• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emerytura wojskowa czy cywilna? Trzeba wybrać

25 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze. Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze.

Ponieważ nasz czytelnik pracował zarówno w cywilnych zakładach pracy jak i w służbie wojskowej, liczył na emeryturę, która będzie wyliczona na podstawie obu okresów zatrudnienia. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że 17-letni okres pracy w wojsku ZUS pominął w wyliczeniu okresu pracy. Jak się okazuje, zrobił to zgodnie z prawem - albo emerytura za pracę w wojsku, albo ta za pracę w cywilu.



W związku z wprowadzoną zmianą z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 8 poz. 38) ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004r. Nr 39 poz. 353, z poźn. zm.) artykułu 2 ust. 1 złożyłem w dniu 25.03.2009r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie mi emerytury z FUS. (Jestem emerytem wojskowym od 1981r). ZUS na podstawie złożonych dokumentów przyznał decyzją, że do okresów służby pracy, od których uzależniona jest wysokość emerytury nie zalicza mi okresów służby wojskowej. tj. od 1963 - 1981r. twierdząc, że posiadam ustalone prawo do emerytury wojskowej. Pragnę nadmienić, że z chwilą przyznania mi emerytury z ZUS, emerytura wojskowa została wstrzymana. Tak więc ponad 17-letni okres służby wojskowej jest potraktowany przez polskie prawo (w tym przez ZUS) tak, jakbym przebywał na bezrobotnym bez prawa do jakichkolwiek świadczeń. Uważam to za bardzo krzywdzące i niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski art.321 ust. 1 - wszyscy są wobec prawa równi. Uważam, że jeżeli faktycznie nie jest zaliczany okres służby wojskowej do okresów pracy, powinna być wypłacana przez WBE również emerytura wojskowa obliczona wyłącznie za okresy służby wojskowej. Obecnie pobieram emeryturę, bo pomimo niezaliczenia mi okresu służby wojskowej jest ona wyższa.
Tak rozumiane przepisy uważałbym za zgodne z prawem w imię sprawiedliwości społecznej. Proszę więc o odpowiedź na pytanie, czy ZUS postąpił prawidłowo oraz czy WBE także postępuje zgodnie z prawem
- pyta nasz czytelnik.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Czy Twoim zdaniem lata pracy w służbie wojskowej powinny być wliczone w czas pracy potrzebny do naliczania emerytury z ZUS?


Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Andrzej Fortuna, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Stanowisko organów rentowych jest prawidłowe. System emerytalny obejmujący żołnierzy zawodowych oraz powszechny system emerytalny zawierają odrębne uregulowania dotyczące wypłaty emerytur.
W przypadku osoby mającej prawo do emerytury zarówno z jednego, jak i z drugiego systemu zastosowanie mają przepisy dotyczące zbiegu świadczeń.

Dla osoby, która uzyskała prawo do emerytury wojskowej, uprawnienia do tego świadczenia regulowane są ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. Nr 666 z późń. zm.).
Zgodnie z art. 7 tej ustawy w razie zbiegu prawa do emerytury wojskowej z prawem do emerytury przewidzianej w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Zatem w przypadku wyboru wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brak jest możliwości uzyskania jednocześnie emerytury wojskowej.
Potwierdzeniem tej zasady w orzecznictwie sądowym jest m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 4 października 2012 r. (III AUa 188/12), zgodnie z którym wyłączony jest zbieg świadczeń wojskowych ze świadczeniami z zaopatrzenia powszechnego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. (teksy jednolity Dz.U. Z 2009 r. Nr 153 poz.1227) o emeryturach i rentach z FUS okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim są okresami składkowymi, jednak w myśl art.5 ust.2a tej ustawy, okresów tych nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu ich wysokości, jeżeli z ich tytułu ustalono prawo do świadczeń pieniężnych określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, tak jak miało miejsce w danej sytuacji. Innymi słowy, okresy wzięte pod uwagę przy jednej z emerytur nie mogą się dublować w zakresie ustalania prawa do drugiej emerytury.

Art. 95 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS także przewiduje, że w razie zbiegu prawa od emerytury z FUS z prawem do emerytury wojskowej wypłaca się jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną.

Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2013 r. (I UK 390/11), zgodnie z którym zasada wypłaty tylko jednego świadczenia na podstawie art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi wyraz obowiązującej w prawie ubezpieczeń społecznych zasady solidarności ryzyka i nie jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości, wyrażoną w art.32 Konstytucji. Wyrok ten odnosi się bezpośrednio co prawda do braku możliwości wypłaty emerytury i renty rodzinnej z powszechnego systemu ubezpieczeń, ale uzasadnienie, dotyczące art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS można odnieść generalnie do uzasadnienia braku prawa wypłaty dwóch świadczeń emerytalnych. W zakończeniu uzasadnienia sąd podkreślał, że to, iż dana osoba przyczyniała się w większym stopniu do gromadzenia środków funduszu ubezpieczeń społecznych niż inni ubezpieczeni(...), nie uzasadnia twierdzenia, że dyskryminujące jest wypłacanie tylko jednego ze świadczeń, do których jest uprawniona". Jest to zdaniem sądu zgodne z właściwą prawu zabezpieczenia społecznego zasadą solidarności i nie narusza to prawa.
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (91) 2 zablokowane

  • w takim razie czemu ci bandyci z ZUS pobierali składki? !

    Zlikwidować tych bandytów ZUS!

    • 9 2

  • A my w Dowództwie Marynaki Wojennej pijemy

    bo nas rozwiązują i wysyłają na emerytury. Jak tu będzie przeżyć za 8700 zł

    • 3 3

  • Odp dla osoby z 25.11.2013

    Proponuję iść do wojska lub innych służb mundurowych nie gadać głupot trochę poczytać i wara od mundurowych lepiej zobacz jak w innych armiach mają emeryturę jest to przywilej i inne pieniądze

    • 3 1

  • zus

    Taka osoba powinna mieć zsumowane lata pracy w wojsku i w cywilu i na nowo przeliczoną emeryturę jako jedną wypłatę łączną. Takie przedstawienie sprawy byłoby bardzo uczciwe.

    • 8 1

  • To dlaczego jest odciągane zobowiązanie zus

    Po zakończeniu służby dalej pracuję - (myślę że opinie urągające wszystkim mundurowym są niestosowne. Każdy z was miał możliwość wyboru lekkiej pracy w cywilu lub ciężkiej służby )Jeżeli jest wiadome że nie mogę łączyć emerytur , to dlaczego są mi odciągane składki ( obowiązkowe ) na świadczenia emerytalne.Uważam że jest to bezprawne .Świadczę pracę za wynagrodzenie .Skoro są odciągane składki płacone przez moją osobę jak mojego pracodawcę-to powinienem mieć możliwość łączenia emerytur.Skoro nie - to zabierane zobowiązanie powinno mi być wypłacone do pensji.

    • 8 1

  • Emerytura (1)

    Niezaliczenie lat służby wojskowej do emerytury cywilnej po przepracowaniu dodatkowo w cywilnych zakładach pracy 25 lat to jawna kradzież post solidarnościowych Rządów. To złodziejskie rządy w stylu AMBER GOLD. Fundują klechom emerytury a okradają emerytów wojskowych z lat zawodowej służby tworząc z pseudo działaczy solidarności kombatantów styropianowych. Wstydzę się, że jestem w tym państwie złodziei i szubrawców liżących tyłki klerowi i wielbiący rzekomego cudotwórcę WOJTYŁĘ.

    • 7 2

    • oficer

      Wypowiadasz się niegodnie. Tylko wściekły pies gryzie na oślep wszystkich wokół. Ja się wstydzę za twoje słowa, których Polak wojskowy wypowiadać nie powinien. Bełkotu i takich teorii używają śmierdziele i zaprzańcy ,którzy sikali na znicze i kwiaty przed Pałacem Prezydenta. Wstyd !

      • 0 0

  • zjednoszyc sie (2)

    witam, sam w wojsku byłem 24 lat, inwalida III grupy , w 92 roku dostalem 98 %, w rok póżniej po zmianie ustawy już tylko 75%, od 92 do marca 2014 pracowałem na całym etacie, składki całe odprowadzane.Zus wyliczył emeryturę 1400-to mogę dostać lub zostać przy wojskowej. ZUS nie uwzględnił lat w służbie, dla ZUS były to lata bezskładkowe. Dlatego wzywam wszystkich takich jak ja do zjednoczenia się i powalczenia z niesprawiedliwym prawem , jego zmianą. Jedne grupy zawodowe dostają 85 % po odejści, i jest im podwyższana emerytura jeśli dodatkowo pracują. Prawo powinno równo traktowć wszystkich obywateli. Dlatego zjednoczyć sie . W grupie jest siła. Pozew zbiorowy mój-emeryturawojskowa@interia.pl

    • 5 0

    • Emerytura wojskowa czy cywilna

      Solidaryzuję się z ostatnimi wypowiedziami. ZUS zawiesił mi emeryturę za 31 lat pracy 1800,00 brutto. Mundurowa jest niewiele wyższa. Interesuję się tym problemem.

      • 0 0

    • Emerytura wojskowa

      To mój przypadek jest cytowany powyżej. To mi nie zaliczono 18 lat służby wojskowej do emerytury cywilnej. Miałem dwie rozprawy sądowe. Pierwsza przed Sądem Pracy w Ostrołęce oraz dwie przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie i Białymstoku. Wszystkie zakończyły się dla mnie niekorzystnie. Chciałbym się zjednoczyć z innymi i powalczyć w słusznej dla nas sprawie, jednak nie wiem gdzie mam się zgłosić. Czekam na wiadomość. Pozdrawiam!

      • 0 0

  • Konieczna zmiana (1)

    Uważam,że w sytuacji kiedy w oparciu o obowiązujące prawo,przysługuje uprawnienie do dwóch emerytur,winno się w pełnej wysokości wypłacać korzystniejsze świadczenie,a z drugiego ustanowić procentowe zadość uczynienie w zależności od stażu.Stosowane obecnie rozwiązanie,narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.Czas najwyższy,by w sposób rzetelny przyjrzeć się obowiązującym prawnym rozstrzygnięciom.

    • 8 0

    • stan po 2010 roku

      Tylko rolnicy przechodzący na emeryturę z KRUS dostają
      część emerytury za pracę i składki od ZUS. Za składki do
      KRUS przysługuje dodatek do emerytury zusowskiej około
      100 zł miesiecznie.

      • 0 0

  • d*pę w troki i do armi, nsr czekają!

    • 0 0

  • (1)

    Jak można pobierać składkę emerytalna z wynagrodzenia zatrudnionego emeryta wojskowego jeżeli wiadomo z góry ze emerytury z ZUS nie otrzyma ,jak piszą na pana indywidualnym koncie w ZUS jest .....zł to co sie dzieje z tymi pieniędzmi? ???

    • 4 0

    • co się lepiej opłaca?

      te pieniądze, podobnie jak przedwcześnie zmarłych, służą do zasypywania
      dziury w budżecie ZUS.Aby skorzystać z tych składek za pracę w cywilu,
      trzeba przepracować 25 lat i wybrać wtedy emeryturę z ZUS przy jednoczesnej
      rezygnacji z emerytury wojskowej.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane