• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wypowiedzenie umowy - legalne czy nie?

BA, Radca Prawny
31 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Pan Adam otrzymał wczoraj zwolnienie z pracy bez żadnego uzasadnienia. Miał umowę na czas nieokreślony z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie chce udzielić mu rekompensaty w postaci odprawy. Nasz czytelenik dostał nakaz wykorzystania urlopu wypoczynkowego, doliczono mu także 2 dni na szukanie pracy. Zdaniem Pana Adama zwolnienie jest nieuzasadnione, nie ma na wypowiedzeniu informacji o tym, że może się odwołać do sądu oraz nie podano mu przyczyny zwolnienia. Szef nie chce nawet z nim dyskutować. Co na to kodeks pracy?

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.


W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. (art. 30. § 1. Kodeksu pracy).

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia jest jednostronnym oświadczeniem woli, które ma na celu natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w następujących przypadkach:
- ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie,
- zawinionej utraty uprawnień, niezbędnych do zajmowania stanowiska.

Z przedstawionego stanu faktycznego, czyli zwolnienie z pracy bez zachowania wymaganego okresu wypowiedzenia wynika, że przy zastosowanie będzie miał przepis art. 56. § 1. Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, albo o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową można żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą powoływaną wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Komisja pojednawcza wszczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu. Zgodnie z art. 254. jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody, komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy.

Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje pozew. Pracownik zamiast zgłoszenia tego żądania może wnieść pozew do sądu pracy na zasadach ogólnych.
Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. Jeśli uchybiono terminowi bez swej winy, to przysługuje prawo do wniesienia wniosku o ich przywrócenie w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Masz wątpliwości czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy?
Potrzebujesz porady profesjonalistów zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na Twoje pytania związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni.

Skorzystaj z naszego formularza!
BA, Radca Prawny

Opinie

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane