• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lekarz - zawód nadal prestiżowy?

Joanna Wszeborowska
7 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W lipcu 2011 roku liczba czynnych zawodowo lekarzy (z wyłączeniem lekarzy dentystów) wyniosła 121,4 tys. – wynika ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej. W Polsce średnio trzech lekarzy przypada na 1000 pacjentów. W lipcu 2011 roku liczba czynnych zawodowo lekarzy (z wyłączeniem lekarzy dentystów) wyniosła 121,4 tys. – wynika ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej. W Polsce średnio trzech lekarzy przypada na 1000 pacjentów.

Lekarzy w szpitalach często się podziwia, a w mediach krytykuje. Prestiż i sława to bowiem tylko jedna strona medalu. Pod hasłem medyk kryją się odpowiedzialność i codzienny strach o ludzkie życie. Mimo to chętnych do wykonywania tego zawodu nie brakuje. Wszystko za sprawą wysokiego prestiżu i satysfakcjonujących zarobków.



Co sądzisz o zarobkach lekarzy?

Lekarz - zawód prestiżowy?

Jak wynika z badań CBOS-u z 2009 roku, lekarz znalazł się na 5. miejscu w hierarchii prestiżu zawodów. Dużym poważaniem darzyło go 73 proc. Polaków. Lepszy wynik uzyskali jedynie profesor uniwersytetu, strażak, górnik oraz pielęgniarka. Z kolei płace lekarzy znacznie przewyższają zarobki przeciętnego Kowalskiego. W 2010 roku mediana wynagrodzeń na tym stanowisku ukształtowała się na poziomie 4 tys. zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość medyków decyduje się na dorabianie. Nikogo nie dziwią zatem ich zarobki rzędu 25 tys. zł miesięcznie.

Medycyna - studia dla wytrwałych

Zawód lekarza wymaga po pierwsze ukończenia studiów w zakresie medycyny ogólnej. Oferuje je 11 uczelni w naszym kraju, w tym m.in. Gdański Uniwersytet Medyczny. W 2010 roku kierunki medyczne (w tym kierunek lekarski) studiowało łącznie 133,2 tys. osób (co 14 żak w Polsce). W województwie pomorskim kierunki medyczne studiowało 7 447 osób.

Warto również zauważyć, że zainteresowanie studiami medycznymi rośnie znacznie szybciej, niż studiami w ogóle. W 2000 roku liczba studentów w Polsce wynosiła 1,6 mln. W roku 2010 było to 1,8 mln. Zanotowano zatem wzrost rzędu 16 proc. Z kolei liczba osób uczących się na kierunkach medycznych w latach 2000-2010 wzrosła z 37,7 tys. do 133,2 tys., czyli 3,5 krotnie!

Droga do specjalizacji

Posiadanie dyplomu lekarza wydanego przez szkołę wyższą stanowi podstawę do uzyskania ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Kolejnym etapem edukacji jest odbycie 13-miesięcznego stażu podyplomowego. O przyjęciu na staż decyduje stałe miejsce zamieszkania (pierwszeństwo mają osoby zameldowane na obszarze działania okręgowej rady lekarskiej), średnia ze studiów (im wyższa, tym większa szansa na odbycie stażu w wybranym miejscu), liczba miejsc stażowych w danej placówce. Po odbyciu stażu absolwent medycyny przystępuje do Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP). Od 2008 roku jest możliwe zdawanie tego egzaminu jeszcze w trakcie stażu, jednak warunkiem koniecznym jest posiadanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Uzyskanie pozytywnego wyniku LEP oznacza zdobycie pełni praw.

Młody lekarz staje wtedy przed kolejną drogą edukacyjną - drogą do specjalizacji. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Zdrowia, można ją rozpocząć na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest rezydentura. Polega na odbywaniu specjalizacji na podstawie umowy o pracę (w pełnym wymiarze czasu pracy) zawartej z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację na czas określony. Zdobyte kwalifikacje potwierdza Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES), który musi być zdany na co najmniej 60% punktów. Podsumowując droga do zostania lekarzem do krótkich nie należy. Studia wyższe (6 lat), staż (1 rok), specjalizacja (w zależności od dziedziny 5/6 lat) - łącznie 12/13 lat zdobywania kwalifikacji.

Struktura wiekowa kadry medycznej

Jak prezentuje się struktura wiekowa kadry medycznej w Polsce? 39 proc. lekarzy (48,3 tys.) to osoby w średnim wieku, 41-55 lat. Wraz z upływem lat liczba czynnych zawodowo lekarzy wykrusza się. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż medycy bardzo często pracują po przekroczeniu wieku emerytalnego. Jak widać na poniższym wykresie, liczba lekarzy wykonujących zawód w wieku 71 lat i więcej przekroczyła 9,5 tys. w skali kraju.

Liczba lekarzy wykonujących zawód według płci i wieku. Liczba lekarzy wykonujących zawód według płci i wieku.


Popularność specjalizacji

Choroby wewnętrzne, pediatria, medycyna ogólna - to najpopularniejsze specjalizacje lekarskie w naszym kraju. W 2011 roku liczba lekarzy mogąca poszczycić się kwalifikacjami w tym zakresie wyniosła odpowiednio 27,8 tys., 14,7 tys., 10,2 tys. Listę 20 specjalizacji o największej liczbie lekarzy zamyka reumatologia. 1 542 czynnych zawodowo medyków posiada papiery potwierdzające zdanie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z tej dziedziny. Z drugiej strony możemy wskazać specjalizacje bardzo rzadkie o niewielkiej liczbie specjalistów. Są to m.in. neuropatologia, urologia dziecięca, kardiologia dziecięca czy genetyka kliniczna.

Diagnozują i leczą choroby, schorzenia, obrażenia i inne rodzaje upośledzenia fizycznego i umysłowego u ludzi oraz im zapobiegają poprzez stosowanie zasad i procedur współczesnej medycyny. To tylko ogólny opis zawodu, jakim jest lekarz. Do jego wykonywania potrzeba nie tylko dużej wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim "twardej skóry".

Opracowała

Opinie (62) ponad 10 zablokowanych

  • Jeśc zdrowo i sporty uprawiac!

    A nie narzekac, że trzeba łazic po lekarzach. :)

    • 8 2

  • nie używać past z fluorem i unikac spacerów jak niebo rysują

    • 3 1

  • Akurat to, że lekarze sobie dorabiają po godzinach a sprzęt szpitalny nie jest wykorzystywany to nie wina lekarzy tylko systemu (czyli polityków). Nadrzędna zasada systemu opieki zdrowotnej w Polsce brzmi: niech zdychają na korytarzach ale służba zdrowia musi pozostać państwowa, trzeba bowiem trzymać ciemny lud w przekonaniu że państwo to zbawca a prywaciarz to złodziej. No i zdychają na korytarzach.

    • 8 0

  • masakra.wystarczy zobczyć na ilu mieszkańców przypada 1 lekarz ogólny jak jest nas 38 mln. nic optymistycznego. druga rzecz. napisano w artykule że pediatria jest popularna. taaa. tylko jak spojrzeć na strukturę wiekową wśród pediatrów to większość jest już przed wiekiem emerytalnym. dzieci w naszym kraju jest ok. 6 mln co daje jednego pediatrę na 400 dzieci. Liczbami można grać ale bez przesady. Smutne to wszystko.a zawód ciężki i niewdzięczny. Ale każdy o tym wie, jak widać po postach, wszyscy jesteśmy lekarzami i na leczeniu siebie i innych wiemy najwięcej.Pozdrawiam lekarzy

    • 6 1

  • ankieta jak zawsze do niczego Dlaczego tylko lekarze maja zarabiac jak ci zagranica!! (1)

    Z jakiej racji felczer ma w biednej Polsce miec zarobki jak ten zagranicą!!Przypominam ze zarobki lekarzy wtym kraju pochodza z podatków!!I wtym kraju lekarze sa kształceni za darmo na koszt Podatkika!! Za granica za wszystkie zabiegi placa firmy ubezpieczeniowe !!A studia medyczne sa jedne z najdrozszych i rodzice allbo biora kredyt na wiele lat albo zbieraja latami by dziecko mogło studiowac medycyne!! WPOlsce za wszystko placi PODATNIK!!!Taki felczer wykształcony za pieniadze podatnika w kazej chwili moze zaraz po studiach wyjechac zagranice.!Proponuje pytanie w ankiecie czy ludzie pracy powinni maja zarobki za niskie w porównaniu do stawek jakie maja ludzie pracy zagranica?Wkoncu w POlsce jest wszystko drozej razem zmieszkaniami i zywnoscia!!Ale co sie dziwic wkoncu Blondyna napisała to czego mozna odniej wymagac wkoncu logiczne rozumowanie dlaniej to abstrakcja :)Zagranicą studia medyczne trzeba odpracowac jak dostajesz stypendium!!

    • 3 8

    • A Ty sie kształciłeś za czyje pieniądze?8 klas zdanych masz? musisz mieć bo kształcenie podstawowe jest obowiazkowe.ale patrząc na Twoją argumentację jesteś z rzutu gimnazjalnego. wytrzyj mleko spod nosa i idź się pobawić pluszakami.

      • 5 0

  • Zarobki lekarzy wcale nie są takie duże jeśli weźmie się pod uwagę:- trudność zdobycia uprawnień i przebrnięcia przed studia i specjalizacje,- zapotrzebowanie na lekarzy,- zakres odpowiedzialności i ryzyka w pracy,- ilość przepracowanego czasu.Nie, nie jestem lekarzem ale umiem liczyć i widzę jak i ile pracuje lekarz z mojej rodzinie i ile musiał się wcześniej nauczyć.

    • 8 1

  • stac mnie tylko na ironiczny uśmieszek

    • 0 2

  • inzynier

    kurde zrobilem blad przy wyborze drogi zyciowejZamiast isn na AM poszedlem na pg, skonczylem te g*wniana uczelnie na 5 kach i robie za 1500 netoo. Rozwiazywalem testy na egzaminy wstepne z kuzynem, i dawalem rowniez rade z medycznymi!Kuzyn jest teraz szanowanym specjalista w moim miescie! Haha, trzeba bylo zostac lekarzem, obijac sie na dyzurach i inkasowac jak za zboze. Poza tym jak jest ich tak malo, to stworzmy kolejne akademie medyczne, dlaczego nie???Otwarto nowe szkoly wyzsze, wydzialy zamiejscowe itd na innych kierunkach wiec dlaczego nie tutaj, co to jakas wiedza tajemna?Jak bedzie ich wiecej, to wreszcie bedzie konkurencja i wzrost jakosci uslug. Wtedy zobacza co to jest 1500 na miesiac i beda szczesliwi ze maja robote.

    • 2 4

  • miras kretynie

    miras dlaczego jestes takim zawistnym s*******em masz tepaku pojecie ile trzeba poswiecic pieniedzy , zycia prywatnego i zdrowia zeby sie dostac na medcyne a potem ile kajac przed wszystkimi jak jakas c...a trzeba te pieniadze nie sa za darmo jak wam sie kretyna wydaje

    • 1 0

  • same głupoty

    a co nie ma płatnych studiow medycznych, nie placa ci w Polsce co rąbna strasznie trudna mature powyzej 90 % a reszta musi płacic 40 tys za rok studiow rozumiecie 40 tys za 1 rok a lat jest teraz 5 pomyslcie ludzie zanim bedziecie tak psioczyc na lekarzy i mowic ze kosza i sie obijaja

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane