• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przybywa cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

VIK
10 listopada 2023, godz. 12:00 
Opinie (109)
Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku, podobnie jak w całym kraju, niezmiennie dominują obywatele Ukrainy. Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku, podobnie jak w całym kraju, niezmiennie dominują obywatele Ukrainy.

Na koniec września do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było ponad 74,3 tys. obcokrajowców. To o blisko 2,2 tys. więcej niż ostatniego dnia maja.Czy w twoim miejscu pracy są zatrudnieni cudzoziemcy?

- Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, przekroczyła 36,5 tys. i w porównaniu z końcem 2022 r. wzrosła o prawie 0,5 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na gwarantującej pełne zabezpieczenie umowie. Przybyło także cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec maja 2023 r. wynosiła 3165 i wzrosła do 3866 na koniec września. To blisko 20-proc. wzrost, z którego wynika, że obcokrajowcy na Pomorzu chętnie otwierają swoje firmy. Pozostali obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu - poinformował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.
Pracodawca zapłaci także za soczewki i monitor Pracodawca zapłaci także za soczewki i monitor

Trend wzrostowy liczby cudzoziemców ma wiele pozytywnych aspektów. Wzrost liczby obcokrajowców objętych ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi przekłada się na zwiększenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Więcej osób, które opłacają składki, to większe środki na wypłaty świadczeń, co umożliwia zabezpieczenie stabilności systemu emerytalnego.


Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku, podobnie jak w całym kraju, niezmiennie dominują obywatele Ukrainy. Na koniec września było ich ponad 53,3 tys. To wzrost o blisko 900 w porównaniu do maja. Druga grupa to ponad 8 tys. Białorusinów (wzrost o prawie 500 osób w ciągu czterech miesięcy). Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1610), Rosji (1077) i Mołdawii (1066). Na kolejnych miejscach usytuowali się obywatele Indii (686), Kolumbii (497), Filipin (417), Włoch (321) i Indonezji (309).


- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw, którzy pracują w naszym województwie, może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju - dodaje Krzysztof Cieszyński.
VIK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane