Wiadomości

stat

Staż zawodowy w Boliwii lub Japonii? Z IAESTE Gdańsk jest to możliwe

IAESTE Gdańsk organizuje staże zawodowe dla studentów.


Do Czech, Chorwacji, a może nawet do Chin, Tajlandii czy Brazylii - wszystko zależy od tego, z jakimi propozycjami wrócą studenci działający w IAESTE z Annual Conference 2019, która w tym roku odbywa się na Cyprze. Nie chodzi jednak o wakacyjne wojaże, a o prawdziwy, płatny staż zawodowy.


Czy odbycie zagranicznego stażu zawodowego może pomóc w karierze?

tak, każde doświadczenie bardzo pomaga 60%
trudno powiedzieć, na pewno dobrze wygląda w CV 25%
nie, nie ma to znaczenia, liczą się umiejętności 15%
zakończona Łącznie głosów: 115

IAESTE jest międzynarodowym stowarzyszeniem studenckim działającym od 70 lat w ponad 80 krajach. Organizacja prowadzi kilka projektów, a jednym z nich jest program płatnej wymiany stażowej. W Polsce mamy 12 komitetów i jednym z nich jest komitet przy Politechnice Gdańskiej.

- Mamy mocne fundamenty, bo jesteśmy częścią międzynarodowego projektu. Działamy na zasadzie wymiany. Nasza organizacja szuka w Polsce firm, które chcą przyjąć studentów z zagranicznych uczelni na staże zawodowe. Z tymi ofertami jedziemy na kilkudniowe spotkanie, na którym zbierają się przedstawiciele wszystkich narodowych komitetów IAESTE. Tam przedstawiamy swoje propozycje od pracodawców i szukamy ofert od firm, które zebrali członkowie naszej organizacji z zagranicznych komitetów. Te oferty przedstawimy naszym studentom. To jest wymiana jeden do jednego. Tyle ofert, ile zbierzemy, tyle możemy pozyskać. Są to płatne staże i trwają od sześciu tygodni do roku. Powyżej roku to już nie jest praktyka, a praca - wyjaśnia Mikołaj Witkowski, przedstawiciel IAESTE z komitetu działającego przy Politechnice Gdańskiej.

Staż za staż



Jutro kończy się kolejna Annual Conference 2019, na której dochodzi do wymiany ofert. Tegoroczna odbywa się na Cyprze.

- Mam nadzieję, że nasi przedstawiciele wrócą z ciekawymi propozycjami dla studentów, ale też z dobrą ofertą dla pracodawców, którzy uwierzyli w ten program - mówi Mikołaj Witkowski.

Oferty pracy W Trójmieście


Grono firm, które widzi w tym szansę także dla siebie, jest coraz większe. W ubiegłym roku polskiemu komitetowi udało się wymienić 420 ofert stażowych. To był drugi wynik w ramach całej organizacji. Duży udział w tym sukcesie miał komitet z PG, który zdobył aż 53 oferty stażowe.

- Pozyskiwanie pracodawców to między innymi moja działka. Widzę coraz większe zainteresowanie wśród pracodawców i nie dotyczy to tylko dużych firm. Tu nie chodzi tylko o wymianę kulturową, ale także o wymianę wiedzy. Z programu korzystają głównie studenci kierunków technicznych, inżynieryjnych. A to może być bardzo atrakcyjne dla pracodawców - dodaje Mikołaj Witkowski.

Od Czech po Tajlandię



Z kim się wymieniamy? Są to kraje europejskie - Serbia, Czechy, Chorwacja, Szwajcaria, ale też Brazylia, Boliwia, Stany Zjednoczone, Australia, Chiny, Japonia, Indie, czy bardziej egzotyczne jak Iran, Ghana czy Tajlandia.

- Sam korzystałem już z takiej możliwości doskonalenia zawodowego. Byłem w Serbii i Iranie - mówi Mikołaj Witkowski.
Po powrocie z Annual Conference 2019 komitet Polski rozdzieli oferty na poszczególne komitety i rozpocznie się proces przydzielania ofert studentom, którzy zgłosili, bądź jeszcze zgłoszą swój akces do udziału w projekcie wymiany.

- Ten proces też sami prowadzimy. Wybieramy studentów, znajdujemy dla nich najlepszą ofertę, ułatwiamy kontakt z przyszłym pracodawcą - dodaje Mikołaj Witkowski.
Na najlepsze oferty mogą liczyć przede wszystkim dobrzy studenci. Organizacja przyjęła zasadę, że liczy się dobra średnia i podejście do nauki. Kluczowa jest też znajomość języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego.

Sponsor poszukiwany



Program Wymiany Praktyk to sztandarowy projekt IAESTE, ale niejedyny komitetu z Politechniki Gdańskiej. Kolejnym jest Pitch Bootcamp Gdańsk, którego tegoroczna edycja będzie miała miejsce w listopadzie na Politechnice Gdańskiej. To dwudniowe wydarzenie ma na celu udoskonalenie autoprezentacji oraz zaprezentowanie się przed profesjonalistami. Całe wydarzenie prowadzone jest w języku angielskim.

Projektem cieszącym się również dużym zainteresowaniem jest IAESTE CaseWeek.  Jest to dwutygodniowy cykl warsztatów w stylu case study. Studenci mają wówczas szansę zaprezentować swoje umiejętności przed takimi firmami jak Mitsubishi, State Street, Doraco czy Flex.

Trójmiejscy pracodawcy


Studenci Politechniki Gdańskiej pracują dla organizacji społecznie. Mogą liczyć na wsparcie macierzystej uczelni, ale przydałaby się pomoc sponsora.

- Myślę, że nasza działalność jest bardzo ważna dla studentów, dla pracodawców, dla całego lokalnego rynku pracy. Sami zajmujemy się tym społecznie i przyznaję, że przydałoby się nam wsparcie finansowe, które pomogłoby w sprawach organizacyjnych. Dlatego zachęcamy do współpracy. Dlatego szukamy sponsora, który wsparłby naszą inicjatywę - mówi Mikołaj Witkowski.
Więcej informacji na portalu społecznościowym.

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.