Wiadomości

Jak mądrze przygotować się do zmiany pracy?

Zanim zdecydujemy się szukać nowej pracy, powinniśmy jasno sprecyzować swoje oczekiwania.
Zanim zdecydujemy się szukać nowej pracy, powinniśmy jasno sprecyzować swoje oczekiwania. fot. Andrey Popov/fotolia.pl

Czasy kurczowego trzymania się etatu odeszły w zapomnienie. Dziś pracownicy coraz częściej trzymają rękę na pulsie i są na bieżąco ze zmianami na rynku pracy. Deficyt pracowników oraz rosnąca liczba nowych firm i możliwości sprawiają, że zmienić pracę jest dużo łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Tylko czy zawsze warto?- Chociaż eksperci specjalizujący się w psychologii zarządzania twierdzą, że średnio po 3 latach powinna nastąpić zmiana pracy, to jednak trudno znaleźć moment idealny na zmianę. W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna. Jeżeli przestajemy być zadowoleni z tego, co dzieje się w naszym życiu zawodowym, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy nasza obecna praca służy naszej karierze - mówi Agnieszka Borowa, specjalista ds. rekrutacji, Jobhouse Sp. z o.o.
Co skłania nas do zmiany pracy?

Wbrew pozorom, finanse nie są jedynym powodem, dla którego decydujemy się na zmianę pracy.

Czy planujesz zmianę pracy?

tak, już rozglądam się za czymś nowym 45%
myślę o tym, ale nie podjęłe(a)m jeszcze żadnych kroków 35%
nie, lubię moją firmę i chcę w niej zostać 14%
nie, boję się, że nie znajdę nic lepszego 6%
zakończona Łącznie głosów: 730
- Decyzja o zmianie pracy może dotyczyć kwestii o zróżnicowanym zasięgu zarówno w odniesieniu do wykonywanych obowiązków, jak i otoczenia organizacyjnego, na które składają się procedury, praktyki i sposoby reagowania w sytuacjach rutynowych, ale też trudnych i nietypowych. Racjonalna kalkulacja nakazuje dokonanie wyboru spośród dostępnych opcji na podstawie wyważenia ich wartości (atrakcyjności) oraz prawdopodobieństwa, że to, co pozytywne, rzeczywiście zostanie osiągnięte. Odejście z firmy, którą się zna, w której środowisko jest przewidywalne, choć niekoniecznie oceniane jako pozytywne, na rzecz tego, co mniej przewidywalne, jest elementem takiej kalkulacji - mówi psycholog biznesu, dr hab. Krystyna Adamska, prof. UG.
Czynniki, które mogą skłonić nas do zmiany pracy wymienia Agnieszka Borowa z Jobhouse.

- Jeżeli nie lubisz tego, czym zajmujesz się w pracy, zżera cię rutyna, praca nie daje ci wyzwań, odczuwasz znudzenie, zniechęcenie, monotonię, straciłeś motywację i entuzjazm, praca to dla ciebie ciągły stres, nie masz możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności, kompetencji, dałeś się zaszufladkować i nie masz szans na awans lub zmianę stanowiska, nie jesteś doceniany, zarabiasz mniej, niż powinieneś i nie możesz liczyć na podwyżkę wynagrodzenia, atmosfera w pracy jest niekomfortowa, nie dogadujesz się z szefem i współpracownikami, twoje wartości rozmijają się z wartościami firmy, twoje zdanie i opinie są bez znaczenia, doświadczasz niesprawiedliwego traktowania, osoby decyzyjne faworyzują innych, przedsiębiorstwo upada, twoi koledzy z pracy odchodzą, interesują się tobą headhunterzy albo po prostu czujesz, że czas odejść - oto przykładowe sytuacje, które powinny skłonić cię do przemyślenia sytuacji zawodowej - mówi Agnieszka Borowa.
Impulsem do zmiany może być też wypalenie zawodowe:

- Emocjonalne wyczerpanie, depersonalizacja i brak satysfakcji z własnych osiągnięć składają się na wypalenie zawodowe. To zjawisko, które rozwija się stopniowo i dostrzeżenie możliwości zatrzymania i odwrócenia tego trendu wymaga wysiłku poznawczego lub obecności życzliwych innych, którzy wzmocnią potrzebę autorefleksji i podtrzymają nadzieję na zmianę. Gdy zabraknie wglądu w naturę swoich problemów z własnym stosunkiem do pracy, pozostanie tylko czekanie na emeryturę - mówi psycholog biznesu, dr hab. Krystyna Adamska, prof. UG.
Zmiana pracy - czy zawsze na dobre?

Zmiana nie zawsze musi oznaczać zmiany na lepsze. Warto pamiętać o tym, że pochopnie podjęta decyzja może nas sporo kosztować. Mój rozmówca, Paweł, zdecydował się zmienić pracę pod wpływem plotek. W jego dotychczasowym miejscu zatrudnienia miał zadowalające zarobki, dobrą atmosferę, otrzymywał premie, a jednak kiedy jedna osoba z działu złożyła wymówienie i przeszła do innej firmy, w pracy zawrzało. "Po biurze zaczęły krążyć plotki o tym, jak lepiej jest w innym miejscu, o ile więcej się zarabia, o ile mniej się robi". Paweł złożył wypowiedzenie tuż po rozmowie kwalifikacyjnej w konkurencyjnej firmie. Po trzech tygodniach okazało się, że wszystkie informacje były jedynie plotkami. Większy reżim pracy, podejrzany system premiowy i nie do końca przyjemna atmosfera spowodowały, że Paweł po miesiącu zaczął wysyłać CV. Na chwilę obecną jest już w trzeciej firmie, w której również nie czuje się najlepiej.

Marta po podsumowaniu plusów i minusów postanowiła zostać w obecnej firmie, choć nie jest to praca jej marzeń.

- Trzymam się mojej obecnej firmy, bo mam kartę Multisport, ubezpieczenie zdrowotne, składki ZUS. Nie zawsze jestem zadowolona, ale cenię elastyczny grafik. Swoją pasję realizuję poza pracą, więc pracę traktuję użytkowo i nie planuję jej zmieniać, choć nie daje mi możliwości rozwoju - mówi Marta.
Rajmund na zmianę pracy zdecydował się już po czterech dniach w nowej firmie.

- Dostałem ofertę praktyk z możliwością przedłużenia na pracę w małej firmie, podczas szkolenia dowiedziałem że "nie są korporacją", że "liczą się wyniki, a mogę pracować tak jak mi się podoba", ale jednocześnie że "tu jest nasz open space" i że "najlepiej" jakbym wykonywał swoje obowiązki tak i tak". Ekscytująco sprzeczne. Praca była nieciekawa sama w sobie, a perspektywy żadne, więc po czterech dniach zastanawiania się na tym "czy to tak właśnie wygląda dorosłe życie" odszedłem. Miesiąc później znalazłem fajną pracę - wspomina.
Nadmierny stres w pracy to dobry powód, żeby pomyśleć o jej zmianie.
Nadmierny stres w pracy to dobry powód, żeby pomyśleć o jej zmianie. fot. djile/fotolia.pl
Nie wszystkich jednak stać na tak odważne decyzje. Czasem zmiana pracy może nas kosztować dużo nerwów i zdrowia.

- Któregoś dnia po powrocie z pracy zwymiotowałam ze stresu. Następnego dnia przyniosłam wypowiedzenie. Szefowa zdziwiona, próbowała ze mnie wyciskać powody, a ja już byłam tak rozbita, że tylko siedziałam z nią w tej sali konferencyjnej i ryczałam. Ogarnięcie się zajęło mi pół roku na bezrobociu, jednocześnie przechodziłam przez terapię i szukałam nowej pracy - wspomina Asia. - Pojawiły się dwie propozycje, które odrzuciłam, mogłam sobie na to pozwolić dzięki oszczędnościom. Trzecią przyjęłam, choć czułam, że to nie to, oszczędności jednak niebezpiecznie topniały, a tutaj proponowano mi dobre pieniądze. Po tygodniu pracy byłam znowu załamana, zgodnie z moją intuicją. Masochistyczne zajęłam się przeglądaniem ogłoszeń, choć nie wiedziałam, czy mam nadzieję i odwagę na zmianę. Zaczęłam oglądać na biznesowym portalu społecznościowym profile rekruterów, z którymi nawiązałam jakieś relacje, którzy zapadli mi w pamięć, jeden z nich miał dla mnie ofertę. Udało się, od grudnia zaczynam pracę, do której nareszcie czuję "chemię".
Łukasz, który często zmieniał pracę, ma wątpliwości, czy wszystko powinien wpisywać w CV.

- Podobno pracodawca nie lubi, kiedy w CV jest sporo krótkotrwałych "romansów", z drugiej strony to pokazuje wszechstronność - mówi.
Jak mądrze podjąć decyzję o zmianie pracy?

Zanim złożymy wypowiedzenie na biurko szefa, warto przyjrzeć się rynkowi pracy i możliwościom, jakie oferuje. Specjaliści doradzą, żeby przeglądać oferty, ale też czytać fora i poszukiwać opinii pracowników firmy, którą mamy na oku. Ważne jest też, żeby sprecyzować swoje wymagania.

- Odpowiedzenie sobie na pytanie, co tak naprawdę chcę robić i co boli mnie w obecnej sytuacji i miejscu pracy jest kluczowe, ponieważ determinuje kierunek zmian czy poszukiwań. Jeśli mamy problem z określeniem własnych oczekiwań, nie tylko nie będziemy w stanie poprawić swojej sytuacji u obecnego pracodawcy, ale też trudno będzie nam znaleźć właściwe dla rozwoju swojego potencjału miejsce, a tego nie trzeba zostawiać przypadkowi - mówi Ewa Przybylska, dyrektor ds. rozwoju rekrutacji stałych w Grupie Progres.
Specjaliści z grupy Progres radzą, żeby przed podjęciem decyzji o zmianie pracy, zadać sobie następujące pytania:

1. Jakie zadania wykonuję z przyjemnością i lekkością?
2. Jak to, co robię obecnie, przekłada się na biznes pracodawcy, jak jeszcze mogę pomóc?
3. Co cenię u aktualnego pracodawcy?
4. Których obowiązków chcę uniknąć w przyszłości?
5. Które umiejętności i jakie podejście do pracy podwyższają moją wartość rynkową?

- Pomóc w tym mogą zewnętrzni specjaliści: doradcy zawodowi, job-coache czy mentorzy. Możemy to jednak zrobić samemu, analizując i ważąc konsekwencje poszczególnych decyzji. Wystarczy nam do tego kartka A4 i długopis. Wypisując plusy i minusy własnych działań oraz przeprowadzając cały proces konsekwencji podjętych decyzji, jesteśmy w stanie bardziej świadomie i krytycznie podejść do naszych kolejnych kroków. Decydując się na zmianę pracy dobrze jest skonsultować również tę decyzję z najbliższymi. Mogą oni mieć świeże, obrazujące pewne aspekty, spojrzenie, które może mieć duże znaczenie w podejmowanej przez nas decyzji. - mówi Adam Mańkowski, Monitorowanie Rozwoju GAM. - Dobra decyzja w kontekście zmiany pracy to taka, która została podjęta świadomie, została przeanalizowana i poddana refleksji, a ewentualne konsekwencje zostały w krytyczny, nie krytykancki, sposób przemyślane. Czy potrzebne do tego są specjalistyczne narzędzia? Absolutnie nie. Mogą zdynamizować pewne rzeczy, ale nie są one kluczowe. Dużo ważniejsze są trzy, niezmiennie niezastąpione rzeczy - kartka papieru, długopis i chwila refleksji z samym sobą.
Etapy mądrej zmiany pracy

Agnieszka Borowa z Jobhouse wyróżnia kroki, które pomogą przygotować się do zmiany pracy tak, żeby ta operacja zakończyła się sukcesem. Na początku przyda nam się dokładna analiza sytuacji, czyli odpowiedź na wymienione w poprzednim akapicie pytania. Następnie przychodzi czas na pracę nad sobą. Przeglądając ogłoszenia o pracę warto zwrócić uwagę na to, jakich umiejętności wymagają potencjalni pracodawcy na stanowisku, o które się ubiegamy. Dzięki temu możemy uzupełnić swoje kompetencje o dodatkowe kursy, szkolenia czy studia podyplomowe.


Kolejnym krokiem jest przygotowanie profesjonalnego CV, które zawierać będzie konkretne i mierzalne sukcesy oraz pokaże, jak przełożyły się one na funkcjonowanie firmy. Z profesjonalnym CV możemy zabrać się za śledzenie ofert, ważny jest czas, w jakim zdecydujemy się aplikować - nie ma sensu zwlekać, w ostatnim dniu publikacji oferta pewnie będzie już nieaktualna.

- Kluczowymi narzędziami są dziś LinkedIn, Goldenline czy Facebook. Nie mieć profilu na LinkedInie, to jak nie mieć CV. Na profilu zawodowym budujemy sieć kontaktów, dlatego trzeba zadbać, by był on aktualny i kompletny, tzn. zawierał wszystkie informacje. Używaj w swoim profilu słów kluczowych, którymi operuje się w danej branży czy na stanowisku - wtedy jest większa szansa, że znajdą cię headhunterzy. Możesz też sam poszukać rekruterów i osób decyzyjnych z firm, do których chcesz aplikować - daj im znać, że szukasz nowych możliwości zawodowych - mówi Agnieszka Borowa.
Warto popytać też znajomych. Niektóre firmy mają specjalne systemy premiowania pracowników, którzy polecają swoich znajomych. A kiedy uda się już znaleźć zatrudnienie, nie powinniśmy osiadać na laurach.

- Pierwszy dzień w twojej nowej pracy powinien być pierwszym dniem poszukiwania następnej. Planuj świadomie swoją karierę zawodową. Określ sobie spójny cel - co chcesz robić za 5, 10 lat ? Odpowiedź powinna kierować twoimi dalszymi krokami - mówi Agnieszka Borowa.

Opinie (107) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.