• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wymiar urlopu dla licencjata i magistra

6 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Długość urlopu jest zależna od wykształcenia i przepracowanych lat, Długość urlopu jest zależna od wykształcenia i przepracowanych lat,

Ile mam dni urlopu? Po jakim czasie przejdę z 20 na 26 dni? To pytania, które często zadają sobie osoby, które zaczynają pracę zawodową. I choć podstawowe informacje łatwo znaleźć w internecie to mniej standardowe przypadki potrafią sprawić trudność.


Katarzyna Ludwichowska, radca prawny Katarzyna Ludwichowska, radca prawny

Ile masz dni urlopu przysługujących w roku 2014


Uzyskałem tytuł licencjata w lipcu 2011 r. Miesiąc później w tym samym roku rozpocząłem pracę na 7/8 etatu. Natomiast w październiku 2011, rozpocząłem studia magisterskie, które ukończyłem w roku 2013. Czy dwa lata pracy potrzebne do 26 dni urlopowych liczą się od uzyskania pierwszego dyplomu (licencjatu) uczelni wyższej czy ostatniego dyplomu (magisterki) - pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada Katarzyna Ludwichowska, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Koprowski, Gąsior, Gierzyńska& Partnerzy s.c..

Wymiar urlopu jest uzależniony od stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu Pracy wynosi on:
- 20 dni - gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat
- 26 dni - gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat

Z kolei art. 155 § 1 Kodeksu Pracy stanowi, że do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależniony wymiar urlopu wlicza się:
- przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, w przypadku ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej;
- przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, w przypadku ukończenie średniej szkoły zawodowej;
- 5 lat z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych;
- 4 lata z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
- 6 lat z tytułu ukończenia szkoły policealnej
- 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej

Wskazane okresy nie podlegają sumowaniu. Oznacza to, że osoba która przykładowo ukończyła szkołę ogólnokształcącą, następnie odbyła szkołę policealną i ją ukończyła, rozpoczynając swoje pierwsze zatrudnienie po ukończeniu tejże szkoły, musi przepracować jeszcze 4 lata, aby uzyskać prawo do 26 dniowego wymiaru urlopu.

W sprawie przedstawionej przez czytelnika, należy wskazać, że licencjat jest tytułem zawodowym, nadawanym przez uczelnie wyższe i świadczącym o ich ukończeniu. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, gdzie w art. 6 ustawodawca stanowi, że uczelnia wyższa ma między innymi prawo prowadzić kształcenie na studiach pierwszego stopnia, przez co należy rozumieć studia zmierzające do uzyskania tytułu zawodowego licencjata, inżyniera lub równorzędnego określonego kierunku studiów i profilu kształcenia, potwierdzonego odpowiednim dyplomem.

W związku z tym, należy stwierdzić, że okres dwóch lat jaki potrzebował czytelnik do uzyskania prawa do dłuższego wymiaru urlopu, należy liczyć od chwili ukończenia studiów licencjackich i uzyskania tytułu zawodowego licencjata. Uzyskanie kolejnego tytułu zawodowego nie ma już w tej sytuacji wpływu na wymiar urlopu.
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.

Miejsca

Opinie (32)

  • (1)

    wszystkich tych studencikow powinni do lopaty wysłać, innego porzytku z nich nie będzie.

    • 0 7

    • Mimo wszystko widać, że lepiej spoŻytkujesz łopatę niż te studenciaki.

      • 5 0

  • czy aby napewno ? (3)

    W tych całych wywodach nie zgadza mi się uzyskanie 8 lat stażu do urlopu po ukończeniu licencjatu.
    Policzmy - 4 lata ogólniak + 3 lata licencjat na uniwerku = 7 lat
    To niby dlaczego ktoś ma mieć doliczane 8 lat...

    • 1 5

    • (1)

      4 lata to sie dostaje za ogólniak, tak jak 8 za licencjata. Liczysz licencjat 3 lata, a to tyle co on trwa. Wówczas 4-letnie LO też należy traktować jako czas nauki. Ale ktoś kto spędził 4 lata w LO bez powtórek, ma dziś 30 lat i około 10 lat pracy po 3 letnim pobycie w szkole wyższej. Młodsi mieli 3-letnie LO (za co dostaliby 4 lata stażu do wymiaru urlopu, gdyby zrezygnowali z dalszego kształcenia) i 3-letnie "studia". Czyli za 6 lat nauki 8 lat stażu. Artykuł wykazał, że liczy się określenie wykształcenia, a nie lata spędzone w ławce. Może być miej, może więcej.

      • 0 0

      • ....

        A inzynier haha?

        • 0 0

    • Wskazane okresy nie podlegają sumowaniu !!!!

      Wskazane okresy nie podlegają sumowaniu. Oznacza to, że osoba która przykładowo ukończyła szkołę ogólnokształcącą, następnie odbyła szkołę policealną i ją ukończyła, rozpoczynając swoje pierwsze zatrudnienie po ukończeniu tejże szkoły, musi przepracować jeszcze 4 lata, aby uzyskać prawo do 26 dniowego wymiaru urlopu.

      Czytaj więcej na:

      • 0 0

  • Urlop

    Dziekuje, w koncu znalazlam odpowiedz na moje pytanie :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane