• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stan cywilny - tabu w CV?

Joanna Wszeborowska
27 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Doradcy zawodowy rekomendują,  aby w dokumentach aplikacyjnych nie wpisywać danych na temat miejsca urodzenia, stanu cywilnego czy wieku dzieci. Doradcy zawodowy rekomendują,  aby w dokumentach aplikacyjnych nie wpisywać danych na temat miejsca urodzenia, stanu cywilnego czy wieku dzieci.

40 proc. CV, którymi dysponuje portal praca.pl zawiera informacje na temat stanu cywilnego kandydatów. Rubrykę tę wypełniamy dobrowolnie, pomimo iż nie jest to wymagane przez pracodawców. Co więcej - firmy nie mają prawa domagać się od nas takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu.



Jakich informacji nie umieszczasz w swoim cv?

Wbrew zakazom antydyskryminacyjnym zdarza się, że stan cywilny kandydata jest brany pod uwagę przy ocenie jego kandydatury. Dlaczego pracodawców może interesować ta sfera naszego życia? Zobowiązania rodzinne lub ich brak wpływają na dyspozycyjność i mobilność pracownika. Określony status nie jest jednak postrzegany tak samo u obu płci. Rodzina zwiększa szanse na zatrudnienie w przypadku mężczyzn, zwłaszcza wtedy, gdy pracodawcy zależy na długotrwałej współpracy - żona i dzieci to swoisty gwarant stabilnego zatrudnienia. Kandydatura żonatego mężczyzny może być jednak odrzucona w sytuacji, gdy stanowisko wiąże się z długimi i częstymi wyjazdami za granicę. Balast w postaci rodziny działa wtedy in minus. W opinii niektórych firm w takiej roli lepiej sprawdzają się kawalerowie. Ocena stanu cywilnego jest jeszcze bardziej zawiła przy rekrutacji pań. W ich przypadku w grę wchodzi również potencjalny urlop macierzyński. Z tego względu niektórzy pracodawcy - mając do wyboru młodą, niezamężną kobietę i osobę z "odchowanymi" dziećmi - mogą preferować drugą z kandydatek.

Jakich prywatnych informacji nie powinniśmy więc podawać w swoim CV? Doradcy zawodowy rekomendują, aby w dokumentach aplikacyjnych nie wpisywać danych na temat miejsca urodzenia, stanu cywilnego czy wieku dzieci. Jeśli brak zobowiązań rodzinnych chcemy jednak potraktować jako naszą mocną stronę, warto o tym wspomnieć w liście motywacyjnym. To miejsce na szersze zaprezentowanie swojej osoby - właśnie tam można opowiedzieć więcej o swoich umiejętnościach i dodatkowych "walorach". Wypełnienie rubryki w CV, bez dalszego uzasadnienia w liście motywacyjnym, może być potraktowane na opak.

Ilu Polaków narzeka na problemy z koncentracją w pracy z powodu zobowiązań rodzinnych? Czy obawy pracodawców, że stan cywilny wpływa na jakość pracy, są uzasadnione? W jaki sposób pracodawcy starają się "wyciągnąć" z nas prywatne informacje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule "Kawaler, mąż, rozwodnik - stan cywilny w CV w portalu rynekpracy.pl.

Opracowała

Opinie (121) 4 zablokowane

  • Jestem ciekawy (1)

    co jeszcze ludzie umieszczają w CV?

    • 2 0

    • Matki z własną działalnością

      A ja chcę tylko serdecznie pozdrowić te dzielne kobiety, które prowadząc własną działalność (same) zdecydowały się na dziecko. Polska w żaden sposób nie pomaga matkom niezatrudnionym na etacie, tylko prowadzącym swoje, 1-osobowe, firmy. Żałosna wysokość macierzyńskiego oraz brak jakiejkolwiek dalszej ochrony i wsparcia skutecznie mnie blokuje przed posiadaniem potomstwa. A czas mija nieubłaganie...

      • 4 0

  • Moja opinia na ten temat.

    Uważm, że pracodawca nie ma prawa pytać, sie kobiety, czy ma i czy chce mieć dzieci !! To tylko i wyłącznie moja sprawa !! Ale rozumiem, że ma prawo np. zapytać czy byłam karana, bo ma pełne prawo wiedzieć, czy nie popełniłam przestępstwa ! A wracając do tematu, to jeszcze raz podkreślam czy mam dzieci, czy chce mieć i kiedy to tylko i wyłącznie moja sprawa !! Ja nie miała bym najmniejszego zamiaru wykorzystywać, tego, że np. jestem w ciązy !

    • 5 1

  • poród

    Każdy facet powinien choć raz w życiu odwiedzić porodówkę, może zaczęli by bardziej cenić i szanować kobiety. Dzięki nim przecież świata by nie było.

    • 3 2

  • W moim CV nie informacji ani o stanie cywilnym ani o dzieciach

    a pomimo tego była ostatni na kilku rozmowach kwalifikacyjnych, a w ostatnim roku trzy razy "znalazłam" pracę. Tylko raz dyrektor zadał mi pytanie o stan cywilny, zrobił to tak nieudolnie, że sam się zawstydził.

    • 0 2

  • hmm

    Kiedyś umieszczałam w cv informację o stanie cywilnym - doszłam jednak do wniosku, że to moja prywatna sprawa więc zrezygnowałam z tego. Już o dzieciach w ogóle nie mam zamiaru pisać.
    Co do wątku zatrudniania kobiet. Różni są ludzie: jedne kobiety zachodzą w ciążę i idą na zwolnienie (naciągaczki i ściemnacze), inne pracują do 8mca i zaraz po urlopie macierzyńskim wracają, inne idą na zwolnienie bo rzeczywiście mają zagrożoną ciążę. Moja siostra sama przeleżała 7 miesięcy w domu bo życie malucha było zagrożone, mi udało się i byłam czynna zawodowo do 8 miesiąca. Jedyne co mnie zabolała to nawet brak słowa: dziękuję od pracodawcy za zaangażowanie. Teraz więc stwierdziłam, że mam to gdzieś i przy 2 ciąży pójdę na zwolneinie już w 5 miesiącu skoro nie potrafili tego docenić.. a co tam!!!

    • 4 1

  • 666

    Zamiast bzdury pisać lepiej pismaki z internetu wzieliby się na patologię w gastronomi na terenie 3 miasta ..

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane