• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak skutecznie szukać pracy?

Klaudyna Mortka
27 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Niegdyś mówiło się: "Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera." Dziś nawet dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje pracy. Niegdyś mówiło się: "Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera." Dziś nawet dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje pracy.

Dyplom wyższej uczelni nie daje na dzisiejszym rynku pracy gwarancji zatrudnienia. Z roku na rok zwiększająca się liczba osób kończących studia oznacza większą konkurencję wśród kandydatów. Nawet specjalistom brakuje jednak często umiejętności globalnego spojrzenia na rynek pracy i znajomości skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia.



Gdzie studenci i absolwenci powinni przede wszystkim szukać pracy?

W I kwartale niemal co trzeci zarejestrowany bezrobotny miał więcej niż 25 i mniej niż 34 lata - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Młodzi Polacy zdobywają kolejne dyplomy uczelni wyższych i podejmują pracę później niż ich rówieśnicy z krajów europejskich, a rozżalenie z powodu braku zatrudnienia wśród wykształconych osób rośnie wraz z poczuciem braku zwrotu z inwestycji w edukację. Tymczasem co piąta firma deklaruje planowany wzrost zatrudnienia specjalistów. Jak zatem szukać, żeby znaleźć?

Szukaj wokół siebie

Zanim rozpoczniemy poszukiwania na drugim końcu kraju, warto lepiej przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu i tam szukać - na uczelni, wśród znajomych i rodziny. Niewiele osób korzysta z ofert, którymi dysponują uczelniane biura karier, inni odwiedzają je raz czy dwa. Tymczasem są one na bieżąco aktualizowane, dlatego warto zaglądać na strony biur lub zapisać się do newslettera.

Najczęściej jest też tak, że o poszukiwaniu pracy nasze najbliższe otoczenie, rodzina i znajomi, dowiadują się na końcu. To duży błąd. Osoby, które nas dobrze znają, lepiej niż inni mogą nas zarekomendować u potencjalnych pracodawców. Sedno tkwi jednak w tym, żeby wychodząca od nas informacja była precyzyjna. Zamiast pytać "czy miałbyś dla mnie jakąś pracę?" określmy, jakie konkretnie stanowisko, branża, a nawet firma nas interesuje i popytajmy, czy ktoś nie słyszał o wakacie. Dołączmy CV i prośmy o rekomendacje. W przeciwnym razie najprawdopodobniej dostaniemy masę ofert np. dla roznosiciela ulotek.

Ukryta rekrutacja

Pracodawcy nie chcą prowadzić kosztownych i czasochłonnych rekrutacji, dlatego duża część procesów rekrutacyjnych jest ukryta. Firmy szukają osób sprawdzonych, poleconych, także wśród obecnych pracowników. Dlatego warto wysyłać swoją aplikację do pracodawców, którzy najbardziej nas interesują i prosić o dodanie do firmowej bazy.

Pracownik z Facebooka

Nieocenionym źródłem informacji i ofert jest Internet. Wyszukiwarki umożliwiają szukanie pracy na stanowisku zgodnym z naszym wykształceniem, profilem zawodowym czy miejscem zamieszkania. Rozwiązaniem, które usprawni proces poszukiwania pracy, jest JobAlert - dostajemy na skrzynkę mailową tylko te oferty, które odpowiadają wcześniej określonym przez nas oczekiwaniom.

Firmy coraz bardziej doceniają interaktywne rozwiązania i wykorzystują Internet do poszukiwania pracowników. Przykładem jest sopocka Ergo Hestia, która pracownika szukała na... Facebooku.

- Budowanie firmy i pozyskiwanie pracowników to proces oparty m.in. o więzi społeczne i przepływ informacji. W tym kontekście korzystanie dla celów rekrutacyjnych z portali, takich jak Facebook, to naturalna kolej rzeczy - wyjaśnia Małgorzata Gwozdz, dyrektor Biura Doboru i Rozwoju Kadr Ergo Hestii.

Profile interesujących nas firm warto zatem śledzić w celu poszukiwania nie tylko rozmaitych informacji, ale też ofert pracy. Niewątpliwie ważne jest także, aby zadbać o swój własny profil na portalach branżowych, jak Goldenline, Profeo czy PRoto.pl. i zaznaczyć w nim, że aktualnie poszukujemy pracy.

Targi, targi, targi...

Zdecydowanie warto być na bieżąco i śledzić organizowane w całym kraju targi pracy. Coraz częściej są to wydarzenia sprofilowane, oddzielne dla humanistów czy inżynierów. Możemy nie tylko zebrać dostępne oferty pracy, ale także lepiej poznać charakter konkretnych firm i wymagania poszczególnych pracodawców.

Szukanie pracy powinno zatem opierać się na dobrych nawykach i być procesem, a nie jednorazową aktywnością. Studia są podstawą do wyższego wynagrodzenia, ale sam dyplom nie wystarczy, żeby stać się pracownikiem. Niektórzy twierdzą, że szukanie pracy to zajęcie na cały etat, dlatego powinno być dobrze zaplanowane i konsekwentne.
ArchitekciKariery.plKlaudyna Mortka

Opinie (130) 1 zablokowana

  • monka

    Szanowni Państwo,
    co do Hestii - co się dziwić, że szukają, gdzie mogą skoro z ogłoszenia nikt do nich trafić nie chce. Marne grosze, psie umowy i zmora - elastyczny grafik z weekendami włącznie.

    • 5 0

  • genialne, rewelacja, pomogła Pani rzeszom nieświadomych bezrobotnych ...

    Zaj..ty artykuł. Myślę, że ta Pani powinna dostać nagrodę Puli-cera, Nobla i Złotego Lwa i Oscara. Złóżmy się dla tej Pani na wieniec, kwiaty :-) Co Wy na to?Napiszcie jakby co na gg2786834 ...

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane