• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zasady ustalania czasu pracy

12 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić dzień wolny pracownikowi wykonującemu pracę w święto. Dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę powinien przypadać w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli jest możliwość udzielenia dnia wolnego za ten dzień, a pracodawca nie chce wyrazić na to zgody - dochodzi do naruszenia prawa. 



Mam pytanie odnośnie czasu wolnego od pracy oraz o ciągłości pracujących dni z rzędu. Pracuję na dwie zmiany czyli od poniedziałku do niedzieli od 6 do 14, potem z niedzieli na poniedziałek przychodzę na drugą zmianę i od poniedziałku do piątku pracuję od 14 do 22, potem mam sobotę i niedzielę wolną i tak cały czas. Za dwa dni mam płacone 100%, a za kolejne dwa dni (czasem jest nawet 4 dni, gdy przypada więcej weekendów pracujących) dostaję wolne. Nie przekraczam wymiaru czasu pracy określonego na dany miesiąc. Zastanawiam się również czy pracodawca może nam odmówić wolnego dnia za święto przypadające w sobotę (w takim przypadku mam za tę sobotę liczone nadgodziny 100%). Pracuję na umowę o pracę na cały etat. Proszę o odpowiedź - pisze nasza czytelniczka.

Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny
Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

W przedstawionym rozkładzie pracy szczególne wątpliwości budzić może respektowanie przez pracodawcę prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu pracy (dalej k.p.), pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Paragraf 2 wskazanego przepisu stanowi, że w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika, w związku z jego przejściem na inną zmianę (zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy), tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny. Co do zasady odpoczynek, o którym mowa wyżej, powinien przypadać w niedzielę, jednak na podstawie § 4, w przypadku dozwolonej pracy w niedzielę (co, jak zakładam, ma miejsce w przedstawionej sprawie - zgodnie z art. 151(10) pkt 3 k.p.), odpoczynek przypadać może w innym dniu niż niedziela.

Czy pracownik powinien mieć prawo do wolnego dnia za święto przypadające w weekend?


Natomiast tydzień, w którym przysługuje należny pracownikowi okres odpoczynku, na podstawie art. 133 k.p., nie pokrywa się (a przynajmniej - nie musi się pokrywać) z tygodniem kalendarzowym. W świetle regulacji prawa pracy tydzień jest 7-dniowym odcinkiem czasu obejmującym dni kalendarzowe poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a więc od pierwszego dnia miesiąca branego pod uwagę jako początek okresu rozliczeniowego. Przenosząc powyższe na przedstawioną przez czytelnika sytuację, należy stwierdzić, że właściwa jej ocena uzależniona jest od tego, w jakim dniu tygodnia rozpoczął się (liczony w miesiącach) okres rozliczeniowy.

Jeśli takim dniem jest poniedziałek, który czytelnik podaje jako początek pierwszej zmiany - skonstruowany dla niego grafik narusza prawo pracownika do odpoczynku. W tygodniu bowiem liczonym od poniedziałku do niedzieli - nie występuje odpoczynek o długości co najmniej 24 godzin (z uwagi na przejście na kolejną zmianę - taki czas odpoczynku byłby zgodny z prawem). Jeśli natomiast początkiem okresu rozliczeniowego jest inny dzień tygodnia występujący po opisanym poniedziałku - wymagany okres wypoczynku jest zachowany na przełomie niedzieli i kolejnego poniedziałku (przerwa 24-godzinna od godz. 14 w niedzielę do godz. 14 w poniedziałek).

W przypadku weekendów pracujących, wskazane w pytaniu wynagrodzenie otrzymywane za dwa dni z dodatkiem 100% dotyczy pracy w soboty. Wolne dni związane są natomiast z określonym w art. 151 (11) § 1 pkt 1 k.p. obowiązkiem pracodawcy zapewnienia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę. Dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę, co do zasady powinien przypadać w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości odmowy udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, stwierdzić należy, że w praktyce sytuacja taka może mieć miejsce - jednakże jej ocena zależy od okoliczności danego przypadku. Zgodnie z art. 151 (11) k.p. pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę w święto, dzień wolny w ciągu okresu rozliczeniowego. Na podstawie natomiast §3 wskazanego artykułu, jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie we wskazanym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%, za każdą godzinę pracy.

Zatem ustawodawca dopuszcza sytuację braku możliwości udzielenia dnia wolnego, niemniej, zgodność z prawem takiego działania uzależnia od istnienia "braku możliwości udzielenia dnia wolnego". Jeżeli możliwość udzielenia dnia wolnego istnieje - a pracodawca tego nie czyni - dochodzi do naruszenia prawa.

Przepis nie precyzuje przy tym przesłanek "niemożności" wykorzystania dnia wolnego od pracy, co stwarza szerokie pole interpretacyjne. W doktrynie uznaje się, że mieszczą się w tym pojęciu między innymi okresowe przyczyny ekonomiczne leżące po stronie pracodawcy. Natomiast w sytuacji gdy zjawisko nieudzielania dni wolnych ma charakter regularny, a na rynku pracy można pozyskać nowych pracowników - działanie pracodawcy jest niezgodne z prawem.

Nadmieniam także, że za niedopuszczalne uznaje się planowanie pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych, a tym bardziej planowanie tzw. nadgodzin permanentnie. Instytucja nadgodzin ma charakter wyjątkowy - uwarunkowana jest szczególnymi potrzebami pracodawcy. Jeśli potrzeba realizacji nadgodzin trwa dłuższy czas - pracodawca winien przedsięwziąć środki organizacyjne zapobiegające temu - np. zwiększenie zatrudnienia, rezygnacja ze zleceń, reorganizacja zakładu pracy.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (45) 2 zablokowane

  • Bez sensu

    Sa wypowiedzi prawnikow na ten temat. Maja racje, kwszem, ale tak jak oni poaza tak powinno byc w teorii. Rzeczywistosc jest nkestety inna. Nadgodziny ponad ustalome limity to w moim zakladzie pracy norma. Brak rozliczania sie z tych nadgodzin rowniez, mam na mysli pięćdziesiatki i setki lub oddawanie w dniach wolnych. Oczywiscie nikt sie nie postawi, bo zwolnienia itd a jak ktos ma jeszcze kredyt na 30 lat, to już w ogole.
    Pip i imme kontrole oczywiscie tego nie widzą itd.

    • 4 0

  • stek bzdur nie mających odzwierciedlenia w zyciu,pracujemy po 10-12 godzin i na niewiele to wystarcza.

    • 6 0

  • to ja w spolem pracuje nieraz tydzień pod rząd musi się jednak za nich inspekcja pracy wziąść

    • 0 0

  • A ja bym chciał zapytać czy pracownik jako wychowawca w placówce dla dzieci moze pełnić dyżur 48 godzin

    Bardzo proszę o odpowiedź

    • 0 0

  • Markety a raczej kierownicy sklepów mają gdzieś kodeks pracy

    Pracownik marketu,, D,, według pani kierownik sklepu może pracować 7dni w tygodniu jako uczeń wpisuje się i wszystko gra. Brakuje inspekcji pracy w sklepach tego typu. A dochodzi jeszcze częste przekraczanie czasu dnia pracy np z 8 na 9 a więc pracownik pracuje tygodniowo często 60-63 godziny w tygodniu popołudniu bez wolnego dnia od pracy. A zatem łamanie prawa kodeksu pracy jest ukrywane bo pracownik boi się coś powiedzieć kierownikowi sklepu bo dostanie wypowiedzenie. Taki sposób traktowania pracowników przypomina czasy niewolnictwa.. Skandal co robi Panistwowa Inspekcja Pracy.. Brak słów

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane