• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedno przeoczenie i... wykreślą nas z rejestru bezrobotnych

Agnieszka Śladkowska
6 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Niestawienie się w wyznaczonym terminie może skutkować wykreśleniem z rejestru bezrobotnych. Niestawienie się w wyznaczonym terminie może skutkować wykreśleniem z rejestru bezrobotnych.

Status osoby bezrobotnej można stracić. Czy trzeba się o to specjalnie postarać? Nie. Wystarczy nie przyjść na jedno umówione spotkanie w urzędzie. Razem z utratą statusu możemy się pożegnać ze wszystkimi przywilejami dla bezrobotnych.


Czy Twoim zdaniem, jeśli bezrobotny nie stawi się na umówione spotkanie, powinien mieć zabrane wszystkie przywileje?


Nasz czytelnik po utracie pracy zgodnie z procedurą zarejestrował się w urzędzie pracy. Od pośrednika otrzymał kilka kontaktów do pracodawców, ale postanowił też sam o siebie zadbać. Wyszukał ofertę pracy i zdecydował się pojechać na szkolenie do innego województwa. Niestety, odbyło się w tym samy czasie, kiedy wypadał kolejny termin stawienia się w urzędzie.

- Gdy ma się pracę w garści, to nie myśli się o urzędzie pracy, na którym nie można polegać, tylko o tym jak będzie. Przynajmniej ja wyszedłem z takiego założenia. Możliwe, że brak doświadczenia z PUP miał tutaj wpływ. Mój błąd. Jednakże wróbel w garści okazał się gołębiem na dachu - opowiada pan Bartek.

Po powrocie do Gdańska kolejnego dnia czytelnik pojechał do PUP-u, żeby odbyć opuszczone spotkanie. Jednak okazało się, że już jeden dzień spóźnienia dyskwalifikuje go z dalszego udzielania wsparcia, a co dopiero 7 dni, na jakie sobie pozwolił. - Gdy dostałem się do pośrednika usłyszałem, że niestawienie się na wezwanie danego dnia jest równoznaczne ze skreśleniem z listy bezrobotnych i utratą w moim przypadku ubezpieczenia - przyznaje ze smutkiem.

Razem ze skreśleniem z ewidencji nasz czytelnik musiał pożegnać się ze wszystkimi przywilejami jakie przysługują osobie bezrobotnej, akurat w jego przypadku było to głównie ubezpieczenie, ponieważ do zasiłku nie nabył jeszcze prawa. Ale nie tylko. Stracił coś jeszcze.

- Urząd zaproponował mi kolejną rejestrację za cztery miesiące licząc od daty 20 lipca, to uniemożliwia założenie własnej działalności z dotacji, ponieważ, żeby się o nią starać, trzeba być zarejestrowanym minimum trzy miesiące - zauważa zawiedziony czytelnik.

Co można było zrobić, żeby uniknąć takiego rozwoju wypadków?
- Jeśli nie możemy się stawić w wyznaczonym terminie na spotkanie z pośrednikiem lub doradcą, to najpóźniej w przeddzień wizyty możemy zgłosić brak gotowości do podjęcia pracy - podpowiedział nam Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - W tym przypadku nie musimy podawać przyczyny takiego stanu rzeczy. Należy jednak pamiętać, że w ciągu całego roku brak gotowości do podjęcia pracy trwać może maksymalnie 10 dni. Dodatkowo, w dzień po upływie wskazanego przez nas okresu musimy zjawić się w PUP i zgłosić swoją gotowość do podjęcia pracy.

Takie powiadomienie urzędu nic nas nie kosztuje, a może zaoszczędzić późniejszych problemów. Oczywiście nawet jeśli nie poinformujemy urzędu i nie stawimy się w wyznaczonym terminie jest jeszcze szansa, że urzędnik nie wykreśli nas z ewidencji bezrobotnych. Ważne jest jednak by mieć dobry powód, przez który nie mogliśmy przyjść i przede wszystkim dowód, że faktycznie miał on miejsce.

- Nieobecność w urzędzie pracy z pewnością będzie usprawiedliwiona w przypadku choroby, a także kiedy bezrobotny w dniu wizyty musi się stawić na wezwanie sądu, policji, prokuratury lub innej instytucji bądź urzędu. Możemy też usprawiedliwić nieobecność na wypadek losowych zdarzeń np. ślubu czy pogrzebu bliskiej osoby. W każdym przypadku należy przedłożyć potwierdzający dokument lub wezwanie - mówi Łukasz Iwaszkiewicz.

Jeśli naszej nieobecności nie uda się nam jednak usprawiedliwić, Powiatowy Urząd Pracy pozbawi nas statusu osoby bezrobotnej na:
120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa, 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa, 270 dni w przypadku trzeciego niestawiennictwa.

Niestawienie się w dniu umówionego spotkania to nie jedyny powód wykreślenia bezrobotnego z rejestru.
- Według ustawy możemy wykreślić bezrobotnego także, gdy nie przyjmie propozycji pracy, odrzuci propozycję szkolenia lub udziału w badaniach lekarskich czy psychologicznych, które mają wskazać predyspozycje do danego zawodu - dodaje Iwona Kołodziejczak, pośrednik pracy I stopnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni.

Osoby, które z decyzją urzędu pracy się nie zgadzają, mogą (w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o pozbawieniu statusu osoby bezrobotnej) złożyć odwołanie. Składa się je do Wojewody Pomorskiego za pośrednictwem odpowiedniego urzędu pracy.


Fragment Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
z dnia 20 kwietnia 2004 r
.

Rozdział 9, Art 33
3) odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:
a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy;
4) nie stawił się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomił w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy odpowiednio na okres wskazany w pkt 3, w zależności od liczby niestawiennictw;

Miejsca

Opinie (99) ponad 10 zablokowanych

  • pup to jedna wielka ściema wy... to w powietrze

    • 4 1

  • moim zdaniem urzedy pracy powinni zlikwidowac prosze zrobic analize ile miejsc pracy urzad znalazl dla nie pracujacych a jeszcze maja kierownikow projektu kturym tez trzea placic dostaja pieniadze z unijne i wszystko to zostanie przejedzone i przepite a efektow zadnych jeccie na zachod izobaczcie jak tam to sie robi

    • 4 1

  • Ludzie w jakim my kraju zyjemy

    Politycy i pracodawcy maja nas w d..Ie

    • 2 1

  • ten urzad pracy powinni zlikwidowac szkoda pieniedzy wydawac na tak nie efektywny urzad tyle etatow ile zalatwilinowych miejsc pracy mozna to policzyc jakie straty w ciagu roku przynosza prose przyjzyc sie innym panstwom jak to robia

    • 2 0

  • POlska to chory kraj

    Jestem inwalida z 2 grupa bez prawa do renty wlasnie dzis dostalem nowa umowe zlecenie do podpisania stawka 4.65 brutto napiszecie ze to klamstwo ale naprawde pracodawca ma cie w tylku liczy sie zysk a nie czlowiek

    • 8 0

  • Już nie straszcie tak tym jednym dniem spóźnienia.

    Rzeczywiście mają prawo za to wykreślić, ale bez przesady - tam też pracują ludzie - przeważnie można się jakoś dogadać. Ja raz się spóźniłem o dzień - powiedziałem prawdę, że zwyczajnie mi wyleciało z głowy i nie miałem nawet zamiaru unikać kontaktu z PUP, pan trochę pogroził (pół żartem - pół serio), machnął ręką i odhaczył wizytę.

    • 4 7

  • Mam 21 lat i Własnie sie dowiedzialam ze wykreslili mnie z listy na 4 miesiace , nie mam nawet ubezpieczenia a choruje na astme . Chcialam podjac staz ale nie przyjeli mnie bo nie mam pieniedzy na ksiazeczke sanepidowska nie oddalam kartki z odmowa bo termin rejestracji byl DZIEN POZNIEJ!.Bylam w anglii na zmywaku i jedyne co mi zostaje to zmywac gary anglikom i pozyczyc pieniadze na bilet w jedna strone.

    • 2 0

  • Bezrobotny bez prawa do zasiłku nie ma pieniędzy na przejazd na umówione spotkanie w Urzędzie Pracy.

    Jestem w szoku. Bezrobotny bez prawa do zasiłku, nie ma pieniędzy na przejazd na umówione spotkanie w Urzędzie Pracy. To tego powodu straci status bezrobotnego. To jest chore prawo. Minister Pracy powinien iść na aut.. Ta chora pseudo zasada dyskryminuje bezrobotnego. I to powinno być niezwłocznie uregulowane w ustawie, iż w dniu umówionego stawienia w Urzędzie Pracy bezrobotny bez prawa do zasiłku jest zwolniony z opłat za przejazd. Wystarczy, aby pokazał dokument wystawiony przez Urząd Pracy od dniu i godziny wizyty. Moja córka ma problem z Dyrektorem Urzędu Pracy w Łodzi. Oczekuję odpowiedzi. i reakcji Ministra Pracy.

    • 4 0

  • mam pytanie czy jak sama wykreslilam sie z urzedu pracy bo znalazlam prace to jeszcze raz musze sie pozniej rejestrowac ze wszystkimi dokumentami czy wystarczy sam dowod?/

    • 0 0

  • kryminal tango

    kryminalista po wyjściu z "kicia" i rejestracji ma wszystkie przywileje , a nawet więcej , no bo takiego nie każdy pracodawca zatrudni. Ale przecież taki typ siedział w nagrodę?! te przepisy to jakiś debil uklladal.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane