• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rusza projekt dla kobiet w IT

Aleksandra Wrona
9 grudnia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Kobiety w IT to niestety wciąż mniejszość. Projekty takie jak FairIT mają pomóc im w wejściu na rynek. Kobiety w IT to niestety wciąż mniejszość. Projekty takie jak FairIT mają pomóc im w wejściu na rynek.

FairIT to projekt szkoleniowo-rekrutacyjny mający na celu zwiększenie udziału kobiet w zespołach IT. W ciągu sześciu tygodni, doświadczeni programiści i programistki wspólnie z trójmiejskimi firmami wezmą pod swoje skrzydła 25 kobiet i pomogą im wejść na rynek pracy. Udział w programie jest bezpłatny. Rekrutacja trwa do 15 grudnia.Czy IT kojarzy ci się z męską branżą?

- Zrobiłaś już pierwszy krok i ukończyłaś kurs programowania? Chciałabyś rozpocząć karierę w IT? Właśnie ruszył projekt specjalnie dla ciebie - zachęca Agnieszka Myśliwczyk, pomysłodawczyni FairIT. - Nowe technologie bardzo potrzebują kobiet. Firmy zaczęły dostrzegać potrzebę biznesową i korzyści płynące z większej różnorodności swoich zespołów programistycznych. Dlatego zależy mi, żeby skruszyć wśród kobiet mit męskiej branży, treściwie odpowiedzieć na potrzeby rynku oraz umożliwić realizację zawodową kobiet w świecie nowych technologii.
FairIT kierowane jest do kobiet zainteresowanych rozwojem i zatrudnieniem na stanowiskach Frontend oraz Java Developer, które podjęły już pierwsze kroki w tym kierunku, np. ukończyły kurs programowania. Partnerem merytorycznym projektu jest infoShare Academy.

- Wiedza i umiejętności nie mają płci, jednak zaobserwowaliśmy, że kobietom dużo trudniej jest uwierzyć w swoje umiejętności techniczne i tym samym odważnie walczyć o miejsce pracy w IT. Jesteśmy przekonani, że FairIT zapoczątkuje zmiany i oprócz wsparcia merytorycznego, doda początkującym programistkom odwagi - komentuje Katarzyna Prokopowicz, członek zarządu infoShare Academy.

W projekt zaangażowały się firmy IT poszukujące programistów, takie jak: Acoustic, Develocraft, DLabs, Epam Systems, Finestmedia, IBPM SA, Peersoft, Spartez, Staples Solutions, Yameo. Ich udział w projekcie daje uczestniczkom możliwość dokładnego poznania pracodawcy, a także przygotowania się i aplikowania na konkretne stanowisko.

- Zdecydowaliśmy się na udział w projekcie FairIT, bo to dobrze pomyślana inicjatywa, trafnie wpisująca się w bieżący trend na rynku pracy. Spartez dynamicznie się rozwija, do naszego zespołu z każdym kolejnym rokiem dołącza coraz więcej kobiet, ale nasze zapotrzebowanie na zdolnych inżynierów i menadżerów produktu wciąż rośnie. Zachęcenie większej liczby kobiet do poszukiwania zatrudnienia w branży IT to dla nas nie tylko sposób na zwiększenie liczebności, lecz także różnorodności zespołu. Technologia nie powstaje w próżni; mnogość myśli i punktów widzenia to kluczowy czynnik podczas projektowania, wdrażania, utrzymywania i korzystania z oprogramowania. Tworzymy zespół, w którym obecne są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także osoby nie tylko z technicznym wykształceniem czy wywodzące się z innych kultur, bo to się po prostu opłaca, w takim podejściu widzimy wartość i sposób na biznesowy sukces - mówi Magdalena Zacharczuk, Brand Marketing Coordinator, Spartez.
 • Spartez to jedna z firm, która zaangażowała się w projekt FairIT.
 • Spartez to jedna z firm, która zaangażowała się w projekt FairIT.
 • Spartez to jedna z firm, która zaangażowała się w projekt FairIT.
W inicjatywę zaangażowały się także Just Join IT, O4 Flow oraz Trojmiasto.pl.

- Zależy nam na przekonaniu kobiet, że informatyk w spódnicy nie musi być rzadkim zjawiskiem. Po rozmowie z pomysłodawczynią FairIT naturalnie nasze O4 Flow zaangażowało się w ten projekt. Nie tylko będziemy wspierać uczestniczki wiedzą i doświadczeniem jako mentorki, ale również w naszych kreatywnych i kobiecych przestrzeniach będą odbywały się spotkania i szkolenia z ekspertami HR i IT. Naszym celem jest zwiększenie widoczności kobiecych role model w branży ICT. Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wspierać odważne kobiety w stawianiu pierwszych kroków - mówi Dominika Rossa, Head of O4 Flow.
Obecnie kobiety stanowią około 25 proc. pracowników branży IT i jedynie 14 proc. studentów na kierunkach informatycznych. Jak wynika z opublikowanego w marcu 2018 roku raportu UE, zwiększenie udziału kobiet w sektorze cyfrowym może przynieść UE roczny wzrost PKB o wartości 16 mld euro.

- Niedobór specjalistów w obszarze IT jest szacowany w Polsce na 50 tysięcy osób, co w zasadniczym stopniu ogranicza możliwości rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Według prognoz, do roku 2020 niedobór ten wyniesie w Europie co najmniej milion osób. Jedną z dróg poprawy tej sytuacji jest uruchomienie potencjału kobiet w tym obszarze. Ta myśl przyświeca gdańskiemu O4 Coworking od dłuższego już czasu, dlatego współtworzą projekt Olivia TechWomen i wspierają aktywności kobiet w obszarze ICT: Geek Girls Carrots, Women in Technology, Women in Machine Learning and Data Science, dlatego też między innymi powstał pierwszy w Polsce coworking stworzony przez kobiety z myślą o kobietach - O4 Flow - mówi Dominika Rossa, Head of O4 Flow.
O4 Flow ma być miejscem, gdzie obok infrastruktury niezbędnej w prowadzeniu działalności kobiety znajdą pomoc mentorek, ekspertek, a także innych kobiet, które po prostu prowadzą firmy.
O4 Flow ma być miejscem, gdzie obok infrastruktury niezbędnej w prowadzeniu działalności kobiety znajdą pomoc mentorek, ekspertek, a także innych kobiet, które po prostu prowadzą firmy.
Projekt będzie polegał m.in. na stałym kontakcie z mentorem programistą, spotkaniach z HRowcami, którzy na co dzień rekrutują do IT, a także z liderami zespołów IT, szefami i pracownikami trójmiejskich firm oraz kobietami, które już rozwijają swoją karierę w IT. Uczestniczki dowiedzą się m.in. jak ich kompetencje w poszczególnych obszarach programowania przystają do potrzeb rynku, ile mogą aktualnie i w dłuższej perspektywie czasu zarabiać i jak do tego dojść oraz jak wyjść z każdej rozmowy kwalifikacyjnej z ofertą pracy.

Dodatkowo nauczą się, jak pracować w zespołach scrum'owych, z jakich narzędzi i platform korzystać, aby ciągle się rozwijać, zadawać właściwe pytania o swoją karierę i formułować precyzyjne cele oraz jak przejść rozmowę kwalifikacyjną w konkretnej firmie na konkretne stanowisko. Uczestniczki będą mogły poznać liderów zespołów IT oraz kobiety, które jakiś czas temu, były na ich miejscu.

Pierwszy w Polsce coworking dla kobiet


- Zalążkiem pomysłu była potrzeba rynku, na którą chciałam odpowiedzieć. Z jednej strony chciałam aktywizować kobiety, wiedząc, że w samej Polsce brakuje ok. 50 tys. programistów, a z drugiej - uświadamiać wszystkie kobiety, że zawsze możemy dokonać radykalnych zmian w swoim zawodowym życiu decydując się na branże IT, która "stoi" dla nas kobiet otworem - mówi Agnieszka Myśliwczyk, pomysłodawczyni projektu. - Kluczowe dla mnie było obalenie mitu, że IT to męska branża. Zależało mi też na tym, aby połączyć dwie strony, czyli specjalistów IT, ludzi z obszaru HR i programistki z firmami, które otwarte są na zatrudnienie kobiet. Wiedziałam, że muszę stworzyć projekt praktyczny, merytoryczny i niosący olbrzymia wartość, jaką jest możliwość zatrudnienia.
Udział w FairIT jest bezpłatny. Do projektu można się zgłaszać do 15 grudnia 2019 r. poprzez formularz na stronie fairit.pl. Część właściwa, obejmująca m.in. mentorskie spotkania i warsztaty, rozpocznie się 17 lutego 2020 roku w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • (22)

  Jestem przeciwko takim akcjom... To jawna dyskryminacja mężczyzn.

  • 63 3

  • Czy w ofertach pracy jest napisane ze są tylko dla mężczyzn? Po co ta akcja? (1)

   Przecież to nie praca na kopalni gdzie potrzebna jest tężyzna fizyczna.

   • 19 2

   • Tężyzna fizyczna u kobiet

    Niektóre kobiety też się tężyzną fizyczną cechują/cechowały - patrz: NRD-owskie sztangistki.

    • 0 0

  • Opinia wyróżniona

   (19)

   Moim zdaniem pomysł fajny dlatego, że wiele kobiet myśli, że w IT nie mają szans, bo są głupsze albo coś w tym stylu i że sobie tam absolutnie nie poradzą. To niestety efekt wciąż wtłaczanych nam do głów stereotypów, że kobieta nie musi dbać o rozwój intelektualny i dobrą pracę, bo powinna zająć się domem i dziećmi, zatem po co to jej. Wielokrotnie wyśmiewa się kobiety które robią karierę, choć kariera i rodzina wcale się nie wykluczają. Wierzę, że jeszcze jedno-dwa pokolenia i to się zmieni i nie będzie trzeba takich warsztatów.

   • 29 66

   • Projekt

    No jakby sobie radziły to by nie był potrzebny projekt. Tak na zdrowy rozsądek. Nie pomagasz komuś kiedy sobie super radzi. Więc jak dla mnie te wszystkie inicjatywy to tylko pogłębianie stereotypów :D

    Czekam na szczere opinie kobiet co o tym sądzą bo to tylko moje zdanie i przemyślenia.

    • 19 2

   • Dziwne

    wszystkie dziewczyny które znam myslą na odwrót

    • 5 0

   • (2)

    Te, które myślą na odwrót, już tam są (w IT) :D
    Mam mnóstwo koleżanek, które narzekają na pracę, zarobki, a jak coś wspomnę o IT, to one się nie nadają, to praca dla facetów, one by nie dały rady, itp. itd. Ale nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to jest praca dla facetów, a one by nie dały rady. "Bo po prostu by nie dały rady, przecież to takie trudne". Tego typu projekty mają szansę to zmienić, może...

    • 4 3

    • Moga zaczac od czegos prostszego, okolo IT. (1)

     Np. Project manager, jakis service delivery manager, problem manager, team leader, process specialist, jakis security officer itp. Oprocz angielskiego nic nie trzeba umiec, ma sie stycznosc z fachowcami IT, tak jak programistami, inzynierami od infrastruktury itp. Zarobki na ogol wyzsze zreszta od tych technicznych. Nie kazdy kto pracuje w branzy IT ma wiedze techniczna, inzynierska.

     • 3 2

     • I ogon zaczyna...

      Merdac psem...

      • 2 0

   • (10)

    Smutna prawda jest taka że jak ktoś myśli że jest głupszy i sobie nie da rady to..nie da rady.
    Dlaczego na czarne mówić białe? Skończcie z tymi równouprawnieniem. Zajmijcie się może dlaczego kobieta nie może sikać siusiakiem - przecież to dyskryminacja.
    To są absurdy dzisiejszego świata. Kobieta jest inna, mniej racjonalna od faceta i to normalne ale wiele osób tego nie może zdzierżyć. Nie, nie jest gorsza istota. Ale inna.
    I umysł ścisły jest domeną mężczyzn dlatego jest ich więcej!
    Może też dajcie więcej grubych ludzi do baletu? Nie dziwi was że w balecie jest mało otyłych? Może jakiś program zrobić?

    • 11 8

    • (5)

     Jestem programistką i mam ścisły umysł. Pochodzę z rodziny "zostaw, niech to zrobi ktoś kto umie/ucz się ucz, ale czy masz już chłopaka?" - słuchałam takich opowieści przez podstawówkę, szkołę średnią i na studiach też. Uwierz, mimo, że całe moje dorosłe życie temu zaprzecza, codziennie zmagam się z tym, co powtarzały mi mama, babcie, ciocie, starsze kuzynki... Cieszę się, że się odważyłam na studia informatyczne, bo mimo tego, że podświadomie uważałam, że nie dam rady, to rzeczywistość pokazała, że dam. Nie mówię, że czarne jest białe albo że powinnam sikać siusiakiem, ok, kobiety są inne od mężczyzn, ale tak samo jak sprawdzają się w roli sprzedawców, księgowych, nauczycielek, tak samo sprawdzają się w IT.
     Jeśli jakaś dziewczyna przeczyta tego posta, stwierdzi, że czuje podobnie i postanowi to zmienić przez zgłoszenie się do tego projektu, to warto było go zorganizować.

     • 16 6

     • To może wychowanie powinno być inne (1)

      • 10 0

      • Powinno, ale co z tego, skoro one już są "wychowane"

       • 0 4

     • (2)

      No i brawo. Takich jak Ty jest kilka procent kobiet. To w żaden sposób nie powoduje, że zmienia się średnia.

      • 4 1

      • Dokładnie (1)

       O tym pisałem. Przecież nie neguję tego że kobieta może mieć ścisły umysł. Były w końcu znane osobistości na cały świat. Ale to nie zmienia faktu że ogół nie ma. Ot cała filozofia.
       Uogólnianie na podstawie pojedynczych przypadków nie jest zbyt rozsądne. Ani...racjonalne.

       • 5 3

       • W sedno

        Liczby mówią same za siebie. A pokazują jasno, że faceci i kobiety mają inne predyspozycje. Faceci średnio są inteligentniejsi od kobiet i mają umysł ścisły częściej niż kobiety. Również wśród kobiet się takie zdążają ale jest ich mniej. Tak samo wśród facetów jest więcej i**otów niż i**otek wśród kobiet. Są też pola, w których to kobiety są lepiej predysponowane i lepiej radzą sobie od facetów.

        • 0 0

    • (3)

     Ciekawa jestem na jakiej podstawie wnioskujesz, ze umysł ścisły to domena męska. Jakis fachowy artykuł? Badania na reprezentatywnej grupie osob?

     Znam olbrzymie grono dziewczyn świetnych z matematyki i ogólno pojętej inżynierii, wiec dziwią mnie twoje chyba jedynie subiektywne odczucia.

     • 1 1

     • Jest masa takich badań (1)

      Np. Badanie inteligencji. Badania nie wykazują, że kobiety są mniej inteligentne od facetów. Badania pokazują, że na 100 facetów jest powiedzmy 60 inteligentnych, a na 100 kobiet powiedzmy 40 inteligentnych To pewne uproszczenie aby zobrazować. Nie ma się co obrażać na świat drogie Panie.

      • 1 0

      • Prawda jest okrutna.

       Musicie z tym żyć, przynajmniej w tej rzeczywistości. Jesteśmy silniejsi inteligentniejsi. Jak u większości gatunków. To my mamy w genach myśliwych samców alfą. Dlatego tak ewoluowaliśmy. Cieszcie się lepiej, ze nie macie tak jak w Arabowie.

       • 0 3

     • Historia, na przykład

      Sprawdź sobie odkrycia, wynalazki, nauka, kto to robił. Kobiety czy mężczyźni. Kto tworzył zawody,stanowiska. Dzisiaj kobiety się buntują dlaczego zawody są rodzaju męskiego. Nie przyjdzie do głowy że wymyślił je mężczyzna i w nich przodował.
      Powtarzam ponownie to że znasz to nie świadczy o niczym. jak można wydawać sądy dotyczące milionów na podstawie 'paru dobrych koleżanek z matematyki?'. Bez urazy ale takim stwierdzeniem tylko potwierdzasz że kobiety z logiki i racjonalnego myślenia nie są dobre.

      • 1 1

   • Nie sa głupsze tylko maja mniejsze predyspozycje tak samo jak do nauk ścisłych i logicznego myślenia. Określona rola kobiet wyznaczona przez "nature" tak je zdefiniowała ze maja pod tym katem mniejsze predyspozycje i żadne projekty tego nie zmienia.

    • 4 2

   • Co to za bzdura!!! (1)

    Nikt nikomu nie wtłacza do głów, że jest gorszy i głupszy. to wy same tak myślicie i to jest prawda. Żadne kursy i programy tego nie zmienią. Nie pchajcie się tam gdzie mężczyźni. Niczego nie udowodnicie. Idźcie tam gdzie jesteście lepsze od mężczyzn, bałwany!

    • 3 2

    • Nie pójdą.

     Bo równouprawnienie jest wtedy gdy więcej kobiet coś robi niż mężczyzn. Ot, f... logic.

     • 0 1

 • Kobiety na traktory

  21 wiek a dalej to samo...

  • 85 6

 • Polityka wkrada się do IT (4)

  Kobiety w IT, tak one już tu są. Tylko po co komu taki projekt? Niepotrzebne zamieszanie, gdy z powodu chorych parytetów pierwszeństwo w zatrudnieniu w sektorze IT będzie miała kobieta z wdziękiem, niż mężczyzna z doświadczeniem i umiejętnościami... Tak to jawna dyskryminacja mężczyzn !

  • 123 14

  • Dość dyktatury kobiet ! (2)

   jak to krzyczała posłanka Wielgus....zawsze ten występ poprawia mi chumor....

   • 8 0

   • (1)

    szkoda że nie poprawia ci gramatyki

    • 1 3

    • raczej ortografii

     • 6 0

  • Proponuję zapoznać się ze stanowiskiem gdańskiej rady

   ds równego traktowania. Robienie takich akcji to nie jest dyskryminacja, bo to dyskryminacja pozytywna, a dyskryminacja pozytywna to nie dyskryminacja - nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zgodzić się ze stanowiskiem szacownej rady.

   • 5 3

 • Nawet nazwa tego projektu to klamstwo (3)

  Bo jesli ow jest fair, to sugeruje ze obecna sytuacja jest niefair, co jest bujda. Ogarniete kobiety dostana prace w it tak jak ogarnieci faceci.

  • 107 4

  • Dokładnie tak (2)

   Płeć nigdy nie była czynnikiem decydującym. Nawet mówią to w materiałach promocyjnych także sami sobie zaprzeczają. Prawda jest taka, że dopóki nie okazało się, że branża IT jest ciepła, przyjemna i fajnie płacą to kobiety się tym nie interesowały.

   • 25 0

   • Okazało się? (1)

    A co wcześniej były plotki, że siedzisz i programujesz w zimnej piwnicy za miskę ryżu?

    • 1 9

    • Tak, jeszcze 10 lat temu programowanie miało kiepiską opinię.

     Stereotypy i memy z chudymi chłopaczkami w okularach, kraciastych flanelowych koszulach i wyciągniętych swetrach, którzy nocami zamiast imprezować ślęczą przed monitorem.
     I nie z miskię ryżu a za pizzę na telefon i colę.

     • 10 0

 • Kobiety do hutnictwa

  Kobiety do Tirów

  • 38 1

 • Jestem mężczyzną (6)

  chciałbym wziąć udział w tym szkoleniu, czy mogę?

  • 70 0

  • Jak najbardziej

   A kto Panu zabroni aplikować, najwyżej Pana nie zakwalifikują. Tak samo jak wielu pań, które się zgłoszą.

   • 1 5

  • jak zmienisz płeć...

   • 2 1

  • Musisz móc - inaczej to by była dyskryminacja, seksizm

   Powodzenia

   • 2 0

  • Zmień płeć na czas szkolenia

   Ponoć robi tak ktoś w Kanadzie i teraz trwa tam debata, czy aby dowolności zmiany płci nieco nie przyciąć :)

   • 6 0

  • tak.

   jesli oswiadczysz ze czujesz sie kobieta

   • 0 0

  • Możesz się zgłosić do programu mężczyźni opiekunowie w przedszkolu.

   • 2 0

 • Ciekawe dlaczego nikt nie oczekuje parytetów (5)

  w kopalniach, hutach, na budowach?

  • 71 5

  • Bo nie jest to dobrze płatna praca, w wygodnym biurze, z kawką, herbatką i sofami do plotkowania

   • 14 2

  • Były na uniwersytetach w PRLu

   oraz punkty za pochodzenie także. Jednak zrezygnowano z tego, ponieważ kobiety były dyskryminowane - na niektóre kierunki zgłaszało się więcej kobiet niż mężczyzn i parytety nie działały jak powinny, bo zamiast pomagać kobietom to im przeszkadzały.

   • 2 0

  • (1)

   Tam niestety rączki trzeba już sobie ubrudzić i nie ma czasu na ploteczki i intrygi.

   • 3 3

   • Nie chciałeś nosić teczki...

    to musisz nosić woreczki. Kobiety są w Polsce dużo lepiej wykształcone od mężczyzn, to i prace wykonują umysłowe. Bez wykształcenia trzeba machać łopatą na budowie albo w kopalni fedrować. A ploteczki wcale nie są specjalnością kobiet, pracuję w branży it wśród samych facetów i czasem czuje się jak na jarmarku pośród przekupek..

    • 5 19

  • A dostrzegasz roznice miedzy tężyzną fizyczna a umysłowa? ;-) wlasnie dlatego

   • 1 2

 • Kłamstwo na dzień dobry 50 tyś stanowisk na pewno nie na początek dla Juniora bo próg wejścia wyższy jesli chodzi o wiedze i exp

  • 8 0

 • IT-sr*jti (2)

  może projekt pomagający dostać się do branży osobom bez doświadczenia?

  • 19 1

  • Blabla (1)

   A może sam to ogarnij, bez projektu? Jakimś cudem, bez projektów wspomagających, w branży pracuje kilkaset tysięcy osób, jakoś się ram dostały bez podawania wszystkiego na tacy.

   • 6 4

   • racja, projekt nie jest potrzebny, potrzebne jest danie szans osobom bez doświadczenia, jest mnóstwo ogłoszeń do pracy w IT z minimum rocznym doświadczeniem, gdzie je zdobyć? błędne koło, jest za mało specjalistów z doświadczeniem, bo firmy nie chcą przyjąć do siebie osób bez doświadczenia

    • 3 1

 • A kiedy projekt...

  ... pomagający kobietom znaleźć pracę na budowie, kopalni, stoczni czy chociażby usługach komunalnych?
  równouprawnienie, równouprawnienie, równouprawnienie, konsty...

  • 55 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane