• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak zostać menadżerem? Nie warto skupiać się na kolejnych awansach

Robert Kiewlicz
12 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Małgorzata Gwozdz, dyrektor ds. personalnych w Olivia Business Centre, ma doświadczenie zawodowe zdobywane od lat 90. XX wieku, czyli początków gospodarki rynkowej na rynku nowoczesnych usług HR oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Małgorzata Gwozdz, dyrektor ds. personalnych w Olivia Business Centre, ma doświadczenie zawodowe zdobywane od lat 90. XX wieku, czyli początków gospodarki rynkowej na rynku nowoczesnych usług HR oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Posiada doświadczenie w motywowaniu zespołów do kreatywności i odważnego wprowadzania wyjątkowych rozwiązań. Karierę rozpoczynała na początku rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce - na rynku nowoczesnych usług HR oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. O tym, dlaczego tak ważne są relacje z innymi ludźmi, dlaczego nie można oddzielać grubą kreską pracy od życia prywatnego i nie zawsze warto skupiać się jedynie na planowaniu kolejnych stopni w hierarchii, rozmawiamy z Małgorzatą Gwozdz, dyrektor ds. personalnych w Olivia Business Centre. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy z Anną Gapińską, właścicielką i dyrektor zarządzającą Think Customer.Czy każdy musi mieć plan kariery zawodowej? Jak go zbudować?

Małgorzata Gwozdz: - Plan kariery - co to znaczy? Czy powinniśmy się skupiać na planowaniu kolejnych stopni w hierarchii? Raczej nie. Powinniśmy rozpoznać swoje najlepsze zdolności i pasje i zaplanować ich rozwój oraz dowiedzieć się, jakie aktywności zawodowe pozwolą nam je realizować. Powiedziałabym, że za tym pójdzie dynamiczne pasmo awansów i sukcesów.

Czy warto robić to już na etapie studiów, szkoły średniej? Jak?

- W trakcie procesu edukacji powinniśmy się koncentrować na rozszerzaniu swojej wiedzy i ćwiczeniu umiejętności, eksperymentowaniu i obserwacji - odpowiadając sobie na pytania od tych najprostszych do najtrudniejszych: Czy lepsze wyniki mam na egzaminach ustnych czy pisemnych? Czy wolę prezentację czy rozprawkę? Czy zazwyczaj grupa realizuje moje pomysły, czy to ja chętnie wykonuję to, co zaproponują inni? Zbieranie informacji zwrotnej będzie jedną z najcenniejszych lekcji na początku kariery. Zwracanie uwagi na opinie innych to ważna cecha. Podobnie jak stawianie sobie zadań, które wymagają od nas wysiłku.

Jak długo szukała pani pierwszej pracy? Jaka była to praca?

- W mojej karierze na początku było trochę przypadku - ktoś coś podpowiedział, spróbowałam i się udało. Potem pozwoliłam sobie na marzenia i stawianie celu. Zapytałam się siebie, gdzie chcę pracować. Była to w latach 90. firma z wielkiej szóstki na stanowisku headhuntera - dość ambitny plan. Udało się i zaczął się proces podnoszenia umiejętności, pierwszych sukcesów, awansów i kolejnych planów.
Dojrzały człowiek nie może oddzielać grubą kreską pracy i życia prywatnego, ale powinien łączyć to tak, aby czuć się spełnionym.

Czy pamięta pani swoją pierwszą wypłatę? Jak ta kwota ewoluowała, o ile procent jest wyższa dziś od ówczesnej?

- Pamiętam, ale była ona przed denominacją, więc porównania są teraz trudne. Wzrosła jednak znacząco przez te lata, ale najbardziej cenię zdobyte doświadczenie i sukcesy.

Jak przygotować się do swojej pierwszej rozmowy o pracę?

- Być sobą, to podstawowe zalecenie. Oszukując, możemy zdobyć pracę, ale jeśli nie jest ona zgodna z naszymi przekonaniami, umiejętnościami i wiedzą, nie będzie to oszałamiająca kariera. Idąc na spotkanie rekrutacyjne, trzeba być przygotowanym - poznać firmę, do której idziemy, chociaż podstawowe informacje, rozpoznać, jakie są firmy konkurencyjne. Przygotować sobie pytania, które chce się zadać - o przyczynę rekrutacji, o zespół, szefa, cele, system oceny, formę współpracy i długofalowe plany firmy. Może się przecież okazać, że nie chcemy podjąć pracy w firmie, która właśnie buduje swoją siedzibę w sąsiednim województwie, a może właśnie tak, gdyż to będzie w mieście, w którym zawsze chcieliśmy mieszkać. Lepiej to wiedzieć na początku kariery w danej firmie.

Ważniejsze są studia i liczne kursy czy wiedza praktyczna?

- To pytanie podobne do tego, co jest ważniejsze w rozwoju człowieka: geny czy wychowanie? Odpowiedź zależy od stanowiska - jeśli firma uruchamia nowe stanowisko i będzie organizować je od nowa, potrzebuje osoby po studiach, którą "wychowa" w standardach swojej firmy. Jeśli szuka osoby, która ma rozległą wiedzę o konkurencji, to przyjmie kogoś, kto pracował na danym stanowisku wiele lat w innej firmie.

Co może jeszcze pomóc we wspinaczce na kolejne szczeble kariery zawodowej?

- Relacje, relacje i jeszcze raz relacje. Szacunek dla innych, otwartość na różnorodność, trochę pokory w ocenie swoich osiągnięć i konsekwencja w realizacji planów, do których jesteśmy przekonani.
Zbieranie informacji zwrotnej będzie jedną z najcenniejszych lekcji na początku kariery. Zwracanie uwagi na opinie innych to ważna cecha.

Jakie są najgorsze cechy menedżera?

- Nie lubię takich uogólnień. Zakładając jednak, że dobry menedżer jest efektywny dzięki umiejętnościom, które mają osoby w jego zespole, to brak komunikatywności, co powoduje, że współpracownicy nie widzą tzw. big picture i nie czują sensu swojej pracy. Ponadto niesprawiedliwe ocenianie, bez dobrego rozpoznania ich umiejętności. Uczciwość wobec innych i siebie to zdecydowanie klucz do sukcesu.

Skąd wiadomo, czy nadajemy się na stanowisko kierownicze? Jak to sprawdzić?

- Pytać innych, zbierać opinie, uważnie obserwować, czy udaje nam się wywierać wpływ na innych i motywować ich do wspólnego osiągania celu. Na wczesnym etapie kariery nie trzeba tego sprawdzać tylko w sytuacji zawodowej - podczas organizacji wspólnego wypadu na narty też można łatwo zaobserwować, czy nasze pomysły są realizowane, czy inni są skłonni zrobić coś za naszą namową, czy słyszymy, że gdy "ty" zaplanujesz, to zawsze jest super.

Jakie ma pani kryteria sukcesu? Co jest najważniejsze, aby go osiągnąć?

- Kryteria własnego sukcesu to sprawa bardzo indywidualna - jakie były moje oczekiwania i jak się do nich zbliżyłam. O osiąganiu sukcesu jest mnóstwo literatury i jest dostępnych dużo uniwersalnych wskazówek. Obojętnie jednak, jak to jest opisane i czego dotyczy: biznesu, sportu, sztuki - zawsze będzie w tym ciężka praca i konsekwencja w działaniu.

Jak szybko rozwinąć swój potencjał i się nie wypalić?

- Nie chcę też przytaczać dość znanych sformułowań: jeśli Twoja praca będzie Twoją pasją, nigdy nie będziesz wychodził do pracy. Jest w tym jednak sporo prawdy - jeśli będziemy piąć się po tzw. szczeblach kariery, stale zaprzeczając swoim umiejętnościom i zdolnościom, to wypalenie zawsze przyjdzie. Jeśli natomiast w naszej pracy będzie dużo elementów, które lubimy i umiemy wykonywać, to nawet mniej atrakcyjnie dla nas zadania (które występują na każdym stanowisku) nie będą nas frustrowały.
Czy powinniśmy się skupiać na planowaniu kolejnych stopni w hierarchii? Raczej nie. Powinniśmy rozpoznać swoje najlepsze zdolności i pasje i zaplanować ich rozwój.

Ważniejsza jest pewność siebie i odwaga czy wrażliwość i talent?

- Zależy, na jakim stanowisku i przy jakich zadaniach. Coach i trener szkoleniowy powinien mieć znaczącą przewagę wrażliwości i talentu np. do wystąpień publicznych. Dyrektor ogromnej fabryki więcej odwagi do podejmowania decyzji i pewności siebie w wytyczaniu celów strategicznych. Gdyby była łatwa odpowiedź na to pytanie, nie mielibyśmy żadnych wątpliwości rekrutacyjnych.

Czy ważniejsze jest zadowolenie z pracy, czy z życia prywatnego? Jak to pogodzić?

- Dzisiaj nie mówi się o work life balance, ale work/life integration. Dojrzały człowiek nie może oddzielać grubą kreską tych dwóch sfer, ale powinien łączyć je tak, aby czuć się spełnionym.

Jak motywuje pani siebie, jak swój zespół?

- O to najlepiej zapytać zespół... Jestem uczciwa, staram się komunikować jasno i otwarcie, rozpoznać ich umiejętności, zrozumieć ich motywację i dawać przykład.

W jaki sposób radzi sobie pani z problemami, stresem?

- Moje prywatne sposoby? Aktywność fizyczna daje mi mnóstwo energii - uprawianie sportu, który lubię, to bardzo dobry sposób na odstresowanie. Ponadto rodzina i przyjaciele oraz realizacja hobby. I też przekonanie, że egocentryzm nie pomaga, bo tak naprawdę nie wszystko dookoła zależy tylko ode mnie. Swoje zadania wykonuję na 100 proc. Jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem, to może nie można było inaczej. Może zabrakło trochę umiejętności współpracowników, szczęścia, warunków rynkowych? Następnym razem lepiej się przygotuję.

Miejsca

Opinie (115) ponad 10 zablokowanych

 • nie chcę być menadżerem (14)

  chcę zarabiać pieniądze

  • 100 0

  • praca

   w mlodym zgranym zespole, owocowe czwartki ,obiady za 1 zl .karta multi i (tego nikt nie pisze)
   na poczatek 2800 brutto ,kiedys na rozmowie tez powiedzialem ,ze na poczatku dam z siebie 50% -miny hr bezcenne.dostalem prace ale nie przyjalem.

   • 35 0

  • Ciekawsze wywiady byłby chyba z murarzem (1)

   efekty jego pracy są widoczne.

   • 20 1

   • no własnie

    nie da się ukryć niekompetencji.

    • 0 0

  • Czyli idziesz do Lidla na kasę? (5)

   • 3 3

   • w lidlu 4k na reke i normalny zus wiec ? (4)

    • 16 0

    • (3)

     dokładnie. Czy praca w Lidlu to hańba? Hańbą jest, że korpofiremki zagraniczne płacą mniej niż w Lidlu czy Biedrze, a zapierdziel wcale nie mniejszy i do tego znajomość języka, najlepiej kilku.
     Taka praca w Olivia Park czy innej wielkiej korpo to żaden prestiż, są inne firmy i można dużo więcej zarobić

     • 22 0

     • co z tego jak 80 % w obc i podobnych to instagramowe ksiezniczki i super szefowie (1)

      co wydaje im sie ,ze maja extra super stanowiska w "prestizowych" korpo,a reszta to "fizole".

      • 16 0

      • bo w większości

       "maja extra super stanowiska w "prestizowych" korpo,a reszta to "fizole".
       Tak po prostu jest.

       • 0 0

     • Korpo OBC to syf

      • 3 0

  • no daj spokój, młody ambitny zespół, skille, know-howy, efekt wowy, moce przerobowe, (4)

   a piłkarzyki i owocowe piątki to co ?

   • 11 0

   • (1)

    sama pracuję w czymś takim i jeszcze trochę w cv i uciekam, bo można zwariować - pranie mózgu i poniżanie i te wieczne ą ę współpracowników

    • 14 0

    • Rzuć papiery już teraz. OBC pada, mam info, ze ponad 50% firm nie przedłużyło umie najmu. Wszyscy przechodza na Home office i nie potrzebują biur 10 m2 :)

     • 7 0

   • I strefa kołorkingowa. Precz z maseczkami i korpo! Polonista

    • 2 1

   • Mało który manager...

    Jakie są najgorsze cechy menedżera?

    - Nie lubię takich uogólnień. Zakładając jednak, że dobry menedżer jest efektywny dzięki umiejętnościom, które mają osoby w jego zespole, to brak komunikatywności, co powoduje, że współpracownicy nie widzą tzw. big picture i nie czują sensu swojej pracy. Ponadto niesprawiedliwe ocenianie, bez dobrego rozpoznania ich umiejętności. Uczciwość wobec innych i siebie to zdecydowanie klucz do sukcesu.

    - najwięcej jest takich....najgorszych (po znajomościach)

    • 0 0

 • Pisownia (8)

  Nie pisze się menadżer
  tylko menedżer

  • 14 17

  • w remizie tak onegdaj gadali ?

   • 7 1

  • (1)

   Menager - człowiek który myśli że jak weźmie 9 kobiet to urodzą mu dziecko w miesiąc.

   • 26 0

   • Lepiej bym tego nie ujal :)

    • 7 0

  • Bez różnicy jak napisane.

   Ja ich nazywam "przeżuwacze papierów".

   • 10 0

  • "mój mąż z zawodu jest dyrektorem" (2)

   menażeria i wieczne kole, mitingi, iwenty, biznesowe brekwasty i dinery.

   Bolą mnie uszy od tych zwrotów

   • 16 0

   • I jeszce wyjazdy integracyjne,jak w tym filmie "Wyjazd integracyjny',warto obejżeć.

    • 5 0

   • ahaha znam to !!! to takie żałosne jest, a najstraszniejsze jest, że spora część się tym wręcz jara.

    • 4 0

  • menegger

   • 1 0

 • cudowny bełkot (5)

  Po co ta bezsensowna rozmowa z tą panią? Liczy sie tylko skuteczność!!! Firma musi być rentowna. To podstawowa zasada. I tylko pracownicy , którzy to zapewnią są naprawdę potrzebni i trzeba ich należycie wynagradzać . Nadmieniam , że prawdziwej pracy jest coraz mniej i będzie jeszcze gorzej. A po pandemii firmy będą pozbywac się pracowników kosztowych.

  • 100 4

  • jak pracownik jest "kosztowy" to w ogole nie powinno go byc (4)

   • 12 1

   • Problem w tym, ze decydenci zle diagnozuja (3)

    tych potrzebnych. Efekt jest taki, ze zwalniani sa eksperci, a zostawiani pseudo menedzerowie, ktorzy po za organizowaniem niepotrzebnych spotkan, nic nie potrafia.

    • 22 2

    • tak jak z kadra "techniczna" janusz "zwolni "polakow " bo zus -koszty itd (2)

     zostawi ukraincow bo taniej ,a efekty takie ze ehhhh...

     • 8 0

     • wczesniej zwolni obcych bo przeciez nie rodzine ??? (1)

      a rentownosc sie gdzies jeszcze liczy? kiedys spojrzalam na bate. fenomenalne mialam buty i torby skorzane. zmarl wlasciciel. gdzie sa ich te wspaniale wyroby ? itp itd wciaz bym z checia kupowala !

      • 2 1

      • wlasciciel baty zmarl w 1932 roku w krapkowicach i to byla czeska firma

       z siedziba w lozanie ,zostala zniszczona przez konkurencje z "zachodu" w latach 1989-90.Potem w 1995 Bata reaktywował w Polsce spółkę dystrybucji obuwia, z siedzibą w Warszawie.Z jakim skutkiem wiemy.

       • 1 0

 • W międzywojennej Polsce.

  Mówiono na takich karbowy a na takiego trochę kształconego, agronom.

  • 33 2

 • (1)

  Menedżer/biznesman żyje z pracy innych. Zarabia myśleniem

  • 27 3

  • jestem gotów podjąć się każdego zadania

   ale, jeśli nie zostanie w całości zrealizowane, to znaczy że współpracownicy są za przeproszeniem do d...y Człowiek powinien łączyć życie prywatne z pracą, jako pasję. Stała łączność telefoniczna i laptop.
   na samą myśl robi mi się słabo

   • 12 0

 • sztandar polskiego rynku pracy czyli tajne zarobki

  w kazdym wywiadzie z tej serii pada pytanie o ewolucję zarobków i konsekwentnie jest odpowiedz o niczym, czyli że najwazniejsza jest satysfakcja

  poczytajcie sobie wywiady ba zagranicznych portalach, jakos tam ludzie nie boją się powiedziec ile distają za swoj trud i lata włożone w rozwoj kariery. polacy jak zwykle małomiasteczkowi i w kompleksach

  • 81 1

 • Pamiętajcie. (2)

  Praca menadżera wymaga wiedzy merytorycznej. Ne jest managaerem osoba, która zajmuje się wyłącznie organizowaniem spędów klepania się po plecach, szkoleń z niczego i pseudo eventów charytatywnych.

  A takich jest teraz pełno w Trójmiejskich korporacjach. Są to osoby, które nie nadawały się przeważnie nawet na Team Leadera.

  No chyba, że chce się zostać event managerem.

  • 52 5

  • Rzeczywistość wydaje się temu przeczyć.

   • 2 7

  • Właśnie te cechy, które opisujesz to - niestety - gwarant sukcesu w karierze

   • 10 0

 • Akurat w czasach tej Pani rekrutacja w Ergo Hestii był w stanie zatrudnić odpowiednie osoby. (5)

  Nie wiem czy aktualny "narybek pracowników" to efekt niekompetencji nowego HRu, czy po prostu wynik poziomu kształcenia i ogólnego podejścia do życia młodych ludzi. Pewnie jedno i drugie.

  • 23 7

  • to wynik tego

   że korporacja żąda od lat, aby pracownicy ambitni zostali mapetami. to teraz hr ma prosciej - dostaje od razu mapety. tylko po co teraz żądać od nich ambicji?

   • 18 0

  • (2)

   myślący i z jakimkolwiek groszem w kieszeni, już dawno opuścili ten cudowny kraj.

   • 15 3

   • Jak tam w Hestii (1)

    dalej trzeba sie odbic na czytniku, jak sie idzie do toalety, a potem odejmuja to z czasu pracy?

    • 18 3

    • Hehe - można było to obejść - dosłownie ;)

     • 0 0

  • Za czasów tej Panie w

   • 0 0

 • Jak zostać menażerem?

  Trzeba kupić kota, rybki oraz psa, do tego chomika, papugę i królika.
  Wtedy na pewno jest się kierownikiem menażerii czyli menażerem....

  • 23 2

 • polski menedżer (1)

  Ma mieć big picture i mieć na rynku co najmniej 45% penetracji batonem mars.
  Wtedy ma work integration.

  • 38 1

  • oj prawda

   niezaleznie jakim jestes dzbanem, doswiadczenie w sprzedazy snikersow sprawia ze jestes kandydatem na kazde stanowisko.

   jesli nie penetrowales marsem, ostatecznie moze byc doswiadczenie z hortexu, ale bedziesz musial sie podszkolic

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane