• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Zakład w likwidacji

Robert Kiewlicz
11 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" powstała w 1980 roku, ale jej historia i korzenie sięgają przełomu lat 50. XX wieku. Przez lata spółdzielnia była jednym z największych zakładów mleczarskich na Wybrzeżu.
  • Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki we Wrzeszczu - tu znajdowały się m.in. magazyny Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy". Obecnie na tym terenie znajduje się Galeria Bałtycka.
  • W 2007 roku Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" weszła w skład Grupy Polmlek. Tym samym nazwę firmy zmieniono na Spółdzielnia Mleczarska Polmlek - Maćkowy.

Do końca grudnia 2017 roku ma zostać wygaszona produkcja w Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek-Maćkowy. Zakład od kilkudziesięciu lat związany z Gdańskiem przestanie istnieć. Pracę straci ponad 200 pracowników. Część osób zatrudnionych na czas określony już otrzymało wypowiedzenia. Związkowcy z Maćkowych walczą obecnie o wyższe odprawy dla wszystkich zwalnianych.


Co najbardziej wpływa na motywację w pracy?


O tym, ze Spółdzielnia przestanie istnieć zadecydowało pod koniec sierpnia 2017 roku Walne Zgromadzenie Członków Polmlek-Maćkowy. Podjęto wówczas uchwałę mówiącą o tym, że działalność produkcyjna wyrobów nabiałowych będzie prowadzona przez Spółdzielnię Mleczarską Polmlek-Maćkowy do końca 2017 roku.

Natomiast maszyny i urządzenia zakładu zostaną przeniesione do Mazowieckiej Spółki Mleczarskiej SA w Makowie Mazowieckimi i do Polmlek Raciąż lub sprzedane. W miejscu dotychczasowego zakładu ma działać jedynie skup mleka oraz hurtownia artykułów mleczarskich.

Praca jest ale w Raciążu



Plotki o likwidacji zakładu pojawiły się już kilka miesięcy temu. Nie znano jednak szczegółów. W lipcu 2017 roku związki zawodowe działające w Spółdzielni otrzymały informacje o możliwym wygaszaniu produkcji podczas spotkania z Przemysławem Mikołajczykiem, prezesem zarządu Grupy Polmlek.

Teraz już wiadomo, że pracę stracą prawie wszyscy zatrudnieni w Maćkowych. Część pracowników może jednak otrzymać propozycję zatrudnienia w innych zakładach Grupy Polmlek. Jak twierdzą związkowcy oferty takie pojawiły się już w zakładach w: Makowie Mazowieckiem, Grudziądzu czy... Raciążu. Czyli prawie 300 km od Gdańska.

Słabe wyniki, czy oferta od dewelopera?



Dlaczego Maćki mają zostać zlikwidowane? Oficjalnie mówi się o słabych wynikach finansowych. Nieoficjalnie o tym, że tereny należące do Spółdzielni mają być sprzedane deweloperowi.

O likwidacji zakładu niechętnie wypowiadają się związki zawodowe. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ "Solidarność" w rozmowie z Trojmiasto.pl stwierdził jedynie, że nikt o niczym nie informuje pracowników.

- Od pewnego czasu były wysyłane do nas sygnały o zamiarze przeniesienia produkcji, wtedy, gdy domagaliśmy się podwyżek płac. Średnia pensja w Polmlek Maćkowy to około trzech tysięcy złotych. Nie damy się pogrzebać po cichu. Branża mleczarska ma się dobrze. Cena mleka rośnie. Rosną też koszty produkcji i dystrybucji, a to ma być jakoby przyczyną rezygnacji z produkcji w Maćkowych - twierdzi Sikorski.
W Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek-Maćkowy zatrudnionych było 208 pracowników na umowy o pracę z czego 125 osób na czas nieokreślony. Ci ostatni otrzymali już wypowiedzenia. "Solidarność" działająca w Spółdzielni wystąpiła o  wyższe odprawy dla wszystkich zwalnianych pracowników. Władze Spółdzielni odrzuciły te propozycje.

Maćki od lat związane z Gdańskiem



Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" powstała w 1980 roku, ale jej historia i korzenie sięgają przełomu lat 50. XX wieku. Pod koniec grudnia 1957 roku, powstała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Gdańsku. Przejęła ona działający od 1953 roku zakład przetwórstwa mleka przy ul. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu, w miejscu dzisiejszej Galerii Bałtyckiej. Przez wszystkie następne lata spółdzielnia była największym dostawcą mleka i produktów mlecznych na rynek Gdańska i całego Pomorza. Zakład we Wrzeszczu rozwijał się intensywnie, ale nie mógł zaspokoić potrzeb chłonnego pomorskiego rynku.

W 1978 roku rozpoczął działalność nowy zakład produkcyjny położony w Maćkowych przy ul. Bartniczej 1 zobacz na mapie Gdańska. Właśnie od tej dzielnicy miasta wzięła swą nazwę spółdzielnia, gdy w 1980 roku odradzała się po latach praktycznego upaństwowienia polskiej spółdzielczości. "Maćkowy" są liderem we wprowadzaniu na rynek nowych produktów mlecznych o walorach zdrowotnych, odżywczych i smakowych. To właśnie "Maćkowy" w 1994 roku wprowadziły na polski rynek mleko acidofilne. Były jednym z pierwszych w Polsce producentów jogurtów. Jako druga mleczarnia w Polsce "Maćkowy" rozpoczęły produkcję mleka UHT. Spółdzielnia była też pierwszym polskim producentem mleka UHT o obniżonej zawartości laktozy, czyli "Milaktu". W latach 2003-2004 zakład przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której spełnione zostały najostrzejsze wymogi Unii Europejskiej.

Największy zakład na Wybrzeżu



Spółdzielnia "Maćkowy" była jednym z największych zakładów mleczarskich na Wybrzeżu, z trzema oddziałami produkcyjnymi: w Gdańsku, Tczewie i w Górowie Iławeckim. Zakład zatrudnia ponad 500 pracowników. W 2007 roku Spółdzielnia Mleczarska "Maćkowy" weszła w skład Grupy Polmlek. Tym samym nazwę firmy zmieniono na Spółdzielnia Mleczarska Polmlek - Maćkowy.

Grupa Polmlek to obecnie trzecią pod względem wielkości sprzedaży w branży mleczarskiej firmą w kraju, zatrudniającą ponad 3 tys. pracowników. Produkty Grupy powstają w ośmiu zakładach produkcyjnych. Polmlek oferuje przekrój asortymentu nabiałowego m.in. sery, twarogi, sery topione, śmietany, jogurty, masła, mleko UHT, mleko w proszku, desery mleczne. 1 października 2015 roku portfolio Grupy Polmlek poszerzyło się dodatkowo o soki, nektary i napoje znanych polskich marek Fortuna, Garden, Pysio i Sonda.

Opinie (679) ponad 10 zablokowanych

  • mleko acidofilne Maćkowy rules,
    od kiedy polmlek zamoczył palucha jest słabo i słabiej

    • 21 1

  • Efekty " dobrej zmiany "!

    • 11 19

  • Szkoda, Acidofilne najlepsze na świecie!!!!!!!!!!!!!!!!

    Następny wałek pod dewelopera:( , przecież to się sprzedawało, bynajmniej tu lokalnie! Nie pamiętam kiedy miałem w ręku produkty jakiejś innej firmy:( Pomimo że polmlek majstrował przy składnikach. Ych

    • 31 1

  • kurcze (1)

    Najlepszy kefir zniknie z rynku

    • 33 0

    • dokładnie

      • 0 0

  • Znane marki i ich produkty

    Faktem jest że waniliowy serek homogenizowany i kefir Maćkowy zasługiwał na miano kultowego. Był produkowany już PRL. Serek był jednym z moich ulubionych do czasu gdy z jego opakowania zniknęło logo Maćkowy. Pod marką Polmlek kupiłem go raz i mocno się rozczarowałem. Smak i konsystencja były już inne. Od tego czasu więcej nie kupiłem tego serka.

    Dla mnie jako klienta firma Maćkowy przestała istnieć gdy z rynku zniknęło jej logo.

    Przykro gdy z rynku znikają kolejne marki jak Maćkowy czy Malma.
    Malma ostatnio wróciła co prawda na rynek. Makarony nie są złe ale to już nie jest Malma z Malborka. Za jakiś czas może się więc ponownie pojawić też Mackowy.
    Marki czasem wracają ale to tylko nazwy a jakość produktów i miejsce ich produkcji to już zupełnie inna kwestia. Bardzo rozczarowały mnie np produkty sprzedawane aktualnie pod marką Łucznika.

    • 25 0

  • paalnik

    Zlikwidować ni jasne, tak jak wszystko co polskie, pewnie jakiś deweloper czai się na to miejsce, albo co gorsze, już dawno jest po sprzedaży gruntów, tylko teraz jakoś trzeba to ubrać w słowa żeby ludziska się nie buntowali.....;-( MLEKO Z CHIN to jest to czego nam brakuje........

    • 16 0

  • jak pani Teresa była prezesem to byla to jedna z najlepiej prosperujaćych firm w okolicy, nazwiska zapomniałam. (5)

    • 31 0

    • Pani Teresa...

      Krystman

      • 8 0

    • ha ha ha ha xd (1)

      dobry żart...Pani Teresa narobiła bajzlu, szefostwo kazało jej zwijać manatki i kolejna prezesowa musiała ogarniać ten syf po Pani Teresie. chyba nie wiesz o czym piszesz xD

      • 2 13

      • hmm

        ciekawe czy wiesz jak przejęto "Maćkowy"? i kogo przywieziono w teczce....i kto naprawdę zrobił ten bajzel

        • 6 2

    • (1)

      Krystmann to była super prezes

      • 5 1

      • Herszt-baba, czasem wręcz wulgarna w obyciu, ale wydawało się, że wie, jak pokierować firmą. Dlaczego oddała Spółdzielnię gów...żerii z Polmlek-u? Osobiście od tamtego czasu podświadomie wręcz oczekiwałam upadku "Maćkowych". Czy nic nie można zrobić? Może jakieś przekształcenie w S.A. i publiczna dystrybucja akcji zakładu?

        • 1 0

  • deweloperka (5)

    Doszukiwanie się działań PiS czy PO w likwidacji zakładu, nie ma sensu. Właścicielem jest Polmlek, który zdecydował najwyraźniej, że więcej zarobi na sprzedaży gruntu niż na produkcji nabiału w Gdańsku. Zwykła ekonomia plus interesy członków zarządu. Wyroby mleczarskie w Polsce mają silną konkurencję ze strony zachodnich koncernów jak np. Danone, czy marki marketowe. Nasze krajowe produkty spożywcze są wg mnie najlepsze na świecie, ale od lat, jeszcze zanim zaistniały PiS i PO, nasz przemysł spożywczy jest słabo chroniony. To efekt bycia państwem kolonialnym. Po osłabnięciu władzy kolonialnej ze strony Rosji, wpadliśmy bez przygotowania w gospodarkę rynkową. Kacykowie z PZPR zostali właścicielami zakładów państwowych i rozprzedają je od lat za bezcen. Niestety są za głupi, żeby zrobić wspólnie coś dobrego dla Polski, bo to potomkowie szabrowników powojennych, z całą swoją cwaniacką mentalnością, którzy zostali umocowani przez Moskwę u władzy, w zamian za posłuszeństwo.

    • 44 4

    • niestety jestes w błedzie tak bo to jest zasługa PO !Bo oni niszczyli Polskie firmy i faworyzowali zachdnią konkurencje (3)

      To oni faforyzowali te zachodnie koncerny i doprowadzili do tego ze stali sie tak silni w Polsce by mogli wykonczyc polskie firmy !!

      • 7 5

      • tak ci kuwetowy towarzysz płaszczak w sms z przekazem dnia przysłał pissi lemingu

        • 3 5

      • Takiego Wuja!
        To wina Tuska.

        • 2 1

      • zasługi

        PO jeszcze nie istniało, kiedy zaczęło się szabrownictwo. Faktem jest, że PO nie położyło temu kresu, bo sprzymierzyło się politycznie z SLD. O korzeniach SLD, to już pisać chyba nikomu nie trzeba.

        • 5 1

    • +1

      mądrze gadasz

      • 0 1

  • polmlek JEST NIEMILIE WIDZIANY NA POMORZU (3)

    gdansk

    • 30 0

    • Dot polmlek (2)

      Proponuje mieszkańcom trójmiasta zmasowany bojkot wyrobów polmlek!!

      • 6 1

      • co ci to da? (1)

        W ten sposób tylko przyśpieszysz demontaż Maćkowy. Polmlek więcej zarobi na sprzedaży gruntu, niż na produkcji wyrobów mlecznych w Gdańsku. Jak chcesz uderzyć w czuły punkt, to zablokuj deweloperkę w tym miejscu. Może jakiś pretekst historyczny - np. że to był dawny teren obozu koncentracyjnego, dla nieposłusznych żołnierzy niemieckich.

        • 1 1

        • tam był obóz karny SS

          jakies groby zbiorowe tam byly

          • 1 0

  • Gdańsk płynący betonem i budyniem (1)

    • 28 3

    • hehe

      mega dobre ;-)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane