• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mikołaje i kurierzy wciąż w cenie

VIK
29 listopada 2023, godz. 15:30 
Opinie (15)
Okazją na zarobek jest praca jako sprzedawca na świątecznych jarmarkach, tam nie ma zakupów... on-line. Okazją na zarobek jest praca jako sprzedawca na świątecznych jarmarkach, tam nie ma zakupów... on-line.

Liczba ofert pracy w gospodarce maleje i dotyczy to również prac tymczasowych. Już wiadomo, że ten sezon będzie słabszy niż zeszłoroczny - wynika z szacunków Personnel Service. Pracę w sezonie świątecznym wciąż można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu.Coraz częściej też, zamiast szturmu na galerie handlowe, Polacy wybierają zakupy przez internet. To wpływa na biznes, który co prawda rusza ze świątecznymi akcjami promocyjnymi, ale prowadzi je online, co ogranicza zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Oferty dotyczą głównie logistyki i transportu.

Poczta kusi sezonowych, a pocztowcy piszą do Tuska Poczta kusi sezonowych, a pocztowcy piszą do Tuska

- Generalnie liczba ofert pracy w gospodarce maleje. Dotyczy to również prac sezonowych. Już wiadomo, że ten sezon będzie słabszy niż zeszłoroczny. To m.in. konsekwencja postępującego po pandemii przeniesienia handlu do kanałów elektronicznych i zdalnych form promocji. Bezpośrednie docieranie do klienta traci na sile. Nie ma zatem tak wiele ofert pracy chociażby dla promotorek, hostess czy animatorów, bo zamiast nich wystarczy kampania online i kod QR produktu. Stawki oczywiście wzrosły, bo ogólnie wynagrodzenia w gospodarce są wyższe, natomiast ogólnie tych propozycji dodatkowego zatrudnienia w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest mniej - mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Zapytaliśmy w ankiecie naszych czytelników, czy w tym roku planują podjąć jakąś pracę dodatkową w okresie świątecznym. Tylko 12 proc. odpowiedziało, że "tak", 10 proc., że jeszcze się zastanawia. Aż 78 proc. przyznało, że nie planuje takich działań.

Długoletni lider, Mikołaj nadal króluje na liście świątecznych zawodów. Za godzinę pracy w czerwonym kostiumie z długą, siwą brodą można zrobić od 27,5 do nawet 220 zł netto. Stawki dla Mikołajów pracujących w galeriach handlowych mogą być nieco niższe, podczas gdy za ich obecność na firmowej wigilii czy domowym zgromadzeniu stawki idą w górę.


Poza Mikołajem innym bohaterem świątecznych zarobków jest kurier. Wzrastające zapotrzebowanie na prezenty generuje dla nich ogromne szanse, a stawki w górnych widełkach stają się niezwykle atrakcyjne. W okresie świątecznym kurier może liczyć na zarobki od 21 do nawet 48 zł netto za godzinę.


Jednakże, nie wszystko da się nabyć online. Produkty świąteczne, takie jak choinka i karp, nadal cieszą się popularnością i wymagają osobistego zakupu. Dlatego sprzedawcy choinek i karpi mogą oczekiwać zarobków od 22,9 do nawet 36 zł netto za godzinę w tym sezonie. Ogólnie, zarówno kurierzy, jak i sprzedawcy choinek i karpi odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu udanych świąt, zarówno dla tych, którzy kochają magię e-commerce, jak i dla tych, którzy wciąż szukają świątecznej atmosfery w lokalnych punktach sprzedaży.

Z kolei, aby zakupione online czy stacjonarnie prezenty mogły znaleźć swoje miejsce pod choinką, konieczne jest ich staranne zapakowanie, co w okresie świątecznym ma wyjątkowe znaczenie. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym pakowaniem prezentów mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 21 do 22,8 zł netto za godzinę.


Przedświąteczny okres stwarza rosnące zapotrzebowanie na usługi kelnerów i personelu kuchennego. W tym szczególnym czasie organizowane są wigilie firmowe czy świąteczne imprezy, co przekłada się na większy ruch w restauracjach. Oznacza to, że branża gastronomiczna będzie obfitować w oferty pracy. Kelner, pełniący rolę obsługi gości podczas świątecznych spotkań, może liczyć na wynagrodzenie od 21 do nawet 26,4 zł netto za godzinę. Do tego dochodzą napiwki, które w okresie świątecznym potrafią być wyjątkowo hojne. Osoby pracujące w pomocy kuchennej w firmie cateringowej mogą oczekiwać zarobków w zakresie od 21 do 24 zł netto za godzinę.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane