• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znów dostaniemy wolne za święto w sobotę

Agnieszka Śladkowska
5 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Osoby, które pracują w systemie poniedziałek - piątek, pierwszy raz otrzymają wolny dzień za 3 maja 2014, ponieważ wcześniej żadne święto nie przypada w sobotę. Osoby, które pracują w systemie poniedziałek - piątek, pierwszy raz otrzymają wolny dzień za 3 maja 2014, ponieważ wcześniej żadne święto nie przypada w sobotę.

Po niespełna dwóch latach wracają stare przepisy. Pracodawca znów będzie zobligowany do oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Choć nie dla każdego jest to jasne, zasady te nigdy nie dotyczyły świąt wypadających w niedzielę, która sama jest ustawowo wolna.



Czy w Polsce powinno być mniej dni ustawowo wolnych od pracy?

Zasada oddawania dni za święta ustawowe, które przypadały od poniedziałku do soboty w dzień wolny od pracy, przestała funkcjonować, kiedy w 2011 roku pracownicy otrzymali w zamian wolne 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli.

NSZZ "Solidarność" zgłosiła wówczas swoje zastrzeżenia. Według Związku, zmiany przepisów naruszały zasadę równego traktowania pracowników. - Mogło się zdarzyć, że dwie osoby, które pracowały w różne dni, ale w takim samym wymiarze, miały różną ilość godzin, ponieważ jedna osoba miała wolne z okazji święta, a druga bo tak wynikało z grafiku - mówi Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności".

2 października Trybunał Konstytucyjny przychylił się do stanowiska Związku.

Wiele osób miało nadzieję, że pierwszy raz nowe przywileje wykorzystamy już 11 listopada br., jednak dzień wolny nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę.

Kiedy więc jest szansa na skorzystanie z powrotu starych zasad?
Osoby pracujące w standardowym systemie poniedziałek - piątek, pierwszy raz na dobre odczują zmianę regulacji dopiero 3 maja 2014 roku. Wówczas święto wypadnie w sobotę.

Natomiast dla pracowników zmianowych, których grafik przewiduje wolne np. w czwartki, będzie to już najbliższy 1 listopada, wówczas za ten dzień należy się inny wolny w ich tygodniu pracy.

Choć to też jeszcze nie jest do końca pewne, bo trwa dyskusja, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Środowisko prawników nie jest jednomyślne. Jedni uważają, że po wpisaniu wyroku do Dziennika Ustaw wrócą stare zasady przyznawania dni wolnych. Drudzy, że potrzebna jest nowelizacja Kodeksu Pracy przez parlament. Kiedy faktycznie wyrok Trybunału wejdzie w życie nie wie nawet Departament Dziennika Ustaw, ale obiecuje, że lada dzień poda tę informację.

Po wyroku Trybunału wątpliwości wzbudziło też dalsze funkcjonowania Święta Trzech Króli w spisie dni ustawowo wolnych od pracy. Ponieważ nie jego dotyczył wniosek "Solidarności", nic w tej kwestii się nie zmieni i 6 stycznia nie będziemy musieli iść do pracy.

Jak Polska wypada ze swoją liczbą 13 ustawowych świąt, które zwalniają z obowiązku pracy, na tle innych państw w Europie? Przeciętnie. Podobną ilością jak my mogą pochwalić się Finlandia, Francja, Czechy czy Belgia. Jedynie 9 dodatkowych dni mają mieszkańcy Mołdawii czy Wielkiej Brytanii, natomiast prawdziwymi faworytami pod tym względem w Europie są Lichtenstein i San Marino, w których mamy kolejno 17 i 20 dodatkowych, wolnych dni w ciągu roku.

Co najczęściej świętują Europejczycy? Święta religijne, Nowy Rok, odzyskanie niepodległości czy Święto Pracy, choć np. w Mołdawii, Rosji czy Ukrainie pracownicy mogą odpocząć również w Dzień Kobiet.

Wyrok Trybunału ucieszył pewnie nie jednego pracownika,co nie oznacza, że nie ma swoich przeciwników wśród pracodawców, którzy używają konkretnych, ekonomicznych argumentów.

- Każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to realne pomniejszenie naszego Produktu Krajowego Brutto, w 2013 roku taki jeden dzień jest wart 7 mld zł - podkreślił Zbigniew Żurek, minister ds. prawa pracy w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

Opinie (50) ponad 10 zablokowanych

  • Twierdzenie, że JEDEN dzień pracy to 7 miliardów złotych świadczy tylko o nieumiejętności LICZENIA pana Żurka!!! (1)

    I popatrzeć, kto się dochrapał stanowiska ministra !!

    • 1 1

    • w 2011 roku PKB wynosilo 1.522,7 mld zł co dawalo 6 mld zl na kazdy dzien roboczy(ktorych w roku jest ok.250)

      Tak, 7 mld jest realne, wystarczylo sobie tylko policzyc

      • 0 0

  • zgadzam się !!!!!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane