• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudna droga młodych lekarzy. Kolejki dopiero się zaczną

Agnieszka Śladkowska
21 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Lekarz na rezydenturze uczy się poprzez pracę. Jego obowiązki i odpowiedzialność szybko przestają się różnić  od tych, które mają lekarze ze specjalizacją. Najczęściej od drugiego, trzeciego miesiąca rezydent zaczyna sam dyżurować. Na zdjęciu Łukasz Szmygel, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy. Lekarz na rezydenturze uczy się poprzez pracę. Jego obowiązki i odpowiedzialność szybko przestają się różnić  od tych, które mają lekarze ze specjalizacją. Najczęściej od drugiego, trzeciego miesiąca rezydent zaczyna sam dyżurować. Na zdjęciu Łukasz Szmygel, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy.

Miejsc rezydenckich jest mniej niż osób kończących studia medyczne, dlatego 16 proc. absolwentów pracuje kilka lat za darmo, żeby zrobić specjalizację. Inni po prostu pakują się i wyjeżdżają z Polski. Problem w tym, że pediatrów, chirurgów czy ginekologów już za kilka lat będzie jak... na lekarstwo.



Łukasz Szmygel pracuje w sumie w sześciu miejscach, zdarza się, że wychodzi z domu rano, wraca dwa dni później w nocy. W tym czasie powinien leczyć i ratować życie dzieci, choć ponad połowę czasu spędza na wypełnianiu dokumentów. Jest na ostatnim roku specjalizacji z pediatrii. Zaczął samodzielnie dyżurować po trzech miesiącach pracy w szpitalu. Świetnie pamięta swój pierwszy dyżur. Na oddział trafiła dwójka dzieci w ciężkim stanie, a on przecież dobry w teorii, praktykę dopiero opanowywał.

- Całą noc walczyłem o życie dzieci, na łączach wspierało mnie dwóch doświadczonych pediatrów. Udało się. Później także zdarzyło mi się dzwonić w nocy po radę do swoich koleżanek ze szpitala, ale podjęte decyzje to zawsze odpowiedzialność lekarza, nieważne, czy to rezydent, czy lekarz ze specjalizacją - tłumaczy Łukasz Szmygel, który jest także przewodniczącym Komisji Młodych Lekarzy.
Dlaczego Łukasz pracuje w sześciu miejscach? Właściwie z dwóch powodów. Po pierwsze, praca w kilku miejscach jest jedyną szansą dla rezydenta na utrzymanie rodziny. Lekarz rezydent dostaje niewiele ponad 2 tys. zł na rękę za 8-godzinny czas pracy. Dyżury nocne są często wynagradzane na podstawie umowy cywilnoprawnej, co z założenia jest niezgodne z prawem pracy, ale z powodzeniem funkcjonuje w szpitalach. Za godzinę dyżuru początkujący lekarz dostaje często niewiele ponad 10 zł.

Po drugie, Łukasza proszą znajomi, którym brakuje kadry. Nic dziwnego, skoro z badań wynika, że mamy 30 proc. mniej lekarzy w porównaniu do średniej unijnej.
Z danych międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że w Polsce mamy 2,2 lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców, za to średnia państw Unii Europejskiej to 3,4. Oznacza to mniej więcej tyle, że nasza kadra lekarska jest o 30 proc. mniejsza niż w przeciętnym kraju UE. Z danych międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że w Polsce mamy 2,2 lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców, za to średnia państw Unii Europejskiej to 3,4. Oznacza to mniej więcej tyle, że nasza kadra lekarska jest o 30 proc. mniejsza niż w przeciętnym kraju UE.

Już dziś ich średnia wieku w wielu specjalnościach oscyluje w granicach 55-60 lat. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy diagnostyki laboratoryjnej (średnia wieku 63 lata), reumatologii, otolaryngologii (57 lat), pediatrii, ginekologii (56 lat) i chirurgii (55 lat).
Struktura wiekowa lekarzy chirurgów i pediatrów. Jeżeli nie zaczniemy budować przemyślanego systemu ochrony zdrowia na lata, możemy spodziewać się jeszcze większych kolejek. Struktura wiekowa lekarzy chirurgów i pediatrów. Jeżeli nie zaczniemy budować przemyślanego systemu ochrony zdrowia na lata, możemy spodziewać się jeszcze większych kolejek.

Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby przewidzieć konsekwencje takich działań. Jeśli teraz nie stworzymy miejsc specjalizacyjnych w odpowiedniej liczbie, za pięć lat nie będzie miał kto zastąpić odchodzących na emeryturę lekarzy.
Według prognoz stworzonych przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku tworzenie miejsc rezydenckich nie uwzględnia aktualnej sytuacji. Już dziś więcej lekarzy osiąga wiek emerytalny niż kończy specjalizację. Za pięć lat sytuacja może być dramatyczna. Według prognoz stworzonych przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku tworzenie miejsc rezydenckich nie uwzględnia aktualnej sytuacji. Już dziś więcej lekarzy osiąga wiek emerytalny niż kończy specjalizację. Za pięć lat sytuacja może być dramatyczna.


Proces kształcenia lekarzy wymaga dłuższego planowania. Kierunki medyczne cieszą się dużym zainteresowaniem i kilkunastoma osobami chętnymi na jedno miejsce. Po sześciu latach nauki i rocznym stażu lekarz jest dopiero na początku swojej drogi. Wtedy właśnie jego idealistyczne plany zderzają się z trudniejszą rzeczywistością. Wybrać specjalizację jeszcze nie znaczy móc ją realizować.

Polski system robienia specjalizacji wygląda jak gra w zakryte karty. W całej Polsce jest ten sam egzamin i na jego podstawie można dostać się na rezydenturę, która umożliwia zrobienie specjalizacji. I tu kończy się racjonalny pomysł na kształcenie lekarzy. Dwa tygodnie przed złożeniem podania zostaje udostępniona krajowa lista miejsc specjalizacyjnych. Nie wiadomo jednak, jaki jest próg przyjęcia. Każdy absolwent może złożyć tylko jedno podanie.

Jedną z większych bolączek młodych lekarzy jest dostanie się na specjalizację, na której im zależy. Jeśli się to nie uda, mogą czekać pół roku na kolejny nabór lub zacząć realizować specjalizację za darmo. Wolontariat to nie tylko 40 godzin pracy tygodniowo, zdarza się, że to także  bezpłatne dyżurowanie i samodzielne ubezpieczenie OC. Na zdjęciu Jerzy Iskrzycki, lekarz na pierwszym roku rezydentury, członek Komisji Młodych Lekarzy. Jedną z większych bolączek młodych lekarzy jest dostanie się na specjalizację, na której im zależy. Jeśli się to nie uda, mogą czekać pół roku na kolejny nabór lub zacząć realizować specjalizację za darmo. Wolontariat to nie tylko 40 godzin pracy tygodniowo, zdarza się, że to także  bezpłatne dyżurowanie i samodzielne ubezpieczenie OC. Na zdjęciu Jerzy Iskrzycki, lekarz na pierwszym roku rezydentury, członek Komisji Młodych Lekarzy.

- W Polsce w dalszym ciągu nie mamy ogólnokrajowego systemu przyznawania rezydentur. Dużym problemem jest też wprowadzona w 2014 roku zmiana w zasadach rekrutacji na szkolenie specjalizacyjne, mówiąca o zakazie zmiany wybranej dziedziny. Brak możliwości zmiany specjalizacji jest niekorzystny dla nas i dla pacjentów leczonych przez lekarza, który nie czuje się przekonany do dziedziny medycyny, którą wykonuje. W związku z obecnym systemem rekrutacji na wymarzoną specjalizację może w danym województwie nie być naboru przez kilka lat. Nawet jeśli widać, że jest na nią zapotrzebowanie. Może być też np. jedno wolne miejsce. Młody lekarz boi się zaryzykować, więc wybiera taką, która interesuje go mniej, ale da większą szansę na otrzymanie miejsca rezydenckiego. Potem okazuje się, że wiele osób pomyślało podobnie - opowiada Jerzy Iskrzycki, młody lekarz na pierwszym roku specjalizacji z chorób wewnętrznych, członek Komisji Młodych Lekarzy.
Osoby, które nie zostały przyjęte na specjalizację mają zamkniętą drogę na kolejne pół roku. Same studia nic nie dają, dlatego zamiast czekać często decydują się na realizowanie specjalizacji w wolontariacie. Według statystyk Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku 16 proc. młodych lekarzy zdecydowało się na taki tryb. Czasem po roku, dwóch, trzech udaje się dostać na miejsce rezydenckie, ale może się też okazać, że podczas sześciu lat lekarz nie dostanie nic za swoją pracę, która wiąże się z samodzielnym leczeniem i ratowaniem życia pacjentów.

Dla niektórych niskie stawki, problem ze zrobieniem specjalizacji, praca w wielu miejscach na raz bez odpoczynku i piętrząca się "papierkologia", która zabiera czas dla pacjenta to początek szukania alternatywy. W 2015 r. w OIL w Gdańsku została przeprowadzona wśród młodych lekarzy ankieta, w której pojawiło się pytanie o chęć wyjazdu za granicę. Wyniki zaskoczyły nawet samych pomysłodawców. 43 proc. lekarzy do 35 roku życia chce wyjechać za granicę, 17 proc. miała problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi, 40 proc. nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem.

- Ja naprawdę kocham swój kraj i chciałbym tu pracować. Zamiast spędzać kilka godzin dziennie wypełniając dokumenty wolałbym poświęcić czas pacjentom. I chciałbym, żeby ktoś zauważył, jak pracują młodzi lekarze. Po ilu nieprzespanych nocach zaczynają kolejny dyżur, jak z obawy o utratę rezydentury godzą się na warunki niezgodne z obowiązującym prawem. Mamy świetny poziom kształcenia i pozwalamy, żeby tylu dobrych lekarzy opuszczało Polskę, bo nie są w stanie zrobić upragnionej specjalizacji w godnych warunkach - podsumowuje Jerzy.
Problem lekarzy wyjeżdżających z Polski został w ostatnim czasie zauważony przez Krystynę Kozłowską, rzecznik praw pacjenta. Znalazł się też pomysł na jego rozwiązanie - nałożony na lekarzy nakaz odpracowania rezydentury, podczas której jakby nie patrzeć świadczyli pracę na rzecz państwa. Może jednak zamiast leczyć skutki nieudolnego systemu kształcenia, w tym wypadku warto byłoby skupić się na profilaktyce?

Miejsca

Opinie (283) 2 zablokowane

  • Rzydent dostaje 2 tys na rękę plus dyżury. Razem 3 tysiące

    Dla wielu Polaków takie dochody to marzenie.
    Jeszcze nie widziałem biednego lekarza.
    Lekarz nie z potrzeby, ale z pazerności podejmuje dodatkowe zatrudnienie.

    Wynagrodzenie rezydenta wypłacane jest przez ministerstwo, pieniądze pochodzą z naszych podatków.

    • 2 7

  • Lekarz Agnieszka W.................... (2)

    napisała,że zarabia 11zł na godzinę jako lekarz rodzinny.

    To nieprawda, lekarz rodzinny podpisuje kontrakt z NFZ.
    I są to bardzo dobre pieniądze.

    • 2 1

    • (1)

      kontrakt podpisuje przychodnia.
      Powiem blizej twojego zycia - moze nawet trafie z zawodem? kto wie

      sprzedawczyni w tesco nie podpisuje umowy z coca cola tylko ze swoim pracodawca

      • 1 1

      • ktosik2226....

        gramatyka wypowiedzi słaba.
        Ja znam kilku lekarzy rodzinnych zadowolonych ze swojego zawodowego życia.

        • 0 0

  • Lekarz po studiach odbywa 1 roczny staż...

    • 0 0

  • Fajnie być lekarzem

    Lekarz nie wie co to bezrobocie. Na stronie OIL są oferty pracy.

    • 2 1

  • Moja doktor rodzinna ....

    ma podpisany kontrakt z NFZ i nie narzeka na swoje dochody.
    Obawia się jednego: co będzie za rok. Czy dostanie kontrakt na 2017.

    • 1 0

  • Specjalizacja w ramach wolontariatu.

    Taki krok wykonują ci młodzi lekarze, którzy słabo zdali egzamin. Mają za mało punktów, aby dostać się na Rezydenturę.
    Z głodu nie umierają. Znam paru takich wolontariuszy. Wczasy we wrześniu w Hiszpanii, narty w Alpach lub w Zakopanem. Kredyt na mieszkanie tez nie stanowi problemu.
    A jak już zostanie specjalistą to zarobek poniżej 10000zł to ujma na honorze.
    A ja absolwent PRAWA jestem na aplikacji. Chcę zostać notariuszem. Płacę za to 1,5tys zł . miesięcznie. Nie jestem na garnuszku państwa jak lekarz rezydent.
    I płacę za naukę, choć wykonuje pracę.
    Lekarze nie narzekajcie.

    • 4 4

  • Żona lekarza (1)

    Jako najbliższa rodzina lekarza 35+ przyznaję - lekarze nie sa biedni, zarabiają sporo, ale...
    1. Aby dość do momentu, gdzie nie liczy sie każdego grosza musiało minąć 10 lat, mnóstwo negocjacji z pracodawcami o wyższa stawkę godzinowa (pierwsza stawka w Szpitalu Wojewódzkim wynosiła 10 zł/h na rękę)
    2. Do dzis dnia mąż pracuje bardzo dużo, w miesiącu ma po 18. dyżurów + praca przedpołudniowa. W 4 rożnych miejscach pracy, w warunkach niegodziwych (zarwane łóżko, brak pościeli, bez swojej łazienki, brak prysznica, tv i internetu).
    Dodam, że mowię o specjaliście, który wygrywał wszystkie konkursy na stanowiska pracy, uzdolnionym i uczciwym.

    Tak więc nie generalizujcie proszę. Lekarz sporo zarabia po kilku latach chorych stawek, po wielu nieprzespanych nocach, pędzenia z dyżuru na dyżur, braku odpowiedniego normalnego jedzenia i niemożliwości zobaczenia dzieci przez ponad pół miesiąca...
    Taka Polska rzeczywistość, aczkolwiek nie chcemy wyjeżdżać, bo żaden kraj nie zastąpi nam domu.

    • 2 1

    • 18 dyżurów to mąż wziął bo chciał zarobić.

      Żaden rezydent nie musi robić więcej niż 4 -5 dyżurów w miesiącu.

      • 2 0

  • Lekarze rezydenci....

    przeczytajcie dokładnie swoje prawa. Ja przeczytałem i wiem co mam robić.
    Po dyżurze przysługuje 11 godzin odpoczynku. Nie dyżuruję całą noc a tylko do 21.00. A rano dnia następnego zgłaszam się do pracy na oddziale .
    Tak jest UCK.

    • 0 1

  • Żona lekarza napisała:

    mój mąż 18 dyżurów ma w miesiącu. Miesiąc ma 30 dni.
    Matematyka !

    • 1 1

  • Pracuję w UCK (1)

    Znam wielu lekarzy. Ale żaden z nich nie jest biedny. Dwa samochody w rodzinie to prawie norma.

    • 1 1

    • dodaj ze sa minimum po 38 r.z.

      Dodaj, że są to lekarze starsi, tuz przed 40-tką lub po niej. Poza tym, lekarze w większości szanuja ciężko zarobione pieniadze i rozsadnie je wydawaja - ktoś woli wydać na ciuchy, restauracje i papierosy, drugi woli zaoszczędzić i mieć samochód. Koszt palenia nikotyny to ok 4300zl rocznie (12zl x 365 dni)- wystarczy rzucić nałóg i po 4 latach zaoszczędzisz na wlasny samochod, taki jak ma lekarz, + uczciwa praca w innym zawodzie pozwoli Ci mieć nawet lepszy samochód niż ma lekarz.

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane