• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kadrowiec już niepotrzebny, a specjalista HR?

Joanna Wszeborowska
16 czerwca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Podczas konferencji specjaliści HR wymienili się doświadczeniami.


Wymiana doświadczeń, poznanie panujących na rynku trendów i przyszłych tendencji w zakresie kreowania polityki personalnej były najważniejszymi celami "Wyzwań HR" - największej konferencji branżowej na Pomorzu. Jakie wyzwania stoją przed współczesnym zarządzaniem zasobami ludzkimi?



Dział personalny/zarządzania zasobami ludzkimi:

Współcześni specjaliści, zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi, mają znacznie więcej wyzwań niż jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej specjaliści HR stają się strategicznymi partnerami dla kadry kierowniczej i zarządzającej.

HR partnerem strategicznym dla biznesu?

HR walczy o swoją strategiczną pozycję w organizacji. Kiedyś rola HR sprowadzana była do funkcji administracyjnej. Rola "kadrowca" ewoluowała w stronę "partnera biznesu". Obecnie zarządy firm zdecydowanie kierują się się ku HR-owi, szczególnie kiedy w przedsiębiorstwie pojawiają się gwałtowne zmiany organizacyjne. Dział zarządzania zasobami ludzkimi pomaga zarządom łagodzić trudne sytuacje, znajdować optymalne rozwiązanie i wspiera firmę w poukładaniu jej na nowo. Myślenie kategoriami szeregowego pracownika, jak i zarządu, oraz spełnianie potrzeb obu stron, to jeden z mierników sukcesu dobrego HR.

Elastyczny styl zarządzania ludźmi?

Ważną kompetencją HR jest umiejętne dobranie stylu zarządzania i elastyczność w zakresie spełniania oczekiwań pracowników reprezentujących różne pokolenia. Z jednej strony mamy styczność z nową generacją pracowników - pokoleniem Y, które jest dynamiczne, nie boi się wyzwań i innowacji, nie lubi ograniczeń i potrzebuje większej swobody w działania. Z drugiej strony należy pamiętać o odpowiednim zarządzaniu doświadczonymi pracownikami z pokolenia 50+, których rola i wiedza jest również niezwykle ważna dla rozwoju firmy.

Employer branding, social media i komunikacja?

- Patrzę na relację kandydat - pracodawca i zauważam, że pracownicy totalnie nie rozumieją potrzeb pracodawców, nie wiedzą jak się z nimi komunikować, a to powoduje, że nie mogą spotkać się ci, którzy tak naprawdę siebie potrzebują, czyli pracownik i pracodawca - stwierdza Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzający ArchitekciKariery.pl

Nowoczesne technologie i wykorzystanie w procesach HR czyni organizację bardziej konkurencyjną. Odpowiednia komunikacja między firmami i potencjalnymi kandydatami na rynku pracy może być kluczem do sukcesu. Firmy zaczynają świadomie kreować swój wizerunek, działać w obszarze employer branding i social media.

Zarządzanie kompetencjami pracowników

Określenie i zbadanie kluczowych kompetencji dla przedsiębiorstwa i poszczególnych stanowisk w firmie to kolejne ważne zadanie dla HR. Wdrożenie modelu kompetencji pracowników pozwala na systemowe zarządzanie polityką personalną w firmie. Dzięki temu, udaje się zidentyfikować na rynku pracowników o kompetencjach istotnych dla organizacji. Poprawnie wdrożony model kompetencji ułatwia też zbudowanie systemu ocen pracowniczych, systemów motywacyjnych, polityki szkoleniowej i ścieżek kariery w firmie. Grupa Lotos SA dzięki temu rozwiązaniu zbudowała programy rozwojowe dla przyszłych liderów organizacji.

- Kluczową sprawą jest doskonalenie kompetencji liderskich pracowników. To wyzwanie dla każdej firmy, aby menedżerowi tworzyli zgrany zespół i pociągali za sobą innych w kierunku realizacji strategii firmy - stwierdziła Joanna Tyszka, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w Grupie Lotos.

Zarządzanie talentami?

HR będzie zajmował się pozyskiwaniem talentów o wysokim potencjale, czyli przedsiębiorczych pracowników, którzy będą brali odpowiedzialność za swoje projekty i będą aktywnie uczestniczyć w rozwoju firmy. Eksperci HR zmierzą się także z tworzeniem jasno sprecyzowanych ścieżek kariery dla talentów i przyszłych liderów oraz wdrażanie rozwiązań, które sprawią, że inwestycja w talenty się opłaci i nikt nie ucieknie do konkurencji.

Ambasadorzy wartości?

Dużym wyzwaniem jest też wzmacnianie systemu wartości i właściwe ich wdrażanie do organizacji.

- Praca to nie tylko dostarczanie wyników, ale także sposób, w jaki się ją wykonuje. Dobry HR-owiec powinien pełnić rolę ambasadora wartości w firmie i być liderem emocjonalnym dla organizacji - stwierdza Szymon Kudła, trener i założyciel Centrum Szkoleniowego JET.

Przed ekspertami z dziedziny zarządzania zasobami stoi wiele wyzwań. Zmierzyć się z nimi potrafić będzie tylko mądry HR. A mądry HR to prawdziwy skarb dla przedsiębiorstwa, który sprawnie komunikuje się i mediuje między funkcjami strategicznymi a operacyjnymi, amortyzuje zmiany, przygotowuje organizację do rozwoju, wdraża innowacje i buduje konkurencyjność organizacji, czerpiąc z jej największego kapitału - ludzi.

Wydarzenia

Opinie (65) 3 zablokowane

  • Teraz jak sie chce znalezc pracownika

    To sie wrzuca ogloszenia w necie na portalach i czeka na CV. Potem tylko kilka telefonow, kilka spotkan i ok, po co utrzymywac caly dzial? W mojej firmie jest HR, i nawet sami nie szukaja pracownikow tylko placa za to agencji zewnetrznej, ktora kasuje okolo 15 - 20% rocznego wynagrodzenia pracownika jako prowizje.

    • 3 2

  • :)

    u nas rekrutacja zamowal/-a sie szef/-owa danego dzialu. Bo rzeczywiscie nie widze mozliwosci, zeby sprawdzic wiedze specjalisty bez doswiadczenia w branzy. No, ale chcieli byc fajni to zatrudnili pania od haer. I co sie okazalo? Laska jak zobaczyla co sie u nas dzieje chciala wszystko wyprostowac. Sprzatac biuro mialy sprzataczki nie pracownicy, mielismy miec zasady i w ogole, lepsze pensje i tzw. marchewke. Bacik tez mial byc. Dla nas super:) Pani nie zagrzala dlugo miejsca, po okresie probnym ja wypierniczyli, bo jej kierunek dzialania nie byl zgodny z polityka firmy. Czyli ona chciala dobrze, prezio nie chcial dawac kasy, wiec ja posuneli:) I tyle widzieli dzial haer:) Czyli jednak wcale nie byl tak potrzebny. Szefostwo kazdego dzialu jednak moglo samo sobie poradzic;) Byle dmuchac w jedna trabke z gora.

    • 2 0

  • HR to stanowisko wymyślone przez ludzi prowadzących wszelakie szkolenia.

    To jest jedna klika i koleśie,napędzający swój biznes nawzajem kosztem normalnego pracownika.
    Nikomu nie potrzebne nieroby które to w sprytny sposób wmówiły wszystkim ze to jest potrzebne.

    • 10 2

  • Dwie strony medalu

    Po obydwu stronach stoją ludzie !

    • 1 0

  • litości

    to jasne,że każdy pracodawca może sam zatrudniać ,to nie problem, wie kogo ,chce a panienka psycholożka nie ma bladego pojęcia o tym.Jeśli mają być prawdziwe "Kadry z psychologami" (piszę po polsku bo hr to oszołomski wymysł) i zajmować zagadnieniem dotyczącym ludzi, to muszą być najpierw studia ekonomiczne ,aby poznać specyfikę biznesu i dopiero wtedy psychologia,czy socjologia. Inaczej to osoby po tych kierunkach tylko ośmieszają się .Jestem Kadrowcem z dużym stażem i nie mam wiedzy z dziedziny psychologii ,dla mnie najważniejsze jest współżycie międzyludzkie,życzliwe podejście do człowieka.Pracownicy lubią mnie a ja ich i to jest psychologia.Przy rekrutacji jak ktoś jest życzliwy ludziom to rekrutować nie jest problemem .A przedtem to nikt nie zatrudniał ludzi?Ano zatrudniali kadrowcy a nie h-rowcy.

    • 4 1

  • gubimy się w angielskim bełkocie (1)

    Obszar zarządzania "zasobami ludzkimi" naszpikowany jest określeniami angielskimi i kalkami angielskich terminów.Pracownik staje się zasobem ludzkim,jest odpersonalizowany a zajmuje się nim w firmie architekt sukcesu.Ludzie z HR-u,jesteście tylko wyrobnikami w pogoni za zyskiem ponad wszystko,kiedyś nazywano Was ekonomami.

    • 4 0

    • HR TO NIE KADRY

      Wybaczcie mi ale po przeczytaniu tylu wypowiedzi jestem pewny że ta dziedzina jest potrzebna. Szczególnie dotyczy to tych wszystkich negatywnie nastawionych. Widocznie nie spotkaliście na swojej ścieżce kompetentnej osoby.
      Czy takie są oczywiście. Jeżeli ktoś robi znak równości pomiędzy HR - działem Kadr to znaczy że nie rozumie tematu.

      • 0 0

  • Niestety te wszystkie kierunki wymyślają nasze Uczelnie
    Młode wilki uważają wtedy, że rozumy po takim kierunku zjadły.
    Pracuję od lat w Kadrach, obserwuję ten świat nauki z przerażeniem i powiem jedno żadne HR nie dadzą recepty na pracownika - dobrego pracownika. Niestety najlepiej pozna wartość pracownika jego bezpośredni przełożony - mądry przełożony
    Po jaką cholerę np. oceny okresowe - zwykła papierologia i to jaka
    Polacy oszaleli, a my niestety jesteśmy za biedni na takie zabawy
    Praca w Kadrach w tej chwili staje się okropna podoba jak w płacach
    Ja poznam szybko młodego lewusa, to mi dało doświadczenie zawodowe a nie wyższe studia- których nie ukończyłam z różnych przyczyn życiowych

    • 1 0

  • Temat to ja rozumię, aż za dobrze dzięki pracy w Kadrach

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane