• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca zdalna pod kontrolą - raportowanie, listy zadań, a może monitorowanie

Wioletta Kakowska-Mehring
29 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jedną z metod nadzorowania pracy zdalnej są cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi. Jedną z metod nadzorowania pracy zdalnej są cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi.

35 proc. pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że ich pracodawca weryfikował, czy realnie wykonują swoje obowiązki - wynika z raportu Pracuj.pl. Kolejne 28 proc. badanych przyznało, że nie ma pewności, czy taka weryfikacja miała lub ma miejsce. Eksperci podkreślają jednak, że monitoring pracy podwładnych powinien odbywać się w transparentny i zrozumiały sposób. W jaki sposób firmy najczęściej weryfikują pracę zdalną, wykonywaną przez członków zespołu?



Czy twój pracodawca sprawdza czy wykonujesz swoje obowiązki pracując zdalnie?

Tylko co czwarty respondent, czyli 26 proc. deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze. Jednocześnie jeszcze mniej, bo 14,5 proc. respondentów chciałoby pracować w pełni zdalnie. Najchętniej wybieraną opcją jest praca hybrydowa, na którą stawia 59,5 proc. kandydatów i pracowników - wynika z badania portalu Pracuj.pl. Cóż, pracownicy nie chcą całkiem rezygnować z dostępu do przestrzeni biurowej czy innej wspólnej przestrzeni pracy - jednak rola tych miejsc będzie prawdopodobnie ewoluować, by lepiej wspierać cele modelu hybrydowego.



- Nasze badanie pokazało, że możliwość wykonywania obowiązków poza biurem rozbudza wyobraźnię szerokiego grona pracowników. Wnioski z tych danych są niezmienne od dłuższego czasu. Sukcesywnie obserwujemy na rynku umacnianie się perspektywy, zgodnie z którą praca hybrydowa w różnych wariantach będzie także po pandemii najbardziej pożądanym modelem wykonywania obowiązków. Pociąga to za sobą wiele innych konsekwencji dla życia firm, od konieczności przeprojektowania biur i zmiany ich roli, przez wdrożenie na stałe metod zarządzania pracą, aż po nowe formy budowy więzi pracowników z firmą - mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Jednym ze zjawisk, które generują dyskusję wśród pracodawców i pracowników, jest kontrola zadań podczas wykonywania pracy zdalnej. Ten temat budzi na rynku pracy duże emocje. Pomijając kwestie formalne i prawne, nie zawsze pod tym względem jasne, na rynku powstała potrzeba korzystania z narzędzi, które pozwalają zarządzać na odległość.

- Praca zdalna okazała się dużym testem zaufania między pracownikami i ich przełożonymi. 35 proc. respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że ich pracodawca weryfikował, czy realnie wykonują oni swoje obowiązki zawodowe. Kolejne 28 proc. badanych przyznało, że nie ma pewności, czy taka weryfikacja miała lub ma miejsce - co jest niepokojącym sygnałem. Eksperci podkreślają bowiem, że skuteczny i etyczny monitoring pracy podwładnych powinien odbywać się w transparentny i zrozumiały sposób. W jaki sposób firmy najczęściej weryfikują pracę zdalną, wykonywaną przez członków zespołu? Na podstawie badań wyliczyć można trzy podgrupy: metody oparte na bezpośrednim kontakcie, oprogramowanie i formularze do raportowania zadań, a także narzędzia monitorujące - czytamy w raporcie portalu Pracuj.pl.

W pierwszej z nich znajdują się cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi (50 proc.), a także weryfikujące telefony od pracodawcy lub przełożonego (33 proc.). W drugiej podgrupie znalazły się: raportowanie wykonanych zadań e-mailowo (41 proc.), programy do raportowania zadań i wyników pracy (40 proc.), formularze i listy zadań (38 proc.), a także programy do mierzenia czasu poświęcanego na obowiązki (26 proc.). Ostatni typ metod weryfikacji pracy zdalnej to narzędzia monitorujące komputer lub inny sprzęt firmowy, które wykorzystywane są w przypadku co trzeciego badanego (33 proc.).

Czytaj też:

Jak najlepiej wyglądać w kamerce podczas wideokonferencji



Niewątpliwie pracując z domu częściej, niż wcześniej, mieszamy także różne sfery swojego życia. Badania pokazują, że zdecydowana większość osób wykonujących obowiązki spoza biura realizuje w godzinach pracy czynności związane z życiem prywatnym. Aż 89 proc. respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że podczas godzin pracy zdarzało się im poświęcać czas na prywatne czynności, niedotyczące aktywności zawodowej.


- W czołówce aktywności, które badani wymieniają najczęściej, znajdują się dwie kwestie związane z pracami w domu - gotowanie i przygotowywanie posiłków (63 proc.) oraz pranie i sprzątanie (49 proc.). Drugą popularną grupą aktywności są te związane z ogromnym wzrostem znaczenia usług e-commerce w trakcie pandemii. Aż 43 proc. badanych robiło w czasie pracy zdalnej zakupy przez internet. Kolejnym punktem na liście są elementy związane z rozrywką, wydające się najbardziej kontrowersyjnymi w kontekście godzin pracy, czyli prywatne korzystanie z mediów społecznościowych (41 proc.) oraz oglądanie filmów, seriali oraz materiałów wideo w sieci (19 proc.). Wyraźnie mniej popularne, ale wciąż dotyczące od 1/5 do 1/4 respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo, są trzy kolejne kwestie - opieka nad swoimi dziećmi (27 proc.), wyjście na wizytę do lekarza (24 proc.) oraz wyprowadzanie zwierząt na spacer (19 proc.) - czytamy w raporcie portalu Pracuj.pl.

Opinie (126) 5 zablokowanych

  • Praca zdalna nie powinna być kontrolowana !!! (1)

    wyniki osiagane przez pracownika sa forma sprawdzenia jakości pracy , a jednocześnie weryfikuja tegoż pracownika . Jeżeli poprzednio pod nadzorem było ok to powrócić do takiej formy ,a jeżeli pracuje tylko zdalnie to pracodawca nie ma innego wyjścia jak zwolnienie !!!! Na podobnej ,tylko jeszcze lużniejszej formie oparła się dolina krzemowa i dało to dobre wyniki !!!

    • 11 4

    • To chyba zależy od zadań.

      Jaki wynik pracy ma mieć np. konsultant techniczny na infolinii?

      Co z tego, że ma 100% zadowolonych klientów którym udało się do niego dodzwonić, skoro zamiast odbierać telefony przez 8 godzin/dzień robi to np. 4 godziny/dzień.

      Nie zawsze da się oszacować, że dziennie powinien obsłużyć jakąś konkretną liczbę zapytań.

      • 4 0

  • (2)

    Siedzę w Dubaju a frajerzy na mnie robią

    • 1 6

    • (1)

      Dziewczyna z Dubaju?
      Aż się boję myślec co oni tam na ciebie robią...

      • 3 0

      • W punkt

        • 1 0

  • 5 lat pracuję tylko zdalnie i widzę same korzyści (1)

    pareset godzin więcej w roku mogę spędzić z rodziną, zamiast stać w korku wychodzę do ogrodu albo pojeździć na rowerze

    • 17 2

    • Półtora roku pandemii pracowałem zdalnie i czułem się jakbym był całą dobę w pracy, plus lagi wynikające ze zdalnym połączeniem do infrastruktury firmy sprawiały że trzeba było pracować dłużej na ten sam efekt. Do tego widzę ile czasu więcej zajmują innym te same zadania co były przed pandemią. Z radością przywitałem biuro jak tylko firma postanowiła ponownie udostępnić pracownikom.

      • 1 3

  • Wiem na pewno jak jest w szkołach i na uczelniach. (6)

    Zdecydowana większość uczniów i studentow na nauczaniu zdalnym nie robi dosłownie nic.Maja po prostu wakacje.Na egzaminach,kolokwiach sprawdzianach zwyczajnie ściagają.Weryfikacja samodzielności prac pisanych zdalnie jest zwyczajnie niemożliwa.Potwierdzają to wyniki.Wyniki egzaminów i klasyfikacji stacjonarnej są rażąco niższe o tych pisanych zdalnie.

    • 7 0

    • Nijak to się ma do pracy zdalnej (5)

      • 6 2

      • Naprawdę nijak? (4)

        Moim zdaniem to ten sam problem,ten sam mechanizm.Jeżeli pracownik nie bedzie kontrolowany w jaki sposób wykorzystuje swój czas pracy to w zdecydowanej większości bedzie postępował tak,żeby jego wysiłek był możliwie najmniejszy,żeby sie zwyczajnie jak najmniej napracować i zmęczyć.W pracy wykonywanej zdalnie taki postępowanie jest po prostu łatwiejsze.Wiem ,ze zaraz podniosą sie głosy,ze liczy sie efekt pracy, a poświęcony czas nie ma znaczenia.Tyle tylko,ze takich stanowisk pracy jest tak naprawdę bardzo mało, i ztrudnieni na takich stanowiskach maja po prostu nienormowany czas pracy albo umowę o dzieło.Ogromna większość ma w umowie ścisle określony czas pracy i nie należy sie dziwić,ze pracodawcy będą sie starali wyegzekwować od pracownika to co jest zapisane w umowie.

        • 2 7

        • Jeżeli pracownik dobrze zarabia będzie się starał bo jaki ma interes w ryzykowaniu że wyleci ? (2)

          Co innego jak jesteś cwaniak i szukasz niewolnika za miskę ryżu który będzie tyrał 8 h non stop jak mały parowozik. Potem mówisz że ludzie kombinują i oszukują. Nie kombinują tylko kalkulują co im się bardziej opłaca

          • 5 1

          • (1)

            Gdyby tak było, to wysokie uposażenie gwarantowałoby najwyższą jakośc zatrudnionej kadry.
            Życie pokazuje, że jest inaczej.
            Popatrz na niektóre spółki skarbu państwa.

            • 0 0

            • To chyba nie jest dobry przykład bo obawiam się że tam dużo osób nie starało się o prace

              bo to praca została im nadana i mają świadomość że jak nie tu to dostaną gdzie indziej na podobnych zasadach

              • 2 0

        • O czym ty w ogóle piszesz? W pracy ważne jest, żeby obowiązki zostały wykonane, jeśli ktoś robi to w 2h i potem ma czas na rzeczy prywatne, i wszyscy są zadowoleni, to nie wiem gdzie tu jest problem.

          • 1 0

  • Ja bym

    Chetnie popracowal w systemie home office tylko przy czym hehe ?

    • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Praca zdalna to w 50% jak nie więcej - branża IT... (2)

    Tutaj nie jest problemem weryfikowanie, bo efekty widać z dnia na dzień.
    Problemem jest wysoki koszt wejścia nowego pracownika, a zatem duży problem z egzekwowaniem lenistwa... Lepiej mieć wolnego żółwia, niż szukać nowego pracownika.
    Dlatego prawie nikt w IT nie weryfikuje/monitoruje pracy w inny sposób niż realizacja zadań. Nieważne czy w godzinach pracy, czy w nocy, czy po kawce, czy pod wpływem - zadanie ma swój czas na wykoanie. Nie ma tutaj żadnego znaczenia czy praca jest zdalna.

    • 29 3

    • (1)

      Nie żeby praca z biura nie obejmowała w 80% wszystkiego poza pracą :-)

      • 3 2

      • na wszystko masz godziny

        ja akurat nie jestem z IT, tylko jestem inżynierem okrętowcem. Koncerny mają na wszystko kosztorys godzinowy. Zaprojektowanie takiego węzła spawanego tyle, a takiego tyle, a projekt całego dźwigu - 8000h i wszystko jest rozpisane. Oczywiście są też nowe projekty czegoś co się robi pierwszy raz a których planiści nie potrafią dobrze zaplanować. Niemniej większość mniej więcej jest rozpisana. Jak przekraczasz budżet godzinowy to pojawiają się pytania. Nie ma szans, trzeba coś robić. Biorąc pod uwagę to że w biurze jakieś 3 godziny spędza się bezproduktywnie to jak w domu porządnie przysiądziesz to tę samą robotę robisz w 5-6.

        • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    Praca zdalna (2)

    Praca zdalna powinna być normą, wyniki powinno się liczyć i to one pokazują czy ktoś się leni, bo w biurze też może ściemniać, ja jestem bardziej efektywna i skupiona w domu, dlatego nie chce wracać do biura i tracić hajs i czas na transport, wkurza mnie że firmy chcą zmuszać do powrotu do biura:/ przecież to wszystko ich kosztuje prąd, jakiś papier, kawka, woda... firma powinna liczyć wyłącznie zyski, a nie obserwować gdzie pracownik pracuje..

    • 20 4

    • Mówisz z punktu widzenia pracownika, czy pracodawcy?

      Skoro uważasz, że lepiej ci idzie w domu, to warto spróbowac przekonac pracodawcę.

      Ale mówienie pracodawcy "co powinien", a czego "nie powinien" nie wydaje mi się byc najlepszą drogą.

      • 1 3

    • Stanowisko?

      A mogę zapytać o stanowisko? Jesteś osobą, która skupia się na małym podwórku, czy ba systemie? Mierzysz wpływ na efektywność, zgranie, retencję, zaangażowanie?

      • 1 0

  • Praca zdalna ma wiele zalet.
    Odchodzą godziny dojazdów.
    Nie trzeba jeść codziennie kanapek, bo można szybko coś pomieszać w garnku.
    W przerwie półgodzinnej możesz sobie wyskoczyć do baru mlecznego, albo do biedry.
    Nie siedzisz jak w celi więznnej 8 godzin na tyłku, skazany na współpracowników, tylko możesz się przejść po mieszkaniu.
    Nie uczestniczysz w pracowniczych plotkach i hejcie, możesz słuchać muzyki jakiej chcesz, za te wszystkie luksusy mogę nawet więcej płacić za prąd, nawet swój komputer mogę używać.
    Nie trzeba się myć, czesać,

    • 17 0

  • Przecież doskonale widać jakość pracy

    Systemy wszystko rejestrują ale podczas plandemii pracy było mniej. Teraz godzina do pracy nudy w biurze i godzina powrotu. Czyli 10 godzin versus 8 godzin. Świetna organizacja pracy ale te 2 godziny to nie wydatek pracodawcy. Więc targamy te samochody, płacimy za parkingi, paliwo i oddajemy 2 godziny z życia bez sensu bo pracodawca tak chce. *** z ****

    • 9 0

  • Najważniejsze są efekty i realizacja zadań. Dobry szef nie potrzebuje żadnych ekstra narzędzi żeby się zorientować czy pracownik robi swoje.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane