• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od nowego roku zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych

Joanna Wszeborowska
30 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Od nowego roku to czy niepełnosprawny pracownik będzie pracował krócej, zależeć ma od... lekarza. Od nowego roku to czy niepełnosprawny pracownik będzie pracował krócej, zależeć ma od... lekarza.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Od nowego roku w życie wejdzie nowelizacja tej ustawy.



- Podobno od nowego roku ma wejść zmiana norm czasy pracy dla niepełnosprawnych. Jestem chory na cukrzycę i do tej pory pracowałem w skróconym wymiarze godzin, czyli 7 dziennie. Kadrowa poinformowała mnie ostatnio, że od stycznia będę pracował 8 godzin dziennie. Myślę, że to może być dla mnie skomplikowane, czy jestem w stanie zrobić coś, aby mimo wszystko pracować w takim samym trybie jak obecnie? - pyta Pan Michał z Gdyni.

Na wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r., w brzmieniu obowiązującym do końca bieżącego roku, czas pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (do jakich - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - zalicza się czytelnik) nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Niepełnosprawny pracownik:


Od 01 stycznia 2012 roku w życie wejdzie ust. 2 w znowelizowanym brzmieniu, na podstawie którego czas pracy osób wymienionych powyżej nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, ale tylko wówczas jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Skrócone normy czasu pracy stosować się będzie od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. W uzasadnieniu do wprowadzanej regulacji wskazano, że zmiana ta ma na celu niwelowanie pewnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Zmiana ta ma być w założeniu korzystna dla osób, pracujących w warunkach nieuciążliwych lub wykonujących pracę o takim charakterze, które chciałyby pracować w większym wymiarze czasu pracy, lecz przede wszystkim dla pracodawców mogących w większym zakresie korzystać z pracy tych pracowników.

Jednak projektodawcy nie wprowadzili żadnych kryteriów określających zasadność uznania przez lekarza wprowadzenia dla tej kategorii osób obniżonych norm czasu pracy. W związku z powyższym pozostawienie tej kwestii swobodnej decyzji lekarza może w praktyce powodować, że każda osoba zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, która zwróci się do lekarza, otrzyma przedmiotowe zaświadczenie (ryzyko wskazanego automatyzmu w tym zakresie, zauważone zostało m.in. przez Biuro Analiz Sejmowych, w treści opinii merytorycznej i prawnej do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 09.09.2010 r.).

Pomimo przedstawionych okoliczności, ustawodawca nie wprowadził dodatkowych wytycznych w zakresie wydawania przez lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne nad pracownikami, tudzież lekarzy sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną, zaświadczeń o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Jeżeli więc w ocenie czytelnika, jego stan zdrowia nie pozwala na świadczenie pracy w normalnym wymiarze, powinien zwrócić się do jednego z ww. lekarzy o wydanie stosownego zaświadczenia.

Jak wskazano powyżej, to do oceny lekarza pozostawiona jest okoliczność, czy w konkretnej sytuacji zachodzą warunki do świadczenia przez pracownika pracy w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli lekarz podzieli zapatrywania przedstawione przez czytelnika, to zmniejszone normy czasu pracy znajdą zastosowanie do jego stosunku pracy z dniem przedstawienia pracodawcy odpowiedniego zaświadczenia. Podkreślenia przy tym wymaga, że koszty badań czytelnika na okoliczność właściwej dla niego normy czasu pracy ponosi pracodawca.

Miejsca

Opinie (28) 4 zablokowane

  • żenada!!!

    Już dzisiaj w zgodzie z prawem pracy,ten ZATRUDNIONY niepełnosprawny pracuje po 12h lub24h,tyle że prawdziwe nadgodziny to umowa zlecenie.Więc kto znowu za tę zmianę zapłaci ano zatrudniony rencista jak to wyżej pisano w komentarzach .Zyska znowu pracodawca bo odpisze sobie 20 h w miesiącu za które teraz teoretycznie płaci.

    • 4 0

  • Kapitaliści nie mają żadnych skrupułów nawet dla niepełnosprawnych. Dla nich liczy się zysk i wyzysk.Przepisy prawne chroniące niepełnosprawnych są tak stworzone, że radcy prawni nie mają trudności ich omijać. Lech Wałęsa kiedyś o tym przestrzegał ale o kapitalizm walczył ze swoimi przyjaciółmi i teraz posiadamy to co przeżywamy. No cóż większość społeczeństwa chciała kapitalizmu więc nie narzekajmy. Wybierani w wyborach przed wyborami obiecują wiele, jak to zmienią Polskę na lepsze a gdy zostaną już wybrani o tym co obiecali zapominają. Liczą się dla nich ich własne interesy.

    • 4 0

  • Jak to bywa cwaniacy niszczą wszystko.... (1)

    Uważam, że to dobry przepis. Wiele osób jak to w naszym kraju bywa wykorzystuje pewne przywileje. Tak jest z rentami czy nawet ze skróconym czasem pracy. Znam osoby które pracują w krótszym wymiarze czasu pracy biorąc pensję taką samą jaką zarabiają na pełnym etacie a dodatkowo jeszcze pracują na czarno. Z tego przepisu powinny tylko korzystać na pewno osoby w pełni tego słowa znaczeniu czyli niepełnosprawne.

    • 1 0

    • dodam jeszcze, że jak już wspomniano w niektórych postach pracują w tym samym zakładzie pracy w godzinach nadliczbowych lub umowy-zlecenia

      • 0 0

  • Przyjazne Państwo projekt Platformy Obywatelskiej kierowany przez wybitnego

    polityka PO J. Palikota przynosi nadal wspaniałe rozwiązania.Dlatego przedsiębiorcy głosowali na PO. Bo są zadowolenie z realizacji obietnic PO z 2008 i czekają na nowe dokonania.

    • 2 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

  • Praca Ostatni post: 1 tydzień temu
    (1 post)

Najczęściej czytane