Doświadczeni marynarze rozchwytywani, młodzi przegrywają z tanią siłą roboczą z Azji

Praca marynarza, choć daje kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie niż podobne zatrudnienie na lądzie, wiąże się z częstymi rozłąkami z rodziną, a często też z dużą odpowiedzialnością.
Praca marynarza, choć daje kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie niż podobne zatrudnienie na lądzie, wiąże się z częstymi rozłąkami z rodziną, a często też z dużą odpowiedzialnością. fot. fot. Krzysztof Łepek/galeria.trojmiasto.pl

Niewielu armatorów chce tracić czas na wyuczenie kolejnego marynarza, za to każdy chętnie weźmie już człowieka z doświadczeniem. Króluje zasada - im prostszy statek, tym większa konkurencja, szczególnie ta z Azji, im większe doświadczenie na jednostkach specjalistycznych, tym wyższe wynagrodzenia i większy wybór ofert. Osoby ze stażem mogą liczyć na wynagrodzenie kilkukrotnie wyższe niż na lądzie.Czy zgodził(a)byś się na pracę, która wiąże się z cykliczną rozłąką z rodziną przy zarobkach na poziomie 10 tys. zł netto miesięcznie?

tak, nie stanowi to dla mnie problemu 50%
tak, ale jeśli to byłby maksymalnie miesiąc 23%
nie, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji 27%
zakończona Łącznie głosów: 523
Marynarze na brak pracy nie narzekają, ale... aby kariera marynarza potoczyła się szybko i możliwie bezboleśnie, najlepiej skończyć jedną ze szkół wyższych i tu dużego wyboru nie ma. Albo będzie to Akademia Morska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni (prowadzi też studia cywilne) lub niepubliczna Szkoła Morska w Gdyni. Ukończenie studiów daje szansę na zatrudnienie na poziomie młodszego oficera.

- Kariera osób niebędących absolwentami wyższej uczelni rozwija się przeważnie dużo wolniej, ponieważ rozpoczynają pracę jako członkowie załogi szeregowej i do uzyskania dyplomu wyższego stopnia muszą spełnić wyższe wymagania kwalifikacyjne dotyczące długości minimalnej praktyki pływania - wyjaśnia Patryk Zuzanski z Romor Crewing Agency.

Najważniejszy na początku jest staż. Kadet nie przynosi armatorowi zysków, więc o świeżo upieczonych marynarzy nikt się na dzień dzisiejszy nie bije.

- Choć w skali świata, według dostępnych statystyk, wykształconych, doświadczonych oficerów brakuje, to według naszych spostrzeżeń dla młodych bez doświadczenia start jest znacznie trudniejszy. Mało kto chce wziąć na siebie ciężar wykształcenia świeżej osoby, za to tych z doświadczeniem każdy chętnie przyjmie - mówi Krzysztof Stolarczyk z Hartmann Crew.

Tak jak armatorzy cenią sobie polskich doświadczonych oficerów za podejście do pracy, kwalifikacje i wiedzę, tak przy stanowiskach szeregowych wypierają nas tańsi marynarze z krajów o niższych kosztach utrzymania - przyznaje Agnieszka Białowiejska-Mokot, Senior Crew Manager z V.Ships Offshore Poland. W efekcie armatorzy w poszukiwaniu załogi niższego szczebla chętniej patrzą w stronę krajów azjatyckich.

- To sprawia, że jedni mają szczęście, szybko trafiając do dobrego armatora, a dla innych to pukanie od drzwi do drzwi, żeby zdobyć potrzebne doświadczenie. I tutaj nie można liczyć na zarobek, liczy się sama możliwość odbycia stażu - mówi Krzysztof Stolarczyk.

I tak pierwsze rejsy, w które płyną kadeci, najczęściej dają niewielkie wynagrodzenie, które ma spełniać bardziej rolę kieszonkowego niż realnego zarobku. Stawki zaczynają się od 200 euro, kończąc się najczęściej na ok. 600 euro. Najwyżej ceni się kompetencje osób, które wybierają specjalistyczne jednostki.

- Najbardziej poszukiwani są specjaliści z tzw. branży offshorowej: mechanicy, nawigatorzy oraz różnego rodzaju specjaliści z tego typu jednostek. Aby osiągnąć taką specjalizację, marynarze muszą posiadać specjalistyczne kompetencje, które zdobywają dzięki, niestety, kosztownym szkoleniom i kursom, które odbywają się w zachodniej lub północnej części Europy. Do tego potrzebne jest wieloletnie doświadczenie z konkretnego typu jednostki offshorowej i doskonała znajomość języka angielskiego - opisuje Agnieszka Białowiejska-Mokot.

Na ile rzeczywistość pokrywa się ze stereotypami o gigantycznych zarobkach marynarzy?

- Rozpiętość zarobków jest duża i zależy głównie od stażu pracy na danym typie statku oraz stanowisku. Na statkach handlowych pensje wahają od 1-2 tys. euro dla załogi szeregowej, przez 2,5-3,5 tys. euro dla młodszych oficerów, do 5-7 tys. euro dla oficerów szczebla zarządzania. Na statkach obsługujących platformy wiertnicze zarobki mogą być nawet kilkukrotnie wyższe, dochodząc do kilkunastu tysięcy euro miesięcznie dla kapitana - podsumowuje Patryk Zuzanski.

Jednak zatrudnienie na statkach na dzień dzisiejszy to w zdecydowanej większości kontrakty na cztery lub sześć miesięcy, po tym czasie armatora i marynarza prawnie nic nie łączy. Kontrakty najczęściej podpisywane są tak, że marynarz zarabia tylko wówczas, gdy pływa, czyli np. przez osiem miesięcy w roku. Sam też musi pokrywać koszty podnoszenia kwalifikacji i zadbać o opiekę socjalną i medyczną dla siebie i rodziny.

Praca marynarza niesie też ze sobą wiele niedogodności, takich jak choćby rozłąka z rodziną, o czym pisaliśmy w artykule o żonach marynarzy.

Opinie (153) 4 zablokowane

 • Kontrakty 4-6 miesięcy???

  to chyba tylko jako kadet, oficerska kadra od 2/2 tyg. do 6/6 tyg. max., nikt normalny nie popłynie na 4-6 miesięcy.

  • 21 100

 • 10 k netto to trochę mało

  albo skubią was agenci i armatorzy ...
  ~5k $ na miesiąc to minimum ...

  • 25 2

 • Wszystkowiedzący!

  "Czifie", raczej z tej branży to Ty nie jestes......

  • 28 6

 • Tania siła robocza, 10 tysięcy to ma sprzątaczka z Polski na Zachodzie.

  Przenosi się z całą rodziną i nie ma żadnej rozłąki!!

  • 55 13

 • Gdzie szukać pracy na Cruiserach?

  Gdzie można znaleźć pracę na statku wycieczkowym jako kelner, sprzątacz na cruiserach? Ktoś może wyrazić opinię na temat rzeczywistych warunków pracy (realia: pensje, czas pracy, na co uważać itp.). Z góry dzięki za pomoc :)

  • 9 1

 • Na wielkie cruisery? Musisz szukac na filipinach, badz indiach. Bialych na takie stanowiska nie biora. Chyba, ze Cie kreci 10 miesieczny kontrakt i wynagrodzenie 800 dolarow miesiecznie. Jak znasz dobrze angielski to chwytaj za telefon i dzwon do armatorow do dzialu zajmujacego sie crewingiem

  • 22 2

 • jak nie więcej :)

  • 9 2

 • taaa jasne, 6 tygodni na kontenerowcach pływających do Azji, nikt nie weźmie na tak krótko, najkrótsze rejsy to 3 misiące.

  • 36 0

 • Taaa jasne, na kontenerowcach pływającyc do azji 6 tygodni? Najkrótszy możliwy termin to 3 miesiące.

  • 21 0

 • taki czif co wyzej sr..a niz d..e ma

  zapomnialo sie widac jak to bylo zanims ie czifem zostalo..no chyba ze kolega tylko w bialych rekawiczkach od kadeta prowadzony za raczke przez ciocie z dzialu crewingu poszedl z bomby na offsiury..i teraz jak w tytule :)

  • 24 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum