• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozplanuj wolne. 35 dni urlopu nie będzie

Agnieszka Śladkowska
3 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

W sumie w tym roku mamy do przepracowania 2016 godzin, czyli 252 dni pracy, odpoczniemy w 113, choć układ wolnych dni nas nie rozpieści. Jeśli ktoś liczył, że w 2015 r. będziemy mieli 35 dni urlopu, jak zakłada unijna dyrektywa, to... się rozczaruje.


Korzystasz z długich weekendów?


Rok 2014 rozpieścił nas długimi weekendami. W obecnym roku już tak idealnie nie będzie, choć idealnie się zaczęło. Biorąc dwa dni urlopu mogliśmy, dzięki wolnemu w Nowy Rok i Święto Trzech Króli zapewnić sobie sześciodniowy wypoczynek.

Kolejne wolne dni czekają nas w Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają 5 i 6 kwietnia. Wyjątkowo mało korzystny, bo dający tylko o jeden dzień dłuższy weekend, będzie układ tegorocznej majówki. Święto Pracy 1 maja przypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 maja w niedzielę. Natomiast 24 maja z wolnego w Zielone Świątki będą mogły skorzystać osoby pracujące w niedzielę. Na czterodniowy wypoczynek będziemy mogli natomiast pozwolić sobie na początku czerwca za sprawą wolnego w Boże Ciało, które przypada w czwartek 4 czerwca.

Po najbardziej pracowitym miesiącu w roku jakim będzie lipiec, w którym osoby zatrudnione na etat spędzą aż 184 godziny w pracy, sierpień nie rozpieści nas długim weekendem. Święto Wniebowzięcia NMP przypadające 15, w tym roku akurat wypada w sobotę. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca za to święto odda nam wolne w tygodniu.

Po zmarnowanej okazji do dodatkowego wypoczynku w dniu Wszystkich Świętych, który przypada w tym roku w niedzielę, na przedłużenie weekendu i zebranie sił do pracy możemy pozwolić sobie dzięki przypadającemu w środę Święcie Niepodległości. Biorąc dwa dni urlopu możemy wykorzystać pięć dni na odpoczynek.

Mało korzystny, do dłuższych wypoczynków, układ świąt szykuje się nam też w grudniu. Choć jest szansa, że drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, pracodawcy będą chcieli oddać nam w Wigilię, kiedy i tak efektywność pracy znacznie spada.

W ubiegłym roku wiele mówiono o zwiększeniu wymiaru urlopowego na podstawie unijnej dyrektywy, która miała, w państwach o wydłużonym okresie pracy do 67 roku życia, zwiększyć do 35 dni urlop wypoczynkowy. Osoby, które już w myślach rozplanowywały dodatkowe dziewięć dni urlopu przeżyją poważne rozczarowanie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie posiada informacji na temat tej inicjatywy. Ale po przyjrzeniu się wcześniej podejmowanym inicjatywom mającym zmienić treść dyrektywy 2003/88/WE zauważymy, że starania kończyły się fiaskiem. Więc i tutaj nie nastawiajmy się na zmiany.

Obecnie Komisja Europejska kontynuuje przegląd dyrektywy 2003/88/WE w sprawie czasu pracy. Jednym z elementów przeglądu są konsultacje publiczne, mające zakończyć się w dniu 15 marca 2015 r.

Opinie (61) ponad 20 zablokowanych

  • a urlop nauczycieli

    Najdłuższe urlopy mają nauczyciele tj około 5 m-cy w roku i pracę 18 godzin tygodniowo co daje w tym przeliczeniu najwyższe zarobki

    • 2 0

  • Dawać urlop

    26 dni to za mało. Niech dyrektywa wydłużająca urlop wejdzie jak najszybciej. A Ci którzy mają jeszcze urlopy zaległe niech się zamkną. Niech im zwrócą w pieniądzu lub ich wolne dni oddadzą tym, którym się urlop juz skonczył.

    • 0 2

  • urlop

    Nie kazdy jest rozpiesczany dlugimi wekendami .Normalny czlowiek ich nie ma tylko tyra w kazde swieto.wiec zmienmy to moze proporcjonalnie a nie tylko urzedasom i leniom.:-!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane