• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiana czasu i warunków pracy

opr. JW
27 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?

Zmiana postanowień umowy o pracę może nastąpić albo w drodze porozumienia stron, albo poprzez wypowiedzenie warunków pracy i płacy.



Gdy pracodawca wydłuży nam czas pracy, wcale nie musimy dostać podwyżki. Nowych warunków można ostatecznie nie przyjąć, ale wtedy jest to niemal równoznaczne ze zwolnieniem. Gdy pracodawca wydłuży nam czas pracy, wcale nie musimy dostać podwyżki. Nowych warunków można ostatecznie nie przyjąć, ale wtedy jest to niemal równoznaczne ze zwolnieniem.
- Pracuję w zawodzie introligatora. Pracujemy nieco ponad 7 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, by pracodawca nie płacił tzw. "szkodliwego". Nieoficjalnie dowiedziałam się, iż planowana jest zmiana czasu pracy na 8-godzinny, a pracę mamy zaczynać godzinę wcześniej. Czy my, pracownicy, musimy się zgodzić na te warunki? Czy pracodawca musi nam podnieść pensję z tego tytułu? Jakie prawa ma w tym momencie pracownik? - pyta pani Joanna.

Na pytania naszej czytelniczki odpowiadają eksperci z Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.

Czytelniczka w swoim liście poruszyła ważne zagadnienie zmiany postanowień umowy o pracę w trakcie jej obowiązywania. Istotne postanowienia umowy o pracę, takie jak: wymiar czasu pracy, osobiste zaszeregowanie, miejsce wykonywania pracy czy też system wynagradzania, mogą zostać zmienione w drodze porozumienia stron. Oczywiście, gdy żadna ze stron nie ma co tego żadnych zastrzeżeń. Natomiast sprawa komplikuje się jak zwykle wtedy, gdy brak jest takiego porozumienia. Wówczas pracodawca co do zasady jest uprawniony do dokonania tzw. wypowiedzenia warunków pracy i płacy, inaczej zwanego wypowiedzeniem zmieniającym. Wypowiedzenie to nie zmierza do rozwiązania stosunku pracy, a jedynie do przekształcenia jego treści. Następuje to zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do pogorszenia dotychczasowych warunków pracy, na przykład - tak jak w sprawie naszej czytelniczki - poprzez wydłużenie czasu pracy.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy polega na złożeniu przez pracodawcę wobec pracownika pisemnego oświadczenia, wskazującego na wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy oraz precyzyjne określenie nowych warunków pracy. Jeżeli pracownik nie odmówi w sposób wyraźny przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy, uznaje się, że je przyjął i zaczynają one obowiązywać z chwilą upływu okresu wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji odmowy przez pracownika przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. Przyjmuje się, że takie rozwiązanie umowy o pracę ma takie same skutki, jak rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę. W tym miejscu należy dokonać jeszcze jednego zastrzeżenia. Otóż, jeżeli pracodawca w oświadczeniu wypowiadającym warunki pracy i płacy pouczy pracownika o obowiązku złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, wówczas taka odmowa winna zostać dokonana w tym czasie, aby odniosła skutek. W przeciwnym bowiem razie należy uznać, że pracownik zgodził się na nowe warunki. W przypadku braku takiego pouczenia, pracownik może odmówić przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Aby wypowiedzenie zmieniające było skuteczne, pracodawca musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, oświadczenie o wypowiedzeniu winne zostać złożone w sposób wyraźny, najlepiej w formie pisemnej, tak aby pracownik mógł się z tym oświadczeniem dobrze zapoznać i zrozumieć. Po drugie, oświadczenie o wypowiedzeniu powinno precyzyjnie określać nowe warunki pracy i płacy, w przeciwnym bowiem razie oświadczenie nie ma mocy prawnej wypowiedzenia. Po trzecie, pracodawca powinien wykazać, że takie wypowiedzenie jest uzasadnione przyczynami, leżącymi zarówno po stronie pracodawcy, jak i ewentualnie po stronie pracownika. Do przyczyn uzasadniających wypowiedzenie warunków pracy i płacy należy m.in. racjonalizacja zatrudnienia, zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy. Zasadność wypowiedzenia jednak zawsze należy oceniać, mając na uwadze całokształt okoliczności związanych z zatrudnieniem.

Należy także pamiętać, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy podlega tym samym regułom, co zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę. Co oznacza w praktyce przede wszystkim, że okres wypowiedzenia uzależniony jest od stażu pracy, a ewentualne zaskarżenie takiego wypowiedzenia można dokonać w drodze odwołania do sądu pracy.

Jeżeli pracownik dojdzie do przekonania, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy było nieuzasadnione albo naruszało przepisy prawa, a jednocześnie nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, wówczas przysługuje mu prawo odwołania się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od dnia wypowiadającego warunki pracy i płacy. Ponadto przysługują mu, w zależności od okoliczności: roszczenia o stwierdzenie bezskuteczności wypowiedzenia lub roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższe jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Oczywistym i logicznym oczekiwaniem pracownika jest to, że w przypadku wydłużenia czasu pracy zostanie zwiększone proporcjonalnie wynagrodzenie. Wiele jednak zależy od dotychczasowego sposobu ukształtowania wynagrodzenia oraz chęci i możliwości ekonomicznych pracodawcy. Wydaje się, że jedynym argumentem, uzasadniającym podwyższenie wynagrodzenia, jest treść art. 78 § 1 Kodeksu pracy, stanowiącego o tym, że wynagrodzenie za pracę powinno zostać tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Jednak wskazany artykuł stanowi jedynie ogólne wytyczne ukształtowania wysokości wynagrodzenia. Nie można zapominać, że dla większości pracodawców punktem odniesienia dla ukształtowania wynagrodzenia stanowi minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w polskiej gospodarce na podstawie odrębnej ustawy.

Czytelniczka w swoim liście poruszyła także zagadnienie spójności wprowadzonych zmian w warunkach pracy i płacy z wymaganiami wynikającymi z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli na skutek wypowiedzenia zmieniającego pracodawca nie dostosował nowych warunków zatrudnienia do obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega on tym samym sankcjom prawnym, jak w przypadku nieprzestrzegania tych wymagań na podstawie umowy o pracę. Oznacza to w praktyce możliwość ukarania pracodawcy karą grzywny przez inspekcję pracy, a po stronie pracownika możliwość dochodzenia odszkodowania w sytuacji, gdy naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy było przyczyną powstania szkody.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.opr. JW

Miejsca

Opinie (26) 1 zablokowana

  • Wiele jednak zależy od dotychczasowego sposobu ukształtowania wynagrodzenia oraz chęci i możliwości ekonomicznych pracodawcy.

    I to jest kluczowe zdanie. Przy czym "chęci" należy napisać pogrubioną czcionką. Jak nie ma chęci, to się znajdzie milion wymówek.

    • 11 0

  • Ciesz się lepiej, że masz pracę!!! (15)

    Droga Czytelniczko;-)

    • 6 16

    • zacznij w mc'donalnd tak na początek (13)

      żadna praca nie hańbi, a przynajmniej jak w reklamie będzie Ci można mówić " Panie kierowniku a może frytki do tego" :)

      ps: jaki kierunek studiów wybierasz tak potem masz albo prace albo bezrobocie

      • 5 3

      • Pomyśl!!! (12)

        To ja 5 lat studiowałem żeby w mc'donaldzie chamburgery sprzedawać???!!
        Wybacz, ale to mogę robić bez studiów.

        • 0 11

        • chamburgery? (10)

          postudiuj jeszcze na podyplomowych to może nauczysz się, że słowo HAMBURGER piszemy przez "samo H" a nie "CH"

          • 7 1

          • Mądrala (7)

            Czepiasz się byle czego jak nie masz argumentów, o!

            • 0 4

            • hmmm (5)

              A może po 5 latach studiów umiem poprawnie pisać i dzięki czemu mam "normalną" pracę, a nie sprzedaż hamburgerów, której się wstydzisz?

              • 4 2

              • Dobrze powiedziałeś (4)

                masz w cudzysłowie "normalną" pracę za którą pewnie dostajesz minimalną pensje;d na tyle Ci się przydało umiejętność poprawnego pisania, chyba menu w mc'donaldzie ;d

                P.S. Na studiach nie uczysz się poprawnie pisać. A jeśli już ktoś się pomyli i tylko to potrafisz wychwycić z tekstu to rzeczywiście nie potrafisz żadnych konkretnych wniosków wyciągnąć z tekstu, którego nie rozumiesz więc praca jako sprzedawca hamburgerów jest jak najlepsza dla Ciebie, chyba że robisz jeszcze co gorszego ;-p

                • 0 5

              • "normalna" praca (3)

                Słowo "normalna" zostało umieszczone w cudzysłowie, bo uważam, że ani praca sprzataczki, ani w McDonaldzie ani żadna inna nie jest "nienormalną", ujmującą pracą. Być może ty byś nie umieściła mojej pracy w cudzysłowiu, bo z tego co piszesz pracę bp. w McDonaldzie uważasz za nienormalną (bez cudzysłowia).

                Krowa, która dużo muczy, mało mleka daje...

                • 2 1

              • Myśl (2)

                Nie uwarzam, że praca sprzątaczki czy w mc'donaldzie jest gorsza, gdzie to napisałam. To właśnie Ty napisałeś normalna w cudzysłowie jakby nie była normalna. Idz się naucz interpunkcji bo Cię szybko wyrzucą z mc'donalda.

                P.S. A te insynuacje z krową świadczą o twoim porstactwie, cham!

                • 0 3

              • interpunkcja

                Przed "bo" należy postawić przecinek
                Fajni są w necie ludzie, którzy poprawiają innych jednocześnie pisząc z błędami:)

                Dyskusja zeszła z tematu artykułu...

                • 1 0

              • kolejny błąd

                Uważam - przez 'ż'

                • 0 0

            • Absolwentka podstawówki?

              • 0 1

          • hehe (1)

            Absolwent się bulwersuje, bo nie zdał test w mcdonaldzie i nie dostał tam pracy, bo nie wiedział, jak poprawnie napisać "hamburger"

            • 1 1

            • haha

              no rzeczywiście, Ty za to zdałeś test i teraz sprzedajesz hamburgery, szczyt twoich marzeń he! he!

              • 0 3

        • lepiej mamusi obiadki wyjadać

          Ja po studiach przez rok bułki w McDonaldzie sprzedawałam. Żyję, mam się dobrze. Od pracy się nie umiera.

          • 0 0

    • a czego wy się spodziewacie kończąc kierunki , które kończy coś koło 200 osób co rok, albo śmieszne wyższe prywatne uczelnie , które zarabiają na naiwniakach co nadal myślą , że papier się liczy , potem koniec szkoły i ups ... rozczarowanie... a ilość MCDonaldów ograniczona...

      • 3 0

  • niezapowiedziane kontrole, upożliwienie anonimowego wnioskowania o nie i wysokie kary (1)

    jedyne wyjście

    • 13 1

    • Wszystkie kontrole teraz są zaPOwiedziane!!!

      Takie prawo nam zafundowano;/

      • 5 0

  • Tak ogolnie to mnie juz to g....no obchodzi,ale zaczne od poczatku... (1)

    -po 1 nic mnie sie nie chce (totalny leniweic i w pracy i w domu)
    -po 2 czas wyplaty (kiedys sie cieszylem)teraz totalnie olewam . (malo nie zarabiam tak mi sie wydaje ok 3,5 na lape za 170 h)
    -po 3 tak mi sie wydaje ze czas zmienic prace (psychiatra mowi ze to syndrom wypalenia)....
    -co dalej?

    • 7 2

    • Załóż działalność

      I spróbuj ją w tym kraju prowadzić. A jak już zatrudnisz pracowników, to w ogóle syndrom wypalenia Ci nie grozi. Co najwyżej syndrom bezsenności, nerwowości i alergia na telefon komórkowy.

      • 0 0

  • Moga sobie nieżle wykrzystywać....

    Tak to taki pracownik będize miał siedzieć od rana do wieczora po 10 12 godzin za tą samą pensję bo jak nie to wyleci.....

    • 5 0

  • eksperci!! ha, ha (1)

    Takie farmazony każdy wie. A czy kobiecina może pracować te 8 godzin czy nie?Mój Tata jest introligatorem, pracuje normalnie 8 godzin. Nie powinien? Coś mu się należy, jakiś dodatek, czy nie??????

    • 4 0

    • problemem niektórych prawników jest to, że potrafią tylko klepać regułki zamiast odpowiedzieć na pytania, moim zdaniem niewiele z tego artykulu wyniki ponad to co wszędzie jest dostępne. Pytanie było konkretne, a odpowiedź mętna.

      • 1 0

  • Pojawiają się tu co chwilę narzekania prywaciarzy, na ciężki los, ciężki chleb.

    A ja na to:

    Ludzie !, tak na prawdę warto otwierać działalność gospodarczą. Nie słuchajcie
    podpowiedzi Waszej przyszłej konkurencji, oni zawsze doradzą Wam, że jest trudno, ciężko i się nie opłaca. Ale za to sami jeżdżą drogimi brykami, mają dużo wolnego czasu, eleganckie ciuchy i egzotyczne wczasy.

    Nie potrzeba gigantycznych pieniędzy, ważniejszy jest pomysł na firmę. Jeśli będziecie mieli dobry produkt, usługę to klienci sami będą chcieli od Was kupować. Formalności w urzędzie, skarbówce i zus'ie są proste, urzędnicy Wam wytłumaczą jak co. Prowadzenie ewidencji jest banalne ale możecie zlecić to za grosze dla biura rachunkowego.

    Najważniejsze zasady, to aby prowadzić działalność MINIMUM przez pół roku. Jeśli po tym czasie wychodzicie na czysto to jest to dobry interes, jeśli z zyskiem to jest to bardzo dobry biznes.

    NIGDY!!! nie stosujcie drogiej reklamy, bo spłuczecie się do cna. Reklama nie zapewnia stałych klientów, jedynie garstkę śmiałków. Większość Twoich wpływów będzie pochodzić od ludzi z polecenia, więc staraj się by klient był zadowolony i sam reklamował Twoją firmę. Nie zapomnij też o odpowiedniej marży, ceń siebie i zarabiaj.

    • 3 0

  • PŁACA MINIMALNA

    ustawowa - 1zł brutto
    rynkowa - 1,5tys netto.
    I można myśleć o pracy.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane