• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpłatna przerwa w pracy?

Katarzyna Ludwichowska
18 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika stanowi co najmniej sześć godzin, ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczonej do czasu pracy. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika stanowi co najmniej sześć godzin, ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczonej do czasu pracy.

Na rynku pracy nagiminnie i powszechnie naruszany jest zakaz zastępowania umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi (umową zlecenia, umową o dzieło, inną umową o świadczenie usług), jednocześnie zachowując warunki przy jednoczesnym zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych w Kodeksie pracy. Pytanie naszego czytelnika jest na to kolejnym dowodem.



- Pracuję od sześciu do 13 godzin dziennie na umowę zlecenie. Czy będąc zatrudninionym na umowę cywilnoprawną zleceniodawca może nie liczyć przerwy do czasu pracy? Jak długa przerwa należy się zleceniobiorcy, który pracuje 10, 12 lub 13 godzin dziennie? - pyta pan Robert.

Na co najczęściej wykorzystujesz 15-minutową przerwę w pracy?

Na pytania i wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.

Pytanie czytelnika z pozoru krótkie i konkretne, w rzeczywistości porusza wiele skomplikowanych zagadnień prawnych, wspominanych już w niektórych artykułach publikowanych przez Trojmiasto.pl.

Przede wszystkim należy podkreślić, że praca określonego rodzaju wykonywana na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wskazanym, za wynagrodzenie, niezależnie od nazwy zawartej przez strony umowy, stanowi zatrudnienie na podstawie stosunku pracy i podlega reżimowi przepisów prawa pracy.

Dlatego też, w przedmiotowym artykule poruszę zagadnienie przerw w wykonywaniu pracy uregulowane na gruncie przepisów Kodeksu pracy. Zlecenie jest natomiast umową uregulowaną przez przepisy Kodeksu cywilnego, w którym nie istnieją żadne szczególne postanowienia w przedmiocie udzielania przerw w wykonywaniu zlecenia. Jest to kwestia, którą strony umowy zlecenia, mogą swobodnie ustalać, mając na uwadze charakter i sposób wykonania zlecenia.

Przechodząc z kolei do regulacji zawartych bezpośrednio w Kodeksie pracy, należy podnieść, że dokładna odpowiedź na pytanie postawione przez Czytelnika jest niemożliwa bez określenia w jakim systemie czasu pracy Czytelnik wykonuje pracę. Kodeks pracy wyróżnia dziewięć podstawowych systemów czasu pracy, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi zasadami udzielania odpoczynku w pracy.

Dlatego też należy przybliżyć ogólne zasady dotyczące udzielania okresów odpoczynku, obowiązujące na gruncie Kodeksu pracy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na treść art. 134 Kodeksu pracy, który stanowi, że jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika stanowi co najmniej sześć godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczonej do czasu pracy. Zgodnie poglądem wyrażonym przez Ł. Pisarczyka w Komentarzu do Kodeksu pracy, wyd. LEX 2009 "piętnastominutowa przerwa przysługuje niezależnie od innych przerw wynikających z rozkładu czasu pracy. Pracownik jest więc do niej uprawniony zarówno w systemie przerywanego czasu pracy, jak i wówczas, gdy rozkład czasu pracy przewiduje niewliczaną do czasu pracy przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. W tych ostatnich przypadkach o przyznaniu pracownikowi przerwy powinien decydować łączny wymiar czasu pracy w dobie pracowniczej (art. 134 mówi o dobowym wymiarze czasu pracy), a nie czas pracy w ramach jednego z bloków przedzielonych przerwą. Zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika, przerwa wliczana do czasu pracy może być dłuższa niż 15 minut, jeśli przewidują to autonomiczne źródła prawa pracy lub umowa o pracę."

Ponadto, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Oznacza to, że odpoczynek trwający co najmniej 11 godzin w całości ma przepadać w czasie 24 godzin od rozpoczęcia przez pracownika wykonywania pracy. Co więcej, pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Z reguły nieprzerwany tygodniowy odpoczynek w wymiarze 35 godzin buduje się wokół niedzieli (chyba, że u danego pracodawcy inny dzień tygodnia został określony jako dzień wolny od pracy w miejsce niedzieli). Niedziela w tej sytuacji stanowi już 24 godziny odpoczynku, do których należy doliczyć 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku z poprzedniej doby, albo z doby następnej po niedzieli.

Masz wątpliwości czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.Katarzyna Ludwichowska

Miejsca

Opinie (45) 2 zablokowane

  • Na co najczęściej wykorzystujesz 15-minutową przerwę w pracy?

    Na zrobienie kupy, bo w godzinach pracy nie można, bo potrącają czas spędzony w WC z pensji.

    • 0 2

  • Od poniedzialku do czwartku 8 godzin,40 minut przerwy.Mozna w czasie pracy isc po kawe,cos zjesc.Tylko z jedzeniem nie mozna sie wychylac za bardzo:)W piatek 6 godzin i tez 40 min przerwy.Nie mam na co narzekac.Firma nie najgorsza ale chyba to akurat nie jest wazne.Pozdrawiam i glowa do gory no i przstancie narzekac:)Juz wiosna!!!!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane