• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile wynosi dopuszczalny tygodniowy czas pracy?

Kalina Jarosławska
28 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
W sytuacjach wyjątkowych, wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy, pracodawca może oczekiwać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli jednak praca ponadwymiarowa jest z góry zaplanowana, np. wynika z indywidualnych grafików, jest to niedopuszczalne w świetle kodeksu pracy. W sytuacjach wyjątkowych, wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy, pracodawca może oczekiwać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli jednak praca ponadwymiarowa jest z góry zaplanowana, np. wynika z indywidualnych grafików, jest to niedopuszczalne w świetle kodeksu pracy.

Przyjęte jest, że pracownik zatrudniony w podstawowym systemie pracy pracuje maksymalnie 8 godzin na dobę, czyli średnio 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. W jaki sposób policzyć dopuszczalny czas pracy w innym systemie niż podstawowy? Z takim pytaniem zwrócił się do nas czytelnik.



Pracuję w systemie czterobrygadowym, często mam wolny tylko jeden dzień w tygodniu. W miesiącu przepracowuję ok. 192 godziny. Czy pracodawca może ode mnie wymagać tylu godzin pracy? Mam wrażenie, że to wyzysk pracownika.

Odpowiedzi na to pytanie udziela Kalina Jarosławska z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kalina Jarosławska, radca prawny
Kalina Jarosławska, radca prawny
Co do zasady, system czterobrygadowy polega na tym, że pracownicy podzieleni są na cztery zespoły, z których w danym dniu na poszczególnych zmianach roboczych pracują trzy, a czwarty zespół odpoczywa.

Pracownicy zatrudnieni w ramach czterobrygadowej organizacji pracy zwykle pracują w tzw. podstawowym systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 129 § 1 kodeksu pracy, albo w tzw. systemie czasu pracy w ruchu ciągłym, o którym w art. 138 kodeksu pracy.

W podstawowym systemie czasu pracy każdy pracownik - nawet w czterobrygadowej organizacji pracy - może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Oczywiście może wystąpić praca w godzinach nadliczbowych, ale nie może ona być z góry zaplanowana. Zazwyczaj pracownicy otrzymują indywidualne grafiki, z których wynika, w jakie dni i o jakich porach powinni się stawić do pracy. Grafiki powinny być tak sporządzone, aby nie naruszać maksymalnego dobowego i tygodniowego czasu pracy, a także aby zachować przeciętnie 5-dniowy tydzień czasu pracy i przerwy na odpoczynek.

Natomiast w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym dopuszczalne jest przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin, jednocześnie jednak tygodniowe wydłużenie czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego. Systemu czasu pracy w ruchu ciągłym nie można stosować dowolnie, lecz tylko tam, gdzie prace nie mogą być wstrzymane ze względu na technologię produkcji lub ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%.


Ile godzin w tygodniu pracujesz?

W obu systemach czasu pracy praca może być wykonywana w niedziele i święta, jednak w takim przypadku pracownikowi należy zapewnić co najmniej raz na 4 tygodnie niedzielę wolną od pracy (art. 15112 kodeksu pracy). Ponadto pracownik za pracę w niedzielę bądź święto powinien otrzymać dzień wolny (w terminie wynikającym z kodeksu pracy) lub - gdy nie jest to możliwe - stosowny dodatek do wynagrodzenia (art. 15111 kodeksu pracy).

W obu systemach czasu pracy, jeżeli przewidują one rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikowi należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie (art. 147 kodeksu pracy).

Ponieważ nie wiadomo, w jakim systemie czasu pracy pracuje czytelnik ani jak wyglądają jego indywidualne grafiki, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pracuje on zbyt dużo. Na pierwszy rzut oka - przynajmniej co do podanego miesięcznego czasu pracy wynoszącego 192 godziny - może wydawać się, że tak. Liczba ta bowiem przekracza miesięczny wymiar czasu pracy liczony zgodnie z art. 130 kodeksu pracy dla podstawowego systemu czasu pracy (w roku 2017 nie przekracza on 184 godzin). Jeżeli czytelnik pracuje w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym, nie jest możliwe stwierdzenie, czy podany przez niego miesięczny czas pracy (192 godziny) przekracza miesięczny wymiar czasu pracy liczony zgodnie z art. 138 § 3 kodeksu pracy, albowiem brak jest danych do dokonania takich obliczeń.

Niezależnie od tego, nawet jeżeli czytelnik pracuje ponadwymiarowo, istotny jest powód wykonywania pracy w zwiększonym wymiarze. Jeżeli są to sytuacje wyjątkowe, wynikające ze szczególnych potrzeb pracodawcy, pracodawca może oczekiwać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli jednak praca ponadwymiarowa jest z góry zaplanowana, np. wynika z indywidualnych grafików, jest to niedopuszczalne w świetle kodeksu pracy. Wątpliwość może budzić również okoliczność, że czytelnik - jak sam podaje - ma tylko jeden dzień wolny w tygodniu. Może to sugerować, że pracodawca, konstruując grafiki pracy, nie uwzględnia wspomnianego wyżej art. 147 kodeksu pracy; jednak z drugiej strony przepis ten nie wymaga, aby w każdym tygodniu przypadała określona liczba dni wolnych, lecz aby w danym okresie rozliczeniowym pracownik wykonujący pracę w niedziele i/lub święta miał tyle dni wolnych, ile - mówiąc w uproszczeniu - pracownik normalnie pracujący od poniedziałku do piątku. W związku z tym dokładna ocena prawidłowości organizacji czasu pracy czytelnika zależy od faktycznych okoliczności stosowanego wobec niego systemu czasu pracy, organizacji pracy, trybu tworzenia grafików pracy, itd.

Powyższa informacja ma charakter ogólny, nie stanowi porady prawnej i została udzielona wyłącznie na podstawie danych przedstawionych w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Informacja nie uwzględnia okoliczności faktycznych, które nie zostały ujęte w zapytaniu. W zależności od tych okoliczności, mogłoby zdarzyć się tak, że udzielona informacja nie odpowiada rzeczywistej sytuacji prawnej czytelniczki. W związku z powyższym niniejszej informacji nie można traktować jako podstawy do podejmowania kroków prawnych w indywidualnej sprawie ani jako jakiejkolwiek pomocy prawnej uzyskanej od osoby uprawnionej do świadczenia takiej pomocy. Autor informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do informacji. Wskutek udzielenia informacji pomiędzy autorem tej informacji a składającym zapytanie nie powstaje relacja prawnik-klient.

O autorze

autor

Kalina Jarosławska

Radca prawny z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska

Jaroslawska Monko Radcowie Prawni Spolka Partnerska

Opinie (95) 2 zablokowane

  • najmiej pracują nauczyciele i jeszcze narzekają

    • 11 3

  • Skandal (3)

    Chłopie co to jest 190 wt godzin
    W Criscie pracuje po 12 godz. dziennie sobotę i niedzielę po 8 em jest 76 sc tygodniowo.miesiecznie jest 300 ponad godzin póki mogę to pracuje .Niech PIP się tam zainteresuje jak pracownik jest wykorzystany.Tez już mam dość. Marzę by być więcej z rodziną ale tak wykorzystują na działalności.

    • 15 1

    • (1)

      Zgłosiłeś to do PIP-u?

      • 0 2

      • Co ma niby zgłosić skoro napisał że pracuje na działalności? Wg. prawa sam jest sobie szefem i może pracować ile wlezie. To samo masz z lekarzami na kontraktach, gdyby mieli ograniczenia wynikacące z etatów i przestali wyrabiać po 300 godzin w miesiącu to by nie było kim leczyć nawet ofiar wypadków.

        • 2 0

    • przestań pić ,

      • 0 0

  • (1)

    Pracownik ochrony z bronią pracuje ok 300 godzin w miesiącu aby utrzymać rodzinę
    Chore wszyscy o tym wiedzą a zarazem nik

    • 15 2

    • Tak ale w tych 300 godzinach 100 ma przespane w pracy ,sprawdzone w praktyce

      • 6 3

  • a co na to pani rzecznik GAiT? (1)

    tam z góry kierowcy mają narzucone w grafikach zmiany po 9,5-10h i robią ciągle nadgodziny.Jak dostaniesz brygadę 8h to święto...

    • 11 0

    • Kierowców i motorniczych obowiązuje czas pracy kierowcy zawodowego, a on ma swoje prawa związane między innymi z przerwami. Także jest to grupa mająca inne godziny pracy. Podobnie mają nauczyciele, nauczyciele akademiccy, hutnicy itd.

      • 0 0

  • Kiedyś przepisy były proste

    I chroniły pracowników wtedy nie było wolnych sobót i demokracji. Norma była 46 godzin awszystko ponadto to nagdzoniny płatne. W niedziele 100 % a teraz przepisy są takie ze każdy może pracować 12 godzin dziennie również w soboty i niedziele bez żadnego dodatkowego wynagrodzenia ale mamy teraz demokracje i jak się komuś nie podoba to usłyszy od pracodawcy : to się zwolnij. Komu przeszkadzały tamte czasy

    • 14 1

  • Jak to kiedyś usłyszałem "ty tu jesteś żeby pracować, a nie wolne brać" Także trzeba pracować aż się padnie. Oczywiście wolontariat bo na zarobek nie ma co w Polsce liczyć.

    • 12 2

  • Qwerty

    Kogo stać na pracę 8 godzin dziennie w tym kraju - łapka w górę. Będe zazdraszczać.

    • 9 7

  • ...i co wy na to

    12/12 !!same nocne zmiany.

    • 6 1

  • Apel do Panów z CRISTU i innych.."VISTALI" (3)

    Panowie ! Jako osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą np. jako spawacz, monter kadłubów czy rurociągów,-to WY ustalacie i wyznaczacie sobie liczbę godzin pracy (np.168 czy 190 w miesiącu pażdzierniku br.) z kontrahentami dla których wykonujecie ciężką, odpowiedzialną i brudną robotę.
    Pamiętajcie też, że nie macie nad sobą ŻADNYCH- brygadzistów, mistrzów czy kierowników ! TO WY ustalacie w jakim czasie zrobicie sekcję,moduł czy inne ustrojstwo. Normalnie podpisuje się umowę na wykonanie czegoś tam i w jakim czasie np.2 -3tygodnie i koniec. Trzeba wżiąć kasę te 4k lub 5k i wywalać na wolne ,bo kto zabroni właścicielowi firmy na (działalności) zrobić sobie wolne od pracy np. 7 dni ??? Kto ? A tak chodzicie do pracy jak normalni ETATOWI" robole i zasuwacie po 12 h x 6 dni w tygodniu bo "PAN" brygadzista lub mistrzu karze, a wcale tak nie jest i tak dalej być nie może... Tak ich nauczyliście to macie...Ja też to przerabiałem...ale się uwolniłem i nie żałuję ! Swoją drogą co w tej sprawie zrobią lub zrobiły odpowiednie organy ???
    Zastępowanie umowy o pracę innymi umowami cywilnoprawnymi lub też "dojenie człowieka" na własnej działalności gospodarczej jest NIEDOPUSZCZALNE. Musi być jednak tak, że jeden za wszystkich-wszyscy za jednego to samo ...zrobią, wtedy będą chodzić ale za Wami, pracowników z Ukrainy jeszcze jest za mało...

    • 15 1

    • (1)

      Wszystko pięknie tylko czy masz świadomość braków kadrowych chociażby w medycynie? Lekarze w szpitalach wyrabiają te „ustawowe” 160 godzin mniej-więcej do 12-14stego. To dopiero połowa miesiąca. To że służba zdrowia wgl aię jeszcze trzyma to właśnie „zasługa” kontraktów które lekarze biorą jako firmy i wyrabiają po 300 godzin. Jeśli to „uregulujemy” to automatycznie możemy chorować i mieć wypadki maks do 15stego ;)

      • 0 0

      • Jasne, tylko co to za leczenie jeśli chirurg w przychodni ma 42 pacjentów dziennie. Dziwne ze na zachodzi da sie pracować 8 godzin i godnie żyć a u nas jest nie możliwe nawet przy 400 godzinach

        • 2 0

    • Nikt nikogo nie zmusza

      Chcą zarobić to rypią po 240godzin na naszej budowie.
      To samo robią wyedukowani lekarze i inni pracownicy stoczniowi.
      Ja też pracuje po 200godz mimo, że nie mam za to płacone bo jestem widać zbyt słaby, żeby ogarnąć wszystko w 168 godz

      • 1 0

  • 300 godzin w pracy (1)

    A kto zabroni właścicielowi firmy ( działalność gospodarcza )- nawet spać w pracy ??? Przecież jest jest swoboda gospodarcza.. Tak nie jest. W "pewnych" zawodach /przemysł ciężki lub "stoczniowy"-obowiązuje taki trochę legalny przymus pracy...bo mogą zwolnić, albo są takie teksty, że ...na twoje miejsce jest 10 z Ukrainy...I co Pan na to ??? W "Ochronie " to bardziej prawdopodobne jak nie masz obowiązku co np. 2 godziny -"odbijać punktu" na ścianie, a tak to też trochę pośpisz, co nie jest tak- bo kto to by wytrzymał czy w ochronie czy na okrętowej sekcji z blachy non stop 12/24 i tak w kółko ???

    • 5 2

    • Crist to jest patologia w czystej postaci
      Gdyby Państwo Polskie i jego organy działały sprawnie a sądy rzetelnie
      to nie było by miejsca na takie wałki i na takie firmy
      kary są zbyt niskie, kontrole niedolegliwe a postępowania przewlekłe
      w Szwajcarii aby zarejestrować jednoosobową firmę trzeba udowodnić że nie jest to działanie fikcyjne
      w UK wystarczy jeden telefon gdzie zgłasza się nieuczciwego pracodawcę i to wystarcza na ruszenie całej procedury
      w Niemczech i Francji też są bardzo wysokie kary za uchybienia - w setkach tysięcy euro...
      w Polsce jeszcze nie ma takich mechanizmów, ale może będą...

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane