• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy uwierzymy w Pracownicze Plany Kapitałowe?

VIK
1 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Mniejsza pensja co miesiąc na rękę, ale więcej pieniędzy na emeryturze. Czy przyszli emeryci uwierzą w kolejny program? Mniejsza pensja co miesiąc na rękę, ale więcej pieniędzy na emeryturze. Czy przyszli emeryci uwierzą w kolejny program?

Pracownicy traktują Pracownicze Plany Kapitałowe z dużą rezerwą - wynika z sondy Pracodawców RP. Na ostrożny odbiór Planów niewątpliwie ma wpływ historia Otwartych Funduszy Emerytalnych i ich demontażu kilka lat temu. Dziś startuje nowy emerytalny program rządowy.



Pracownicze Plany Kapitałowe, to w skrócie mniejsza pensja co miesiąc na rękę, ale więcej pieniędzy na emeryturze. W ramach programu to pracownik, pracodawca i państwo mają zrzucać się na przyszłość każdego uczestnika. Pieniędzmi mają zarządzać instytucje finansowe, które spełniają odpowiednie warunki i zostaną wpisane do ewidencji, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. W piątek, 28 czerwca w ewidencji takich instytucji było 18.

Zgodnie z ustawą o PPK, do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Obejmie ona pracowników w wieku 18-55 lat, natomiast ci starsi, którzy nie ukończyli 70 lat, mogą przystąpić do PPK dobrowolnie. Wszyscy mają też prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w programie.

Od kiedy wchodzimy w program, zależy od wielkości firmy

  • Od lipca tego roku przepisy dotyczące PPK zaczynają obowiązywać dla podmiotów, które na koniec 2018 r. zatrudniały min. 250 osób. Kolejne zostaną ustawą objęte w latach 2020-2021
  • od 1 stycznia 2020 r. - podmioty zatrudniające 50-249 osób
  • od 1 lipca 2020 r. - podmioty zatrudniające 20-49 osób
  • od 1 stycznia 2021 r. - pozostałe podmioty oraz jednostki sektora finansów publicznych
  • Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą wszystkich pracowników do 55. roku życia. Jeśli ktoś starszy będzie chciał odkładać na PPK, będzie musiał to zgłosić pracodawcy.

Pracodawca będzie płacił składkę podstawową 1,5 proc. wynagrodzenia brutto i dobrowolną do 2,5 proc. Z kolei pracownik będzie płacił składkę podstawową 2 proc. i dobrowolną do 2 proc. Łączna minimalna składka będzie wynosiła więc 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. Należy pamiętać, że wpłata na PPK z części pracowniczej będzie odejmowana od naszej pensji netto, czyli tego, co otrzymujemy "na rękę". 

Po OFE duża nieufność



A co na to zainteresowani? Postanowili o to zapytać Pracodawców RP. 54,4 proc. zapytanych odpowiedziało, że dokładnie zna mechanizm działania PPK. Jednak aż 77,7 proc. zadeklarowało brak zaufania do tego programu. 41,5 proc. zapowiedziało rezygnację już na starcie, a 82 proc. nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową.

- Na podstawie wyników ankiety można z dużym prawdopodobieństwem trafności stwierdzić, że masowość udziału w PPK nie jest taka pewna. To zły sygnał. Jako przyczyny chłodnego przyjęcia wymienia nie tylko sprawę OFE i przejęcia tych funduszy przez ZUS. W ciągu ostatnich dwudziestu lat przeprowadzano sześć fundamentalnych reform. Była to reforma emerytalna w 1999 roku (wprowadzająca m.in. właśnie OFE), dwie zmiany wieku emerytalnego, częściowa nacjonalizacja OFE, a teraz wprowadzenie PPK i definitywna likwidacja OFE - uważa dr Leszek Juchniewicz, Główny Ekonomista Pracodawców RP.
Według Juchniewicza PPK ma jednak cechy, które powodują jego wyróżnienie na tle dotychczasowych koncepcji - a przez to stanowi krok w dobrą stronę. Plany są adresowane do pełnoletnich pracowników od 18 do 54 roku życia włącznie, którzy zostaną do nich automatycznie zapisani. Można jednak z PPK wystąpić lub dopisać co dotyczy osób powyżej 55 roku życia. Obligatoryjnie przystępują za to pracodawcy, którzy wpłacają część składki na konto pracowników.

Otrzymają oni również dotację z budżetu państwa w postaci składki powitalnej (250 zł) i corocznej kwotowej dopłaty (240 zł). Ma to zachęcić pracowników do długoterminowego oszczędzania na czas emerytury, czyli na okres poza aktywnością zawodową.

- Tego rodzaju zachęta wydaje się być w polskich warunkach koniecznością, co wprost wynika z niskiej stopy oszczędności, charakteryzującą polskie społeczeństwo. Ta stopa oszczędności wynosi w Polsce zaledwie ok. 2,5 - 3 proc., podczas gdy w krajach UE osiąga poziom 3-4 razy wyższy. Innymi słowy - mało oszczędzamy, bo...mało zarabiamy. Na szczęście ta tendencja zdaje się pozytywnie odmieniać - dodaje Juchniewicz.
VIK

Opinie (146) 2 zablokowane

  • Brak rzetelnej wiedzy = negatywna opinia o PPK (13)

    Wszyscy, co tak źle piszą o PPK to albo wynajęte trolle albo ignoranci albo po prostu nie doczytali zasad działania PPK.

    wpłaty w PPK są dziedziczne
    wpłaty w PPK są prywatne (jako prawicowiec uważam, że to najważniejszy punkt, ponieważ środki są dzięki temu chronione przez Konstytucję, a nie ustawę. Dlatego też nie można ustawą cofnąć stanu rzeczy, jak tutaj niektórzy postulują. Nie można zmieniać prawa wstecz. Co najwyżej mogą zmienić zasady, że np od jutra nie są prywatne, ale wszystko co do momentu zmiany ustawy będzie prywatny. To jest jasne jak Słońce chyba dla wszystkich, i prawicowców i lewicowców).
    środki zgromadzone w PPK można wypłacać w każdej chwili (pod warunkiem, że zapłaci się ZUS od wpłat pracodawcy - co oznacza, że nie opłaca się wypłacać środków przed emeryturą, ale można. Wpłata pracodawcy jest naszym przychodem, tak jakbyśmy dostawali na konto w banku - od takiej wpłaty zapłacilibyśmy podatek dochodowy + ZUS. Co oznacza, że wpłaty od pracodawcy na PPK to dla nas dodatkowa oszczędność i powinniśmy się z tego cieszyć:)
    Środki w PPK będą zarządzane przez TFI. Instytucje z doświadczeniem w inwestowaniu długoterminowym. Środki będą inwestowane w bezpieczne instrumenty takie jak obligacje Skarbu Państwa oraz mniej bezpieczne akcje. Im bliżej wypłaty tym udział obligacji będzie większy - po to aby nie stracić pieniędzy tuż przed wypłatą. Na tej samej zasadzie działają PPE (Placownice Plane Emerytalne), które tutaj większość ludzi zachwalała jednak. Wszyscy z PPE są zadowoleni. Wszyscy z PPK brytyjskiego są zadowoleni. Ludzie muszą oszczędzać. Sam to widzę, po sobie. Tak działa psychologia - masz mniej do wydania, to wydasz mniej. Tylko nieliczni myślą perspektywicznie, o przyszłości. Dlatego ta reforma rządu jest najlepszą reformą emerytalną w historii PL (nie przepadam za PISem)
    na zakończenie przypominam, że w Australii ludzie oddają 13% swojej pensji na ichniejsze PPK. Potem nie mają problemów, żeby kupić chleb w Biedronce na starość...

    • 6 28

    • Nareszcie (1)

      Jedyna sensowna opinia na tym portalu...Rozumiem, że przez OFE ludzie mogą być nieufni, ale porównanie OFE do PPK pasuje jak pięść do nosa...

      • 4 7

      • Janush. Co ty chcesz dziedziczyć jak te marne środki zostaną skonsumowane w pierwszych latach emerytury, a jak je rozłożysz w latach, to tej podwyżki z PPK nie zauważysz. Konstytucja gwarantuje ich prywatność, ale konstytucję też można zmienić, lub potraktować jako akt mniejszej wagi, co już przerabialiśmy. Dziś prawo nie działa wstecz, a jutro? Zamiast do Australii porównajmy się do krajów o podobnej gospodarce i ekonomii oraz sile nabywczej waluty. Plan jest dodatkowym obciążeniem pracodawcy, który w końcu będzie to musiał upchnąć w towarze lub usłudze, czyli dziś żyjemy drożej bo kiedyś dostaniemy wyższą emeryturę. Mniej dostajemy, to mniej wydajemy - chłop odzwyczajał osła od jedzenia i prawie mu się to udało. Dlaczego mamy oszczędzać. Chcemy żyć tu i teraz, a nie w mglistej przyszłości. Masz gwarancję, że za chwilę szlag cię nie trafi?

        • 2 1

    • Czas w końcu zacząć inwestować, jak wszyscy na zachodzie (2)

      Aspirujemy do zachodnich krajów, to róbmy to co oni. Tam prawie wszędzie jest jakaś forma PPK.

      • 2 6

      • (1)

        Udowodnij mi korzyści z inwestowania, ale na liczbach, nie na wykresach, którymi wszyscy jesteśmy omamiani przez przedstawicieli instytucji finansowych. Jedynymi wygranymi są te instytucje. One nigdy nie tracą, bo z udanej, czy nieudanej inwestycji zawsze pobierają prowizję, a ludkowi bożemu albo coś skapnie, albo nie. Aspirujemy do zachodnich krajów, to najpierw ustabilizujmy gospodarkę i władzę.

        • 3 0

        • Warren Buffet żeby daleko nie szukać. Europa zachodnia vs Afryka. Protestanci vs szlachta nie pracuje. Można tak długo.
          Co do omamiania to czy to się różni od dowolnej reklamy czegokolwiek? Tyle że inwestowanje z głową ma większa szanse powodzenia niż plany zostania nastepną top model czy co tam teraz ludzi oglupia.
          Już sam fakt że socjalistyczy rząd idzie w tym kierunku pokazuje że trzeba. Oni woleliyby rozdawać pieniądze ale w przeciwieństwie to wyborców wiedza że nie da się w nieskończoność. Ale jak to socjaliści - wszystko pod kontrolą państwa.
          Najlepsze możlowe rozwiązanie to likwidacja systemu emerytalnego i czlowieku licz na siebie i a rodzinę.

          • 0 0

    • wpłaty w PPK są dziedziczne, wpłaty w PPK są prywatne (1)

      I tutaj skończyłem czytać opłaconego trola

      • 6 2

      • Dokladnie.

        OFE tez byly dziedziczone i na prywatnych kontach w prywatnych instytucjach.

        • 0 0

    • Taaa, do czasu aż to przestanie z dnia na dzień obowiązywać i zrobi się państwowe.

      • 5 0

    • Policz o ile umiesz liczyć

      Wystarczy znać podstawy matematyki aby policzyć i stwierdzić, że to jest nic nie warte. Ważne jest też to, że nie ma żadnej gwarancji, że w ogóle to kiedykolwiek otrzymamy. Kasa jest im potrzebna na finansowanie nierobów z 500+, wszystko przejedzą. W najlepszym przypadku będzie to kwota, co starczy na niewiele mc-cy, ale gwarancji żadnej rządzący jakoś nie dali. Ale ciemny lub to kupi ...

      • 3 1

    • Kolejna sciema.. (1)

      Cyt, :"Srodki sa chronione przez Konstytucje..."
      Chronione sa podczas gwalcenia Konstytucji..? Szczegolnie ulubione zajecie przez obecnie rzadzacych.
      To jak obrona dziewictwa poprzez zaklinanie sie na wszystkie swietosci..:)

      • 5 1

      • Sa chronione,

        ale poprzedni Trybunal Konstytucyjny na polecenie rzadu w 2013 powiedzial, ze jednak nie sa chronione. Nie mam panskiego plaszcza i co pan mnie zrobisz?

        • 0 0

    • Wszystkie powyższe zasady od lat były używane do zagwarantowania bezpieczeństwa emerytury.

      A w praktyce nic nie są warte.

      Za komuny mieli książeczki mieszkaniowe. Kiedyś wklada na 2 mieszkania = dziś 50 000zł.
      Dla porównania ZUS opłacany za komuny to dziś 2000zł/m-c emerytury.

      Więc w co było warto zainwestować? W ZUS czy książeczki mieszkaniowe (odpowiednik ofe, ppk czy innego takiego).

      ZUS to deklaracja dozgonnej emerytury na minimum głodowym.
      Plany kapitałowe to obciążona różnymi opłatami lokata o zmiennym oprocentowaniu, niepewna i podatna na inflację, widzimisię polityków.
      Tak było z już z OFE. Przez rok uzbieralem 10 000zł, dostałem kwit, że wykręcili dla mnie 20% zysku a na koncie było 8 tys zł !?!?!?!
      Bo jak "kupowali udziały w OFE" to ich kurs rósł, a potem opłaty od tego jeszcze pobierali drakońskie.

      • 4 0

    • Fascynujace.... a pozniej jedno nocne glosowanie i juz nie beda dziedziczne, przejda do ZUS (po potraceniu 15%).

      Rzady juz tyle razy mnie wydymaly bez mojej zgody.... ze bede sie bronil rekami i nogami przed kolejnym podejsciem do przejecia moich oszczednosci.

      • 4 0

  • PiStoPiC !

    Krzywousty bankster dalej szuka frajerów !

    • 3 0

  • Tu nie wiara w PPK jest potrzebna, a wiedza, że to jest słuszne (2)

    Wierzyć to można w kościelne historie i dzisiejszą naukę opartą na wierze. Trzeba mieć wiedzę popartą konkretami. Wiedza to klucz do szczęścia. Bóg istnieje i to jest wiedza. Jak człowiek ma tą wiedzę, to postępuje godziwie i nie oszuka nikogo. Nas ciągle oszukują, bo mają znikomą wiedzę, a rozbuchaną wiarą, w którą nie wierzą. Paradoks. Dlaczego PPK jest narzucone tylko firmom powyżej 250 pracowników? Bo takich firm jest mało.

    • 1 1

    • Hehe (1)

      Ano wiedza, ale ty jej nie masz. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. To jest wprowadzane etapowo.... Najwięksi, mniejsi a na końcu budżetówka.

      • 0 0

      • Dokladnie tak

        Wszyscy w koncu maja do tego przystapic. Oczywiscie dobrowolnie. mozna sie od razu zdeklarowac, ze sie nie chce nalezec. Tylko trzeba o tym wiedziec.

        • 0 0

  • Co do możliwości wypłaty w dowolnym momencie

    Możliwość jest, póki środki w tym programie są symboliczne. Ale jak się tego zbierze więcej to rząd położy na tym łapę (i w sumie nie ma znaczenia jaki rząd bo każdy będzie socjalistyczny). Myślicie że zdążycie wypłacić? Gratuluję naiwności. W piątek wieczorem sejm uchwala, w nocy senat a w sobotę rano prezydent podpisuje ze skutkiem natychmiastowym i dla naszego własnego dobra nie będzie jak tych środków przepić. Mogę się założyć o wszystkie środki na moim PPK że tak właśnie będzie :-)

    • 5 0

  • Wypisuje sie natychmiast. Moimi pieniedzmi bede zarzadzała sama. Rzadowych ekonomistów nie potrzebuje. Dosc gangsterki.

    • 6 0

  • Pensja Brutto minus zdrowotne

    Ja bym chciał dostawać pensje brutto minus składka zdrowotna. Każdy z nas wtedy gdyby rzetelnie sam ta kasę odkładał co idzie na ZUS to naprawdę miałby wesołe życie staruszka.

    • 3 0

  • A może by tak w końcu przestali tyle kraść z wypłaty?

    Już lepiej kupować parę uncji srebra co miesiąc lub chociażby bitcoiny to mniejsze ryzyko straty.

    • 3 0

  • niech oddadzą moją kase z ZUS i więcej nic od tych złodziei nie chcę.

    • 1 0

  • banda balcerowicza też roztaczała wizje

    żyli dostatnio z prowizji a na koniec tusk podpieprzył to co zostało. Gońcie się.

    • 2 0

  • A co jeśli faktycznie środki z PPK nigdy nie zostaną upaństwowione? Przyjmijmy taki nieprawdopodobny scenariusz. Wtedy państwo uchwali podatek jak w KGHM i koniec z dywidendami na przykład a kurs akcji zrobi to co płk Morales w Kilerów 2óch. No i zawsze można podnieść podatek od wypłat z PPK.
    Prawda jest taka, że kiedy państwo chce twojego dobra, to trzeba trzymać to dobro poza zasięgiem państwa.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane