• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Możliwe zmiany w Karcie Nauczyciela w 2015 r.

AS-a
30 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Wprowadzenie zmian w Karcie Nauczyciela to proces trudny i żmudny. Przed wyborami do samorządów cieszył się małą popularność, na powrót do tematu możemy liczyć w najbliższym czasie. Wprowadzenie zmian w Karcie Nauczyciela to proces trudny i żmudny. Przed wyborami do samorządów cieszył się małą popularność, na powrót do tematu możemy liczyć w najbliższym czasie.

Kartę nauczyciela przyjęto w 1982 r., i choć od tego czasu przeszła wiele nowelizacji, nadal nie przystaje do obecnie panujących realiów. Kampanie wyborcze odsunęły w czasie prace nad wprowadzeniem zmian, może w 2015r. wreszcie uda się zrealizować propozycje, nad którymi rząd pracuje już cztery lata. Zobaczmy jakie to mogą być zmiany.


Co myślisz o urlopach na poratowanie zdrowia


Najważniejszą ze zmian, która wpłynęłaby na pracę nauczycieli jest dokładne określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, który wyniósłby 47 dni roboczych w ciągu roku. Nauczyciel miałby prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wymiarze co najmniej 28 dni, a dyrektor szkoły 14 dni kalendarzowych. Ustawa określi również wymiar urlopu nauczyciela podejmującego pracę po raz pierwszy, który wyniesie 30 dni. W wyniku tych zmian nauczyciele korzystaliby z urlopu w dni robocze w okresie przerw świątecznych, a także ustalone przez dyrekcje dni wolne od zajęć. Obecnie dyrektor podczas dni wolnych może zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni.

Kolejne zmiany miałyby dotyczyć urlopów dla poratowania zdrowia. O urlopie zamiast lekarza rodzinnego miałby decydować lekarz medycyny pracy i to tylko wówczas jeśli stan zdrowia nauczyciela sugerowałby możliwość wystąpienia choroby zawodowej. O urlop mogliby ubiegać się pracownicy z co najmniej 20 letnim, a nie jak obecnie 7 letnim stażem pracy. Do tego urlop dla podratowania zdrowia nauczyciel mógłby wziąć jedynie raz, a nie trzy jak do tej pory.

Wśród planowanych zmian jest także zniesienie uprawnień socjalnych nauczycieli, które nie przystają do współczesnych realiów. Chodzi przede wszystkim o dodatki mieszkaniowe, zasiłki na zagospodarowanie, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych.

Rząd chciałby też bardziej zaangażować rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli i ocenie ich pracy. A dokładniej zasięgać opinii rady rodziców przy ocenie nauczyciela, a także umożliwić udział przedstawiciela rady w pracach komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej w charakterze obserwatora. Ustawa miałaby także poprawić komunikację między rodzicami a nauczycielami.

Wprowadzanie zmian do Karty Nauczyciela nie będzie proste. Sama minister Kluzik-Rostkowska uważa, że dokument w obecnym kształcie nie spełnia swoich założeń i najlepiej byłoby go całkowicie zmienić, lub nawet znieść. Niestety w obecnym kształcie nie pozwala docenić najlepszych, za to chroni słabych, a zwolnienie słabego nauczyciela to przejście przez mękę.

Wg raportu o stanie edukacji przeciętny nauczyciel ma 42 lata, jest kobietą i ma wyższe wykształcenie. Najmłodsi są nauczyciele w gimnazjach i technikach, a najstarsi nauczyciele nauczania początkowego. Sfeminizowanie zawodu jest szczególnie widoczne w edukacji wczesnoszkolnej, gdzie jedynie co setny nauczyciel to mężczyzna. Jedynie 4 proc. to licencjaci i inżynierowie, reszta pedagogów ma skończone co najmniej studia magisterskie. Najwięcej osób ze stopniem doktora jest wśród polonistów i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.
AS-a

Opinie (245) 2 zablokowane

  • Nauczycielka z 18 letnim stażem

    Tylko mąż nauczycielki może zrozumieć całą sytuację! Tylko on widzi, jak wyglada nauczycielska rzeczywistość.

    • 1 0

  • leniwa praca nauczyciel ida tylko do pracy dla pieniedzy nic wiecej piszcie co chcecie i

    • 0 1

  • Co z nauczycielami w placowkach prywatnych?

    Zawod nauczyciela jest bardzo trudny zwlaszcza w placowkach prywatnych. Niech ktos wreszcie zainteresuje sie nauczycielami, ktorzy pracują 40godzin lub często więcej tygodniowo i nie maja zadnych przywilejów. Oni to dopiero mają ciezko. Brak jakiegokolwiek socjalu, premii, malo urlopu, nic na poratowanie zdrowia, na dodatek nie wszystko na umowie.

    • 1 0

  • obywatelka

    Ja pracuję w sektorze prywatnym dlaczego nie mam 47 dni urlopu ani urlopu zdrowotnego, dlaczego pracuję 40h tyg a nie 18 jak nauczyciele? I dlaczego nie zarabiam 3200 netto. Jakim prawem z moich ciężko zapracowanych pieniędzy i zdartych podatków utrzymuje się nauczycieli z takim mnóstwem przywilejów?
    Ja tyram jak dzik a mimo to moje dzieci w tym roku nie pojechały na żadne wakacje bo mnie nie stać a znajoma nauczycielka swoje wysłała za granicę na kolonie a sama do Meksyku z mężem poleciała. Ja tyram całe wakacje a znajoma opalona w ogródku siedzi i grilluje albo moczy się w basenie a 3200 na konto wpływa, ja nie wiem z kim dzieci zostawić w wakacje a znajoma sama może dopieszczać i dopilnować swoje pociechy. Sprawiedliwe???

    • 1 2

  • jestem nauczycielką (1)

    i nie mogę ze spokojem czytać tych bzdur na temat mojej pracy....To straszne,że społeczeństwo nie ma do mnie szacunku

    • 0 0

    • normalny pracownik szkoły nie nauczyciel

      Na szacunek trzeba zasłużyć, a nie wciąż rościć pretensje, że się mało zarabia za 100 godznin, 105, 75 godzin miesięcznie i ile urlopu i częste choroby i zwolnienia i jakie przywileje, a jak dyrektor każe zostać i wskaże inną pracę to jest rozpacz. A przecież klasówki trzeba sprawdzać można to robić w szkole lub dziennik wypełnić przygotować się do zajęć z dziećmi czyli przy tablicy ma być 18,24,25 a resztę gdzie druga praca godziny prywatne nauczanie. Kto tak ma. NIe reszta społeczeństwa tylko nauczyciele.To niesprawiedliwe. Ciężka praca ale kto nauczyciela widział w szkole powyżej pensum dydaktycznego ja nie i jest to rzadkość. Obniżcie czas pracy innym grupą zawodowym to będą zadowolnone ja też mam wykształcenie wyższe kierunkowe a pracuję 40 godzin i więcej. A cha moje dziecko kuleje z angielskim a prywatnie jest dobrze uczone, nauczyciel w szkole nie potrafi? Pozdrawiam.

      • 0 0

  • zmiana karty nauzyciela

    jestem jak najbardziej za zmianą karty nauczyciela, rząd powinien zastanowić się nad jeszcze kilkoma rzeczami jak:
    - dlaczego wysługa po 3 lata pracy po a nie po 5 jak inni pracownicy samorządowi
    - dodatek mieszkaniowy to i WIEJSKI
    - średnia urlopowa
    - no i świadczenie urlopowe z ZFŚS przeczy to ustawie o ZFŚS bo najbogatsi i tak mają najwięcej z socjalnego
    wydaje mi się że było by trochę oszczędności dla państwa

    • 0 0

  • zmiana karty nauzyciela

    jeszcze kilka słów o urlopie nauczycieli
    - jestem pracownikiem oświaty ale nie nauczycielem tylko pracownikiem biurowym i nie wyobrażam sobie żeby siedzieli tu w wolne dni od nauki chyba że dyżury dla dzieci których rodzice pracują i nie mają z km zostawić dziecka ale w ramach normalnej pensji a nie znów dodatkowe godziny ( ja mam w wakacje dwa tygodnie urlopu bo muszę mieć w ciągu a po powrocie nie wiem za co się zabrać)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane