• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Zakład w likwidacji

Robert Kiewlicz
11 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" powstała w 1980 roku, ale jej historia i korzenie sięgają przełomu lat 50. XX wieku. Przez lata spółdzielnia była jednym z największych zakładów mleczarskich na Wybrzeżu.
  • Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki we Wrzeszczu - tu znajdowały się m.in. magazyny Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy". Obecnie na tym terenie znajduje się Galeria Bałtycka.
  • W 2007 roku Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" weszła w skład Grupy Polmlek. Tym samym nazwę firmy zmieniono na Spółdzielnia Mleczarska Polmlek - Maćkowy.

Do końca grudnia 2017 roku ma zostać wygaszona produkcja w Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek-Maćkowy. Zakład od kilkudziesięciu lat związany z Gdańskiem przestanie istnieć. Pracę straci ponad 200 pracowników. Część osób zatrudnionych na czas określony już otrzymało wypowiedzenia. Związkowcy z Maćkowych walczą obecnie o wyższe odprawy dla wszystkich zwalnianych.


Co najbardziej wpływa na motywację w pracy?


O tym, ze Spółdzielnia przestanie istnieć zadecydowało pod koniec sierpnia 2017 roku Walne Zgromadzenie Członków Polmlek-Maćkowy. Podjęto wówczas uchwałę mówiącą o tym, że działalność produkcyjna wyrobów nabiałowych będzie prowadzona przez Spółdzielnię Mleczarską Polmlek-Maćkowy do końca 2017 roku.

Natomiast maszyny i urządzenia zakładu zostaną przeniesione do Mazowieckiej Spółki Mleczarskiej SA w Makowie Mazowieckimi i do Polmlek Raciąż lub sprzedane. W miejscu dotychczasowego zakładu ma działać jedynie skup mleka oraz hurtownia artykułów mleczarskich.

Praca jest ale w Raciążu



Plotki o likwidacji zakładu pojawiły się już kilka miesięcy temu. Nie znano jednak szczegółów. W lipcu 2017 roku związki zawodowe działające w Spółdzielni otrzymały informacje o możliwym wygaszaniu produkcji podczas spotkania z Przemysławem Mikołajczykiem, prezesem zarządu Grupy Polmlek.

Teraz już wiadomo, że pracę stracą prawie wszyscy zatrudnieni w Maćkowych. Część pracowników może jednak otrzymać propozycję zatrudnienia w innych zakładach Grupy Polmlek. Jak twierdzą związkowcy oferty takie pojawiły się już w zakładach w: Makowie Mazowieckiem, Grudziądzu czy... Raciążu. Czyli prawie 300 km od Gdańska.

Słabe wyniki, czy oferta od dewelopera?



Dlaczego Maćki mają zostać zlikwidowane? Oficjalnie mówi się o słabych wynikach finansowych. Nieoficjalnie o tym, że tereny należące do Spółdzielni mają być sprzedane deweloperowi.

O likwidacji zakładu niechętnie wypowiadają się związki zawodowe. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ "Solidarność" w rozmowie z Trojmiasto.pl stwierdził jedynie, że nikt o niczym nie informuje pracowników.

- Od pewnego czasu były wysyłane do nas sygnały o zamiarze przeniesienia produkcji, wtedy, gdy domagaliśmy się podwyżek płac. Średnia pensja w Polmlek Maćkowy to około trzech tysięcy złotych. Nie damy się pogrzebać po cichu. Branża mleczarska ma się dobrze. Cena mleka rośnie. Rosną też koszty produkcji i dystrybucji, a to ma być jakoby przyczyną rezygnacji z produkcji w Maćkowych - twierdzi Sikorski.
W Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek-Maćkowy zatrudnionych było 208 pracowników na umowy o pracę z czego 125 osób na czas nieokreślony. Ci ostatni otrzymali już wypowiedzenia. "Solidarność" działająca w Spółdzielni wystąpiła o  wyższe odprawy dla wszystkich zwalnianych pracowników. Władze Spółdzielni odrzuciły te propozycje.

Maćki od lat związane z Gdańskiem



Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" powstała w 1980 roku, ale jej historia i korzenie sięgają przełomu lat 50. XX wieku. Pod koniec grudnia 1957 roku, powstała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Gdańsku. Przejęła ona działający od 1953 roku zakład przetwórstwa mleka przy ul. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu, w miejscu dzisiejszej Galerii Bałtyckiej. Przez wszystkie następne lata spółdzielnia była największym dostawcą mleka i produktów mlecznych na rynek Gdańska i całego Pomorza. Zakład we Wrzeszczu rozwijał się intensywnie, ale nie mógł zaspokoić potrzeb chłonnego pomorskiego rynku.

W 1978 roku rozpoczął działalność nowy zakład produkcyjny położony w Maćkowych przy ul. Bartniczej 1 zobacz na mapie Gdańska. Właśnie od tej dzielnicy miasta wzięła swą nazwę spółdzielnia, gdy w 1980 roku odradzała się po latach praktycznego upaństwowienia polskiej spółdzielczości. "Maćkowy" są liderem we wprowadzaniu na rynek nowych produktów mlecznych o walorach zdrowotnych, odżywczych i smakowych. To właśnie "Maćkowy" w 1994 roku wprowadziły na polski rynek mleko acidofilne. Były jednym z pierwszych w Polsce producentów jogurtów. Jako druga mleczarnia w Polsce "Maćkowy" rozpoczęły produkcję mleka UHT. Spółdzielnia była też pierwszym polskim producentem mleka UHT o obniżonej zawartości laktozy, czyli "Milaktu". W latach 2003-2004 zakład przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której spełnione zostały najostrzejsze wymogi Unii Europejskiej.

Największy zakład na Wybrzeżu



Spółdzielnia "Maćkowy" była jednym z największych zakładów mleczarskich na Wybrzeżu, z trzema oddziałami produkcyjnymi: w Gdańsku, Tczewie i w Górowie Iławeckim. Zakład zatrudnia ponad 500 pracowników. W 2007 roku Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" weszła w skład Grupy Polmlek. Tym samym nazwę firmy zmieniono na Spółdzielnia Mleczarska Polmlek - Maćkowy.

Grupa Polmlek to obecnie trzecią pod względem wielkości sprzedaży w branży mleczarskiej firmą w kraju, zatrudniającą ponad 3 tys. pracowników. Produkty Grupy powstają w ośmiu zakładach produkcyjnych. Polmlek oferuje przekrój asortymentu nabiałowego m.in. sery, twarogi, sery topione, śmietany, jogurty, masła, mleko UHT, mleko w proszku, desery mleczne. 1 października 2015 roku portfolio Grupy Polmlek poszerzyło się dodatkowo o soki, nektary i napoje znanych polskich marek Fortuna, Garden, Pysio i Sonda.

Opinie (679) ponad 10 zablokowanych

  • Moj ulubiony serek waniliowy... spieszmy się go jeść, tak szybko go zabraknie... :(

    • 14 0

  • Tak sie niszczy dobrych producentów konkurencja trujacegozarcia niszczy dobrych producentów bo liczy sie tylko zysk!

    Obecnie 70% żywności produkowanej w Europie jest z szkodliwa i trująca w większym lub mniejszym stopniu!! To juz nie ta sama zywnosc co 20-30lat temu wczoraj był reportaż na Fokus tv ze ryby są trujące kiedyś były najzdrowsze !!
    Teraz najważniejszy jest zysk to ze jest trująca niema już znaczenia,Lobbysci przekupują polityków by by badania to potwierdzające niebyły publikowane,Producenci nie pozwalają na publikowanie ich produkcji można nagrac ja tylko ukrytą kamerą. A tak zwana zdrowa zywnosc osiąga stawki kosmicznie wysokie bo jest produkowana na mala skale.
    A sprzedawanie zakładów pod tereny wygodne dla dewelopera to skandal.
    Ludzi nie stać kilka razy droższą żywność ekologiczna,a nie mogą przestać kupować trującej bo muszą coś jeść.!!Jednocześnie dziesiątki ton żywności jest marnowana i mamy nadprodukcje.
    Produkcja nietrującej żywności wcale nie była by droższa zmniejszyła by tylko ogromne zyski producentów dorabiających się kosztem zdrowia ludzi!! Zabronić produkcji żywności z odpadków mogą tylko politycy ,dlatego to oni są przekupywanie przez stowarzyszenia producentów!!

    • 19 2

  • nie było tak dobrze

    w latach 90 prowadziłem 2 spore sklepy, nabiał brałem z maciek ale po jakimś czasie okazało się że oszukują na potęgę, nie pomogły interwencje u byłej prezes , oczywiście zmieniłem dostawcę - jeśli tak okradali i innych to nic dziwnego że ich nie ma, bez żalu - żal tylko dwóch produktów : kefiru i homogenizowanego waniliowego, były kiedyś klasą dla siebie

    • 12 6

  • Co ta ankieta "mówi" HR?

    Świeże soki, piłkarzyki itd. Czy to już nie jest zabawne?

    • 3 0

  • Jakie odprawy? (4)

    Zwolnili kilkanaście osób w miesiącu sierpniu bez odpraw tak aby uniknąć GRUPOWYCH zwolnień. Tylko kilka dostało zapewnienia odpraw. Nie podają przyczyny. Trzeba będzie niestety po sądach latać. Przewodniczący z związku.... szkoda gadać. Zamiast nagłaśniać sprawę już miesiące temu. Czekał nie wiem na co.. Chyba aż to po cichu zamkną. To że dziennikarz zgłasza się do przewodniczącego a ten musi coś powiedzieć. Podkreślam to ,,COŚ" bo jest tego więcej. Z rozmów z TVP3 wynika że chcą z kamerą przyjechać ale nie ma się kto wypowiedzieć.

    • 28 1

    • To może Przewodniczący się zgłosi. Chyba że powie znowu że nic nie może bo ma mało ludzi w związku.

      • 1 0

    • i co On biedny może?

      • 1 0

    • Media jeszcze się pojawia bo to dopiero się zacznie

      • 4 0

    • Oni zwalniają co miesiąc 10 osób, żeby nie były to zwolnienia grupowe.

      • 0 0

  • "Branża mleczarska ma się dobrze. Cena mleka rośnie. Rosną też koszty produkcji i dystrybucji..." (3)

    Wiekszego belkotu dawno nie czytalem. Branza mleczarska nie ma sie dobrze. Ma sie tragicznie odkad przyssal sie do niej pasozyt zwany Unia Europejska. Ten pasozyt mowi Polakom (!) ile mleka mozemy wyprodukowac (kwoty mleczne). Oraz krepuje producentow tysiacem durnych przepisow, z ktorych 99.9% nie sluzy niczemu innemu jak stworzeniu posadek dla stada urzednikow i insepektorow.

    Dlatego rosna ceny mleka i koszty produkcji wyrobow mleczarskich.

    Za kazdym razem jak widze na mianifestacjach kogos, kto w jednej rece trzyma flage Polski a w drugiej flage UE to zastanawiam sie jak w malutkim mozdzku taki ktos godzi te dwie sprzecznosci interesow.

    • 36 7

    • To ty nie wiesz? Przecież demokracje im zabierajoooo! Chcom odizolowoać od cywilacji świata!!!

      • 0 2

    • Kwoty mleczne

      Z tego co wiem kwoty mleczne zniesiono w kwietniu 2015 roku.

      • 4 0

    • Kwoty mleczne już od dwóch lat nie obowiązują. Wolny rynek i do tego z dużą konkurencją.

      • 2 0

  • Pracuję tam

    Wielu marzy już o wypowiedzeniach. Taka atmosfera

    • 25 2

  • śmietana (1)

    moja ulubiona najlepsza śmietana :( i co teraz będzie?? danone??

    • 18 1

    • Śmietana z proszkiem do prania?

      Dla mnie to była najgorsza w smaku śmietana na rynku od lat.

      • 3 2

  • Kiedys bardzo lubilem ich serek waniliowy. (2)

    Ale zaczeli lac do niego syrop glukozowo-fruktozowy i przestalem kupowac.

    Godnym nastepca wedlug mnie jest serek z marki wlasnej Piotr i Pawel (a co tam, zrobie im reklame bo jest naprawde dobry), wiec nie bede za Mackowym plakal jakos specjalnie.

    • 12 1

    • nieprawda

      Syrop był tam lany swego czasu, teraz znów cukier.

      • 3 2

    • bacha

      od dłuższego czasu są "czyste" etykiety, bez syropów, konserwantów itp

      • 3 1

  • A związki zawodowe bezraaaadne

    • 13 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane