• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fałszywi pracodawcy wyłudzają dane poprzez ogłoszenia. Można zostać "słupem"

Piotr Weltrowski
17 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W większości przypadków przed cyberprzestępczością jesteśmy w stanie się obronić, wystarczy zachować czujność i nie udostępniać nikomu danych wrażliwych. W większości przypadków przed cyberprzestępczością jesteśmy w stanie się obronić, wystarczy zachować czujność i nie udostępniać nikomu danych wrażliwych.

Podszyli się pod znaną na rynku firmę, pod pretekstem rekrutacji wyłudzili dane dotyczące m.in. dowodu osobistego i imion rodziców, a następnie dokonali na podstawie tych informacji oszustwa bankowego. Uwaga na przestępców wykorzystujących ogłoszenia o pracę.



Ktoś próbował cię oszukać w internecie?

Na problem uwagę zwrócił jeden z naszych czytelników. Znalazł on ogłoszenie o pracę, wysłał CV, po czym - po dwóch dniach - rzekomy pracodawca zadzwonił do niego i telefonicznie przeprowadził "rozmowę kwalifikacyjną".

- Poinformował mnie, że ma jeszcze jedną kandydatkę, ale dla niego prawie już jestem zatrudniony. Powiedział, że skontaktuje się ze mną jego kadrowa i faktycznie dostałem mail z załączonym kwestionariuszem osobowym, wysłanym niby celem uzupełnienia umowy o pracę. Bezmyślnie uzupełniłem kwestionariusz, podając nawet nazwisko panieńskie mojej mamy (wzbudziło to we mnie pewną wątpliwość, ale nie chciałem kwestionować intencje mojego przyszłego pracodawcy) - relacjonuje nasz czytelnik.
Rzekomy pracodawca przez kilka dni zwodził go mailowo. A to twierdząc, że przygotowuje skierowanie na badania okresowe, a to informując, że firma została decyzją sanepidu objęta kwarantanną. W kolejnym mailu poinformowano go, że brakuje tylko podpisu szefa, który akurat jest w podróży służbowej. Nikt nie odbierał też telefonu pod numerem, z którego na początku dzwoniono do naszego czytelnika.

Doradztwo prawne w Trójmieście



- Postanowiłem zadzwonić na inny numer telefonu, który znalazłem na stronie internetowej mojej przyszłej firmy. Odebrał właściciel firmy i poinformował mnie, że nie prowadzą żadnego postępowania rekrutacyjnego oraz nie zatrudniają kadrowej, z którą rzekomo wcześniej korespondowałem mailowo - opowiada oszukany.

Oszuści założyli konto bankowe na dane ofiary



W tym momencie nasz czytelnik wiedział już, że został oszukany, nie wiedział jednak, że oszuści już zdążyli narazić go na straty finansowe.

- Tego samego dnia dostałem esemes z banku, że karta do mojego rachunku została do mnie wysłana. Zdziwiłem się, gdyż rachunek w tym banku zamknąłem pięć lat temu. W placówce banku dowiedziałem się, że otworzono na moje dane nowe konto bankowe. Umowa została podpisana w innym mieście za pośrednictwem kuriera, a mój podpis i dowód zostały sfałszowane - mówi.

Policjanci apelują o ostrożność



Z informacji, które docierają do nas od czytelników, a także od policji, wynika, że podobne ogłoszenia trafiają się również w naszym serwisie ogłoszeniowym. W tego typu sprawach w pełni współpracujemy z policją, reagujemy też od razu na sygnały od czytelników i usuwamy potencjalnie niebezpieczne ogłoszenia w serwisie prowadzonym przez Trojmiasto.pl.

Sprawa naszego czytelnika została zgłoszona policji. Policjanci z kolei, korzystając z okazji, apelują o ostrożność w podobnych przypadkach.

W policji działają specjalne grupy zajmujące się cyberprzestępczością. W policji działają specjalne grupy zajmujące się cyberprzestępczością.
- Apelujemy do wszystkich, którzy za pomocą różnych portali ogłoszeniowych szukają pracy, aby pod żadnym pozorem i w żaden sposób nie przekazywali swoich danych osobowych oraz pieniędzy. Oszuści mogą je później wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Jeżeli osoba padła ofiarą przestępstwa, powinna natychmiast powiadomić policję - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Oferty pracy w Trójmieście



Warto pamiętać, że w polskim prawie pracy nigdzie nie wskazano, aby pracodawca mógł wymagać podania numeru dowodu osobistego, a tym bardziej jego skanu, podobnie rzecz ma się z paszportem. Podania numeru PESEL pracodawca wymagać może od nas tylko wtedy, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy.

Metody oszustów wykorzystujących ogłoszenia o pracę



Kradzież tożsamości. Do tego typu przestępstw dochodzi często poprzez przesłanie do użytkowników ofert atrakcyjnej pracy. Sprawcy zazwyczaj oferują wysokie wynagrodzenia lub proponują pracę niewymagającą dużego wysiłku. Oferty pracy przychodzą na adresy mailowe w postaci spamu lub ogłoszeń, mogą być też zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych. Zdarza się, że oszuści podszywają się pod naprawdę istniejącą firmę. Ofiara wysyła swoje CV, kopię dokumentów tożsamości, numer swojego konta bankowego i telefon kontaktowy. Zdarzają się nawet przypadki, gdzie oszust wymaga od aplikantów założenia konta bankowego na swoje dane osobowe, a następnie wysłania otrzymanej karty bankomatowej wraz z kodem PIN. Jeżeli użytkownik spełni wymagania, oszust ma wszystko, co potrzebne, aby posłużyć się tożsamością ofiary do popełniania innych przestępstw bądź też założenia na nią konta bankowego i kradzieży. Po wyłudzeniu tych informacji oszust może dalej wykorzystywać nieświadomość użytkownika.

Pranie pieniędzy. W przypadku fałszywych ofert pracy zadaniem ofiary jest zazwyczaj przesyłanie pieniędzy wpływających na konto do wskazanych przez oszustów osób czy banków. Przy czym przesyłanie pieniędzy odbywa się za pośrednictwem systemu płatności uniemożliwiającego identyfikację odbiorcy. Ofiara jest przekonana, że pieniądze pochodzą z legalnie działających firm, przesyła pieniądze w żądane miejsce, za co pobiera prowizję. Ofiary nie zdają sobie sprawy, że uczestniczą w procesie tzw. "prania" pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Oszustwo nigeryjskie: Fałszywe oferty pracy wykorzystywane są również do wyłudzania pieniędzy. Odbywa się to w podobny sposób. Oszust wysyła bardzo korzystną ofertę pracy za granicą. Ofiara odpowiada na ofertę, bardzo łatwo przechodzi rekrutację, a następnie ma zgłosić się do pracy. Oszust zapewnia, że wszystko jest już załatwione, prosi jedynie o wpłacenie niewielkiej kwoty np. na zakup biletu lotniczego, wykupienia wizy, pozwolenia na pracę czy opłacenia wynajętego mieszkania. Przestępstwo takie jest formą tzw. "oszustwa nigeryjskiego".

Opinie (81) 6 zablokowanych

  • Ja

    Prawda jest taka,ze takie trojmiasto.pl tez nie kontroluje ogloszen u nich zamieszczanych. Wielokrotnie byly ogloszenia firma JAnek email na wp i wyludzanie CV. Glupszy wysle...

    • 2 1

  • Potegowska w Gdansku

    Po co i komu z dopalaczami wysyla paczki w pandemie to oszustwo

    • 2 0

  • A jednak

    w umowach cywilno -prawnych należy podać pesel i numer dowodu .

    • 3 1

  • To tylko wierzchołek góry lodowej

    Mam nadzieję, że nasze służby na poważnie się wezmą za wszystkich nieuczciwych pracodawców i oszustów. Przykłady - pewna szwedzka korporacja na literę T, która przez wiele lat funkcjonowała na Przymorzu, a teraz przeniosła się do Wrzeszcza; pewien korpokołchoz w Orłowie z branży logistycznej (polska firma z angielską nazwą). Nie wspominając o wszystkich januszeksach od umowy śmieciowej, kasy pod stołem, wirtualnej premii czy "elastycznych" godzin pracy.

    • 8 0

  • to chyba problem BANKU

    ZE udziela kredytu na podstawie ksero dokumentu bez weryfikacji z orginalem.
    Czas sie wziac za tych cwaniaczkow w bialych kolnierzykach.
    Cala wine ponosi Bank skoro chce on line wykonywac umowy.
    przypominam ze ksero nie jest dokumentem i pracownik ktory udzieli takiej pozyczki jest przestpca.
    W latach 90 kredy na ksero nie mozliwe do wykonania.

    • 0 0

  • No swojego czasu fb wysyłał takie informacje zeby im przesłać skan dowodu osobistego. Gratuluję tym którzy wysłali. Czym jest fb żeby rządac takich dokumentów? Raj dla złodzieji.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane