• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrakt menadżerski - wystawianie faktur zamiast umowy o pracę

28 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Przejście na kontrakt menadżerski może okazać się atrakcyjne, szczególnie jeśli dopiero otwieramy firmę i przez dwa lata płacimy "mały" ZUS. Przejście na kontrakt menadżerski może okazać się atrakcyjne, szczególnie jeśli dopiero otwieramy firmę i przez dwa lata płacimy "mały" ZUS.

Kontrakt menadżerski to większe zyski dla pracownika przy takich samych kosztach dla pracodawcy, co sprawia, że coraz więcej pracowników zaczyna rozważać zmianę formy zatrudnienia. Co na ten temat mówi prawo?


Katarzyna Ludwichowska, radca prawny Katarzyna Ludwichowska, radca prawny

Czy rozważałe(a)ś zrezygnowanie z umowy o pracę na rzecz kontraktu menadżerskiego (wystawianie firmie faktury)?


Od 22 lat pracuję na stanowisku kierownika wydziału w spółce z o.o. (umowa na czas nieokreślony). Jest to firma produkcyjna. Jednocześnie prowadzę własną działalność gospodarczą (niezwiązaną z zatrudnieniem - handel). Jaka jest możliwość zmiany umowy o pracę na kontrakt menadżerski? (lub inną formę zatrudnienia) - pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada radca prawny Katarzyna Ludwichowska z Kancelarii Prawniczej Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy sc.

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, za wynagrodzeniem, niedopuszczalne jest zastępowanie umowy o pracę inną umową cywilnoprawną. Na gruncie tych przepisów prawa Sąd Najwyższy dotychczas podnosił, że przepisy te nie stanowią prawnego domniemania zawarcia umowy o pracę. O rodzaju zawartej umowy rozstrzyga zgodna wola stron (tak wyrok z dnia 23 września 1998 r., II UKN 229/98 (OSNP 1999, Nr 19, poz. 627, czy z dnia 24 listopada 2011 r., I PK 62/11, LEX nr 1109362). W razie wątpliwości co do charakteru zawartej umowy decydujący jest zgodny zamiar stron i cel umowy o pracę.

Idąc dalej, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 lipca 2012 r., I UK 90/12 wskazał, że "dopuszczalne jest także wykonywanie tych samych obowiązków zarówno w ramach zatrudnienia pracowniczego lub cywilnoprawnego, o ile nie sprzeciwiają się temu inne okoliczności. Zadecydować o podstawie zatrudnienia mogą strony umowy. Wynika z tego, że wola stron może zmienić podstawę zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną". Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy także w dniu 29 czerwca 2010 r. w wyroku I PK 44/10.

Z kolei w wyroku z dnia 18 listopada 2011, I PK 63/11 Sąd Najwyższy orzekł, że "zatrudnienie nie musi w każdych warunkach nosić znamion zatrudnienia pracowniczego. Korzystając z zasady swobody umów, strony mogą bowiem dowolnie, według swego uznania, ukształtować treść i cel stosunku prawnego, byleby nie sprzeciwiały się one właściwości (naturze) tego stosunku, bezwzględnie obowiązującym przepisom prawa lub zasadom współżycia społecznego. Jednakże kwalifikacja danej umowy jako umowy o pracę lub jako umowy prawa cywilnego zależy od okoliczności konkretnego przypadku."

Mając na uwadze przytoczone poglądy Sądu Najwyższego, należy wskazać, że w sprawie czytelnika istnieje możliwość zmiany umowy o pracę na inną umowę o charakterze cywilnoprawnym, jeżeli tylko jest taka wola stron, a charakter i sposób wykonywania pracy na to pozwala. Przez umowę o charakterze cywilnoprawnym w tym przypadku należy rozumieć przede wszystkim umowę zlecenia, na mocy której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności dla zleceniodawcy. Umowa zlecenia polega na stałym świadczeniu określonej pracy, opartym na stosunku zaufania. Zbliżony do umowy zlecenia charakter ma także wykonywanie określonych czynności na podstawie umowy o świadczenie usług. Stosowany często w praktyce kontrakt menedżerski, z prawnego punktu widzenie jest niczym innym jak taką właśnie umową o świadczenie usług. Przy czym nazwę "kontrakt menedżerski" stosuje się przeważnie do umów zawieranych z członkami zarządu w spółkach kapitałowych. Do cywilnoprawnych umów, na podstawie których można wykonywać pracę, należy także umowa o dzieło. W tym przypadku jednak praca winna polegać na osiągnięciu określonego efektu. W doktrynie prawa umowę o dzieło nazywa się umową rezultatu.

Należy jednak zawsze pamiętać, że zawarcie umów cywilnoprawnych nie może prowadzić do obejścia przepisów prawa pracy. Przede wszystkim należy pamiętać, że niedopuszczalnym jest wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, przy jednoczesnym zachowaniu stosunku podległości zleceniodawcy nad zleceniobiorcą. Jest to kwestia bardzo niejednoznaczna, a jej ocena winna się odbywać tylko w warunkach konkretnej sprawy.

W opisywanej sprawie czytelnik może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zarówno w ramach już prowadzonej działalności gospodarczej, jak również w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście. W praktyce sytuacje takie mogą przysporzyć wielu problemów w ocenie, czy dana praca jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej, czy też w ramach działalności osobistej. Rozróżnienie jednak jest konieczne w celu przyporządkowania wydatków do danego źródła przychodu. Zgodnie bowiem z przyjętym poglądem judykatury "koszty uzyskania przychodów należy przyporządkować do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane" (tak wyrok NSA z dnia 10 grudnia 1999 r., I SA/Lu 921/98, LEX nr 40371).

W celu zawarcia umowy cywilnoprawnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej powinien być spójny z charakterem i zakresem świadczonej - na podstawie umowy cywilnoprawnej - pracy.
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.

Miejsca

Opinie (75) 2 zablokowane

  • stabilność finansowa firmy (4)

    nie ma o tym mowy w artykule, ale teraz niewypłacalność dotyczy nawet największych firm. w przypadku umowy o pracę - jeśli dojdzie do niewypłacalności i egzekucji komorniczej - pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę odzyskują wynagrodzenia w pierwszej kolejności. pracownik kontraktowy jest TYLKO FIRMĄ, całą windykację musi prowadzić sam (sprawa sądowa, skierowanie do komornika), a po przyłączeniu się do egzekucji kasę odzyska jako ostatni (po pracownikach, US, ZUS, bankach itp. itd.), czyli w praktyce nie odzyska jej wcale. no a wcześniej musi być przygotowany na to, że po wystawieniu faktury dla "pracodawcy" będzie musiał od niej zapłacić co miesiąc PIT i VAT i to również w sytuacji, kiedy pracodawca nie zapłaci mu za tę fakturę. przelicz sobie, ile zarabiasz i ile od tego wyniosą podatki - czy będziesz miał co miesiąc kasę z innego źródła, aby odprowadzić to do urzędów, jak nie dostaniesz wypłaty wynagrodzenia?

    poza tym, piszecie o negocjacjach... ale nie wiem, na jakim stanowisku trzeba być, żeby pracodawca zgodził się w kontrakcie na 3-miesięczne wypowiedzenie + 3-mies. odprawa, czyli na rzeczy, które przysługują przy umowie o pracę na czas nieokreślony. nie po to pracodawca chce zmienić umowę o pracę na kontrakt, żeby później płacić za takie rzeczy....

    mając umowę o pracę + dział. gosp. płacisz niski ZUS, mając tylko dział. gosp. (a w jej ramach kontakt), płacisz pełny ZUS.

    • 11 2

    • Bredzisz. Na jakim stanowisku trzeba być? Na stanowisku specjalistycznym i tyle.

      • 1 5

    • (1)

      I to są twoje argumenty za tym, aby to złodziejskie państwo nadal wszystkich goliło z kasy, zarówno przedsiębiorców jak i pracowników ? Zobacz jak w PL jest kwota wolna od podatku a jaka w innych krajach EU , no comments

      • 3 0

      • czytaj ze zrozumieniem...

        to były porady dla ludzi, którzy zastanawiają się nad zmianą umowy o pracę na kontrakt menedżerski. ja wcześniej tego nie wiedziałam, teraz wiem i już nie zmienię w tę stronę, chyba, że dla zarobków 10x większych, które pozwolą mi odłożyć dużo kasy na wypadek, kiedy moje FV nie będą opłacane przez kilka miesięcy, a będę musiała co miesiąc płacić ZUS, PIT i VAT oraz na ew. późniejsze koszty prawnicze, sądowe i komornicze. nic tu nie było o żadnych uwielbieniu dla ZUSu ani nic w tym stylu. trzeba myśleć perspektywicznie, a nie krótkowzrocznie. podpisując kontrakt menedżerski też miałam na widoku tylko krótką perspektywę (więcej kasy na rękę), ale trzeba pamiętać, że to nie wszystko.

        • 5 0

    • me,

      dobrze piszesz, widać że rozumiesz czym jest w istocie kontrakt menadżerski. W praktyce to wygląda tak, że pracownik dostaje propozycję takiego kontraktu łącznie z podwyżką, niby nie ma praw jak w KP ale wiecej kasy więc podpisuje zadowolony. Niestety, okazuje się później że nie jest już tak kolorowo. Lichwa dla banksterki za kwadrat z betonu - 2 tys, dwoje dzieci - kolejna kasa. Życie coraz droższe a pracodawca pozwala sobie na coraz więcej, bo przecież nie ma czegoś takiego jak nadgodziny w umowie menadżerskiej, nie ma zasad KP a Kaziu co ją podpisał za pyskówkę może wylecieć z dnia na dzień do tego podpada pod KC i pracodawca może mu założyć sprawę jak będzie miał kaprys. Tylko i wyłącznie o to chodzi z kontraktami menadżerskimi. Jak jesteś mega specjalistą i kosisz grube siano to jak najbardziej, ale kiedy jesteś lewą ręką, prawej ręki zastępcy kierownika oddziału terenowego fili zamiejskiej bidronki to sobie odpuść.

      • 12 0

  • Idealne narzędzie to ominięcia ustawy kominowej w spólkach skarbu państwa

    • 6 0

  • Komuno wróć !

    To dzięki takiemu kombinatorskiemu podejściu do prawa mamy pózniej lekarzy " pracujących " na zakładkę po 36 godzin na dobę i ogrom ludzkich tragedii.

    • 9 1

  • Postawione na głowie .

    Dziś jestem kierownikiem jednoosobowej firmy sprzątającej może awansuje na menagera ?

    • 5 0

  • kiedy zaczniecie pisac o ciemnych stronach omawianych problemow

    • 4 0

  • Emerytura obywatelska

    Jak juz ja wprowadzą to tylko taki kontrakt bedzie najlepszy

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane