• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emerytura wojskowa czy cywilna? Trzeba wybrać

25 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze. Jeśli osoba ma prawo zarówno do emerytury wojskowej, jak i cywilnej, to może sama zdecydować, które ze świadczeń jest dla niej korzystniejsze.

Ponieważ nasz czytelnik pracował zarówno w cywilnych zakładach pracy jak i w służbie wojskowej, liczył na emeryturę, która będzie wyliczona na podstawie obu okresów zatrudnienia. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że 17-letni okres pracy w wojsku ZUS pominął w wyliczeniu okresu pracy. Jak się okazuje, zrobił to zgodnie z prawem - albo emerytura za pracę w wojsku, albo ta za pracę w cywilu.



W związku z wprowadzoną zmianą z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 8 poz. 38) ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004r. Nr 39 poz. 353, z poźn. zm.) artykułu 2 ust. 1 złożyłem w dniu 25.03.2009r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie mi emerytury z FUS. (Jestem emerytem wojskowym od 1981r). ZUS na podstawie złożonych dokumentów przyznał decyzją, że do okresów służby pracy, od których uzależniona jest wysokość emerytury nie zalicza mi okresów służby wojskowej. tj. od 1963 - 1981r. twierdząc, że posiadam ustalone prawo do emerytury wojskowej. Pragnę nadmienić, że z chwilą przyznania mi emerytury z ZUS, emerytura wojskowa została wstrzymana. Tak więc ponad 17-letni okres służby wojskowej jest potraktowany przez polskie prawo (w tym przez ZUS) tak, jakbym przebywał na bezrobotnym bez prawa do jakichkolwiek świadczeń. Uważam to za bardzo krzywdzące i niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski art.321 ust. 1 - wszyscy są wobec prawa równi. Uważam, że jeżeli faktycznie nie jest zaliczany okres służby wojskowej do okresów pracy, powinna być wypłacana przez WBE również emerytura wojskowa obliczona wyłącznie za okresy służby wojskowej. Obecnie pobieram emeryturę, bo pomimo niezaliczenia mi okresu służby wojskowej jest ona wyższa.
Tak rozumiane przepisy uważałbym za zgodne z prawem w imię sprawiedliwości społecznej. Proszę więc o odpowiedź na pytanie, czy ZUS postąpił prawidłowo oraz czy WBE także postępuje zgodnie z prawem
- pyta nasz czytelnik.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Czy Twoim zdaniem lata pracy w służbie wojskowej powinny być wliczone w czas pracy potrzebny do naliczania emerytury z ZUS?


Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Andrzej Fortuna, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Stanowisko organów rentowych jest prawidłowe. System emerytalny obejmujący żołnierzy zawodowych oraz powszechny system emerytalny zawierają odrębne uregulowania dotyczące wypłaty emerytur.
W przypadku osoby mającej prawo do emerytury zarówno z jednego, jak i z drugiego systemu zastosowanie mają przepisy dotyczące zbiegu świadczeń.

Dla osoby, która uzyskała prawo do emerytury wojskowej, uprawnienia do tego świadczenia regulowane są ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. Nr 666 z późń. zm.).
Zgodnie z art. 7 tej ustawy w razie zbiegu prawa do emerytury wojskowej z prawem do emerytury przewidzianej w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Zatem w przypadku wyboru wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brak jest możliwości uzyskania jednocześnie emerytury wojskowej.
Potwierdzeniem tej zasady w orzecznictwie sądowym jest m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 4 października 2012 r. (III AUa 188/12), zgodnie z którym wyłączony jest zbieg świadczeń wojskowych ze świadczeniami z zaopatrzenia powszechnego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. (teksy jednolity Dz.U. Z 2009 r. Nr 153 poz.1227) o emeryturach i rentach z FUS okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim są okresami składkowymi, jednak w myśl art.5 ust.2a tej ustawy, okresów tych nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu ich wysokości, jeżeli z ich tytułu ustalono prawo do świadczeń pieniężnych określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, tak jak miało miejsce w danej sytuacji. Innymi słowy, okresy wzięte pod uwagę przy jednej z emerytur nie mogą się dublować w zakresie ustalania prawa do drugiej emerytury.

Art. 95 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS także przewiduje, że w razie zbiegu prawa od emerytury z FUS z prawem do emerytury wojskowej wypłaca się jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną.

Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2013 r. (I UK 390/11), zgodnie z którym zasada wypłaty tylko jednego świadczenia na podstawie art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi wyraz obowiązującej w prawie ubezpieczeń społecznych zasady solidarności ryzyka i nie jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości, wyrażoną w art.32 Konstytucji. Wyrok ten odnosi się bezpośrednio co prawda do braku możliwości wypłaty emerytury i renty rodzinnej z powszechnego systemu ubezpieczeń, ale uzasadnienie, dotyczące art. 95 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS można odnieść generalnie do uzasadnienia braku prawa wypłaty dwóch świadczeń emerytalnych. W zakończeniu uzasadnienia sąd podkreślał, że to, iż dana osoba przyczyniała się w większym stopniu do gromadzenia środków funduszu ubezpieczeń społecznych niż inni ubezpieczeni(...), nie uzasadnia twierdzenia, że dyskryminujące jest wypłacanie tylko jednego ze świadczeń, do których jest uprawniona". Jest to zdaniem sądu zgodne z właściwą prawu zabezpieczenia społecznego zasadą solidarności i nie narusza to prawa.
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (91) 2 zablokowane

  • nie czytając artykułu - wybieram wojskową (1)

    gdzie mogę złożyć wniosek ?

    • 17 0

    • Ja tez - wakacje przez cały rok

      • 0 1

  • flaszka- glodz już wybrał (1)

    za wybitne osiągnięcia na polu walki z odwiecznym nieprzyjacielem ojczyzny znaczy sie z kacem pobiera dożywotnią emeryturkę bagatela... 14 tysia? Czy się pomyliłem?

    • 14 6

    • tak pomyliłeś się

      • 5 4

  • emerytury

    dlaczego zus pobiera skladke od pracujacujacych emerytow, a potem nie chce wyplacac emerytury,to niech zwroci te składki z oprocentowaniem!

    • 20 0

  • Reklama

    Dlaczego reklamujecie wlasnie ta kancelarie? To jakis nepotyzm?
    Nieladnie!

    • 5 1

  • Głupie przepisy

    Tyle różnych opinii ale jedna mi się wydaje mądra. Dlaczego ZUS pobiera składki od pracujących emerytów ? powinien je oddać tym starszym ludziom i to z oprocentowaniem.

    • 10 1

  • aA kiedy dla zwykłych {cywilnych !} obywateli dziedziczenie emerytury po zmarłym mężu , żonie ?, (1)

    To jest dopiero skur....ństwo i złodziejstwo państwa !!!- dlaczego Polacy nie składają w tej sprawie pozwów do Strasburga ???

    • 10 1

    • protestuję

      Jak czytam o tym dziedziczeniu to coś mnie łapie, jakiś drgawki. A dlaczego nie piszesz ze żona niepracująca dostaje emeryturę po mężu.Bo twierdzicie ze wychowywała dzieci. OK a ta co nie miała dzieci.Dla mnie to jest właśnie chore.Zaraz ktoś się pewnie odezwie ze mężowi obiady gotowała i sprzątała.Jak powiedział jeden Pan "dziki kraj" "chory kraj"Niestety to prawda.

      • 1 1

  • zle to widzicie (1)

    tu nie chodzi o to by pobierac dwie emerytury, ale by prawnie bylo mozliwe zliczenie obu okresow zatrudnienia (cyw. i woj.) do jednej emerytury, bo srednia bedzie wyzsza. i slusznie!. dlaczego do jasnej anieli ktos kto pracowal poza wojskiem i placil skladki nie moze z tego skorzystac? logika nakazuje wobec tego posiedziec dluzej w wpojsku, dorobiuc sie wyzszej emerytury, isc na nia wczesniej i NIE pracowac w cywilu, bo i po co, skoro i tak z tego nic nie bedszie?

    idiotyzm..

    • 20 2

    • po co się nudzić na emeryturze

      Chyba jest lepiej na emeryturze wojskowej pracować, płacić składki na ZUS
      i mieć do emerytury pensję, niż nie pracować i żyć tylko z emerytury marnie zresztą
      rewaloryzowanej a tak dzięki pensji można coś zaoszczędzić na starość.

      • 0 0

  • chamstwo

    Jakikolwiek obecny polityk załatwił by sobie dwie emerytury.Ich zadne prawo nie dotyczy.Dlatego nic nie zmieniają jak dorwą się do koryta.

    • 3 0

  • macie rację

    z jednej strony macie rację , że z emeryturami mundurówka ma dobrze sam jestem na takiej i nie powiem jestem zadowolony ale przypominam sobie czas kiedy szedłem na szkołę oficerską i każdy z kumpli śmiał się gdzie? do syfu idziesz? pogięło CIe? wtedy oni 20 godzin na uczelni a potem imprezy a ja 40 godzin tygodniowo na szkole służby sprzątanie tak było zazdrościłem im wolności a teraz każdy narzeka jakim prawem a ja mówię a s****m mogliście iść do MON-U to się nabijaliście każdy tylko zabrałby każdemu w tym kraju bo jemu się krzywda dzieje

    • 10 1

  • Emerytura.

    Czyli mamy rozumiec, ze przypadek czytelnika przedstawiony na Trojmiasto.pl jest
    zgodny z obowiazujacym prawem!!!???. Praca od 1963-1981 roku,/18 lat pracy
    "za darmo"???/bo musial zrezygnowac z tej emerytury.A pobiera emeryture
    tylko z ZUS za okres pracy w cywilu. A nie powinno byc przypadkiem tak;
    wybieramy jedna z emerytur np ZUS, ale wybrana emerytura powinna obejmowac
    wszystkie okresy zatrudnienia zarowno cywilne jak i wojskowe.Brzmi to chyba
    bardziej logicznie , sprawiedliwe spolecznie i zgodne z Konstytucja???!!!!Ale to wlasnie Polska i nic nie jest w stanie nas juz zadziwic.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane