• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

40,8 godz. na tydzień - tyle pracujemy

Joanna Wszeborowska
14 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Większość Polaków zatrudnionych na pełny etat (65 proc.) pracuje w tygodniu od 40 do 49 godzin - wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Większość Polaków zatrudnionych na pełny etat (65 proc.) pracuje w tygodniu od 40 do 49 godzin - wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

Wakacje w pracy dają się we znaki wielu z nas. Dzieje się tak między innymi za sprawą kolegów-urlopowiczów, którzy, wyjeżdżając na wypoczynek, zostawiają nam stos ponadprogramowej pracy. Trzeci kwartał obfituje przez to tradycyjnie w godziny nadliczbowe, a ogólne statystyki czasu pracy lekko się podnoszą.



Ile godzin w tygodniu pracujesz?

Jak wynika z danych Eurostatu, w I kwartale 2011 roku średni tygodniowy czas pracy Polaków zatrudnionych na pełny etat wyniósł 40,8 godz. i okazał się wyższy od wyniku z poprzedniego kwartału o niemal pół godziny. W porównaniu do ubiegłorocznego rezultatu nie odnotowaliśmy jednak istotnych zmian. Czas pracy jest zmienną o stosunkowo stabilnej wartości - w latach 2006-2011 lekko się obniżył: z 41,7 godz. do 40,8 godz.

Wzrost lub spadek czasu pracy wynikał przede wszystkim z czynników sezonowych. Najdłużej pracowaliśmy zawsze w III kwartale, czyli w miesiącach wakacyjnych: lipiec, sierpień, wrzesień. Wiele osób korzystało wtedy z urlopu wypoczynkowego - pozostali pracownicy musieli przejmować ich obowiązki. Dodatkowo w wakacje na rynku pracy pojawiali się świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych. Tradycyjnie jest to też okres "żniw" wszystkich firm sezonowych.

Ani za mało, ani za dużo

Warto zauważyć, że średni tygodniowy czas pracy Polaków wcale nie jest najwyższy w porównaniu do innych państw Starego Kontynentu. Lokujemy się właściwie pośrodku europejskiej stawki. Wśród najbardziej zapracowanych narodów można znaleźć Austriaków, Czechów oraz Niemców. Średni czas pracy w tych krajach wyniósł w I kwartale 2011 roku odpowiednio 42,7 godz., 42,2 godz. oraz 42,1 godz. Wynik dla całej Unii to 41 godz. Różnica między nacjami pracującymi najwięcej (Austria) oraz najmniej (Finlandia) tygodniowo to niemal 4 godziny.

Praca po godzinach

Teoretycznie tygodniowy czas pracy w Polsce nie powinien przekraczać 40 godzin. Jest to jednak miara przeciętna, co oznacza, że długość poszczególnych tygodni roboczych może się nieznacznie różnić. Ważne, aby w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż 4 miesiące) przeciętna liczba przepracowanych godzin nie przekroczyła 40. W praktyce, m.in. za sprawą godzin nadliczbowych, tygodniowy czas pracy Polaków częściowo odbiega od modelowego wzorca. Zdarzają się osoby, które pracy poświęcają 12 a nawet 14 godzin na dobę.

50-godzinny tydzień pracy

Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego przez GUS w I kwartale 2011 roku, większość Polaków zatrudnionych na pełny etat (65 proc.) pracowała w badanym tygodniu od 40 do 49 godzin. 11 proc. z nas spędziło w pracy nie więcej niż 39 godzin, a 4 proc. w ogóle nie pojawiło się w pracy, mimo iż ją posiadało. Pozostałe 11 proc. na obowiązki zawodowe poświęciło więcej niż 50 godzin, z czego ponad 1/3 więcej niż 60 godzin.

Podsumowując, Polacy na pracę przeznaczają średnio niecałe 41 godzin tygodniowo. W niewielkim stopniu odbiegają zatem od ustawowej normy. Nie należymy też do najbardziej zapracowanych narodów Europy. Analiza tygodniowego czasu pracy osób zatrudnionych na pełny etat pokazuje, że nie pracujemy ani najwięcej, ani najmniej - po prostu średnio.

Opracowała

Opinie (49) 1 zablokowana

  • 48 minut tygodniowo więcej- o co tyle płaczu? (2)

    ile siedzicie w necie w pracy? ile kaw robicie, zaczepiacie po drodze koleżankę z piętra wyżej i rozmawiacie na tematy prywatne? A ile siedzicie w WC, jeśli dostaniecie rozwolnienia? Gdyby każdy pracodawca miał wyliczać minuty w taki sposób, jak robią to pracownicy, nagle okazałoby się, że 48 minut nie rekompensuje straconego czasu pracownika na inne rzeczy.

    • 6 1

    • (1)

      gadasz głupoty, albo naczytałeś się jakichś amerykańskich badań, polskie realia są inne i to raczej nie przechodzi, każdy pracodawca jest cięty jeśli chodzi o wymigiwanie się od pracy, a gdybyś spojrzał na pracę uczciwie to doszedłbyś na pewno do wniosku że to nie obóz pracy i nie można harować przez 8h dziennie z 1 przerwą 30 minutową za 1500 m-c. Jaka płaca taka praca, gdyby była motywacja w postaci pensji to też i praca byłaby taka sama

      • 3 3

      • Stosunek pracy zawiązujesz DOBROWOLNIE

        jak nie podoba Ci się płaca, nie musisz pracować akurat u tego pracodawcy

        • 1 0

  • Niemcy chodzą po 4-5 razy w roku na 2-3tygodniowe zwolnienia lekarskie

    rzeczywiście- pracowici jak nic

    • 3 0

  • Wymordują nas (1)

    W Criscie za .....my po 11-12 godzin dzień w dzień , a soboty są praktycznie obowiązkowe . Miesięcznie wyrabiamy po 260 -280 godzin bo nie raz trzeba było przychodzić w niedziele . W zimowym okresie paniki z pontonami nie jeden przekroczył 300 ,ale wszyscy mają na to wylane zwłaszcza urzędy państwowe np PIP , bo wszyscy którzy chcą tam pracować muszą mieć tzw działalność gospodarcze ,czyli w praktyce są nowoczesnymi niewolnikami , których można wy.....ć z dnia na dzień .Nie dość tego na działaności nie masz ani urlopu , ani w praktyce chorobowego . Natomiast warunki pracy w tej branży są masakryczne .Może zresztą o to im chodzi aby wykończyć nas przed osiągnięciem wieku emerytalnego .

    • 7 0

    • jak jesteś głupi to tam siedź życzę zadowolenia z życia, myślałeś może żeby tam zamieszkać??

      • 3 0

  • Najgorsi pracodawcy przeważnie to ci, którzy szybko trafili na swój stołek i niewiele pracowali na stanowisku zwykłego

    pracownika.branży w k Mam takiego dyrektora cwaniaka, wybił się na układach zaraz po studiach, według wszystkich jego zaletą jest hasło "nie ma rzeczy nie możliwych" i "szef ma zawsze rację" tylko czasami nie zauważa, że niektóre rzeczy mają swój proces technologiczny i np. nie da się zamontować kinkietu zanim gipsiarze nie postawią ściany na której ma wisieć. Pracowników traktuje jak bydło, przychodzi nie wita się a gdy ktoś mówi mu "dzień dobry" nie zwraca uwagi. Całe szczęście nie jest moim bezpośrednim przełożonym bo ludzi mu potrzebnych prywatnie, podporządkowuje sobie i wykorzystuje do granic przyzwoitości. No i się kurka otworzyyyyyłem.

    • 7 0

  • tia klasyczne osiem godzin to w Polsce od 8 do 8 ;) chyba zapomniano w artykule o pary sprawach! (1)

    po pierwsze jest to średnia, co równie dobrze może oznaczać że ktoś pracuje dwa razy więcej a ktoś dwa razy mnie i i wtedy zawsze wyjdzie ok!do tego sprawdzano pełne etaty a ile jest osób pracujących gdzieś na 1/4, gdzieś na 1/2, i znów 1/4 i jeszcze 1/2 gdzieś indziej, że nie wspomnę o zleceniach, dziełach czy innych śmieciowych umowachPonadto w Polsce jest wysoki odsetek tzw. "samozatrudnienionych" czyli na działalności, którzy pozbawieni są parasola kodeksu pracy! I pracują tak bo nie mają wyboru, inaczej Pracodawca ich nie zatrudni. I z jednej strony ma niższe koszty pracy i pełne eledorado w naliczaniu czasu pracy, bez urlopów wypoczynkowych i na żądanie, bez opieki na dziecko itd.także wielkie joł dla pipu!a dla Pani Redaktor życzenia szerszego spojrzenia na temat czasu pracy Polaków w przyszłości :)

    • 4 0

    • statystyki dla firm >10 pracowników a mniejsze zatrudniają 50% wszystkich pracującyh ;)

      Znając metodologię większości tego typu "badań" brano pod uwagę tylko firmy zatrudniające powyżej 9 osób (bo tylko te firmy mają obowiązek wysyłania danych statystycznych do GUS stąd najłatwiej "statystyki" na tej grupie właśnie opierać :P)

      A większość zatrudnionych pracuje w małych i mikro firmach, wg np. tego artykułu
      mikrofirmy (do 9 zatrudnionych) zatrudniają 50% wszystkich pracujących ;)

      No i tyle w tym temacie

      • 0 0

  • kpina

    to jakieś kpiny na budowach po 12 h się robi ....i kasa ta sama bzdura dla biurokratów motłoch się nie liczy

    • 1 0

  • raj na ziemii u nas a wszyscy ktorzy wyjechali sa w bledzie...u nas jest dobrze,jest praca,dobre stawki,dobre drogi,tanie

    mieszkania,paliwo w cenie wody,dobry socjal,dbanie o srodowisko... DOPALACZE STOP

    • 4 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane