• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracownika nie można zmusić do szczepienia

VIK
10 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Szczepienie przeciwko odrze nie jest w Polsce obowiązkowe dla osób dorosłych, a jedynie zalecane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W tej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem niezaszczepionym przeciwko odrze. Szczepienie przeciwko odrze nie jest w Polsce obowiązkowe dla osób dorosłych, a jedynie zalecane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W tej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem niezaszczepionym przeciwko odrze.

Czy pracodawca może wymagać od pracownika okazania dowodu, że jest zaszczepiony? Dyskusja znów rozgorzała po informacji, że dwoje obywateli Ukrainy z rozpoznaniem odry trafiło do gdańskiego szpitala. Pojawiają się głosy, by kontrolować przyjeżdżających do pracy obcokrajowców, aby w ten sposób zahamować rozprzestrzenienie się tej choroby. Takie działania byłyby jednak bezprawne, także w stosunku do polskich pracowników.


Czy pracodawca powinien mieć prawo żądać od pracownika szczepień ochronnych?


Tylko od początku tego roku na Ukrainie na odrę zachorowało ok. 33 tysięcy osób. Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że tylko w pierwszym tygodniu października zanotowano 554 przypadki odry. Zachorowało 157 osób dorosłych i 397 dzieci. Problemy z odrą na Ukrainie to bezpośredni efekt załamania systemu szczepień ochronnych spowodowany m.in. złą sytuacją gospodarczą.

Czytaj też: Coraz więcej cudzoziemców pracuje na Pomorzu

Pojawiają się głosy, aby w stosunku do obcokrajowców chcących pracować w Polsce wprowadzić obowiązek przeprowadzania przesiewowych badań czy obowiązkowych książeczek zdrowia. Problem w tym, że zgodnie z prawem pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem, który jest nieszczepiony, ani żądać takich szczepień i dotyczy to nie tylko obcokrajowców.

Szczepienie w Polsce przeciwko odrze jest obowiązkowe i bezpłatne dla dzieci, a dobrowolne, lecz zalecane, dla dorosłych. Według Programu Szczepień Ochronnych szczepienie szczepionką MMR wykonuje się u dzieci i młodzieży do 19 roku życia. Dorośli, którzy nie zostali zaszczepieni w dzieciństwie, według prawa nie muszą szczepić się przeciwko odrze, a obowiązkowe szczepienia dla dzieci wprowadzono dopiero w 1975 roku.

Czytaj też: Dziecko z odrą w gdańskim szpitalu. Sanepid apeluje o szczepienia

Jak się więc okazuje dyskusja na temat szczepień i praw pracowniczych za chwilę może dotyczyć nie tylko obcokrajowców.

- Istnieje projekt o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który zobowiązywałby dorosłych do szczepień ale projekt "zatrzymał się" rok temu na etapie konsultacji publicznych - twierdzi Mariusz Królczyk, prawnik zarządzający z Kancelarii Prawnej Griffin.

Pracodawca a pytania dotyczące zdrowia pracownika



A jak to wygląda według obecnych przepisów?

- Już samo zaklasyfikowanie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego szczepienia dla osób dorosłych przeciwko odrze jako szczepienia dobrowolnego, oznacza, że decyzja w tej kwestii pozostaje decyzją osobistą i osoby z zewnątrz nie mogą na nią wpłynąć, ani wywierać presji jej podjęcia. Identycznie sytuacja przedstawia się na gruncie stosunku pracy - wyjaśnia Mariusz Królczyk.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie ma prawa do pytania pracownika o szczegóły dotyczące stanu jego zdrowia. Dotyczy to zarówno ogólnych pytań o stan zdrowia, jak również pytania szczegółowe, np. dotyczące historii szczepień. Takie pytania godzą w sferę prywatną pracownika i stosunek pracy nie może być od niej w żaden sposób uzależniony.

- Warto jednak pamiętać, że jeżeli praca, jak i jej środowisko, powodują, że ryzyko zachorowania na odrę, jak i każdą inną chorobę zakaźną, może wzrosnąć, np. praca w przedszkolu, w szkole lub w placówkach medycznych, to pomimo faktu, że decyzja w dalszym ciągu pozostaje dobrowolna, warto jej przeanalizowaniu poświęcić więcej uwagi. Grupę zawodową, która jest narażona na ryzyko zarażenia się odrą w trakcie wykonywania pracy stanowią funkcjonariusze, żołnierze lub podwładni, w związku z czym tej grupie pracowników zaleca się bycie zaszczepionym przeciwko odrze. W takim przypadku szczepienie również jest dobrowolne, ponieważ w odniesieniu do zawodów tych użyto jedynie sformułowania "zalecane szczepienia ochronne" - dodaje Mariusz Królczyk.

Obowiązek szczepień - tylko wybrane grupy zawodów



Zgodnie z treścią art. 222(1) Kodeksu pracy, w sytuacji zatrudnienia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, pracodawca musi zastosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to możliwe, ograniczające stopień tego narażenia. Jak wyjaśnia Mariusz Królczyk, przepis ten jest bardziej rozpoznawalny jako tzw. "pracowniczy obowiązek szczepień". W oparciu o powyższy przepis pracodawca ma prawo, na własny koszt, skierować pracowników na szczepienia. Oczywiście szczepienia w dalszym ciągu pozostają dobrowolne, a pracownik, który się nie chce na nie zgodzić, nie musi ich wykonywać. W tej sytuacji należy się jednak liczyć z żądaniem pracodawcy, do pisemnego złożenia przez pracownika oświadczenia z rezygnacji ze szczepień.

- Warto również jedynie przypomnieć, że na gruncie art. 207(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.) pracodawca ma obowiązek informować pracowników m.in. o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach. W ten sposób pracownik będzie mógł samodzielnie ocenić ryzyko związane z podjęciem pracy oraz podjąć decyzję o wykonaniu szczepienia - mówi Mariusz Królczyk z Kancelarii Prawnej Griffin.

Szczepienia a zatrudnianie cudzoziemców



- W przypadku cudzoziemców oraz kwestii ich obowiązku zaszczepienia się przeciwko odrze w Polsce, należy wskazać treść art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570 z późn. zm.), który wskazuje, że osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące są zwolnione z obowiązku poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym, z wyjątkiem szczepień poekspozycyjnych. Jak wynika z powyżej przywołanego fragmentu, ustawa odnosi się jedynie do szczepień obowiązkowych dzieci, co oznacza, że dorośli cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski zarówno krócej, jak i dłużej niż 3 miesiące nie muszą wykonywać szczepienia przeciwko odrze - wyjaśnia z kolei Joanna Skrodziuk z www.migrant-worker.pl.
Szczepienie przeciwko odrze nie jest w Polsce obowiązkowe dla osób dorosłych, a jedynie zalecane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W tej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem niezaszczepionym przeciwko odrze.

- Dodatkowo, Kodeks pracy nie przewiduje możliwości weryfikowania przez pracodawcę historii szczepień pracownika, a wszelkie szczepienia związane z wykonywaniem pracy są zalecane i dobrowolne - dodaje Mariusz Królczyk z Kancelarii Prawnej Griffin.
VIK

Miejsca

Opinie (135) 6 zablokowanych

  • Na granicy szczepić jak nie był szczepiony (1)

    Albo wypad z powrotem na Ukrainę i załatwione.

    • 9 4

    • taaa

      jeszcze będziemy in szczepionki fundować. Chcą przyjechać niech się zaszczepią.

      • 0 0

  • odrobaczyć,odwszawić i dopiero wtedy do betoniarki

    • 4 4

  • Nieszczepcie się to zło

    rąbacccc szczepionki chwdsz
    Nie wolno się szczepić tam jest rtec

    • 5 6

  • Jeszcze zacznijcie sobie w gacie zaglądać. Jeżeli ktoś nie chce się szczepić to ma do tego prawo i koniec. A zaszczepione osoby czego tak naprawdę się się boją, skoro są odporne na wszystkie bolączki? Niech mi jeszcze ktoś odpowie od kiedy ospa stała się choroba zagrażającą życiu? Czy wy macie pojęcie jak znikomy procent chorych na świnkę ma powikłania wynikające z tej choroby?

    • 6 5

  • Prawo do pracy (1)

    Doktorów jaśkowiakowi, doktorówi nie człowiekowi w kitlu, cofnięto prawo do wykonywania zawodu lekarza, bo wyciąga fakty związane ze szczepionka i i medycyną w Polsce ogólnie. Idzie tylko okasę dla mafii farmaceutycznej, nie o nasze zdrowie.

    • 8 2

    • cofnięto mu PWZ

      bo zaczął pier...ić głupoty i golić pacjentów za "cudowne" terapie

      • 1 0

  • nie wolno szczepić!

    • 3 5

  • Ludu, ludu...

    Media manipuluja Wami jak tylko chcą....
    Najpierw temat, że występują Nopy, nie było jak się tego strachu pozbyć to odwrotnie, że teraz są zachorowania, więc szaleństwo w drugą stronę....
    Owce, normalnie jak owce..

    • 7 2

  • Szczepienie (1)

    To jest granda.Mówicie o odrze a od wrzesnia brak w aptekach szczepionek przeciw grypie.A grypa jest równiez grozna jak odra. Od 10 lat sie szczepiłam a teraz szczepionek brak!!!

    • 4 0

    • Strach się bać

      Straszne czasy nastały po prostu. Wszyscy do schronu.
      A tak na poważnie
      Kupujcie, konsumujcie, szczepcie, głosujcie tylko nie zadawajcie pytań...

      • 1 2

  • po zaszczepieniu 3 szczepionkami jednego dnia (1)

    Przez 3 miesiące po zaszczepieniu byłem otępiały, omal nie spowodowalem wypadku. W przemyśle odradzam szczepionki. Przyjęcie od razu zestawu podróżnika może źle się skończyć. W pracy , po szczepieniu obserwowaliśmy efekt mojego organizmu i już nikt się nie szczepi. Od dwóch lat spożywam dużo ziół , sauna. Itp, a po to, aby oczyścić organizm z wszczepionego guana.

    • 1 5

    • Dziwne

      Dziwne, że cię od razu szlag nie trafił.Po jakiego grzyba szczepiłeś się od razy trzema szczepionkami? A to, że od dziecka mameją to już tu nie wspominasz? Napisz jak mdlejesz na widok krwi i jak mówisz: "a masz ty niedobry wrogu" kiedy rzucałeś granatem. A z ziół to chyba używasz tylko "marychy" nie? A w saunie to wal swojego konia a nie sąsiadowi.

      • 1 2

  • Wszyscy (1)

    Z poza Unji powinni przy przekraczaniu naszej gracicy okazywac karte szczepien

    • 5 1

    • sprobuj wjechać do Indii po przesiadce w Afryce
      i nie okazać kwita szczepienia żółtej gorączki :-)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane