• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ustawa deregulacyjna uwolniła już 51 zawodów

Agnieszka Śladkowska
7 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zawód taksówkarza podobno cieszy się małym zainteresowaniem, dlatego miasta nie wprowadzały dodatkowych szkoleń czy obowiązkowych egzaminów. Zawód taksówkarza podobno cieszy się małym zainteresowaniem, dlatego miasta nie wprowadzały dodatkowych szkoleń czy obowiązkowych egzaminów.

Chociaż proces deregulacji zawodów miał różne momenty i nie raz nad całą ustawą wisiały czarne chmury, to w sierpniu 2013 r. uwolniono część zawodów z pierwszej transzy, a od 1 stycznia 2014 r przyszedł czas na kolejne. Dzięki ustawie już teraz łatwiej zostać taksówkarzem, pośrednikiem nieruchomości czy przewodnikiem miejskim. Jest się z czego cieszyć czy raczej czym martwić?

Czy zamierzasz spróbować swoich sił w którymś z deregulowanych zawodów?



Wszystko zaczęło się, kiedy Unia Europejska stworzyła ranking państw z liczbą regulowanych zawodów, plasując Polskę na pierwszym, w tym wypadku mało zaszczytnym, miejscu.
- To wywołało debatę publiczną i skłoniło nas do przejrzenia listy regulowanych zawodów i sprawdzenia, gdzie te regulacje nie są potrzebne - mówi Grzegorz Płatek z Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wprowadzona ustawa w niektórych zawodach jedynie zmniejsza bariery, natomiast w innych właściwie całkowicie "uwalnia" dostęp. I tak na przykład, żeby pracować w prokuraturze nie potrzeba już wyższego wykształcenia, żeby zostać detektywem nie trzeba przechodzić szkolenia i zdawać egzaminu, a do wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy wystarczą trzy (a nie sześć) lat posiadania prawa jazdy. Zarówno licencja I jak i II stopnia pracowników ochrony zostaje zlikwidowana, natomiast w przypadku zawodów prawniczych m.in. skrócono czas aplikacji i zlikwidowaną testową część egzaminu. Niektóre ze zmian są bardziej zaskakujące np. usunięcie konieczności badań psychologicznych dla komorników.


Regulacje dotyczące taksówkarzy pozostawiono w gestii samorządów i to one wywołały najwięcej społecznych działań. Powstała specjalna strona uwolnij taksówki, która namawiała do wysyłania protestów odwodzących od wprowadzenia przez miasta dodatkowych szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy. W ostatecznej wersji w żadnym z miast Trójmiasta nie wprowadzono dodatkowych barier i od kilku dni, żeby zostać taksówkarzem wystarczy zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie, poświadczenie, że pojazd może być dopuszczony do ruchu, a taksometr posiada legalizację.

Ustawa wywołała duży sprzeciw osób, które wykonują regulowane zawody. Jak pisaliśmy w początkowej fazie projektu prawnicy, pośrednicy, przewodnicy i zarządcy nieruchomości byli przeciwko wprowadzaniu takich zmian. Pojawiły się hasła o zdobywaniu klientów ceną, o  niższej jakości świadczonych usług przez niedoświadczone i niedokształcone osoby. Po drugiej stronie stanęły osoby, dla których bariery w zawodach uniemożliwiają zdobycie wymarzonej pracy, ale też większość zwykłych mieszkańców. Kiedy pytaliśmy czytelników, co myślą o wprowadzeniu większego dostępu do regulowanych zawodów, tylko 14 proc. opowiedziała się za pozostawieniem obecnych barier.

W grupie entuzjastów ustawy znalazła się spora część ekspertów rynku pracy, która dostrzega w tych działaniach szansę na zmniejszenie bezrobocia i ułatwienie młodym ludziom startu w zawodowym życiu. Ich zdaniem rynek sam poradzi sobie z zachowaniem jakości świadczonych usług.

- Jeżeli mamy wiele osób wykonujących dany zawód, pojawia się marketing szeptany, co w dzisiejszych czasach za sprawą internetu jest bardzo proste. Dzięki temu lepsi dostają więcej zleceń, a gorsi wypadają z rynku. Korporacje taksówkarskie zawsze mogą ustalić w wewnętrznym regulaminie, że trzeba mieć egzamin, a pracodawcy, że ktoś musi mieć studia, żeby dostać podwyżkę - mówi Dominika Staniewicz, ekspert rynku pracy BCC. - W nieruchomościach od wielu lat obserwujemy, że jedna osoba ma licencję, a dokumenty są przygotowywane przez pozostałe, które jej nie mają, więc zniesienie egzaminu wcale nie obniży jakości - dodaje.

Konsekwencją deregulacji może być chęć wprowadzenia regulacji przez środowiska branżowe.
- Słyszeliśmy już, że np. pośrednicy nieruchomości obrali nowy kierunek i zamiast obrażać się na ustawę, największe organizacje branżowe chcą wziąć na siebie certyfikowanie pracowników - potwierdza Grzegorz Płatek.

Co robić, jeśli jednak trafimy na wątpliwego fachowca, który w wyniku powstałych zmian nie ma odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia do wykonywania zawodu?
- Jeżeli taksówka jest brudna, dowozi do celu opłotkami, w dodatku licznik podaje nie taką kwotę, jak powinien, zawsze możemy zgłosić taką sytuację do korporacji, izby rzemieślniczej, policji - nie jesteśmy bezradni w stosunku do źle czy nieuczciwie pracujących fachowców - podkreśla Joanna Grajter z biura prasowego Urzędu Miasta Gdyni, który zdecydował o nie wprowadzaniu dodatkowych szkoleń i  egzaminów dla taksówkarzy. - Każdy w gospodarce rynkowej powinien zdawać sobie sprawę, że na dobrą opinię trzeba bardzo ciężko pracować, ale żeby ją stracić czasem wystarczy jeden zły wpis w internecie - dodaje.

Jak każda zmiana, tak i deregulacja zawodów ma swoje wady i zalety. Czy sprawdzą się obawy przeciwników ustawy, dotyczące psucia rynku, czy raczej potwierdzi się opinia, że im większa konkurencja, tym większy zysk dla klientów?

Warto pamiętać o tym, żeby podzielić się swoją oceną w internecie - zarówno mając do czynienia ze złym jak i z dobrym fachowcem. Dzięki temu każdy z nas ma mniejszą szansę, że kiedyś o niskiej jakości usług pośrednika, zarządcy czy prawnika będzie mógł przekonać się na własnej skórze.

Sprawdź oceny fachowców w serwisie oceniaj.trojmiasto.pl

W pierwszej transzy uwolniono 51 zawodów w sumie w czterech częściach ustawa zapewni łatwiejszy dostęp do ponad 240 zawodów.
Lista zawodów z I transzy dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Od kilku miesięcy, trwają też w Ministerstwie prace nad otwarciem kolejnych 91 profesji z II transzy, w tym do zawodu maklera i doradcy inwestycyjnego, które wzbudzają najwięcej emocji.

Miejsca

Opinie (143) 1 zablokowana

  • Posrednicy taka firma przyjaciele czy partnerzy 2 licencje a 15 agentów to po co takie licencje? (1)

    • 5 0

    • to po co idziesz do sieciówki?

      idź do normalnej firmy, gdzie właściciel ma licencję i np. 3 pracowników. poza tym, Ty płacisz, Ty wymagasz - możesz sobie przecież zażyczyć obsługi bezpośrednio przez pośrednika licencjonowanego, a nie przez agenta (no, w sieciówce nie możesz, bo tam to pośrednik jest w innym mieście i tylko na papierze ;) ).

      • 0 0

  • uwolnić wszystko i wszystkich (1)

    Zanim skorzystasz z usług prawnika spytaj się go czy może okazać ci wykupioną polisę OC. Jak ci zrobi kuku, to przynajmniej odzyskasz pieniądze od jego ubezpieczyciela. Tak samo OC muszą mieć notariusze.

    • 2 0

    • taaak

      a jak ubezpieczyciel uzna, że brak podstaw do wypłaty odszkodowania, to pozwiesz go i korespondencję z sądu będziesz odbierał w kiosku RUCHu albo w sklepie rybnym... :D

      • 1 0

  • emeryci

    Żeby zrobić wolne miejsca pracy np.na taxi należało wywalić emerytów ,zwłaszcza mundurowych.Jeżeli chcą pracować niech oddadzą emeryturę i płacą zus.

    • 2 0

  • a niech sobie tworzą, działają panowie i panie z PTTK - trzymam kciuki, żeby ich działania były piękne i skuteczne, koło zrzesza wiele osób, które mają ogromne zasługi (nieoceniony Andrzej Januszajtis i wielu innych, często anonimowych przewodników-działaczy). Tylko dobrze, że teraz osoby, które chciałyby zostać przewodnikami nie będą zmuszone do płacenia za bubel. I może PTTK (to biedne PTTK... eh, bez komentarza) powinno być wdzięczne ustawodawcy że to brzemię z jego ramion zdejmuje - nie będzie zmuszone do prowadzenia kursów niechlubnych i ulegania patologii wynikającej ze złych rozwiązań systemowych :D

    • 0 0

  • Lista uwolnionych zawodów:

    - Adwokat
    - Radca prawny
    - Komornik
    - Syndyk
    - Notariusz
    - Urzędnik sądowy i prokuratury
    - Spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych
    - Spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi
    - Mechanik wiertni w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi
    - Lider klubów pracy
    - Pośrednik pracy
    - Doradca zawodowy
    - Specjalista ds. rozwoju zawodowego
    - Specjalista ds. programów
    - Doradca EURES
    - Asystent EURES
    - Geodeta w zakresie geodezyjnych pomiarów podstawowych
    - Geodeta w zakresie redakcji map
    - Geodeta w zakresie fotogrametrii i teledetekcji
    - Pracownik ochrony fizycznej I stopnia
    - Pracownik ochrony fizycznej II stopnia
    - Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia
    - Pracownik zabezpieczenia technicznego II stopnia
    - Detektyw
    - Trener I klasy
    - Trener II klasy
    - Trener klasy mistrzowskiej
    - Instruktor sportu
    - Przewodnik turystyczny miejski
    - Przewodnik turystyczny terenowy
    - Przewodnik turystyczny górski
    - Międzynarodowy przewodnik wysokogórski
    - Pilot wycieczek
    - Bibliotekarz
    - Pracownik dokumentacji i informacji naukowej
    - Egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem
    - Instruktor nauki jazdy
    - Taksówkarz
    - Zarządca nieruchomości
    - Pośrednik w obrocie nieruchomościami
    - Marynarz żeglugi śródlądowej
    - Mechanik statkowy żeglugi śródlądowej
    - Przewoźnik żeglugi śródlądowej
    - Stermotorzysta żeglugi śródlądowej
    - Szyper żeglugi śródlądowej
    - Marynarz motorzysta żeglugi śródlądowej
    - Starszy marynarz żeglugi śródlądowej
    - Bosman żeglugi śródlądowej
    - Sternik żeglugi śródlądowej

    czy jesteście pewni, że chcecie, aby akurat tymi dziedzinami zajmowali się ludzie bez kwalifikacji??

    • 2 0

  • to jak to jest w Gdańsku ?

    na stronie UM gdanska są testy egzaminacyjne na taxi , w artykule trojmiasto.pl z 24.11.2013 jest wyraznie napisane że w sopocie i Gdyni tylko deregulacja zadziała a w dzisiejszym artykule jest napisane że w każdym z miast nie ma egzaminów ? może ktos mi to sprostuje ?>

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane