• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ksiądz też pracownik

Joanna Wszeborowska
19 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Zawód księdza nie jest zajęciem o normowanym czasie pracy. Zawód księdza nie jest zajęciem o normowanym czasie pracy.

Zawód księdza katolickiego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w naszym kraju, a wiele nieporozumień dotyczy ich pracy księży, kształcenia i wynagradzania.



Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Przewodnika po zawodach, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz artykułu "Zawód ksiądz", zamieszczonego w serwisie zawodowe.com. Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Przewodnika po zawodach, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz artykułu "Zawód ksiądz", zamieszczonego w serwisie zawodowe.com.
Miejscem pracy duchownego jest kościół jako świątynia oraz Kościół jako wspólnota. W Polsce istnieje ponad 10 tys. parafii katolickich, w których pracuje prawie 30 tys. księży. Poza świątyniami księża zatrudniani są w szkołach, na uczelniach, w szpitalach czy jednostkach wojskowych. Niektórzy kapłani pracują także w punktach misyjnych i angażują się w pomoc ubogim i cierpiącym.

Podstawowe obowiązki zawodowych księży?

Księża mają możliwość wpływu na przydzielane im zadania, szczególnie na poziomie parafii. Zazwyczaj starają się zaangażować w pracę na rzecz wspólnoty, która pozwoli na wykorzystanie ich talentów i predyspozycji. Ostateczna decyzja należy jednak zawsze do przełożonych i, zgodnie ze złożonymi ślubami pokory, należy się jej podporządkować. Każdy ksiądz ma prawo do corocznego urlopu oraz jednego dnia wolnego w tygodniu. Dni wolne nie zwalniają jednak księży z obowiązków modlitewnych.

Ile zarabiają duchowni?

Zarobki księży, jak i dochody poszczególnych parafii, nie są upubliczniane. Znane są jednak podstawowe źródła dochodów księży. Na pensję kapłana składają się opłaty z tytułu stypendium mszalnego, czyli datków ofiarowywanych przez wiernych na mszy w konkretnej intencji oraz pieniądze otrzymane z prawa stuły (iura stolae). Iura stolae upoważnia księży do pobierania opłat za udzielanie sakramentów, jak chrzty, śluby i pogrzeby. Dodatkowo kapłani bywają zatrudniani w świeckich instytucjach, gdzie otrzymują takie samo wynagrodzenie, jak inni pracownicy tych placówek. Najczęstszym miejscem pracy duchownych jest szkoła, gdzie księża zatrudniani są jako katecheci. W szkole ksiądz zatrudniony na pełny etat zarobi co najmniej 1.320 zł netto (dochód nauczyciela-stażysty).

Za miejsce na plebanii, gospodynię i związane z użytkowaniem lokalu rachunki płaci kościół jako instytucja. Polscy księża płacą jednak podatek dochodowy w formie ryczałtu, który uzależniony jest od ilości parafian. Nawet w dużych parafiach nie przekracza on jednak zazwyczaj 400 zł. Księża muszą także we własnym zakresie odprowadzać składkę ZUS. Dzięki temu mają również prawo do państwowej emerytury. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, księża uzyskują uprawnienia do świadczeń emerytalnych w wieku 65 lat. Jednak zgodnie z prawem kościelnym proboszczowie i wikariusze pracują do 75 roku życia.

Wstąpienie w poczet księży owocuje wieloma korzyściami, takimi jak stabilność zatrudnienia, bezpłatne mieszkanie i stosunkowo wysokie zarobki. Zawód księdza to jednak przede wszystkim określony sposób życia: celibat, nakaz ścisłego przestrzegania wyznaczonych norm oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec przełożonych.

W społeczeństwie nastawionym na autonomię jednostki i zaspokajanie potrzeb niewielu ludzi jest w stanie zdecydować się na tyle wyrzeczeń. Stąd ilość powołań maleje i wydaje się, że zawód duchownego pozostanie wyborem nielicznych. Być może dlatego sami duchowni wolą mówić o swoim życiu kapłańskim jako o powołaniu, a nie zawodzie.

Opracowała

Opinie (170) ponad 10 zablokowanych

  • Zus

    Księża muszą także we własnym zakresie odprowadzać składkę ZUS. Nieprawda!!!!Jeżeli pracują w szkole to są traktowani jak nauczyciele. Ktoś tu sieje ferment. To samo dotyczy zakonnic. !!!!!!!!!!!1

    • 6 0

  • podoba mi się

    że wreszcie nazywa stę to zawodem..........choć zbędny to zawód...

    • 3 0

  • zawód

    trzepak

    • 1 0

  • Tak wiele... (1)

    ...negatywnych komentarzy o kapłanach, ale kto z Was modli się za kapłanów, żeby nie błądzili? Najlepiej to tylko krytykować czy się naśmiewać i nic poza tym. Poza tym nie można uogólniać. Są naprawde dobrzy kapłani w naszym zmodernizowanym Kościele tylko trzeba ich dostrzec.

    • 4 2

    • A gdzie znalezc taka lupe?

      • 0 0

  • Mam SYna kaplana i nie narzekanm bo jest powiedzenie kto ma kaplana w rodzinie tego biedza nie minie i prosze nie obrarzac kaplanow pozdrawiam

    • 1 2

  • pasozyt ksiadz

    • 0 0

  • Kiedys zostalam zaproszona do domu mlodego ksiedza

    Kiedys mlody ksiadz zaprosil mnie i moja kolezanke do siebie do domu,chcial mnie nawracac ale tyle drogich rzeczy w jednym miejscu nigdy wczesniej na oczy nie widzialam.To byl okres gdy kapitalizm dopiero sie zaczynal a on mial rzeczy, ktorych w zadnym sklepie nie bylo do kupienia i dopiero zaczynal swoja koscielna kariere.W zeszlym roku mialam tez na pogrzebie okazje porozmawiac z proboszczem, ktory nie tylko jezdzil najnowsza wersja terenowego VW ale tez bardzo lubil opowiadac o zyciu swoich parafian i swoim. Barwnie opowiadal o swoich zagranicznych wakacjach i kolegach z branzy.Wszyscy tez w okolicznych wsiach wiedza gdzie mieszkaja dzieci poszczegolnych proboszczy. Gdzie tu zycie w celibacie i skoro nie maja rodzin to po co im takie zarobki?Placa ryczaltem podatek ale dlaczego, skoro koscioly utrzymywane sa z pieniedzy podatnikow nie placa podatku jak inni. Czemu nie wykaza ile faktycznie zarabiaja.Niech wprowadza kasy fiskalne i zaczna wystawiac rachunki,by podatnik kazda zlotowke,ktora ksiedzu dal od podatku mogl sobie odliczyc.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

  • Praca Ostatni post: 1 tydzień temu
    (1 post)

Najczęściej czytane