• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki do ZUS?

VIK
19 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (18)
Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, to rolą ZUS jest odzyskanie należności. Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, to rolą ZUS jest odzyskanie należności.

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczeń społecznych i czy płaci za nich składki. Jest to istotne z kilku powodów. Odprowadzanie składek jest obowiązkiem pracodawcy - to, że go nie wykonuje, może być sygnałem jego nierzetelności. Weryfikacja pozwala nam monitorować naszą sytuację i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, w tym brak wpłat. Jak to zrobić?



Jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki do ZUS?



Oszczędzasz z myślą o dodatkowej emeryturze?

- Jest kilka sposobów, by sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i czy odprowadza składki za pracownika. Można to zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet na PUE ZUS. W zakładce "ubezpieczony" można sprawdzić stan swojego konta w ZUS, informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca, oraz o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Można również zobaczyć, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.
Żeby uzyskać informacje, można też skorzystać z gotowego formularza US-7. Wniosek można wypełnić elektronicznie na PUE ZUS i wydrukować. Jest on również dostępny w placówkach ZUS i na stronie internetowej zus.pl. Dzięki niemu można sprawdzić zgłoszenia i okresy podlegania ubezpieczeniom społecznym, przerwy w opłacaniu składek, podstawy wymiaru składek czy dane o członkostwie w OFE.



Odprowadzanie przez pracodawcę składek do ZUS-u można sprawdzić online



Wypełniony i podpisany formularz lub wniosek o wydanie zaświadczenia można dostarczyć do dowolnej placówki ZUS. Trzeba w nim wskazać sposób odbioru zaświadczenia: w formie papierowej, osobiście bądź przez pełnomocnika albo pocztą. Można je również odebrać na PUE ZUS.                    

- Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek elektronicznie, to po zalogowania na PUE z katalogu musimy wybrać usługę "Złożenie dokumentu US-7". W formularzu trzeba uzupełnić dane i wskazać sposób odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja elektroniczna poprzez PUE. Można także wybrać odpowiedź w formie papierowej. Wniosek można podpisać za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W przypadku odmowy wydania zaświadczenia ZUS wyda decyzję, od której można złożyć odwołanie do sądu - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, to rolą ZUS jest odzyskanie należności. Ubezpieczony cały czas może korzystać ze wszystkich świadczeń, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek, nie wpłynie na wysokość jego przyszłej emerytury. Ta jest bowiem obliczana od wysokości składek należnych. Pracownik nie ponosi konsekwencji za nierzetelności pracodawcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych.
VIK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane