• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Załóż firmę na próbę. Bez ZUS i dodatkowych obciążeń

Robert Kiewlicz
16 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
W ramach program "Firma na próbę bez ZUS" AIP rozpatruje każdy pomysł i wchodzi we współpracę ze wszystkimi branżami. W ramach program "Firma na próbę bez ZUS" AIP rozpatruje każdy pomysł i wchodzi we współpracę ze wszystkimi branżami.

Z nietypowym pomysłem, do potencjalnych przedsiębiorców w Trójmieście wyszły Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Dają one możliwość założenia firmy... na próbę. Bez konieczności ponoszenia wielu obciążeń finansowych, takich jak wynagrodzenia dla księgowych, prawników, czy nawet składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Jaki jest główny powód rozpoczęcia własnego biznesu?


Do AIP może się zgłosić każdy kto ma pomysł na biznes. Nie ma tu znaczenia, ani wiek, ani wykształcenie. Ważny jest dobry pomysł. Dodatkowo przedsiębiorcy otrzymują wsparcie w postaci szkoleń, doradztwa, mentoringu, spraw prawno-księgowych, oraz kontaktów biznesowych

- Program "Firma na próbę bez ZUS" ma za zadanie umożliwić głównie młodym (ale nie tylko), zdolnym osobom rozpoczęcie działalności na własny rachunek, zamiast wybierać wyjazd za granicę w celach zarobkowych - mówi Przemysław Sola, partner zarządzający Region AIP Gdańsk/Olsztyn. - Powodem powstania programu, były statystyki z ostatnich kilku lat, według których kilkadziesiąt tysięcy małych działalności zostało zarejestrowanych w krajach takich jak Niemcy, czy Wielka Brytania, głównie z powodu ucieczki przed dużymi obciążeniami publiczno-prawnymi na początku działalności. Przedsiębiorcy często kojarzą się z dużym kapitałem, drogim samochodem, jednak zdecydowana większość z dzisiejszych, dobrze radzących sobie firm, gdy rozpoczynała działalność liczyła każdą złotówkę, a stałe obciążenie stosunkowo wysokimi składkami może czasem przesądzić o przetrwaniu początkującego przedsiębiorstwa, gdy dochody z niej są stosunkowo niewielkie.
Zmiany liczby bezrobotnych według wybranych grup wieku w 2015 roku. Zmiany liczby bezrobotnych według wybranych grup wieku w 2015 roku.

Jak to działa? AIP udostępniają młodym firmom swoją osobowość prawną. Dzięki temu początkujący przedsiębiorca nie musi rejestrować działalności gospodarczej. Podpisuje jedynie z AIP umowę na czas nieokreślony, którą w każdym momencie można rozwiązać. W zamian przedsiębiorca ponosi jedynie koszt 250 zł netto miesięcznie.

W ramach umowy nie płaci się obowiązkowych miesięcznych składek na ZUS (minimum 410 zł we własnej działalności gospodarczej) oraz co miesiąc podatku dochodowego CIT od osiągniętego dochodu w danym miesiącu (19 proc. we własnej działalności gospodarczej czy spółce z o.o.). Dzięki AIP prowadzi się firmę jako pełnoprawny przedsiębiorca, do umów i faktur wykorzystując dane rejestrowe AIP, tj. NIP, REGON, KRS. W ramach firmy w AIP wystawia się faktury VAT oraz podpisuje umowy prawne jako AIP.

Zarobione pieniądze trafiają na subkonto firmy w ramach konta AIP. Pieniądze te stanowią budżet firmy, w ramach którego można dowolnie dokonać zakupów na fakturę VAT lub wypłacić je sobie lub zatrudnionym osobom na umowę zlecenie lub o dzieło. W ten sposób niewiele ryzykując, możemy sprawdzić, jak nasz pomysł sprawdzi się na rynku. Jednak głównym celem jest to aby w ciągu dwóch lat firma się usamodzielniła.

- Liczymy na to, że w skali kraju w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie kilka tysięcy nowych podmiotów, które będą odprowadzać podatki pośrednie i bezpośrednie w Polsce, a także, co chyba najważniejsze, tutaj będą tworzyć nowe miejsca pracy - dodaje Sola.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale 2015 roku w Polsce funkcjonowało 4,12 mln podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba spółek handlowych wzrosła o 8,7 proc., z czego 4,8 proc. miało udział kapitału zagranicznego. Województwo pomorskie jest jednym z liderów pozytywnych zmian. Wzrost liczby etatów to zasługa przede wszystkim przemysłu (+2,7 proc.) oraz handlu (+2,7 proc.). Za wzrostem zatrudnienia podąża wzrost wynagrodzenia, które jest o 5,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Miejsca

Opinie (75)

  • Coś jest nie tak (4)

    Jak ktoś zakłada działalność (swój biznes) i jego pierwszym i jedynym zmartwieniem jest wysokość składek. Jak taki byznesmen zamierza utrzymywać siebie, rodzinę, pracowników ?

    • 6 14

    • (1)

      No chyba trzeba najpierw przebić się na rynku, trafić do świadomości odbiorców, znaleźć klientów i dopiero wtedy zaczyna się zarabiać. Jak ktoś sam bez wałków finansuje wszystkie materiały, podwykonawców czy inne sprawy i jeszcze musi płacić składki, to ja potrafię sobie wyobrazić, że nie od razu go stać na opłacenie wszystkiego i utrzymanie rodziny.

      • 7 3

      • Kto zakłada biznes nie znając rynku i klientów?

        Przecież do podstawa lean startup.

        • 2 1

    • Coś innego jest nie tak

      Jak ktoś zakłada działalność to nie ma pewności czy jego biznes "chwyci". W początkowej fazie to głównie koszty, zysk jest minimalny i każdy grosz się liczy. Jak byznesmen zamierza rozwinąć biznes, nie wspominając nawet o rodzinie i pracownikach, jeśli zyski mogą być zeżarte przez składki?

      • 6 0

    • Zlikwidować ZUS

      Bo składki są zlodziejsko wysokie.

      • 0 0

  • a kto płaci składki na ZUS? czy wtedy nie ma sie ubezpieczenia?

    no bo chyba nie ma tak, by nikt nie placił...

    • 3 1

  • ale poco zostaj dojna krową systemu po roku lepiej ministrem albo zawodowym POsłem

    tak najlepiej byc urzedasem nic nieryzykujesz nieponosisz zadnych konsekwencji .Wydajesz pieniedze podatnika nie własne .Za niegospodarnosc nikt wtym krju jeszce nieponiusł zadnej kary a własne pieniadze inwestujesz to mozesz wszystko stracic jeszce bedzie cie scigał urzad skarbowy zus itp

    • 6 1

  • Miałem firmę w tych inkubatorach - złe i dobre strony aipów (2)

    przez 3 lata moja firma działała jako tzw. "startup" i przez ten czas widziałem chyba wszystkie złe i dobre strony tej opcji.

    Część osób narzeka, że jest dużo formalności, czasu oczekiwania, ale tak się wydaje tylko, jak ktoś do tej pory miał styczność ze śmieciówkami albo umową o pracę - przy spółce zoo tęskni się za tym, żeby się znowu tak rozliczać, bo 90% spraw załatwiało się przez maila (teraz po głupi podpis pod korektą deklaracji muszę jechać przez pół miasta do księgowej), na umowę z naniesionymi poprawkami przez radcę czekało do 5 dni (teraz z dobrym prawnikiem czekam tydzień na umówione spotkanie, potem ok. tydzień na jego opinię na piśmie), jakies deklaracje VAT, PIT - to mnie w ogóle nie dotyczyło, gdyby nie szkolenia, to nawet nie wiedziałbym że coś takiego było składane do urzędów.

    Są jednak pewne minusy - nie wszystkie koszty można rozliczać jako KUP, nie mamy karty bankomatowej do swojego konta, ale tak jak jest w artykule, to jest firma na próbę - nikt nie poprowadzi administracyjnie 10 osobowej firmy produkcyjnej za 250zł.

    Ktoś napisał, że jak ktoś nie nadaje się na przedsiębiorce to nawet i inkubatory mu nie pomogą - ja się z tym nie zgodzę. Miałem szansę pewnych rzeczy się powoli uczyć, nabrać pewności siebie i zacząć myśleć jak przedsiębiorca, a nie jak statystyczny polak, który tylko mów DAJ BO TAK.

    Było fajnie i teraz jeśli ktoś znajomy chce założyć firmę to kieruję go do aipów, żeby zobaczył czy w ogóle da radę, a jak z czymś sobie nie poradzi, to zawsze będzie miał kogo w ogóle dopytać o jakąś poradę.

    • 20 3

    • Nareszcie jakiś sensowny komentarz (1)

      Cała reszta to tylko "co to za biznesmen który nie zaczyna od razu normalnej działalności", "co to za biznesmen którego pierwszym zmartwieniem są składki" - a spróbowaliby ruszyć tyłek i coś komuś sprzedawać, ciekawe co by wtedy zrobili...

      • 9 1

      • Normalnie

        Po prostu zarabiają

        http://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/447932,akademickie-inkubatory-przedsiebiorczosci-czy-na-pewno-dzialaja.html

        • 1 0

  • ale jak budować swoją markę, skoro umowy i faktury z moimi kontrahentami wystawia AIP? (1)

    • 4 4

    • Faktury i umowy za sprzedaż "Fanty" wystawia i podpisuje Coca Cola Company - większość osób na rynku postrzega najpierw właściciela firmy z imienia i nazwiska, potem produkt, a dopiero jak firma jest duża to jej dane rejestrowe. Przy działaniu pod AIPem firma jest na tyle mała, że te dane to najwyżej księgowa Twojego klienta zauważy przepisując je z faktur do navireo czy symfonii.

      • 2 0

  • AIP (4)

    ...nie do końca tak jest, że bez dodatkowych obciążeń; szkoda, że nie podano rzeczywistych opłat jakie należy ponieść w akademickim inkubatorze przedsiębiorczości. Mój mąż też się na złapał na tekst - załóż firmę bez kosztów na próbę; Nie zdecydował się bo nagle okazało się, że są opłaty....

    więc jedna wielka ściema.

    • 3 9

    • Za darmo to można w pysk dostać (3)

      Oczywiście że są jakieś koszty. Tyle że dużo mniejsze niż startowanie od razu z pełnowymiarową działalnością i łatwiej się wycofać w razie gdyby biznes się nie udał.

      • 8 2

      • w pysk....co za tekst (2)

        Prowadzę działalność od 4 m-cy, byłem w akadem.inkubat.przedsięb. koszty wyszły prawie takie jak place teraz. Wszędzie są ukryte koszty, tylko nie podano ich w tekście, bo nikt by się nimi wówczas nie zainteresował.
        ...wystarczy poczytać w necie ile jest złych opini o nich, można się też samemu przekonać.

        Zdecydowanie nie polecam!

        • 2 0

        • (1)

          Byłem w inkubatorze UG w latach 2007-2010 i mogę uczciwie powiedzieć, że hejty piszą na nich ci, co nie rozwinęli swojego biznesu i usiłują na kogoś zwalić za to winę. Mieliśmy szkolenia i rożne spotkania, więc była okazja sie poznać nawzajem, a na goldenline itp ludzie są normalnie podpisani nazwiskami, a w profilach teraz maja "pracuje w..." zamiast "właściciel .... Sp z o.o."

          Co do kosztów, to przeszliśmy z kosztów 300zl/msc do 1500 - dwa zusy + księgowość spółki cywilnej. A Pan pewnie kalkuluje bez biura, samodzielnie robione rozliczenia przy kilku fakturach miesięcznie, bez zbyt wielu amortyzacji, kadr itp.?

          • 0 0

          • po co mi spolka cywilna jak mogę mieć taniej limited. zupełnie inny komfort prowadzenia biznesu (mniejszy stres).

            • 0 0

  • Chyba czegoś nie rozumiem... (1)

    Płacimy 250zł po to, żeby nie płacić 410zł preferencyjnego ZUSu, czyli w skali roku zaoszczędzamy niecałe 2000zł? I jakim cudem nie płacimy podatku dochodowego?

    • 9 0

    • Jak to nie?

      Placimy i to wyszy niz na DG bo niewiele mozna wrzucic w koszty.

      • 0 0

  • Polska wychowuje bardzo dobrze wyksztalconych bezrobotnych, oraz jest krajem oferujacym malo platne zajecia.
    To patologia. Nic dobrego panstwo polskie z tego nie ma(podatki, rozwoj naukowy), oraz mieszkancy maja niski komfort zycia(stres, brak perspektyw).

    • 8 1

  • .

    Jak ktoś ma dobry pomysł to zrobi wszystko aby mieć na ZUS czy podatki. To tylko pretekst ze płaci się składki to nie mogę otworzyć biznesu...Ja z moim pomysłem nie polecę do inkubatora i nie sprzedam im swojego biznesu.

    • 4 1

  • dzieki wielkie wole w UK bez zus i polskich urzędnikow

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane