• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Sprawny Staż". Każdy ma prawo do pracy, także gdy porusza się na wózku

Wioletta Kakowska-Mehring
23 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Termin na przesłanie CV do udziału w programie "Sprawny Staż" mija 31 maja. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu. Termin na przesłanie CV do udziału w programie "Sprawny Staż" mija 31 maja. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu.

Kiedyś na jednej z rozmów wstępnych usłyszałam, że pracodawcy na mnie nie stać, bo pewnie często będę na zwolnieniu lekarskim - mówi pani Maria. Takie słowa padły tylko dlatego, że jest osobą z niepełnosprawnością. Nie poddała się i dziś zajmuje się modelem matematycznym do analizy ryzyka w Ergo Hestii. Po to, żeby osoby z orzeczeniami nie musiały walczyć ze stereotypami na rynku pracy, powstał program "Sprawny Staż". Aplikuj, a nie usłyszysz tego, co pani Maria.



Czy w twojej firmie pracują osoby z niepełnosprawnością?

Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie pokontrolnym z lutego 2022 r., wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wzrosły tylko o ok. 2 proc. w ciągu 10 lat, czyli z 14,4 proc. w 2010 do 16,7 proc. w 2020 r. To bardzo słaby wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne nakłady, jakie przeznaczono na ten cel m.in. z Funduszu Pracy czy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dlaczego tak jest? Dlatego że na rynku wciąż jest za mało ofert pracy, po które mogą sięgnąć osoby z orzeczeniami. Dużym problemem są też uprzedzenia i szkodliwe stereotypy. Pracodawcy obawiają się wysokiej absencji i częstych zwolnień lekarskich takich osób. Według obiegowych opinii osoby z niepełnosprawnościami są znacznie mniej wydajne i samodzielne niż osoby w pełni sprawne.

NIK wyraził w swoim komunikacie zaniepokojenie faktem, że część pracodawców traktuje osoby z niepełnosprawnościami jak tanią siłę roboczą. Pracownicy są zatrudniani na czas uzyskiwania z tego tytułu refundacji i dofinansowań, a następnie zwalniani. A osoby z niepełnosprawnościami? Najczęściej chcą stałej i w miarę dobrze płatnej pracy. Część jest zrezygnowana, zaprzestaje poszukiwania i zostaje w domach na tzw. socjalu - wynika z kontroli NIK.

Staż to szansa na start na rynku pracy



Z takim stanem rzeczy nie godzą się organizatorzy programu "Sprawny Staż", czyli fundacja Integralia, prowadzona przez Ergo Hestię. Program ma umożliwić studentom i absolwentom z niepełnosprawnością zdobycie wartościowego doświadczenia zawodowego u najlepszych pracodawców w Polsce. Dzięki niemu w przyszłości łatwiej im będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę. A może stanie się to już podczas stażu, bo do programu zaproszono duże firmy, które wiedzą, jak wartościowymi pracownikami są osoby z orzeczeniami.

- Możliwość odbycia stażu zaoferowały czołowe przedsiębiorstwa z całej Polski. Wśród partnerów projektu znalazły się takie firmy, jak Bayer, Siemens HealthineersIkea. Udział weźmie również sama Ergo Hestia. Wybór partnerów nie jest przypadkowy, są to bowiem przedsiębiorstwa, dla których włączanie osób z niepełnosprawnościami to jeden z celów realizacji strategii zrównoważonego rozwoju - mówi Daria Uljanicka, członek zarządu fundacji Integralia.

Maria Ulenberg w firmie Ergo Hestia tworzy pierwszy w polskich ubezpieczeniach model wewnętrzny, pozwalający m.in. na zaawansowaną analizę ryzyka.



O tym, jak ważne jest wsparcie na początku zawodowej drogi, przekonała się Maria Ulenberg, która szukała pracy przez półtora roku. To był trudny, pandemijny czas. Trudny dla wielu pracowników, a tym bardziej osób z niepełnosprawnością. Nie każda rozmowa wstępna należała do przyjemnych.

- Kiedyś podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą usłyszałam, że jego na mnie nie stać, bo pewnie często będę na zwolnieniach lekarskich. Niestety, są pracodawcy, którzy postrzegają osoby z niepełnosprawnościami jako... kłopot. A przecież to, że mam problem z poruszaniem się, nie przeszkadza mi w pracy, którą wykonuję - mówi pani Maria.
Od najmłodszych lat chciała być matematykiem, dlatego wybór drogi zawodowej, jej kierunek był dla niej jasny od zawsze i twardo dążyła do celu. Dziś w Ergo Hestii pracuje w zespole, który jako pierwszy w Polsce uzyskał zgodę na stosowanie modelu wewnętrznego, pozwalającego między innymi na zaawansowaną analizę ryzyka.

Swoje miejsce w Ergo Hestii znalazła też Karolina Klimczyk, która z wykształcenia jest fizykiem technicznym. To jej wielka pasja, ale wiedziała, że bez pomocy innych ludzi nie mogłaby w pełni samodzielnie działać w dziedzinach fizyki doświadczalnej, bo nie wiąże się ona jedynie z pracą przy komputerze. Pani Karolina porusza się na wózku.

Karolina Klimczyk pracuje w zespole IT Ergo Hestii.



- Kiedy w Ergo Hestii trafiłam do zespołu, pracowali w nim jeszcze tylko sami mężczyźni. Już z tego powodu wyróżniałam się w grupie, a nie z powodu mojej niepełnosprawności. Muszę przyznać, że przyjęto mnie wspaniale - mówi Karolina Klimczyk.
Przełożony zespołu, w którym pracuje pani Karolina, stwierdził, że miała ona bardzo dobry wpływ na kolegów, bo dzięki niej poprawił się... poziom żartów.

- Mnie się udało, ale z obecnością osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy bywa różnie. A szkoda, bo wielu z nich to świetnie wykształceni fachowcy. Oczywiście czasem potrzebujemy trochę więcej życzliwości, a właściwie zwykłej wyrozumiałości, bo np. z powodu zalegającego śniegu na ulicach trudno mi dostać się do pracy. Jednak dzięki zaufaniu pracodawcy, wzajemnej uczciwości i ten problem można pokonać, zwłaszcza w czasach pracy zdalnej. Co ciekawe, właśnie pandemia i rozpowszechnienie się pracy zdalnej wpłynęło na zwiększenie szans na rynku pracy osób z niepełnosprawnością - mówi Karolina Klimczyk.

Praca zdalna daje nowe możliwości osobom z niepełnosprawnościami



Jak zauważają obie panie, właśnie praca zdalna może otworzyć rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Rozwój technologii i zmiana w postrzeganiu pracy zdalnej przez pracodawców dała nowe możliwości osobom z niepełnosprawnościami. Co ważne, jest to szansa także dla ludzi z mniejszych miast. Ja pochodzę z Suwałk i gdybym nie przeprowadziła się do Trójmiasta, na pewno byłoby mi trudniej. A z pewnością nie mogłabym liczyć na tak satysfakcjonującą pracę. W dobie pracy zdalnej bariera odległościowa przestaje istnieć. Dziś możemy pracować w chmurze, dlaczego z tego nie korzystać - mówi Maria Ulenberg.
- To też ogromna szansa dla pracodawców, którzy od lat borykają się z problemem braku specjalistów na rynku. A właśnie wśród osób z orzeczeniami tkwi ogromny potencjał - mówi Daria Uljanicka.


Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt, na który zwróciła uwagę Karolina Klimczyk.

- Dzięki temu, że jestem samodzielna, moja mama mogła wrócić na rynek pracy. Ona uważała, że zawsze będę potrzebowała jej pomocy, a ja chciałam być samodzielna. Dlatego najpierw wyjechałam na studia, a potem do pracy. Nie jestem z Trójmiasta. Nie było jej łatwo pogodzić się z moją decyzją, ale... potem sama zrobiła kilka kursów zawodowych, które po przerwie pozwoliły jej z sukcesem wrócić do pracy - mówi Karolina Klimczyk.
Program "Sprawny Staż" ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami, ma odczarować rynek pracy. Czy jednak przyjdzie taki czas, gdy nie będą potrzebne specjalne programy, aby ludzie z orzeczeniami mogli realizować się zawodowo?

- Wierzę, że tak, ale potrzebna jest energia, zaangażowanie oraz cierpliwość. Proszę zobaczyć, ile czasu potrzebowaliśmy, aby unormować pozycję kobiet na rynku pracy. Mam nadzieję, że za kilka lat przez celowane działanie, jakim jest np. Sprawny Staż, osoba z niepełnosprawnością w miejscu pracy w końcu przestanie dziwić i jej aktywność zawodowa będzie standardem. Specjalne programy nie będą konieczne, a o zatrudnieniu będą decydowały kompetencje, jak w przypadku każdego innego kandydata do pracy - mówi Daria Uljanicka.

Na kogo czeka fundacja Integralia?



- Firmy przygotowały oferty w wielu różnych obszarach, takich jak: administracja, logistyka, prawo, dział produktowy, marketing online, PR i komunikacja, HR, aktuariat, pricing, modelowanie ryzyka, rachunkowość, finanse, big data, likwidacja szkód komunikacyjnych, Source2Pay, Master Data, Data Science, UX Designer, Enterprise Architect, Product Designers / Software Engineers for Automation, BI/Python developers, Software Developers. Każde przedsiębiorstwo biorące udział w programie określiło własne wymagania i zakres zadań na stażu - mówi Daria Uljanicka.
Pracodawcy oferują łącznie 17 staży w różnej formie: stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej. Pierwsze praktyki rozpoczną się już w czerwcu. Termin na przesłanie CV mija 31 maja. Wszystkie staże są płatne, większość trwa trzy miesiące, ale jest także staż całoroczny. Dla najlepszych studentów i absolwentów istnieje szansa na kontynuację kariery. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sprawnystaz.pl.

Miejsca

Opinie (25) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Życie

    A czy Izba kontroli sprawdza to za biurka czy chodzi w realu bo to jest diametralna różnica.Wszystkie fundacje powinny być przetrzepane równo które zajmują się pośrednictwem pracy co to za pośrednictwo które też wyszukuje na portalach każdy sam może sobie to zrobić a najważniejsze fundacjom są potrzebni ludzi którzy szukają pracy bo mają za nich
    dofinansowanie i tu się rola kończy jak sobie sam nie poszukasz to zapomnij o pracy za czyimśkolwiek pośrednictwem .

    • 18 2

  • (1)

    Teraz i tak duza czesc pracy przejmuja ukraincy :( ostatnio mialem is do pracy za 20 zl brutto na godzine, ale powiedzieli mi ze maja kogos tanszego z Ukrainy

    • 11 12

    • Co za troll

      Pracy jest mnostwo. Ale Polacy nie chca pracowac np. w lidlu czy macdonaldzie.

      • 5 2

  • Opinia wyróżniona

    Chyba łatwo wywnioskować czemu tak sie dzieje. (2)

    Koszty pracownika jakie musi ponieść pracowdawca są tak rozdęte, że po zakończeniu refundacji przestaje mu się opłacać niepełnosprawnych. Ale to nie jest wina ani pracodawców ani niepełnosprawnych tylko postępującego socjalizmu coraz bardziej obciążającego pracowdawców i pracowników nakładanymi haraczami.

    • 16 7

    • (1)

      Raczej dlatego ze proste prace produkcyjne przeniosły się do Chin a większość niepełnosprawnych to nie programiści niestety czyli kapitalizm w czystej postaci. A ten haracz z kosztów pracy to tez nie idzie na bzdety
      tylko na emeryturę twojej babci mistrzu ekonomii.

      • 1 2

      • Przy niepelnosprawnosci panstwo sie nie wysila

        Koszt pracodawcy od najniższej krajowej to 3700 zł dofinansowanie z PFRON około 2000 wzalezosci od rodzaju niepelnosprawnosci uwaga ZUS - 1600 a wiadomo że zus to czarna dziura to pieniądze wracają do państwa to jaka oni pomóc dają. 400 zł:) z drugiej strony pracodawcy wyłudzają takie świadczenia żeby tego zusu nie płacić No bo koszt wysoki.

        • 3 0

  • Za malo firm wspolpracuje z ta fundacja (1)

    Oczekiwania duże zero przeszkoleń ta droga nie będą wydostawać z niepelnosprawnosci a tych jest coraz więcej bo chorób przewlekłych ograniczających możliwości normalnej pracy przybywa ale panstwo to nie interesuje.

    • 1 0

    • Reklamujecie fundacje ktora dziala na pol gwizdka

      • 1 2

  • Super inicjatywa.

    To cudowne, że osoby z niepełnosprawnością mogą się spełniać i realizować marzenia zawodowe.

    • 5 0

  • Wszędzie narzekania

    Nie wiem o kim i w jaki sposób komentarze pod tym artykułem świadczą. Ludzi, którzy doszukują się dziury w całym, czy firmie, która szuka do siebie do pracy osoby z niepełnosprawnościami. Biję Hestii brawo i życzę wszystkim osobom z niepełnosprawnościami dużo zdrowia.

    • 15 4

  • Dobry pomysł (4)

    Fajnie że ludzie dostają szansę na zmianę.

    • 3 0

    • Ile tych ogloszen jest 4?? I na samym starcie odrazu wymagania jak w normalnej (3)

      Gdzie są szkolenia wdrażające i próbujące wyłonić ukryte perełki No gdzie.

      • 1 1

      • Matematyka trudna dziedzina (1)

        Cztery to są firmy i każda z nich daje 4 ścieżki. To chyba wychodzi 16 ;) Cóż nie każdy może być matematykiem jak Maria! Maria, Karolina szacun dla was!

        • 4 0

        • Szkolenia szkolenia bo mozna zdobyc naprawde wartościowego pracownika

          Profesor Ciec

          • 0 0

      • A dlaczego by miało nie być normalnych wymagań? Osoby z niepełnosprawnościami, to takie same osoby jak te bez niepełnosprawności.

        • 2 1

  • Dziś każdy wie, że najlepiej być szewcem.

    • 5 0

  • (2)

    A statystyki biorą pod uwagę liczbę bezrobotnych do pracujących niepełnosprawnych, czy liczbę starających się o prace do liczby pracujacych? Nie każdy bezrobotny chce pracować.

    • 1 0

    • Ciekawe dla czego niechca pracowac ?? (1)

      Niektórym choroba przeszkadza na podjęcie pracy.

      • 1 0

      • Jest to jednak mniejszość (szczególne przypadki), większość jakby tylko chciała mogłaby pracować. Kwestia decyzji, że się chce, pomysłu na siebie, a potem tylko determinacji.

        • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane