• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emerytura wojskowa czy cywilna? Trzeba wybrać

25 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze. Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze.

Ponieważ nasz czytelnik pracował zarówno w cywilnych zakładach pracy jak i w służbie wojskowej, liczył na emeryturę, która będzie wyliczona na podstawie obu okresów zatrudnienia. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że 17-letni okres pracy w wojsku ZUS pominął w wyliczeniu okresu pracy. Jak się okazuje, zrobił to zgodnie z prawem - albo emerytura za pracę w wojsku, albo ta za pracę w cywilu.



W związku z wprowadzoną zmianą z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 8 poz. 38) ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004r. Nr 39 poz. 353, z poźn. zm.) artykułu 2 ust. 1 złożyłem w dniu 25.03.2009r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie mi emerytury z FUS. (Jestem emerytem wojskowym od 1981r). ZUS na podstawie złożonych dokumentów przyznał decyzją, że do okresów służby pracy, od których uzależniona jest wysokość emerytury nie zalicza mi okresów służby wojskowej. tj. od 1963 - 1981r. twierdząc, że posiadam ustalone prawo do emerytury wojskowej. Pragnę nadmienić, że z chwilą przyznania mi emerytury z ZUS, emerytura wojskowa została wstrzymana. Tak więc ponad 17-letni okres służby wojskowej jest potraktowany przez polskie prawo (w tym przez ZUS) tak, jakbym przebywał na bezrobotnym bez prawa do jakichkolwiek świadczeń. Uważam to za bardzo krzywdzące i niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski art.321 ust. 1 - wszyscy są wobec prawa równi. Uważam, że jeżeli faktycznie nie jest zaliczany okres służby wojskowej do okresów pracy, powinna być wypłacana przez WBE również emerytura wojskowa obliczona wyłącznie za okresy służby wojskowej. Obecnie pobieram emeryturę, bo pomimo niezaliczenia mi okresu służby wojskowej jest ona wyższa.
Tak rozumiane przepisy uważałbym za zgodne z prawem w imię sprawiedliwości społecznej. Proszę więc o odpowiedź na pytanie, czy ZUS postąpił prawidłowo oraz czy WBE także postępuje zgodnie z prawem
- pyta nasz czytelnik.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Czy Twoim zdaniem lata pracy w służbie wojskowej powinny być wliczone w czas pracy potrzebny do naliczania emerytury z ZUS?


Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Andrzej Fortuna, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Stanowisko organów rentowych jest prawidłowe. System emerytalny obejmujący żołnierzy zawodowych oraz powszechny system emerytalny zawierają odrębne uregulowania dotyczące wypłaty emerytur.
W przypadku osoby mającej prawo do emerytury zarówno z jednego, jak i z drugiego systemu zastosowanie mają przepisy dotyczące zbiegu świadczeń.

Dla osoby, która uzyskała prawo do emerytury wojskowej, uprawnienia do tego świadczenia regulowane są ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. Nr 666 z późń. zm.).
Zgodnie z art. 7 tej ustawy w razie zbiegu prawa do emerytury wojskowej z prawem do emerytury przewidzianej w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Zatem w przypadku wyboru wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brak jest możliwości uzyskania jednocześnie emerytury wojskowej.
Potwierdzeniem tej zasady w orzecznictwie sądowym jest m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 4 października 2012 r. (III AUa 188/12), zgodnie z którym wyłączony jest zbieg świadczeń wojskowych ze świadczeniami z zaopatrzenia powszechnego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. (teksy jednolity Dz.U. Z 2009 r. Nr 153 poz.1227) o emeryturach i rentach z FUS okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim są okresami składkowymi, jednak w myśl art.5 ust.2a tej ustawy, okresów tych nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu ich wysokości, jeżeli z ich tytułu ustalono prawo do świadczeń pieniężnych określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, tak jak miało miejsce w danej sytuacji. Innymi słowy, okresy wzięte pod uwagę przy jednej z emerytur nie mogą się dublować w zakresie ustalania prawa do drugiej emerytury.

Art. 95 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS także przewiduje, że w razie zbiegu prawa od emerytury z FUS z prawem do emerytury wojskowej wypłaca się jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną.

Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2013 r. (I UK 390/11), zgodnie z którym zasada wypłaty tylko jednego świadczenia na podstawie art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi wyraz obowiązującej w prawie ubezpieczeń społecznych zasady solidarności ryzyka i nie jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości, wyrażoną w art.32 Konstytucji. Wyrok ten odnosi się bezpośrednio co prawda do braku możliwości wypłaty emerytury i renty rodzinnej z powszechnego systemu ubezpieczeń, ale uzasadnienie, dotyczące art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS można odnieść generalnie do uzasadnienia braku prawa wypłaty dwóch świadczeń emerytalnych. W zakończeniu uzasadnienia sąd podkreślał, że to, iż dana osoba przyczyniała się w większym stopniu do gromadzenia środków funduszu ubezpieczeń społecznych niż inni ubezpieczeni(...), nie uzasadnia twierdzenia, że dyskryminujące jest wypłacanie tylko jednego ze świadczeń, do których jest uprawniona". Jest to zdaniem sądu zgodne z właściwą prawu zabezpieczenia społecznego zasadą solidarności i nie narusza to prawa.
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (91) 2 zablokowane

  • dwie emerytury

    Czy jest w Polsce choć jedna osoba ,która wstąpiła do służby przed 1999 rokiem i ma dwie emerytury mundurową i cywilną zgodnie z w w/w wyrokiem SN ?
    Proszę o informację.

    • 0 0

  • (1)

    czy wiecie, że wojskowi mają 15 razy korzystniejszy przelicznik emerytalny od cywilów, bo jeżeli pracuje 15 lat a cywil 48 to 3,2 razy krócej a pobiera prawie 7 razy dłużej bo mundurowy od(19lat+15pracy=43lata życia) a cywil 71-65=6lat. Mundurowy 71lat-43lata=28latna emeryturze: 6lat cywila=4,7razy dłużej. 4,7x3,2=15,04. Z tego wynika, że jeżeli cywil po 48 latach pracy dostałby 2000zł. emerytury to mundurowy po 15 latach pracy powinien dostać 15 razy mniej tj.133zł a dostaje tyle co cywil tj. 2000zł.. Jaki ZUS wytrzyma 15krotnie zawyżone wypłaty emerytur dla 300000 mundurówki. W przeliczeniu jest to tak jak utrzymywanie 4,5mln nierobów. Skoro wykonują tak ciężką pracę i mogą pracować tylko 15lat to skąd wyższe elity mundurowe mają takie zdrowie i pilnują koryt aż do śmierci. Widocznie wyliczenie 15 lat pracy mundurówki jest fikcyjne i sprefabrykowane pod dyktando elit. Z tego wynika, że nie liczy się naród lecz tylko władza, im pieniądze są potrzebne a zwykłym ludziom nie. Wyższe wykształcenie w Polsce jest potrzebne tylko do tego żeby wiedzieć jak wykiwać zwykłych ludzi. Gdzie tu honor i ojczyzna.

    • 1 1

    • Pisior przemówił..

      • 0 0

  • Jestem na tak bo jak to sobie teraz tłumaczyć ,np. 10 lat w cywilu , później 15 w armii i co 10 lat z cywila za damski ..... rpbiłem ? Chore państwo .

    • 0 0

  • Emerytura

    Dlaczego nikt nie pomyśli, że człowiek który przeszedł na emeryturę wojskową, pobiera ją wiele lat wcześniej niż ustawowy wiek emerytalny. Mając już 40 lat można mieć do niej prawo. Czyli do wieku emerytalnego można ją pobierać ponad 20 lat i to jest już wystarczająco, więc jaka tu niesprawiedliwość.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane