• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Sprawny Staż". Każdy ma prawo do pracy, także gdy porusza się na wózku

Wioletta Kakowska-Mehring
23 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Termin na przesłanie CV do udziału w programie "Sprawny Staż" mija 31 maja. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu. Termin na przesłanie CV do udziału w programie "Sprawny Staż" mija 31 maja. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu.

Kiedyś na jednej z rozmów wstępnych usłyszałam, że pracodawcy na mnie nie stać, bo pewnie często będę na zwolnieniu lekarskim - mówi pani Maria. Takie słowa padły tylko dlatego, że jest osobą z niepełnosprawnością. Nie poddała się i dziś zajmuje się modelem matematycznym do analizy ryzyka w Ergo Hestii. Po to, żeby osoby z orzeczeniami nie musiały walczyć ze stereotypami na rynku pracy, powstał program "Sprawny Staż". Aplikuj, a nie usłyszysz tego, co pani Maria.Czy w twojej firmie pracują osoby z niepełnosprawnością?

Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie pokontrolnym z lutego 2022 r., wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wzrosły tylko o ok. 2 proc. w ciągu 10 lat, czyli z 14,4 proc. w 2010 do 16,7 proc. w 2020 r. To bardzo słaby wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne nakłady, jakie przeznaczono na ten cel m.in. z Funduszu Pracy czy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dlaczego tak jest? Dlatego że na rynku wciąż jest za mało ofert pracy, po które mogą sięgnąć osoby z orzeczeniami. Dużym problemem są też uprzedzenia i szkodliwe stereotypy. Pracodawcy obawiają się wysokiej absencji i częstych zwolnień lekarskich takich osób. Według obiegowych opinii osoby z niepełnosprawnościami są znacznie mniej wydajne i samodzielne niż osoby w pełni sprawne.

NIK wyraził w swoim komunikacie zaniepokojenie faktem, że część pracodawców traktuje osoby z niepełnosprawnościami jak tanią siłę roboczą. Pracownicy są zatrudniani na czas uzyskiwania z tego tytułu refundacji i dofinansowań, a następnie zwalniani. A osoby z niepełnosprawnościami? Najczęściej chcą stałej i w miarę dobrze płatnej pracy. Część jest zrezygnowana, zaprzestaje poszukiwania i zostaje w domach na tzw. socjalu - wynika z kontroli NIK.

Staż to szansa na start na rynku pracyZ takim stanem rzeczy nie godzą się organizatorzy programu "Sprawny Staż", czyli fundacja Integralia, prowadzona przez Ergo Hestię. Program ma umożliwić studentom i absolwentom z niepełnosprawnością zdobycie wartościowego doświadczenia zawodowego u najlepszych pracodawców w Polsce. Dzięki niemu w przyszłości łatwiej im będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę. A może stanie się to już podczas stażu, bo do programu zaproszono duże firmy, które wiedzą, jak wartościowymi pracownikami są osoby z orzeczeniami.

- Możliwość odbycia stażu zaoferowały czołowe przedsiębiorstwa z całej Polski. Wśród partnerów projektu znalazły się takie firmy, jak Bayer, Siemens HealthineersIkea. Udział weźmie również sama Ergo Hestia. Wybór partnerów nie jest przypadkowy, są to bowiem przedsiębiorstwa, dla których włączanie osób z niepełnosprawnościami to jeden z celów realizacji strategii zrównoważonego rozwoju - mówi Daria Uljanicka, członek zarządu fundacji Integralia.

Maria Ulenberg w firmie Ergo Hestia tworzy pierwszy w polskich ubezpieczeniach model wewnętrzny, pozwalający m.in. na zaawansowaną analizę ryzyka.O tym, jak ważne jest wsparcie na początku zawodowej drogi, przekonała się Maria Ulenberg, która szukała pracy przez półtora roku. To był trudny, pandemijny czas. Trudny dla wielu pracowników, a tym bardziej osób z niepełnosprawnością. Nie każda rozmowa wstępna należała do przyjemnych.

- Kiedyś podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą usłyszałam, że jego na mnie nie stać, bo pewnie często będę na zwolnieniach lekarskich. Niestety, są pracodawcy, którzy postrzegają osoby z niepełnosprawnościami jako... kłopot. A przecież to, że mam problem z poruszaniem się, nie przeszkadza mi w pracy, którą wykonuję - mówi pani Maria.
Od najmłodszych lat chciała być matematykiem, dlatego wybór drogi zawodowej, jej kierunek był dla niej jasny od zawsze i twardo dążyła do celu. Dziś w Ergo Hestii pracuje w zespole, który jako pierwszy w Polsce uzyskał zgodę na stosowanie modelu wewnętrznego, pozwalającego między innymi na zaawansowaną analizę ryzyka.

Swoje miejsce w Ergo Hestii znalazła też Karolina Klimczyk, która z wykształcenia jest fizykiem technicznym. To jej wielka pasja, ale wiedziała, że bez pomocy innych ludzi nie mogłaby w pełni samodzielnie działać w dziedzinach fizyki doświadczalnej, bo nie wiąże się ona jedynie z pracą przy komputerze. Pani Karolina porusza się na wózku.

Karolina Klimczyk pracuje w zespole IT Ergo Hestii.- Kiedy w Ergo Hestii trafiłam do zespołu, pracowali w nim jeszcze tylko sami mężczyźni. Już z tego powodu wyróżniałam się w grupie, a nie z powodu mojej niepełnosprawności. Muszę przyznać, że przyjęto mnie wspaniale - mówi Karolina Klimczyk.
Przełożony zespołu, w którym pracuje pani Karolina, stwierdził, że miała ona bardzo dobry wpływ na kolegów, bo dzięki niej poprawił się... poziom żartów.

- Mnie się udało, ale z obecnością osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy bywa różnie. A szkoda, bo wielu z nich to świetnie wykształceni fachowcy. Oczywiście czasem potrzebujemy trochę więcej życzliwości, a właściwie zwykłej wyrozumiałości, bo np. z powodu zalegającego śniegu na ulicach trudno mi dostać się do pracy. Jednak dzięki zaufaniu pracodawcy, wzajemnej uczciwości i ten problem można pokonać, zwłaszcza w czasach pracy zdalnej. Co ciekawe, właśnie pandemia i rozpowszechnienie się pracy zdalnej wpłynęło na zwiększenie szans na rynku pracy osób z niepełnosprawnością - mówi Karolina Klimczyk.

Praca zdalna daje nowe możliwości osobom z niepełnosprawnościamiJak zauważają obie panie, właśnie praca zdalna może otworzyć rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Rozwój technologii i zmiana w postrzeganiu pracy zdalnej przez pracodawców dała nowe możliwości osobom z niepełnosprawnościami. Co ważne, jest to szansa także dla ludzi z mniejszych miast. Ja pochodzę z Suwałk i gdybym nie przeprowadziła się do Trójmiasta, na pewno byłoby mi trudniej. A z pewnością nie mogłabym liczyć na tak satysfakcjonującą pracę. W dobie pracy zdalnej bariera odległościowa przestaje istnieć. Dziś możemy pracować w chmurze, dlaczego z tego nie korzystać - mówi Maria Ulenberg.
- To też ogromna szansa dla pracodawców, którzy od lat borykają się z problemem braku specjalistów na rynku. A właśnie wśród osób z orzeczeniami tkwi ogromny potencjał - mówi Daria Uljanicka.


Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt, na który zwróciła uwagę Karolina Klimczyk.

- Dzięki temu, że jestem samodzielna, moja mama mogła wrócić na rynek pracy. Ona uważała, że zawsze będę potrzebowała jej pomocy, a ja chciałam być samodzielna. Dlatego najpierw wyjechałam na studia, a potem do pracy. Nie jestem z Trójmiasta. Nie było jej łatwo pogodzić się z moją decyzją, ale... potem sama zrobiła kilka kursów zawodowych, które po przerwie pozwoliły jej z sukcesem wrócić do pracy - mówi Karolina Klimczyk.
Program "Sprawny Staż" ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami, ma odczarować rynek pracy. Czy jednak przyjdzie taki czas, gdy nie będą potrzebne specjalne programy, aby ludzie z orzeczeniami mogli realizować się zawodowo?

- Wierzę, że tak, ale potrzebna jest energia, zaangażowanie oraz cierpliwość. Proszę zobaczyć, ile czasu potrzebowaliśmy, aby unormować pozycję kobiet na rynku pracy. Mam nadzieję, że za kilka lat przez celowane działanie, jakim jest np. Sprawny Staż, osoba z niepełnosprawnością w miejscu pracy w końcu przestanie dziwić i jej aktywność zawodowa będzie standardem. Specjalne programy nie będą konieczne, a o zatrudnieniu będą decydowały kompetencje, jak w przypadku każdego innego kandydata do pracy - mówi Daria Uljanicka.

Na kogo czeka fundacja Integralia?- Firmy przygotowały oferty w wielu różnych obszarach, takich jak: administracja, logistyka, prawo, dział produktowy, marketing online, PR i komunikacja, HR, aktuariat, pricing, modelowanie ryzyka, rachunkowość, finanse, big data, likwidacja szkód komunikacyjnych, Source2Pay, Master Data, Data Science, UX Designer, Enterprise Architect, Product Designers / Software Engineers for Automation, BI/Python developers, Software Developers. Każde przedsiębiorstwo biorące udział w programie określiło własne wymagania i zakres zadań na stażu - mówi Daria Uljanicka.
Pracodawcy oferują łącznie 17 staży w różnej formie: stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu. Termin na przesłanie CV mija 31 maja. Wszystkie staże są płatne, większość trwa trzy miesiące, ale jest także staż całoroczny. Dla najlepszych studentów i absolwentów istnieje szansa na kontynuację kariery. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sprawnystaz.pl.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane