• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak firmy z branży IT "polują" na najlepszych kandydatów

Agnieszka Śladkowska, Agnieszka Śladkowska
15 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Mniejsze firmy stawiają na swobodną atmosferę, która przyciągnie zmęczonych korporacyjnymi standardami. Na zdj. jeden ze Spartezian. Mniejsze firmy stawiają na swobodną atmosferę, która przyciągnie zmęczonych korporacyjnymi standardami. Na zdj. jeden ze Spartezian.

Branża IT przeżywa w Trójmieście prawdziwy rozkwit. Możemy zapomnieć o darmowych stażach, a standardowe metody rekrutacji odłożyć do lamusa. Dobry kandydat jest w cenie, a firmy prześcigają się w pomysłach, żeby skusić go swoją ofertą.



Ile musiałaby Ci zaproponować konkurencja, żebyś zmienił(a) pracę?

Kiedyś szukając programisty, administratora, developera zamieszczało się ogłoszenie w internecie, a skrzynka mailowa zapełniała się aplikacjami zainteresowanych kandydatów. Dziś zamieszczanie ogłoszeń bardziej przypomina działania pr-owe. Od kiedy Trójmiasto stało się zagłębiem firm zatrudniających informatyków różnej maści, rekrutacje do IT wymagają kreatywności, środków i przede wszystkim czasu.

- Do najbardziej poszukiwanych kandydatów trzeba docierać innymi drogami. Tradycyjne formy komunikacji z rynkiem pełnią w dużej części rolę wizerunkową i ogólnoinformacyjną, kierując zainteresowanych kandydatów na nasze strony kariery, gdzie mogą znaleźć stanowiska konkretnie odpowiadające ich oczekiwaniom i umiejętnościom - potwierdza Aleksandra Dragan, Talent Advisor Intel Technology Poland.

Zamiast czekać na kandydatów, firmy muszą wychodzić im naprzeciw, nawiązywać kontakt, wychodzić z inicjatywą.

- Stworzyliśmy Akademię Automatyzacji Testów - warsztaty dla specjalistów, prowadzimy prelekcje na konferencjach (InfoShare) i w grupach tematycznych Net czy JUG., bierzemy udział w targach pracy, prowadzimy zajęcia i wykłady otwarte na uczelniach - zaczyna wyliczać Karolina Konkolewska, International IT Recruiter w polskim oddziale irlandzkiej firmy Kainos Software.

Łatwo zauważyć też obniżanie się wieku grupy, do której firmy z branży IT kierują swoje programy. Obecnie specjalnie adresowane akcje powstają przy współpracy ze szkołami średnimi. Jedną z takich inicjatyw jest Kariera Programisty. Cykl warsztatów organizowany dla kameralnej grupy przez Spartez, Blue Media, G-Forces Web Management Polska we współpracy z Technikum Łączności, Investgda i 3camp.

- Zdecydowaliśmy się na ten projekt, ponieważ na rynku jest niedobór dobrych programistów. Uznaliśmy, że najlepszym momentem na pokazanie zalet tej pracy jest okres ostatnich lat w szkołach średnich czy technikach. Zależy nam, żeby uczniowie zobaczyli, jak w praktyce wygląda zawód programisty i jakie mają możliwości na rynku pracy wykorzystania takich umiejętności - tłumaczy Anna Brzezińska, Talent Recruitment Specialist w Spartez Sp. z o.o.
Profil Intela na Facebooku. Profil Intela na Facebooku.
Uczestnicy konkursu Let's Code. Uczestnicy konkursu Let's Code.

Firmy wiedzą też, jaka siła tkwi w mediach społecznościowych. W każdym podejmowanym działaniu najważniejsze jest nawiązanie komunikacji z kandydatem.

Jeszcze trudniejsze zadanie mają firmy, które poza kompetencjami szukają osób z dodatkową znajomością języków obcych i to nie tych najpopularniejszych. Fińska Kemira w swoim niedawno otwartym, gdańskim centrum zatrudnia osoby, które mają wspierać innych pracowników np. z Finlandii, Szwecji, Holandii czy Niemiec. Ogłoszenia są tak przygotowane, by zaciekawić i przyciągnąć konkretne osoby.

- Ostatnio w jednym z polskich miast prowadziliśmy kampanię, która polegała na zamieszczaniu krótkich ogłoszeń w języku fińskim. Zrozumieć je mogły tylko osoby, które były w obrębie naszych zainteresowań - opowiada Maja Paradecka, HR Manager w Business Service Center Kemira Gdańsk.

Jak jeszcze można zwiększyć swoją bazę najlepszych kandydatów w regionie? Konkurs z ciekawymi nagrodami. Tak powstał projekt Let's Code.

- W konkursie w samym Gdańsku wzięło udział 8 drużyn, czyli 32 programistów, którzy walczą o główną nagrodę 10 tys zł. Obecnie przygotowujemy się też do 3City Game Jam, międzynarodowego konkursu polegającego na zespołowym stworzeniu dowolnej gry na czas - informuje Katarzyna Domańska, specjalista ds. PR i Komunikacji w Sii.

Poza gotowymi kontaktami takie działania budują pozytywny wizerunek pracodawcy.

Okazało się, że niezwykle pomocnym źródłem nowych kontaktów są zatrudnieni już pracownicy. Firmy przyznają, że za dobre polecenie potrafią się odwdzięczyć.

- Duży wpływ na nasz sukces na polu rekrutacji mają sami pracownicy - to oni opowiadając o tym, jak pracuje się w Kainos, przyciągają swoich znajomych z branży. Myślę, że niemały wpływ ma tutaj również kwota bonusu za polecenie kandydata do pracy: ekwiwalent 3000 funtów brytyjskich - zaskakuje nas Karolina Konkolewska.

Sama rekrutacja to dopiero początek. Co zrobić, żeby znalezione osoby chciały związać się z firmą na dłużej?

Do Kainosa raz w tygodniu przywożone są kosze z owocami. Do Kainosa raz w tygodniu przywożone są kosze z owocami.
Pracodawcy dbają również o... relaks w pracy - przerwa w Kainos. Pracodawcy dbają również o... relaks w pracy - przerwa w Kainos.
Zobacz ile zarabia się w Trójmieście w branży IT

Konkurencyjne wynagrodzenie to nie wszystko. Firmy prześcigają się w niecodziennych programach benefitowych dla swoich pracowników.

- Promujemy zdrowy styl życia. Dlatego płacimy 1 zł za każdy 1 km przejechany rowerem do pracy. Ponieważ nasze biuro mieści się w Krzywym Domku w Sopocie, można do nas łatwo dotrzeć na dwóch kółkach z prawie każdego miejsca w Trójmieście - mówi Tomasz Bobrowski, PR Manager w Blue Media S.A.

- Mamy Fun Room z piłkarzykami, dartami, Wii i Oculus Rift, co środę do biura przyjeżdżają świeże owoce. Trzy razy w tygodniu możemy pracować z domu, godziny pracy są dość elastyczne - wylicza atuty pracy w Kainos Karolina Konkolewska.

Jak w tym wszystkim mają odnaleźć się mniejsze firmy, których nie stać na takie rozwiązania? Czym są w stanie przyciągnąć wartościowych pracowników?

- Raczej nie mamy szansy konkurować z korporacjami zarówno pod względem wysokości pensji, jak i atrakcyjności dodatków. Ale wielu pracowników decyduje się na pracę u nas, ponieważ chcą mieć wgląd w to co robią - od początku do końca, a nie tylko znać jakiś wycinek pracy. Kameralna przestrzeń biurowa, zamiast dużego open space też może być dużą zaletą - zapewnia Łukasz Chołyst z dwakroki.com

Branża IT w Trójmieście to bez wątpienia rynek pracownika, choć czasem mylnie rozumiany przez kandydatów. Mimo dużego zapotrzebowania na pracowników, swoje miejsce w atrakcyjnych firmach i tak znajdą tylko najlepsi. Firmy nie chcą rezygnować z najlepszej jakości zatrudnianych pracowników, nawet kosztem szukania kandydatów w innych państwach.

- Już w styczniu rozpoczynamy nowy projekt w Helsinkach, gdzie będziemy szukać pracowników do gdańskiego oddziału - usłyszeliśmy w Kemirze.

Miejsca

  • Spartez Gdańsk, al. Norwida Cypriana Kamila 2
  • Sii Gdańsk, al. Grunwaldzka 472E
  • dwakroki Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

Opinie (86) 2 zablokowane

  • ATOS - przoduje w branży IT (1)

    zarobki w Polsce we wszystkich branżach są niższe niż zagranicą ale wciąż IT to branża, która jest na wysokim poziomie w kraju i wciąż się rozrasta, ja w ATOS mam wysokie wynagrodzenie i bardzo duży komfort pracy

    • 0 0

    • ATOS - przoduje w branży IT

      Buahahahahahahahahahah.....i jeszcze raz buahahahahah ATOS..... buahahahah

      • 0 0

  • SEARGIN - Rekrutacja IT SAP

    Seargin - rekrutacja IT / SAP, Outsourcing IT https://www.seargin.com

    • 0 0

  • Jak firmy z branży IT "polują" na najlepszych kandydatów

    zdecydowanie taką firmą jest it.expert -> zbierają całą śmietankę specjalistów z rynku . Nie jest łatwo się tam dostać, ale nie bez powodu, bo mają naprawdę ciekawe projekty i wykonują je zawsze na 110%

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane