• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odpowiedzialność za stłuczkę firmowym samochodem

Klaudia Zieleniec
4 stycznia 2024, godz. 08:20 
Opinie (30)
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jedynie w sytuacji, gdy szkoda wystąpiła z umyślnej winy pracownika, jest on zobowiązany do pokrycia szkody w pełnej wysokości. Jedynie w sytuacji, gdy szkoda wystąpiła z umyślnej winy pracownika, jest on zobowiązany do pokrycia szkody w pełnej wysokości.

Stłuczka firmowym samochodem - kto ponosi odpowiedzialność? Wielu pracodawców umożliwia swoim pracownikom korzystanie ze służbowego auta. Jednak co w sytuacji, gdy pracownik spowoduje stłuczkę? Jaka odpowiedzialność na nim ciąży? Z tym pytaniem zwrócił się do nas czytelnik.




Więcej porad prawnych w serwisie Praca



Miesiąc temu miałem stłuczkę firmowym samochodem dostawczym. Stłuczka była z mojej winy - szyby samochodu były zamarznięte i nie widziałem samochodu, który stał naprzeciwko mnie. Pracodawca wzywa mnie do zapłaty, a koszt naprawy wyliczył aż na 4 tys. euro. Nie mam podpisanej żadnej umowy z pracodawcą (ani o pracę, ani zlecenie). Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Stłuczka firmowym samochodem - na kim ciąży odpowiedzialność?



Na pytanie odpowiada Klaudia Zieleniec, aplikantka radcowska z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Klaudia Zieleniec, aplikantka radcowska Klaudia Zieleniec, aplikantka radcowska
Brak podpisanej umowy z pracodawcą, nie oznacza, że stosunek pracy nie istniał. Co prawda, zgodnie z Kodeksem pracy umowa o pracę powinna zostać zawarta w formie pisemnej, jednak niespełnienie tego wymogu nie powoduje nieważności stosunku pracy. Samo przystąpienie przez pracownika do wykonywania pracy powoduje skuteczne powstanie stosunku pracy.

Wynika to z orzecznictwa sądów, które wskazują: brak pisemnego potwierdzenia nawiązania stosunku pracy nie powoduje bezskuteczności umowy o pracę ani jej nieważności. W związku z tym zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika, które jest głównym warunkiem nawiązania stosunku pracy, może zostać złożone w formie ustnej, a także dorozumianej. Decydujące znaczenie dla uznania, że strony nawiązały stosunek pracy, będzie miał w tym wypadku fakt dopuszczenia pracownika do pracy, wykonywania za zgodą przełożonego pracy podporządkowanej, za którą dana osoba otrzymuje wynagrodzenie (Sąd Okręgowy w Łodzi, wyrok z dnia 13 czerwca 2023 roku, VIII U 455/23).

Brak zawarcia pisemnej umowy z pracownikiem niesie natomiast negatywne konsekwencje dla pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Brak pisemnego potwierdzenia zawartej umowy o pracę oraz niepoinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia stanowią wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlegają karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Czy korzystasz ze służbowego samochodu?

Podobnej karze podlega pracodawca, który zawiera umowę cywilnoprawną (przykładowo umowę zlecenia) w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Nielegalne zatrudnianie pracowników wiąże się także z odpowiedzialnością karno-administracyjną. Taką sytuację pracownik może zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Może również złożyć do sądu pracy pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. W postępowaniu to pracownik będzie musiał udowodnić, że stosunek pracy istniał i że faktycznie wykonywał pracę, do której pracodawca go dopuścił.

Kodeks pracy czy Kodeks cywilny - które przepisy będą miały zastosowanie?



Uznanie wykonywanych czynności za świadczenie pracy w ramach umowy o pracę jest korzystne dla pracownika, ponieważ zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu pracy, który zapewnia pracownikom ochronę. W sytuacji, gdyby umowa została uznana za umowę cywilno-prawną, w tym umowę zlecenia, szkoda ulegałaby naprawieniu według zasad wyrażonych w Kodeksie cywilnym, co nie zapewnia ograniczeń, które są zapewniane pracownikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli wypadek, zgodnie z pana opisem, miał miejsce w trakcie wykonywania pracy samochodem służbowym, należy uznać, iż stosunek pracy istniał i zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu pracy.

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną w granicach rzeczywistej straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. To na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu, czyli to on musi wykazać, że odpowiedzialność pracownika jest uzasadniona okolicznościami, a także jaka jest wysokość powstałej szkody.


Z opisu sytuacji wynika, że wypadek został spowodowany z pana winy - szyby samochodu były zamarznięte, co ograniczyło widoczność. Wina była jednak nieumyślna, ponieważ wynikała z braku staranności przy wykonywaniu obowiązków.

Umyślna i nieumyślna wina pracownika - jakie konsekwencje?



W przypadku gdy szkoda została spowodowana z nieumyślnej winy pracownika, wysokość odszkodowania została ograniczona. Tak też odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Nie uwzględnia się przy tym zmian w wynagrodzeniu, które nastąpiły już po wyrządzeniu szkody.

W opisanym przypadku będzie pan zobowiązany pokryć wartość szkody do wysokości trzykrotności wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę, że warunki pana zatrudnienia nie zostały zapisane w żadnej umowie, pod uwagę należy brać wynagrodzenie faktycznie przez pana otrzymywane. Jeżeli wysokość szkody była niższa od wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, odpowiada pan jedynie do wysokości szkody.

Wysokość wynagrodzenia z trzech miesięcy oblicza się według zasad obliczania ekwiwalentu za urlop. Do kwoty będą więc zaliczać się również premie i inne dodatkowe składniki wynagrodzenia.

Jedynie w sytuacji, gdy szkoda wystąpiła z umyślnej winy pracownika, jest on zobowiązany do pokrycia szkody w pełnej wysokości. Wina umyślna oznacza, że pracownik umyślnie doprowadza do powstania szkody lub świadomie godzi się na jej wystąpienie. Przykładem może być celowe zepsucie maszyny, by nie musieć wykonywać pracy. W takim przypadku pracownik zobowiązany jest nie tylko do pokrycia szkody w pełnej wysokości, ale również pokrycia korzyści, które pracodawca mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono. Ponownie ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy.

Samochód wpadł wieczorem do Motławy Samochód wpadł wieczorem do Motławy

Stłuczka słżbowym autem - jaka odpowiedzialność finansowa?



W opisanym przez pana przypadku pracodawca wyliczył koszt naprawy na 4 tys. euro. W tej sytuacji wysokość, do jakiej pan odpowiada, zależy od wynagrodzenia, które otrzymywał Pan w ciągu trzech miesięcy przed zdarzeniem, łącznie z wszelkimi dodatkami. Jeżeli wynagrodzenie to jest równe bądź przekracza 4 tys. euro - jest pan zobowiązany pokryć całość. W sytuacji, gdy pana zarobki z trzech miesięcy są niższe, odpowie pan tylko do wysokości tych zarobków. Proszę pamiętać, że to na pracodawcy leży obowiązek wykazania wysokości rzeczywiście poniesionej szkody, czyli w tym przypadku kosztów naprawy.

Istotną kwestią jest to, że pracodawca nie może samodzielnie zdecydować o potrącaniu należnego odszkodowania z wynagrodzenia pracownika. Zgodnie z Kodeksem pracy należności tego typu mogą być potrącane z wynagrodzenia tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.

W sytuacji gdy pracownik nie wyrazi zgody na potrącanie odszkodowania z jego wynagrodzenia, a pracodawca chce wyegzekwować roszczenie, musi wystosować wezwanie do zapłaty. Dopiero gdy to nie będzie skuteczne, może skorzystać z drogi sądowej.
Klaudia Zieleniec

Miejsca

Opinie (30) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Co za patologiczna sytuacja... (4)

    Wina nieumyslna gdy gosc nie odśnieżył szyb? Kuriozum.

    • 10 1

    • Za taką interpretację prawa płacą papudze

      • 1 1

    • wina nieumyślna (2)

      Ponieważ jego celem nie było spowodowanie kolizji.
      Przyczynił się do szkody (stąd odpowiedzialność materialna) ale to nie był jego cel.

      • 3 1

      • Jasne

        Wzięcie pistoletu, odbezpieczonego, naładowanego, do rąk i udawanie płatnego zabójcy, to nie morderstwo (jeśli komuś w głowę strzelisz), przecież nie taki miałeś zamiar. Jedynie przyczyniłeś się do zabicia drugiej osoby
        :-)

        • 1 0

      • aw ina pracodawcy - Brak szkolenia BHP i umowy

        to cięzkie narusznie prawa pracy, gdyby kierowca zginął np , to pracodawca do więzienia , u mnie w pracy było podobnie , kierowca na bez umowy w reku jechał wpadłą do kanału portowego zginał pracownik , . Wina obciązoną firmę , Szef musiał poniesć kary za niezgloszenie do ZUS kierwocy z, za pbrak szkolenia BHP i aktulanych bdań zdrowotnych , do tego sad uznał istninie stosunku pracy musiał zapłacić zaległe składki i kary i odsetki. Próbował robić regres na kierowcy , ale przegrał, Nie daj się i zgłos na prokraturę , jeżeli szef obiecał umowę a jej nie dał, niech prokuratura sparwdzi czy inni tak nie jeżdża czy teraz nie tuszuje zatrudniania na czarno , naslij ITD do kontroli przewozów ,

        • 0 0

  • szyby samochodu były zamarznięte i nie widziałem samochodu, który stał naprzeciwko mnie (2)

    serio nieumyślne? za mało go pracodawca policzył a w gratisie jeszcze mandat powinien dostać za celowe stwarzanie zagrożenia na drodze

    • 30 3

    • Zawsze winny

      Każda stłuczka, czy wypadek będzie miała winnego. Po fakcie okazuje się, że zawsze można było zrobić coś, aby do kolizji nie doszło. Zarysowałeś na parkingu, wymusiłeś na skrzyżowaniu, to oczywiście nie zachowałeś należytej ostrożności.

      • 5 0

    • Serio nieumyslnie. Co Cie w tym dziwi?

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Kwintesencja polskiej patologii: "pracownik-pracodawca" (10)

    ... umowy brak, wszystko na gębę, a pracownik ma w d sprzęt pracodawcy bo jak inaczej nazwać jazdę z zamarzniętymi szybami?

    • 34 1

    • Pytanie czy dostał od pracodawcy jakiekolwiek wynagrodzenie i ile? Oraz w jaki sposób (3)

      Jeśli nie miał żadnej umowy, to raczej i kasę dostawał do łapy.
      W tym momencie może powiedzieć: wal się chłopie i sam naprawiaj auto za 4 tysiące EUR.
      W sądzie powie, że miał płacone od kursu 100 zł. Wtedy mogą go pocisnąć o 300 zł.
      I jeszcze pracodawca dostanie karę do 30 tysięcy złotych.

      • 10 2

      • Ciekawe z tym wal się. (2)

        Czytałeś artykuł: "brak pisemnego potwierdzenia nawiązania stosunku pracy nie powoduje bezskuteczności umowy o pracę ani jej nieważności. W związku z tym zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika, które jest głównym warunkiem nawiązania stosunku pracy, może zostać złożone w formie ustnej, a także dorozumianej. Decydujące znaczenie dla uznania, że strony nawiązały stosunek pracy, będzie miał w tym wypadku fakt dopuszczenia pracownika do pracy, wykonywania za zgodą przełożonego pracy podporządkowanej, za którą dana osoba otrzymuje wynagrodzenie (Sąd Okręgowy w Łodzi, wyrok z dnia 13 czerwca 2023 roku, VIII U 455/23)."

        • 3 0

        • W UoP winny być badania lekarskie. Bez badań nie może przystąpić do pracy. Zatem może umowa zlecenie? I tu nasz kierowca powie, że za to zlecenie miał dostać właśnie te 100 PLN.

          • 1 0

        • Tak jest co do zasady. A w zyciu to trzeba bedzie udowodnic, ze sie komus placilo, za co sie placilo, no i ile sie placilo.

          • 0 0

    • powinien lecieć na B2B

      to by zrozumiał życie

      • 3 1

    • nie mogły być całe zamrazniete (2)

      bo by nie ruszył, po prostu była ograniczona widocznośc a polcja mu wcisneła wine , nauczak nie dac sobie wstawiać takich przyczyn.
      Nie jesteś wstanie przy kabienie na wysokości 2 m górnej cześci szyby zeskrobać szyby.

      Po prostu szef jezeli nie dał instrukcji stanowiskowej obsługi samochodu i nie zapewnił srodków do oskrobania samochodu nap , brak stanowiska do czyszczenia , np drabiny z podestem i poręczami itd. to wina pracodwacy i to świadoma , apracownik ma niezamierzoną winę ,

      • 4 2

      • instrukcji czyszczenia samochodu xd

        jeszcze powinien opiekunkę pracowniczkowi zapewnić żeby pampersika zmieniła

        prawo jazdy to w czipsach znalazł?

        • 2 2

      • Ciekawa teoria.

        Hmmm od kiedy zamarznięta szyba blokuje możliwość ruszenia pojazdem?

        • 4 0

    • kwintesencja janusza biznesu (1)

      zatrudnić na czarno i jeszcze kazać pokryć koszty stłuczki xD do sądu pójdzie i sam siebie podpierdzieli, że zatrudniał na gębę, kasę dawał do łapy i nie odprowadzał żadnych zusów itd? xD 4000 euro to powiedzmy max 20000 pln. Nawet jeśli to wygra, to zapłaci kary 30000 pln za bycie januszem xD

      • 6 2

      • dodaj do tego brak AC na służbowy samochód dostawczy

        co to za pracodawca który nie ubezpiecza samochodu którym zarabia ?
        Chyba że ma AC i chce dodatkowo zarobić na kierowcy - radził bym sprawdzić w ubezpieczalni czy jest AC

        • 3 2

  • Haha, co za patola. Jest AC pojazdu, pojazd jest własnością pracodawcy i to kierowca ma płacić? (3)

    Ja bym zrobił inaczej. Nie ma kwitu o pracę? No to jasne, że u niego nie pracuje, nie pobieram żadnego wynagrodzenia. Typ poprosił mnie abym gdzies pojechał jego samochodem i coś załatwił jednorazowo. Było bum, no zdarza się. Nara, nie moje auto, nie moja praca, nie mój cyrk

    • 3 6

    • typowe . Boisz się konsekwencji swoich czynów? (1)

      czy na co dzień jesteś oszustem ?

      • 0 0

      • Dotyczy to szefa

        Chce zarabiać, a ryzyko na pracownika. Typowy Janusz

        • 0 0

    • To nauczka dla nas

      Szef daje auto służbowe to składa oświadczenie, że w przypadku kolizji korzysta z AC inaczej rzucamy robotę i idziemy gdzie indziej, nie ma sensu brać odpowiedzialności na siebie, albo szef musi nam wykupić dodatkowe OC dla nas i kropka. Właśnie chamidło pomogło mi uregulować sprawy, u mnie w pracy dziś dostałem taki kwit do ręki.

      • 0 0

  • musiałem przespać wprowadzenie w Polsce euro (1)

    Skoro pracodawca wycenił szkodę na 4 tysiące euro i takiej kwoty domaga się od pracownika to najwidoczniej zrezygnowaliśmy już ze złotówek i euro jest obowiązującym środkiem płatniczym.

    • 17 1

    • A to czemu?

      Nie wiesz co to za samochód i gdzie jest zarejestrowany, może w auto na niemieckich blachach i wycena była tam robiona?

      • 1 5

  • Brak badań wstępnych zdrowotnych To wina pracodawcy

    Wina pracodawcy jest dominująca>
    Nie zawarł umowy na pismie to 1.
    Po drugie , jak nie uma umowy to nie bylo badań wstepnych w tym bdań dla kierowcy,
    Pytanie kolejne czy pracodawca przeprowadził wstępne szkolenie BHP w tym stanowiskowe. Bo przepisy ruchu drogowego nie zwalniają pracodawcy ze szkolenie pracownika w zakresie eksploatacji samochodu.
    Jest rażące zaniedbanie pracodawcy , wg mnie w 80% jak nie w całosci winę umyslna ponosi pracodawca, natomiast praconik wine nieumyslną idź do sądu w takim stulu broń się . Nie jechałeś na oslep , tylko w warunkach niedostaecznego odsnierzenia samochodu . Czy pracodawca dał ci kase i karte na myjnię samochodową , czy to ty sam robiłeś z włąsnej kasy czy z kasy pracodawcy , jezlei pracodawca wypuscił cie w trasę a samochód byl brudny - niesprany to ty masz mandat z Polcji i karę, reszte kosztów i w iny ponosi pracodawca

    • 3 2

  • Jaki jest najlepszy samochód?? Odpowiadam:

    Służbowy!!. Wszędzie wjedzie , można go prowadzić nawet z zamarzniętymi szybami. Nie pokazywać kierunkowskazu przed zmianą kierunku, trzymać w łapie smartfona i pisać SMSa . Nagły wysyp czołgistów jadących z wyskrobaną szczeliną w przedniej szybie i kupą śniegu na dachu. Niektórzy nie powinni wogóle zasiadać za kierownicą. Obojętne czy w prywatnym, czy służbowym aucie.

    • 2 2

  • bełkot .

    umowa na RYJ nie jest czasem przestępstwem skarbowym ?
    dla mnie to bełkot .
    na czarno trudnisz , zbieraj hajs z profitu braku umowy /skladek /itp na amortyzacje takich sytuacji.
    bez podpisania odpowiedzialności materialnej / UMOWY(praca/użytek mienia ) / --- może sobie Szefi tupać nóżkami
    teraz czaj co jest Prezes :
    +auto ma wypadek - kombinujemy jak zabrać młodemu
    +młody złamie ręke/noge - Ja tego Pana nie znam . (radź "SE" sam)


    a w te zamarzniete szyby to nie uwierze bo to taka historyjka - 12 Latka na poczekaniu ...
    kto sobie aż tak strzela w kolano i jeszcze daje to do artykułu ...

    • 0 2

  • Szok jaki pracodawca

    Powinien dostać karę za brak BHP

    • 1 0

  • Jak można było myśleć, że jak nie widzę przez szybę to i tak dojadę ? Gdzie tu nieumyślność ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane