Aby otrzymać zasiłek, nie wystarczy samo zwolnienie

Wnioski można znaleźć, wypełnić i wysłać elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Wnioski można znaleźć, wypełnić i wysłać elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. fot. 123rf / Kaspars Grinvalds

Choroba może spotkać każdego - niezależnie, czy jest pracownikiem, czy pracodawcą. Przedsiębiorcy, którzy sami za siebie płacą składki, powinni pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. Muszą jeszcze złożyć wniosek do ZUS. Przedsiębiorcy, którzy wypłacają zasiłki swoim pracownikom, mogą, natomiast pomniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń.Jesteś przedsiębiorcą i podlegasz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu? Możesz wówczas korzystać ze świadczeń w razie choroby, macierzyństwa i opieki nad chorym członkiem rodziny. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Musisz jednak pamiętać, że, by otrzymać zasiłek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie (e-ZLA) czy decyzja o kwarantannie. Potrzebny jest też odpowiedni wniosek. Wnioski można znaleźć, wypełnić i wysłać elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Są one dostępne również na stronie www.zus.pl w wersji do wypełnienia i wydrukowania.

- Należy pamiętać, że przedsiębiorca może być także płatnikiem zasiłków. Jest tak, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Wypłaca je wtedy pracownikom w czasie ubezpieczenia np. zatrudnianym w ramach umowy o pracę. Jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego 20 osób lub mniej, to zasiłki wypłaca ZUS. Liczbę ubezpieczonych ustala się na cały rok kalendarzowy. Przyjmuje się liczbę ubezpieczonych na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Jeżeli tego dnia nikt nie był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, to uwzględnia się liczbę ubezpieczonych w pierwszym miesiącu zgłoszenia - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.
Jeżeli pracodawca wypłaca zasiłki swoim ubezpieczonym, to pomniejsza o ich kwotę składki na ubezpieczenia społeczne, które opłaca do ZUS. Wypłacone zasiłki płatnik rozlicza w składanych do ZUS dokumentach: imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Opinie (7)

 • To tak jak z ukaraniem przez sąd, nie wystarczy skazać, trzeba jeszcze wysłać wniosek z prośbą do oskarżonego, nie ? (1)

  uczciwość działa w obie strony

  • 6 1

  • ZUS zawsze ma rację.

   Płatnik składek jest tylko petentem.

   • 5 0

 • To wszystko jest bardzo skomplikowane, (2)

  Nie można tego uprościć?

  • 8 0

  • jest proste tylko dziwnie tu napisali ktoś coś napisał , a raczej przepisał i sam nie wie o czym napisał

   Nie ma składek , nie ma kasy i tyle , płacisz zachorujesz masz ,a ile tej kasy to zależy od składek

   • 1 0

  • Nie może być za prosto, bo wtedy każdy mógłby po to sięgnąć, a tak oże się już na wstępie zniechęci i albo chorując nie pójdzie na zwolnienie, albo przesiedzi w domu o chlebie i wodzie.

   • 2 0

 • druki z-10 i zas53 zanosisz do urzędu lub wysyłasz online, zwolnienie dostają online od lekarza.

  • 0 0

 • Narzekaja tylko Ci co nie umieja sobie poradzic

  w obecnym czasie Rząd wszystko uprościł, większość spraw można załatwić przez internet. Niestety Rząd nie ma wpływu na to jak mało kompetenti ludzie bardzo często pracują w urzędach miejskich, ale na poziomie centralnym zrobili kawał dobrej roboty.

  • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum