowej, teraz należy skoncentrować się na grupach będących poza powszechnym systemem wynagrodzeń - stwierdza Wojciech Nagel, ekspert ds. pracy i polityki społecznej BCC.

Problemów rynku pracy nie rozwiąże się tylko przez zmiany w systemie emerytalnym. Należy to zrobić poprzez zmiany w systemie polityki wynagrodzeń. Emerytury opłacane są przecież z kieszeni podatników.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzesza: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZ Strażaków "Florian" i NSZZ Pracowników Pożarnictwa) oraz Konwent Dziekanów Wojska Polskiego i Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Opinie (150) 10 zablokowanych

  • Fajnie ale... czy... (1)

    Wszystko fajnie ale czy pomyślano też o strażakach z zakładowych straży pożarnych typu "LOTOS" "FLORIAN" "PERN" czy zostaną zrównane ich lata do PSP. Zakładowi mogą odejść na wcześniejszą emeryturę uzyskując wiek 60 lat :(
    czyli 5 lat wcześniej od wymaganych 65. A przecie są oni tacy sami jak koledzy z PSP te same badania papiery i wykszt. często współpracują z kolegami z PSP.

    • 3 1

    • kolego jestem.... zaaa niech wkońcu nastanie równość

      • 1 0

  • przestancie wszyscy stekac tylko wezcie sie za robote !

    • 1 0

  • nie płaczcie zawsze można pracę zmienić na lepiej płatną

    chodzicie do pracy 6 razy w m-cu /strażacy/ ,płacą wam za nadgodziny ,13-stka, wczasy, mundurówka, remont, przejazdy jakaś nagroda, i płace wzrastają o kilka ładnych setek .

    • 3 3

  • cop

    wszystkich którzy tak zazdroszcza przywilejów mundurowych - zapraszam wstąpcie w Nasze szeregi cwaniaki:)

    • 4 4

  • (2)

    Tak sobie czytam i sie zastanawiam, dlaczego wiekszosc jest tak zle nastawiona do mundurowych, przeciez policja, straz, wojsko to ludzie ktorzy ryzykujac wlasne zycie nadstawiaja karku za kazdego z nas, dzis jest to Iksinski, jutro Kowalski a pojutrze mozesz byc Ty, ja i kazdy z nas. Tacy ludzie powinni zarabiac godziwe pieniadze, tak uwazam i tyle. Wiec zastanow sie jeden z drugim zanim wykrecisz numer alarmowy czy jak tak sie pienisz bedzie mial kto kiedys odebrac telefon.

    • 7 4

    • co ty chłopie fantazjujesz ?...
      straż to oczywiste ale wojsko ? co mamy wojnę w kraju że wojsko musi cię chronic przed kims ? siedzą w koszarach , chleją, robią za siłe robczą dla dowódców co robią remont domku czy sprzątanie ogródka....
      policja ? jedyne co ja widzę to policja w zestawie z radarem i łapanki po dziurawych drogach ew. dowożą hamburgery na dworzec dla jaśnie obiboków rządzących... pijaki i żule juz oblegają ławki i sklepy i parki - zero patroli zero zmian ! dodatkowo pasożyty z SM zamiast pieszo patrolować osiedla jadą czwórkami samochodem po osiedlu w 10 minut dookoła i patrol wykonany.. jadą gdzieś w kącik na obiadek albo pospać - mało fotek w gazetach jest ?
      kpina i tyle.. jedyny szacunek z tych służb mam dla strażaków i tyle w temacie - reszta to obiboki albo pijaki albo jedno i drugie.. patologia chroniącą władzę...

      • 4 0

    • jaki telefon ? 112 ? ten co nie działa ? czy ten 997 co nie przyjadą bo nie ma samochodu, nie ma patrolu, nie ma ludzi albo przyjadą po fakcie lub kilku godzinach ? a kto ma odebrac telefon do armii ? dzwonisz do armii ?
      idz kobieto do kuchni i upiecz mi placek lepiej.....

      • 4 0

  • Policja na wcześniejszą emeryturę? Niech ida popracować do prywatnej firmy przez rok to zobaczą jak się dzisiaj pracują.

    • 5 1

  • pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji

    pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji

    Q..a, chciałbym w wieku 40 lat dostawać 1450zł a to minimalna co dostają a dostajawiecej i mieć opłacony ZUS, mozna dorabiać na spoko. To ludzie za miesiac ciężkiej pracy dostaja 1400zł i po 30-40 latach pracy.
    Czyste s-stwo aby chłop w sile wieku szedł na emeryturę a babcie maja tyrać do 65 lat.
    POlicjant ciężko pracuje? część tak ale patrząc na tuszę , nalane gęby --- raczej nie. Statystyczny policjant waży teraz oko 6-7 kg więcej niz 15 lat temu

    • 5 5

  • e=mc2

    przypieprzam 40 lat w robocie która jest nielkka i h. z tego mam.teraz wiem trza było iść do glin i sie urządzic. albo do marynarki i zostać komandorem . od zaje.. ich jest i admirałów a statków kilka w sumie zlom.policzcie ile jest w polsce generałów
    wiecej jak wojska.rynek nie uznaje przywilejów trza na nie zasłużyć.jestem za zniesieniem pzywilejów ale też za tym aby mundurowi zarabiali tyle ile trzeba.

    • 7 0

  • trzeba bylo zie zając polityka maruderzy byscie mieli wszystko za free,to jest dopiero robota dla leserów

    • 1 1

  • Większości policjantów najgorsze co może się w pracy przytrafić to zwichnięcie palca podczas pisania na maszynie informacji do poszkodowanego o umorzeniu śledztwa :)

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane