• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak liczyć dni urlopowe podczas pracy zmianowej?

Marcin Muza
8 grudnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Praca zmianowa może budzić wątpliwości np. podczas wyliczania urlopów. Z podobnym problemem zwrócił się do nas czytelnik.Pracuję w systemie zmianowym, przykładowo w okresie od 1 do 11 listopada pracuję: 1 i 2 listopada w godz. 8:00- 20:00, 3.11 wolne, 4.11 w godz. 6:00 -18:00, 5.11 w godz.18:00 - 6:00, 6 i 7.11 wolne, 8.11 w godz. 5:00 -17:00, 9.11 w godz. 18:00 -6:00, 10 i 11.11 wolne, 12.11 w godz. 6:00-18:00 itd. Czy pracownikowi zmianowemu, który nie pracuje 11.11 nie przysługuje ustawowy dzień wolny w innym terminie? Jak wygląda kwestia urlopu? Ile przysługuje mi dni/ zmian w ciągu roku? W jednym roku trzeba zaplanować 20 dni w innym 23?
Na pytanie odpowiada Marcin Muza, radca prawny z MGS Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Mądry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk Sp.p.

Marcin Muza, radca prawny Marcin Muza, radca prawny
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że wskazany przez czytelnika "system zmianowy" polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory jej wykonywania przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Praca zmianowa nie jest zatem odrębnym systemem pracy, a jedynie sposobem organizacji czasu pracy i jest dopuszczalna w każdym z przyjętych przez pracodawcę systemów. Umożliwia to pracodawcom stosowanie takiej organizacji pracy, gdy tylko uznają to za uzasadnione lub korzystne ze względu na funkcjonowanie zakładu pracy. Praca zmianowa jest nieodłącznym elementem organizacji czasu pracy przy pracach w ruchu ciągłym oraz przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na technologię lub konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

W praktyce spotyka się najczęściej pracę zmianową w systemie podstawowym (wówczas występują trzy zmiany po osiem godzin) lub w systemie równoważnym (gdzie często funkcjonują dwie zmiany po dwanaście godzin). Z uwagi na wskazane przez czytelnika godziny czasu pracy na poszczególnych zmianach w jego przypadku mamy zapewne do czynienia z systemem równoważnego czasu pracy. Polega on, w skrócie, na wydłużaniu czasu pracy w danym dniu czy tygodniu, na rzecz skrócenia czasu pracy w innym dniu lub tygodniu albo udzieleniu dni wolnych od pracy. W systemie tym czas pracy jest ustalany tak, aby w okresie rozliczeniowym (najczęściej wynoszącym miesiąc) jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony.

Czy zdarza ci się pracować w święta?

Odnosząc się do postawionych przez czytelnika pytań wskazać należy, że niezależnie od przyjętego sytemu pracy, gdy w zakładzie pracy funkcjonuje praca zmianowa, dopuszczalna jest jednocześnie praca w niedziele i święta. Wynika to wprost z art. 151(10) Kodeksu pracy.

Co do zasady, za pracę w niedzielę przysługuje pracownikowi dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli, a jeśli nie jest to możliwe, do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast za pracę w  święto przysługuje dzień wolny do odebrania w ciągu okresu rozliczeniowego. W przypadku czytelnika ten dzień wolny został zapewne uwzględniony w  przygotowanym dla niego harmonogramie. Zgodnie bowiem z przepisami prawa pracy pracodawca w każdym okresie rozliczeniowym winien sporządzić indywidualny harmonogram dla każdego pracownika, z uwzględnieniem godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w każdym dniu oraz dni wolnych. Konieczne jest w tym wypadku rozróżnienie, z jakiego tytułu dane dni są wolne. Możliwości są następujące:
- z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy,
- w zamian za pracę w niedzielę lub święto
- z powodu przekroczenia dobowej normy w innym dniu.

Pracownikowi należy zapewnić w okresie rozliczeniowym liczbę dni wolnych odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie. Przyjęty dla niego harmonogram winien to uwzględniać.

W przypadku pracowników, dla których przyjęty jest jednomiesięczny okres rozliczeniowy, wymiar czasu pracy w listopadzie wynosi 160 godzin [(40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 2 dni) - (8 godz. × 2 święta)]. Aby zweryfikować, czy w tym miesiącu czytelnik nie przekroczył wymiaru czasu pracy (a tym samym czy nie pracował w godzinach nadliczbowych) musi zliczyć wszystkie przewidziane w harmonogramie godziny i odjąć je od 160.

Odnosząc się do drugiego z postawionych przez czytelnika pytań wskazać należy, że każdy pracownik ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar zależy od ogólnego okresu zatrudnienia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przy zatrudnieniu krótszym niż 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, zaś przy zatrudnieniu wynoszącym 10 lat i więcej obowiązuje wymiar 26 dni urlopu.

Urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasy pracy pracownika w danym dniu. Mając na uwadze powyższe uregulowania, pracownicy o stażu pracy poniżej 10 lat mają prawo do 160 godzin urlopu wypoczynkowego w roku, zaś pracownicy o stażu wynoszącym co najmniej 10 lat - do 208 godzin. W jaki sposób ta "pula urlopowa" zostanie wykorzystana zależy od wniosku urlopowego pracownika, rozkładu czasu pracy oraz decyzji pracodawcy o udzieleniu urlopu.

PrzykładPracownik zatrudniony na pełny etat w systemie równoważnym korzystał w dniach od 6 do 8 listopada 2017 roku z trzech dni wolnych od pracy. Harmonogram przewidywał, że w tych dniach pracownik 6 i 7 listopada ma wolne, zaś 8 listopada pracuje 12 godzin. Posiada on staż uprawniający go do 26 dni urlopu i w bieżącym roku nie korzystał jeszcze z urlopu. Rozliczenie wykorzystanego przez pracownika urlopu:

26 dni × 8 godz. = 208 godz.,
208 godz. - 12 godz. = 196 godz.

Pracownik w 2017 roku ma do wykorzystania jeszcze 196 godz. urlopu.

Zaznaczyć należy, że z opisanych powyżej przyczyn nie jest możliwe określenie z góry, ile dni urlopu będzie mu przysługiwało w ciągu roku. Jest to bowiem uzależnione od rozkładu czasu pracy w okresie, w jakim urlop będzie udzielany.

O autorze

autor

Marcin Muza

radca prawny, MGS LAW Kancelaria Radców prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk Spółka Partnerska Sp. p.

MGS Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Mądry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk Sp. p.

Miejsca

Opinie (15) 1 zablokowana

 • No właśnie, czy to się da jakoś policzyć, te dni urlopu? (1)

  Edzio nie wie, bo Edzio nigdy na zmiany nie pracował. Praca zmianowa jest Edzia zdaniem dla ludzi gorszego sortu, ale oczywiście Edzio może się mylić i nie mieć racji, bo żadna praca nie hańbi, nawet ta zmianowa. Wiadomo, ktoś musi być śmieciarzem, ktoś musi być kanarem, ktoś prostytutką a ktoś inny pracować na zmiany. Takie życie.

  • 5 1

  • Szkoda że w parze z pracą na zmiany nie idą odpowiednio większe zarobki bo to jest jednak poświęcenie się pracy i częściowa rezygnacja z własnego życia.

   • 1 0

 • LOLA (4)

  Moi znajomi pracują na zmiany i nigdy by tej pracy nie zamienili na moje 8 godzin na I ZMIANE.

  • 7 3

  • my tylko pracujemy w święta

   W inne dni mamy wolne

   • 0 0

  • Lola Ty nigdy nie pracowałaś na zmiany i nie wiesz ja to jest. Ja pracuje na zmianach 12h co najmniej 15 lat i tyle samo lat wcześniej na 8h i nigdy bym nie wrócił na 8h NIGDY.

   • 0 1

  • (1)

   Dziwne. Ja najpierw przez 2,5 roku pracowałem na trzy zmiany, następnie przez 3 lata na jedną i teraz od niedawna pracuję na dwie (nocka i popołudnie) i nie ma nic gorszego niż praca na zmiany! To niemal całkowicie zabija całe życie towarzyskie i jakiekolwiek chęci na "cokolwiek" po pracy. Nie rozumiem jak można lubić pracę na zmiany, ja bardzo bym chciał pracować tylko pon-pt od 8-16, po pracy masz wtedy jeszcze dużo czasu na jakieś spotkanie ze znajomymi, wypad na siłownię/basen/kino - cokolwiek, weekendy wolne można coś zaplanować. A na zmiany? sen->praca->sen, tak to mniej więcej wygląda, bo albo nie ma się czasu albo ochoty

   • 2 0

   • Może przy zmianach po 12h wygląda to nieco korzystniej bo dni wolnych jest wtedy sporo więcej, ale przy standardowych zmianach po 8h to praca zmianowa ssie

    • 0 0

 • (1)

  U mnie są 12tki
  Jak planuje urlop wakacyjny to z wyprzedzeniem kilku miesięcy, grafik dostaje pół miesiąca przed.
  Więc pracodawca bez problemu może mi wklepac wszystkie zmiany akurat na urlop I tak w ciągu urlopu 2 tygodniowego pozbede się całego urlopu :)

  • 5 1

  • i tak i nie, jesli tak Ci zaplanuja urlop to rzeczywiscie "zejdzie" Ci z urlopu 120 godzin ale z drugiej strony, zakladajac 160 godz., w miesiacu, w pozostale 2 tyg, miesiaca masz do wypracowania juz tylko 40 godzin, dlatego najrozsadniej jest, jesli urlopy sa planowane, wpisywanie w tych dniach grafikowo po 8 godz.

   • 1 0

 • Ludzie nie warto robic na czyis rachunek...

  Jesli juz chcecie gdzies pracowac to duze przedsiebiorstwa/korpa, w zadnym wypadku januszexy i tego typu sprawy. Robisz wtedy na leasing dla szefa dostajac marne ochlapy. W korpo na start dostaniecie 2x tyle.
  Pozdrawiam

  • 14 2

 • Godziny urlopu (1)

  W mojej firmie gdzie praca jest w ciągłości bez przerw świątecznych itg przyjęli rozwiązanie godzinowe urlopu czy to zgodne z prawem nie wiem nie mi to oceniać
  Jeśli mam 26 dni urlopu mnożę to razy 8 godzin i wychodzi 208 godzin urlopu.

  • 6 0

  • Wszystko jest OK, te dni urlopowe są tylko umowne bo tak na prawdę to właśnie godziny są istotne. Podaje się 20/26 dni urlopu zakładając jako dzień właśnie 8h.

   • 0 0

 • Proste to jest i nie potrzeba tutaj dyskusji. (2)

  Chce brac urlop, to informuje firme i szefa odpowiednio wczesniej i po sprawie. Nie moga odmowic mi urlopu skoro mam 26 dni,

  • 2 2

  • chyba malo wiesz o zyciu w prywatnej firmie odmowia ci i to nie raz i nie dwa a jak sie nie podoba to won

   • 8 1

  • możesz

   Już pisać podanie o zwolnienie

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane